bieszczady noclegi agroturystyka

Pogoda w regionie

26.05.17 12:03
Nadchodzi poprawa pogody.
Coraz liczniejsze rozpogodzenia i poprawa warunków turystycznych.
+22 +9°C

pogoda w Bieszczadach
  Webcamy:

Filmy z Bieszczadów

Więcej filmów na vimeo.com/bieszczady

Polecamy

Odchodzą znani Bieszczadnicy...

2005-06-20 · 18:57

Tym razem bardzo smutne wiadomości... W minioną sobotę 18. czerwca zmarł Władek Nadopta, znany jako Majster Bieda z piosenki Wojtka Belona. Pogrzeb odbędzie się w najbliższy wtorek w miejscowości Moczary k/Ustrzyk Dolnych ok. godz. 11.00. Również w minioną niedzielę 19. czerwca w Lutowiskach odprawiona została msza święta w intencji innego, znanego Bieszczadnika - Jurka 2000. Na prośbę jego przyjaciół zamieszczamy tekst autorstwa znanej autorki pięknych, bieszczadzkich fotografii - Ety Zaręby.

 

 

JUREK DWA TYSIĘCY               
ODSZEDŁ BIESZCZADNIK

18 maja 2005 roku zmarł w Bieszczadach na zawał serca Jerzy Świtalski – JUREK 2000.

Urodzony w 1939 roku w Sokalu. Wojnę przeżył na Syberii, młodość w Rzeszowie i Sosnowcu, gdzie zostawił żonę i córki. Z początkiem lat 70-tych przyjechał na stałe w Bieszczady. Mieszkał w  Rajskiem, Rosochatem, Lutowiskach. Był kierowcą. Kiedy poznałam Jurka w 1976 roku miał pokoik w Zatwarnicy i pracę w nadleśnictwie. Spychacz często jednak stał w krzakach, a Jurek...chodził swoimi drogami. A raczej nosiło go. Po połoninach, chaszczach, potokach. Dniami i nocami.  „Jakiś niespokojny duch wlazł we mnie ze nie mogę usiedzieć ani chwili można mnie spotkać w jeden dzień w kilku różnych miejscach. Jakbym wilkiem był i to wszystko co mnie otacza chciał pożreć!”
W nieodłącznym kapeluszu, ( „Mam kłopoty z kapeluszem. Każdemu się podoba i chcą mi go buchnąć. Fajnie już sobie pływał w potoku, trochę zciemniał...”) podśpiewując, wciąż gdzieś biegł. Zawsze przecież można było coś ciekawego zobaczyć, coś znaleźć: wiekową lipę, zrujnowaną cerkiew, wyjątkowy wodospad, gniazdo jarząbka, trop niedzwiedzia, łanię poszarpaną przez wilki: podpatrywać zwierzęta. ”Widziałem dzisiaj ślicznego koziołka, nic się nie bał, staliśmy spokojnie i przyglądaliśmy się sobie i po chwili dopiero widocznie znudzony moją karykaturą odwrócił się i odszedł majestatycznie, pokazując mi d**ę”.
Żył jak chciał. Umiał patrzeć. I widzieć.

Wynajdywał sobie różne zajęcia, był niezwykle pracowity i niewiele było rzeczy, których by nie potrafił zrobić. A trzeba było urządzać kolejne domy, budować komórki i stajnie, robić siano, sadzić drzewa, hodować króliki, kury czubatki, kolejne psy, koty i konie... Nie znosił tylko narzuconej, przymusowej pracy. Zodiakalny Strzelec, trudny we współżyciu za to bardzo towarzyski, zawsze gotów do pomocy, przyjaźnił się ze wszystkimi. Przez jego otwarty (dosłownie) dom przewijali się różnej maści bieszczadnicy, drwale, wozacy, leśnicy, ale też koniarze, turyści, żeglarze, filmowcy, artyści.
Z czasem dom stał się składowiskiem mniej lub bardziej dziwnych przedmiotów od zębów mamuta, przez wszelakie końskie akcesoria i zwierzęce czaszki po stare żelastwo. Wszystko mogło się przydać. Jurek pochłaniał książki i poezję, pisał piękne listy, robił zdjęcia. Miał wyobraznię, fantazję i niezwykłą wrażliwość na przyrodę.
„Nie poszedłem na drugą stronę połonin było za pięknie by zejść na dół. Byłem pod Smerekiem mgła jak cholera, gdy wyszedłem wyżej śliczne słońce, w dole dywan mgły kłębiącej się , nie zabrałem aparatu trudno i w sekundzie zmiana nagły poświst wiatru ciemno i zaczął padać śnieg, zabluzniłem z cicha miałem już schodzić do Wetliny, uciszyło się słońce znów się pokazało, zaryzykowałem
i poszedłem wzdłuż Wetlińskiej, na siodle pod Wetlińską rozpaliłem ognisko. Jak było fajnie w słońcu i przy ogniu. Tylko jeszcze brakowało kruków. Ale te jodły i świerki pod czapami śniegu iskrzące tysiącami świateł, zapierało dech w piersi , a światło to nie dawało spojrzeć na siebie dłużej tyle tylko jak mgnienie oka, ból przejmował do szpiku kości.”


