bieszczady noclegi agroturystyka

Pogoda w regionie

26.05.17 12:03
Nadchodzi poprawa pogody.
Coraz liczniejsze rozpogodzenia i poprawa warunków turystycznych.
+22 +9°C

pogoda w Bieszczadach
  Webcamy:

Filmy z Bieszczadów

Więcej filmów na vimeo.com/bieszczady

Polecamy

1% dla Stowarzyszenia Rozwoju Wetliny i Okolic

2012-02-28 · 14:50

Zbliża się termin rozliczeń podatkowych za rok 2011. Wielu mieszkańców naszego kraju, mimo szeroko zakrojonych akcji informacyjnych, nie zdaje sobie sprawy, że może wesprzeć wybraną przez siebie organizację pożytku publicznego w wysokości 1% swojego rocznego dochodu. Może tym razem warto wesprzeć jedno ze stowarzyszeń działających na terenie Bieszczadów w Wetlinie?

Stowarzyszenie Rozwoju Wetliny i Okolic to organizacja non-profit powołana do życia w 2003 r. przez mieszkańców i miłośników Bieszczadów. Celem Stowarzyszenia jest ochrona dziedzictwa kulturowego i przyrodniczego tego zakątka Polski, w tym tradycyjnego rzemiosła, tradycji kulinarnych i dziedzictwa kulturowego z poszanowaniem bogactwa wielokulturowości, a także bezpośredni udział w programach i projektach zmierzających do rozwoju Wetliny oraz jej okolic.

W ciągu pierwszych trzech lat działalności zrealizowane zostały dwa duże projekty: wytyczenia, przy współudziale Nadleśnictwa Wetlina i Bieszczadzkiego Parku Narodowego, wędrownych tras narciarstwa biegowego oraz projekt konserwacji i pielęgnacji 100-letnich lip otaczających dawny cmentarz wiejski i nieistniejącą już cerkiew.

W 2009 roku, kiedy do Stowarzyszenia wstąpiła duża grupa nowych Członków oraz wybrane zostały nowe władze, rozpoczęła się realizacja kolejnych pomysłów.
Co roku w kwietniu organizowane jest „Sprzątnie Świata” wzdłuż dróg gminnych we wszystkich wsiach od Wetliny aż do Cisnej.

W czerwcu 2009 roku dzięki datkom pieniężnym i ofiarom rzeczowym członków Stowarzyszenia, a także dzięki uprzejmości lokalnego przedsiębiorcy, który nieodpłatnie użyczył terenu, w Wetlinie powstał Punkt Informacji Turystycznej działający w sezonie letnim. Punkt obsługuje co roku kilkanaście tysięcy turystów odwiedzających nasz region.

W tym samym roku rozpoczęta została również realizacja dwóch dużych projektów, których realizacja trwa do dziś. Projekt „Bieszczady Odnalezione” to zinwentaryzowanie i oznaczenie pozostałości zabudowań na terenach nieistniejących już wsi Jaworzec, Zawój i Łuh, a także wytyczenie na ich terenie spacerowych ścieżek historycznych wraz z tablicami informacyjnymi. Dzięki nim turyści dowiedzą się o tym, jak wyglądały te wsie i jak wyglądało życie ich mieszkańców. Część prac została już wykonana i wiosną 2012 roku postawione zostaną pierwsze tablice informacyjne. Na następne lata planowane są dalsze prace nad tym projektem - być może także przy współudziale studentów Wydziału Archeologii Uniwersytetu Rzeszowskiego.

Inny, duży projekt to rekonstrukcja chaty bojkowskiej z XIX w., z pięknym dwuspadowym, słomianym dachem z naczółkami. W chacie ma się znaleźć muzeum regionalne oraz miejsce warsztatów ginących rzemiosł. Stowarzyszenie zdołało zabezpieczyć już wiele formalności i spraw organizacyjnych (projekt architektoniczny, wszelkie niezbędne uzgodnienia, działka w centrum Wetliny udostępniona przez Urząd Gminy oraz prawomocne pozwolenie na budowę), a część z nich odbywa się społecznie bez wynagrodzenia. Niestety, pojawiły się poważne problemy w realizacji projektu związane z funduszami na dalsze, zaplanowane prace.
W roku 2011 wspólnie z ukraińskim Stowarzyszeniem „Beskidzke Zemylactwo” Stowarzyszenie przygotowało wniosek o dofinansowanie ze środków unijnych.

