bieszczady noclegi agroturystyka

Pogoda w regionie

26.05.17 12:03
Nadchodzi poprawa pogody.
Coraz liczniejsze rozpogodzenia i poprawa warunków turystycznych.
+22 +9°C

pogoda w Bieszczadach
  Webcamy:

Filmy z Bieszczadów

Więcej filmów na vimeo.com/bieszczady

Polecamy

Bieszczady odnalezione – spotkanie w Zawoju

2012-06-14 · 22:46

14 czerwca 2012 r. na terenie nieistniejącej wsi Zawój miało miejsce uroczyste otwarcie ścieżki historycznej „Bieszczady odnalezione”. „Bieszczady Odnalezione” to idea, którą realizują od 2 lat wspólnie dwa Stowarzyszenia: polskie – Stowarzyszenie Rozwoju Wetliny i Okolic z Wetliny i ukraińskie - Beskydzke Zemlactwo z Iwano-Frankowska.

Finansowany przez Fundację Bieszczadzką Partnerstwo dla Środowiska projekt to próba ocalenia od niepamięci materialnych śladów kultury Ukraińców, Polaków i Żydów żyjących zgodnie w polskiej części Karpat Wschodnich przed II Wojną Światową przez kilkaset lat. - Staramy się je odtwarzać  i zachować dla przyszłych pokoleń na podstawie dostępnych materiałów źródłowych oraz wspomnień mieszkańców  wsi Łuh, Jaworzec i Zawój oraz przysiółków Bereh w Kalnicy i Kobylskie w Jaworcu – mówi jeden z inicjatorów projektu – Marcin Dobrowolski z Wetliny. - Droga  między Kalnicą i Łopienką to jeden z najpiękniejszych widokowo bieszczadzkich szlaków „dolinnych”, wzdłuż której leżały nieistniejące dzisiaj wsie i przysiołki. Chcemy je odkryć i opisać. Pragniemy, aby odwiedzano cmentarze i cerkwiska, poznano miejsca, w których stały chaty, kamienne cembrowiny studni, wspaniałe kamienne sklepienia piwnic. Szukamy miejsc, śladów i historii ludzi, których życie uległo dramatycznej zmianie na wiosnę 1947 roku. Zostali zmuszeni do opuszczenia swoich gospodarstw, pozostawienia wspomnień, grobów przodków, przyjaciół – opowiada Dobrowolski.

W uroczystości uczestniczyli przedstawiciele współpracujących stowarzyszeń, ukraińskiego stowarzyszenia „Beskydzke Zemlactwo” Jurij Markanycz oraz Stowarzyszenia Rozwoju Wetliny i Okolic – Aleksy Wójcik i Marcin Dobrowolski. Wśród zaproszonych gości byli przedstawiciele Nadleśnictwa Cisna, Urzędu Gminy Cisna, Proboszcz parafii z Wetliny - ojciec Amadeusz, Ojciec dr Myron Michajliszyn z Rzeszowa, Ojciec Mitrat z Iwano-Frankowska. W części oficjalnej wystąpili prezesi obu towarzystw oraz ksiądz Amadeusz i Ojciec Michajliszyn. Krótką historię związaną z ratowaniem śladów dawnej kultury mieszkańców Bieszczadów przedstawił Stanisław Kryciński - autor Słownika Historyczno-Krajoznawczego gminy Cisna i licznych innych, poświęconych Karpatom publikacji. W ekumenicznym nabożeństwie na terenie cerkwiska w Zawoju poświęcono opisaną po polsku i ukraińsku pamiątkową tablicę. W spotkaniu w Zawoju udział wzięli również przedstawiciele byłych mieszkańców wsi Przysłup, Krzywe, Kalnica, Smerek, Wetlina, Strzebowiska.


 

Komentarz

Dolina Zawoju to dla mnie miejsce szczególne. I nie tylko dlatego, że w dzieciństwie prawie każdy wakacyjny weekend przy ładnej pogodzie spędzałem z rodzicami pod namiotem* na „Baduni” przy Sinych Wirach. I nie tylko dlatego, że to właśnie tam narodziła się moja fascynacja Bieszczadami – w tajemniczej, głębokiej dolinie pełnej niesamowitych formacji skalnych, bujnej roślinności wilgotnych, cienistych lasów okraszonych nutką sensacji powstania nieistniejącego już dzisiaj Szmaragdowego Jeziorka. Z tamtych „cudownych lat” najbardziej bowiem pamiętam opowieści ojca – jednego z pierwszych lekarzy na terenie powojennych Bieszczadów – o mieszkańcach dawnego Zawoju, którzy już nieliczni, rozproszeni po regionie, podczas wizyt domowych opowiadali mu o dawnej wsi wciśniętej pomiędzy zbocza Szczyciska i Peryślihy nad przełomem Wetlinki. Przekazane opowieści rysowały wizję malowniczej, zawsze będącej na uboczu osady, której mieszkańcy prowadzili życie szczęśliwe. Byli niemal samowystarczalni. Jedynie od czasu do czasu wybierali się do Leska lub Lutowisk na targ. Aby sprzedać swoje produkty, kupić sól i zapałki. Życie w zgodzie z przyrodą i wielokulturowością tej wielonarodowościowej wsi było proste i szczęśliwe. Szczęście to zostało zrównane z ziemią podczas „Akcji Wisła” i nikt do Zawoju już nie powrócił.