Komentarze: (9)

Admin, Lesko, 2005-06-20 · 19:05
['] ['] [']
Wrzask, z dawien dawna Lutowiska, 2005-06-21 · 07:24
aż się wierzyć nie chce... a wydawało by się, że mimo wszystko tacy ludzie są niezniszczalni. za dzieciaka znałem ich obydwu - i Jurka i Nadoptę. I obydwu będę pamiętał.
Dorka, Wrocław, 2005-06-21 · 12:30
[']
Ziutek, Kielce, 2005-06-21 · 21:19
Z przykrością dowiedziałem się o śmierci Majstra Biedy i Jurek 2000. Szkoda mi tych ludzi. Zanłem ich poprzez lekturę książki "Zakapiory bieszczadzkie" - bardzo dobra książka. Biedni ludzie... ale od nich trzeba się nam wiele uczyć. Podziwiałem ich i im zazdrościłem. W chwilach trudnych sięgam po Pismo święte i "Zakapiorów bieszczadzkich" i nabieram nowych sił. bo można iść naprzód. Wieczny odpoczynek racz im dać Panie...
albert, lesko, 2005-06-22 · 02:11
do zobaczenia.
Tomasz z Gdańska, Gdańsk, 2005-06-22 · 07:41
ech...nostaligicznie........mam 3 dychy a znam bieszczadnikuje od 13 lat.......poznałem wielu ciekawych ludzi......strasznie tu się ckni za nimi i bieszczadzkim klimatem......dziwne jak ci ludzi z Bieszczadów sa serdeczni i bezinteresownie.....przynajmniej ci , których poznałem...
Homer, wrocław, 2005-06-22 · 11:51
wielki żal, umarła cząstka Bieszczadów , choć z drugiej strony jestem pewien ,ze siedzi se gdzieś teraz na połoninie i patrzy na a to na Tarnice , a to na Rawki...i w duchu się usmiecha.
poprostu, bieszczady, 2005-06-29 · 16:55
Aż nastąpił taki rok smutny rok, tak widać trzeba, nie przyszedł Bieda zieloną wiosną, miejsce, gdzie siadał zielskiem zarosło i choć niejeden wytężał wzrok, choć lato pustym gościńcem przeszło z rudymi liśćmi, jesieni schedą, wiatrem niesiony popłynął w przeszłość, Majster Bieda
wojtek, legionowo, 2005-07-02 · 00:43
Waśnie wróciłem z bieszczad byłem na cmentarzu w Jasieniu zapalić świeczkę i pomodlic się ,ale przeciez Oni żyć będą w naszej pamięci.
Serwis Regionalny www.bieszczady.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zawartych w komentarzach i opiniach publikowanych przez użytkowników niniejszego serwisu. Publikowane komentarze są tylko i wyłącznie prywatnymi opiniami użytkowników Serwisu Regionalnego www.bieszczady.pl i stanowią własność ich autorďż˝w. Autorzy komentarzy ponoszą pełną odpowiedzialność za publikowane przez nich treści. W przypadku konsekwencji prawnych wynikających z ich publikacji, redakcja portalu Bieszczady.pl może przekazać wszelkie informacje stronom zainteresowanym na temat danego użytkownika oraz pomóc w jego zlokalizowaniu.
Zachowujemy oryginalną pisownię nadesłanych komentarzy.
Warto przeczytać

2009-07-16 · 09:16
Nakładem Wydawnictwa LIBRA z Rzeszowa ukazała się nowa ciekawa książka o Bieszczadach. Jest to zbiór opowiadań Krzysztofa Wiktorowicza zatutułowany „Tłumacze ciszy”.
2005-07-20 · 11:10
Na rynku ukazała się z serii płyta „W górach jest wszystko co kocham...” dedykowana pamięci Wojciecha Belona, zmarłego przed dwudziestu laty poety i barda, autora najbardziej do dziś popularnych piosenek na górskich szlakach m.in. „Majster Bieda”, „Sielanka o domu”, czy też „Chodzą ulicami ludzie”.
2003-07-19 · 07:41
Dzięki zaproszeniu przez amerykańską organizację Rails –To –Trails Conservancy pracownik Bieszczadzkiego Centrum Informacji Turystycznej z Leska Przemek Ołdakowski miał okazję wziąć udział w międzynarodowej konferencji TrailLink2003 w Providence ( Rhode Island ).
Konferencja zgromadziła fachowców z wielu krajów świata zajmujących się popularyzowaniem i wdrażaniem w życie idei Greenway – czyli budową szlaków turystycznych tworzonych wzdłuż naturalnych ekologicznych korytarzy - łańcuchów górskich , rzek, dróg handlowych.
2003-01-12 · 11:05
Podobnie jak w całym kraju, rozpoczął się XI Finał WOŚP w Bieszczadach. Od godziny 7.00 trwa już kwesta w Lesku, Olszanicy, Baligrodzie, Stefkowej, Wołkowyji, Myczkowie i Polańczyku. Zapraszamy do oglądania naszej specjalnej podstrony, która w ciągu trwania całego Finału będzie uzupełniana o kolejne zdjęcia.
2003-01-08 · 19:20
Podobnie jak rok temu, wraz z ogólnokrajową edycją rusza w naszym regionie kolejny, już 11-ty finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy a nasz serwis będzie relacjonował jej przebieg na żywo.