Realizowany jest również również projekt wytyczenia tras rowerowych realizowany wspólnie z Gminnym Centrum Kultury i Ekologii w Cisnej oraz Nadleśnictwem Cisna.
Rozpoczęte zostały także rozmowy z Nadleśnictwem Cisna w sprawie wytyczenia nowych tras dla miłośników narciarstwa biegowego. Planowane jest również złożenie wniosku grantowego w ramach projektu pozwalającego na zakup skutera śnieżnego bądź małego ratraka, który pozwoli na stałe utrzymywanie tras biegowych w dobrym stanie.

Dzięki staraniom obecnego Zarządu, na posiedzeniu w dniu 27.11.2009 r. Sąd Rejonowy w Rzeszowie, XII Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego wydał Postanowienie o nadaniu Stowarzyszeniu Rozwoju Wetliny i Okolic statusu Organizacji Pożytku Publicznego, dzięki czemu Stowarzyszenie jest uprawnione do otrzymywania 1% podatku dochodowego.

Osoby zainteresowane wsparciem idei realizowanych przez Stowarzyszenie Rozwoju Wetliny i Okolic  mogą wesprzeć jego działalność właśnie dzięki przekazaniu 1% podatku dochodowego na rzecz Stowarzyszenia. Bez tego typu wsparcia, wiele inicjatyw rozwoju infrastruktury turystycznej w Bieszczadach Wysokich i innych projektów może na długo pozostać jedynie w głowach ich twórców.

Więcej informacji nt działalności Stowarzyszenia Rozwoju Wetliny i Okolic: http://www.wetlina.org/

 

Jak przekazać 1% podatku na rzecz Stowarzyszenia?
W formularzu podatkowym należy wypełnić rubrykę „Wniosek o przekazanie 1% podatku należnego na rzecz organizacji pożytku publicznego OPP” - wpisując tam numer KRS Stowarzyszenia: KRS 0000060245, a następnie wpisać kwotę stanowiącą 1% Twojego podatku.


Warto przeczytać

2013-10-03 · 19:57

Stowarzyszenie WeRwA z Chełma zaprasza do udziału w ogólnopolskim konkursie fotograficznym "Bieszczady - nie ma piękniejszych miejsc!". Konkurs ma charakter otwarty, jedynym warunkiem jest wykonanie zdjęć w Bieszczadach. Nagrodami dla trzech najlepszych autorów zdjęć będą weekendowe pobyty dla dwóch osób w znanych bieszczadzkich pensjonatach.
2012-06-14 · 22:46
14 czerwca 2012 r. na terenie nieistniejącej wsi Zawój miało miejsce uroczyste otwarcie ścieżki historycznej „Bieszczady odnalezione”. „Bieszczady Odnalezione” to idea, którą realizują od 2 lat wspólnie dwa Stowarzyszenia: polskie – Stowarzyszenie Rozwoju Wetliny i Okolic z Wetliny i ukraińskie - Beskydzke Zemlactwo z Iwano-Frankowska.
2011-09-16 · 13:32
Stowarzyszenie Ratowania Cerkwi w Baligrodzie pod patronatem vice Marszałek Województwa Podkarpackiego Anny Kowalskiej zaprasza na sobotni (17 września 2011 r.) koncert , który odbędzie się w cerkwi w Baligrodzie.
2011-06-09 · 20:59
Stowarzyszenie Bieszczadzka Przestrzeń Kulturowa i Ustrzycki Dom Kultury zapraszają na I Jarmark Produktu Ekologicznego „Eko Jarmark”. Impreza odbędzie się 12 czerwca (niedziela) br. w Łodynie.
2010-12-02 · 10:05
Tegoroczny V Bieg Narciarski Szlakiem Bieszczadzkiej Kolejki Leśnej odbędzie się w dniu 8 stycznia 2011 roku na trasie z Woli Michowej do Wetliny. Zawodnicy pobiegną na dwóch dystansach: 18 km (z metą w Majdanie) i 41 km (meta w Wetlinie).

