bieszczady noclegi agroturystyka

Inne obszary chronione

Inne obszary chronione

Pogoda w regionie

26.05.17 12:03
Nadchodzi poprawa pogody.
Coraz liczniejsze rozpogodzenia i poprawa warunków turystycznych.
+22 +9°C

pogoda w Bieszczadach
  Webcamy:

Filmy z Bieszczadów

Więcej filmów na vimeo.com/bieszczady

Polecamy

Obszary chronione

Wschodniobeskidzki Obszar Chronionego Krajobrazu oraz program „Natura 2000”

2005-04-13 · 07:14

Otulinę Bieszczadzkiego Parku Narodowego stanowią dwa duże terytorialnie parki krajobrazowe: Ciśniańsko-Wetliński i Doliny Sanu. Niższe partie górskie i okolice bieszczadzkich jezior chroni Wschodniobeskidzki Obszar Chronionego Krajobrazu, a całość terytorium regionu objęto pomocą europejskiego programu „Natura 2000”.

 

Wschodniobeskidzki Obszar Chronionego Krajobrazu

Zajmuje niemal całą wschodnią połowę województwa podkarpackiego (pow. 259 234 ha, co stanowi 45 % obszaru województwa) z wyłączeniem ośrodków miejskich Ustrzyk Dolnych, Leska, Zagórza i Sanoka. Sąsiaduje od południa ze Słowacją, od wschodu z Ukrainą, a od północy z województwem przemyskim. Od zachodu sięga aż po Osławicę i Osławę oraz otaczające lewy brzeg Sanu wzgórza od Głogowa po Warę. Obejmuje jeden z najatrakcyjniejszych turystycznie i przyrodniczo regionów kraju od Bieszczadów Wysokich przez Przedgórze Bieszczadzkie (zwane też Bieszczadami Niskimi) aż do oddzielnie uformowanych na północy wałów Słonnych Gór i Chwaniowa oraz południowych fragmentów Pogórza Przemyskiego i Dynowskiego, nie spotykane w innych grupach górskich długie grzbiety w regularnym ''rusztowym'' układzie, poprzecinanych w poprzek wąskimi, głęboko wciętymi dolinami, ogromne kompleksy leśne i rozległe połoniny, wiele ostępów dzikiej przyrody, która w tym wyludnionym terenie znalazła dogodne warunki restytucji.
Przyrodnicy podkreślą odrębność florystyczną Bieszczadów, dużą frekwencję gatunków  wysokogórskich i chronionych, osobliwe torfowiska wysokie, ewenement  obniżenia pięter roślinności w porównaniu z innymi obszarami górskimi oraz dobrą kondycję jednej z najbardziej pierwotnych biocenoz leśnych - buczyny karpackiej. Wąskie i krótkie pasma Bieszczadów Niskich prezentują się również okazale na tle urozmaiconych niskich i średnich pogórzy. Stanowią one bezpośrednie otoczenie Jeziora Solińskiego i Myczkowskiego. Wreszcie część północna : malownicza lesista kraina
dolnoreglowych buczyn i lasów mieszanych z pasmami Ostrego, Żukowa, Słonych Gór i Chwaniowa, między którymi rozpościerają się długie doliny a w nich nie przerwane ciągi wsi, w znacznej mierze wyludnionych. Pozostały w Bieszczadach nieliczne cerkiewki o oryginalnej architekturze (tylko w części środkowej i północnej), stare chałupy (w okolicach Ustrzyk Dolnych i Osławy), gdzieniegdzie krzyże przydrożne i resztki cmentarzy.
W omawianym obszarze leży Bieszczadzki Park Narodowy, większość rezerwatów województwa (15) i 3 największe parki krajobrazowe. Jest to niewątpliwie modelowy i godny upowszechnienia układ wielkoprzestrzennej ochrony przyrody, w którym każdy obiekt niższej rangi stanowi zabezpieczenie obiektu cenniejszego.


S e r w i s    r e k o m e n d o w a n y    p r z e z :
Podkarpacka Regionalna Organizacja Turystyczna
Bieszczadzki Park Narodowy
Bieszczadzka Grupa GOPR
Muzeum Budownictwa Ludowego - skansen w Sanoku
Fundacja Bieszczadzkiej Kolejki Leśnej
Polecamy bezpieczne przeglądarki:    Pobierz Google Chrome      Pobierz Firefoksa      Pobierz przeglądarkę Opera        

UWAGA COPYRIGHT

Wszystkie materiały prezentowane na stronach serwisu www.bieszczady.pl (np. teksty, layout, grafiki, zdjęcia, logotypy, kod html/css etc.)
chronione są prawem autorskim. Ich nieautoryzowane wykorzystanie w jakikolwiek sposób jest karalne.
All of the materials presented on the site www.bieszczady.pl (e.g. articles, graphics, photos, layouts, logos, html/css code etc.)
are copyrighted. Any kind of their unauthorised usage is punishable.

Wszelkie prawa zastrzeżone • All rights reserved
www.bieszczady.pl © 2000-2022


-->