Więcej informacji

2018-03-08 · 20:42
Na antenę Discovery Channel Polska powraca trzecia odsłona popularnego cyklu „Przystanek Bieszczady”. Codzienna, ciężka praca bohaterów i walka z nieprzewidywalną przyrodą, wyraziste charaktery mieszkańców Bieszczad. Do tego dużo humoru, zabawnych sytuacji i emocjonujących zwrotów akcji, które narzuca prawdziwe życie. To wszystko w nowej serii ”Przystanku Bieszczady” w każdy czwartek, od 8 marca o godz. 22:00 - tylko na Discovery Channel.
2017-01-20 · 18:40
W najbliższą sobotę i niedzielę Polsat oraz Polsat News zawitają z programem „Bezpieczna Zima z GOPR” w Bieszczady. Na zdjęciu: ekipa Polsat News podczas realizacji zdjęć w Bieszczadach - od lewej: Patryk Jakowski, Joanna Górska oraz Michał Giersz. W powstawanie programu zaangażowany był również Stanisław Strzyżewski z portalu Bieszczady.pl (po prawej) :: Fot. Stanisław Strzyżewski / Bieszczady.pl © 2017Od początku zimowych ferii na antenie stacji Polsat oraz Polsat News można śledzić akcję promująca bezpieczny, aktywny wypoczynek „Bezpieczna Zima z GOPR”. Jej celem jest przybliżenie zasad bezpieczeństwa obowiązujących zarówno na stokach narciarskich, jak i podczas zimowych wycieczek – nie tylko w góry. W najbliższy weekend (21 i 22 stycznia 2017) Polsat zawita z programem w Bieszczady. W powstawanie programu włączył się również portal Bieszczady.pl.
2015-11-28 · 14:45
Na początku stycznia 2016 wyrusza międzynarodowa ekspedycja naukowa do jednego z najrzadziej odwiedzanych miejsc na Ziemi - położonych na Południowym Pacyfiku nowozelandzkich Wysp Antypodów. Wśród członków ekspedycji znalazł się Stanisław Strzyżewski z Leska, który jako jeden z radiooperatorów wyprawy, będzie przeprowadzał z wysp łączności radiowe. Na możliwość nawiązania łączności z Wyspami Antypodów czeka blisko milion radioamatorów z całego świata.
2015-04-13 · 09:06
Komunikat techniczny dotyczący rzekomego rozsyłania spamu przez Bieszczady.pl z serwera "serwerownia.bieszczady.pl".
2014-10-12 · 08:00
Po dłuższej przerwie Bieszczady znów znalazły się w świetle medialnych reflektorów. Startuje wyprodukowany przez HBO Polska serial „Wataha”. Ta profesjonalnie wyprodukowana, duża produkcja to promocyjna szansa dla Bieszczadów. Dlaczego warto zwrócić na serial uwagę? Zapraszamy do lektury. Tylko na Bieszczady.pl: multimedialna, powstała przy współpracy z HBO Polska oraz zespołem Tołhaje niespodzianka.
więcej »
S e r w i s    r e k o m e n d o w a n y    p r z e z :
Podkarpacka Regionalna Organizacja Turystyczna
Bieszczadzki Park Narodowy
Bieszczadzka Grupa GOPR
Muzeum Budownictwa Ludowego - skansen w Sanoku
Fundacja Bieszczadzkiej Kolejki Leśnej
Polecamy bezpieczne przeglądarki:    Pobierz Google Chrome      Pobierz Firefoksa      Pobierz przeglądarkę Opera        

UWAGA COPYRIGHT

Wszystkie materiały prezentowane na stronach serwisu www.bieszczady.pl (np. teksty, layout, grafiki, zdjęcia, logotypy, kod html/css etc.)
chronione są prawem autorskim. Ich nieautoryzowane wykorzystanie w jakikolwiek sposób jest karalne.
All of the materials presented on the site www.bieszczady.pl (e.g. articles, graphics, photos, layouts, logos, html/css code etc.)
are copyrighted. Any kind of their unauthorised usage is punishable.

Wszelkie prawa zastrzeżone • All rights reserved
www.bieszczady.pl © 2000-2020


-->