Więcej informacji

2018-03-08 · 20:42
Na antenę Discovery Channel Polska powraca trzecia odsłona popularnego cyklu „Przystanek Bieszczady”. Codzienna, ciężka praca bohaterów i walka z nieprzewidywalną przyrodą, wyraziste charaktery mieszkańców Bieszczad. Do tego dużo humoru, zabawnych sytuacji i emocjonujących zwrotów akcji, które narzuca prawdziwe życie. To wszystko w nowej serii ”Przystanku Bieszczady” w każdy czwartek, od 8 marca o godz. 22:00 - tylko na Discovery Channel.
2017-01-20 · 18:40
W najbliższą sobotę i niedzielę Polsat oraz Polsat News zawitają z programem „Bezpieczna Zima z GOPR” w Bieszczady. Na zdjęciu: ekipa Polsat News podczas realizacji zdjęć w Bieszczadach - od lewej: Patryk Jakowski, Joanna Górska oraz Michał Giersz. W powstawanie programu zaangażowany był również Stanisław Strzyżewski z portalu Bieszczady.pl (po prawej) :: Fot. Stanisław Strzyżewski / Bieszczady.pl © 2017Od początku zimowych ferii na antenie stacji Polsat oraz Polsat News można śledzić akcję promująca bezpieczny, aktywny wypoczynek „Bezpieczna Zima z GOPR”. Jej celem jest przybliżenie zasad bezpieczeństwa obowiązujących zarówno na stokach narciarskich, jak i podczas zimowych wycieczek – nie tylko w góry. W najbliższy weekend (21 i 22 stycznia 2017) Polsat zawita z programem w Bieszczady. W powstawanie programu włączył się również portal Bieszczady.pl.
2015-11-28 · 14:45
Na początku stycznia 2016 wyrusza międzynarodowa ekspedycja naukowa do jednego z najrzadziej odwiedzanych miejsc na Ziemi - położonych na Południowym Pacyfiku nowozelandzkich Wysp Antypodów. Wśród członków ekspedycji znalazł się Stanisław Strzyżewski z Leska, który jako jeden z radiooperatorów wyprawy, będzie przeprowadzał z wysp łączności radiowe. Na możliwość nawiązania łączności z Wyspami Antypodów czeka blisko milion radioamatorów z całego świata.
2015-04-13 · 09:06
Komunikat techniczny dotyczący rzekomego rozsyłania spamu przez Bieszczady.pl z serwera "serwerownia.bieszczady.pl".
2014-10-12 · 08:00
Po dłuższej przerwie Bieszczady znów znalazły się w świetle medialnych reflektorów. Startuje wyprodukowany przez HBO Polska serial „Wataha”. Ta profesjonalnie wyprodukowana, duża produkcja to promocyjna szansa dla Bieszczadów. Dlaczego warto zwrócić na serial uwagę? Zapraszamy do lektury. Tylko na Bieszczady.pl: multimedialna, powstała przy współpracy z HBO Polska oraz zespołem Tołhaje niespodzianka.
więcej »
S e r w i s    r e k o m e n d o w a n y    p r z e z :
Podkarpacka Regionalna Organizacja Turystyczna
Bieszczadzki Park Narodowy
Bieszczadzka Grupa GOPR
Muzeum Budownictwa Ludowego - skansen w Sanoku
Fundacja Bieszczadzkiej Kolejki Leśnej
Polecamy bezpieczne przeglądarki:    Pobierz Google Chrome      Pobierz Firefoksa      Pobierz przeglądarkę Opera        

UWAGA COPYRIGHT

Wszystkie materiały prezentowane na stronach serwisu www.bieszczady.pl (np. teksty, layout, grafiki, zdjęcia, logotypy, kod html/css etc.)
chronione są prawem autorskim. Ich nieautoryzowane wykorzystanie w jakikolwiek sposób jest karalne.
All of the materials presented on the site www.bieszczady.pl (e.g. articles, graphics, photos, layouts, logos, html/css code etc.)
are copyrighted. Any kind of their unauthorised usage is punishable.

Wszelkie prawa zastrzeżone • All rights reserved
www.bieszczady.pl © 2000-2020


-->