Dziś dolina Zawoju i zarazem obejmującego jej teren rezerwatu „Sine Wiry” (dzięki staraniom nadleśnictw z Cisnej i Wetliny to jeden z najlepiej zabezpieczonych oraz przystosowanych dla zwiedzających rezerwatów w regionie) to chyba  najpiękniejszy, dolinny zakątek Bieszczadów. Miejsce to, pomimo prowadzonych bezpośrednio przy granicy rezerwatu pracom leśnym, ma jeszcze szansę pozostać miejscem tajemniczym i pięknym. Miejscem, które warto będzie pokazywać potomnym i wspominać im historię jego mieszkańców.

Czerwcowe spotkanie w Zawoju to moment szczególny. Atmosferę i wyjątkowość uroczystości doskonale oddały słowa prezesa ukraińskiego stowarzyszenia Beskydzke Zemlactwo z Iwano–Frankowska - Jurija Markanycza. „Historia nakreśliła tragiczne losy tego miejsca i jego mieszkańców. Dzisiaj, dzięki naszym polskim przyjaciołom z Wetliny i okolic, znów odwiedzają je ludzie, opowiada się o nim synom, rodzinom i znajomym. Miejsce i jego pamięć znów odżywa”.

Stanisław Strzyżewski
Bieszczady.pl

 

*) wówczas teren ten nie był rezerwatem - przyp. S. Strzyżewski


Warto przeczytać

2015-04-30 · 20:22
Podczas gdy wszyscy w Bieszczadach czekamy na pierwsze wiosenne kwiaty, filmowcy niemal modlą się o powrót zamieci. Gwałtowna odwilż pokrzyżowała plany nakręcenia finału w białej scenerii. Zapraszamy do przeczytania i obejrzenia reportażu z planu "Na granicy" - najnowszej produkcji filmowej nakręconej w Bieszczadach.
2015-02-23 · 18:46
W bieszczadzkiej scenerii właśnie dobiegają końca plenerowe zdjęcia do filmu „Na granicy” w reżyserii Wojciecha Kasperskiego z udziałem Marcina Dorocińskiego, Andrzeja Chyry i Andrzeja Grabowskiego. Operatorem zdjęć jest Łukasz Żal, autor zdjęć do nagrodzonego Oskarem filmu „Ida”.
2014-12-17 · 18:45
Bieszczadzka Grupa GOPR, Urząd Miejski Ustrzyki Dolne oraz Ustrzycki Dom Kultury zapraszają na 11. Edycję XI Przeglądu Filmów Górskich. Organizowana z powodzeniem cykliczna impreza jak zwykle zawita do Ustrzyk Dolnych. W 2015 roku impreza odbędzie się w dniach 16-18 stycznia. Zapraszamy do zapoznania się z programem imprezy.
2014-07-31 · 09:45
W ramach prowadzonego mikroprojektu grantowego Fundacja Bieszczadzka zaprasza od 1 do 3 sierpnia 2014 do Lutowisk na „Festiwal Dzikie Karpaty”.  W programie m.in.: wycieczki, warsztaty i prelekcje przyrodnicze, warsztaty oraz wystawa fotografii przyrodniczej, przegląd filmów o przyrodzie Karpat, konkursy dla dzieci i dorosłych. Uwaga: udział we wszystkich zajęciach jest bezpłatny.
2014-05-16 · 19:11
Jak zwykle zabiegany poniedziałek, pochmurny z nielicznymi przebłyskami słońca. Nic nie zapowiadało wielkiej niespodzianki, jaką miała nam sprawić bieszczadzka przyroda. A jednak! Trzeba było czekać kilkadziesiąt lat na odnalezienie i udokumentowanie bieszczadzkiego stanowiska rzadkiego i niezwykłego storczyka – Obuwika. Roślinę odnaleźli autor portalu Bieszczady.pl Stanisław Strzyżewski oraz leśnik Marcin Scelina. Zapraszamy to przeczytania nowego reportażu.

Więcej informacji

2018-03-08 · 20:42
Na antenę Discovery Channel Polska powraca trzecia odsłona popularnego cyklu „Przystanek Bieszczady”. Codzienna, ciężka praca bohaterów i walka z nieprzewidywalną przyrodą, wyraziste charaktery mieszkańców Bieszczad. Do tego dużo humoru, zabawnych sytuacji i emocjonujących zwrotów akcji, które narzuca prawdziwe życie. To wszystko w nowej serii ”Przystanku Bieszczady” w każdy czwartek, od 8 marca o godz. 22:00 - tylko na Discovery Channel.
2017-01-20 · 18:40
W najbliższą sobotę i niedzielę Polsat oraz Polsat News zawitają z programem „Bezpieczna Zima z GOPR” w Bieszczady. Na zdjęciu: ekipa Polsat News podczas realizacji zdjęć w Bieszczadach - od lewej: Patryk Jakowski, Joanna Górska oraz Michał Giersz. W powstawanie programu zaangażowany był również Stanisław Strzyżewski z portalu Bieszczady.pl (po prawej) :: Fot. Stanisław Strzyżewski / Bieszczady.pl © 2017Od początku zimowych ferii na antenie stacji Polsat oraz Polsat News można śledzić akcję promująca bezpieczny, aktywny wypoczynek „Bezpieczna Zima z GOPR”. Jej celem jest przybliżenie zasad bezpieczeństwa obowiązujących zarówno na stokach narciarskich, jak i podczas zimowych wycieczek – nie tylko w góry. W najbliższy weekend (21 i 22 stycznia 2017) Polsat zawita z programem w Bieszczady. W powstawanie programu włączył się również portal Bieszczady.pl.
2015-11-28 · 14:45
Na początku stycznia 2016 wyrusza międzynarodowa ekspedycja naukowa do jednego z najrzadziej odwiedzanych miejsc na Ziemi - położonych na Południowym Pacyfiku nowozelandzkich Wysp Antypodów. Wśród członków ekspedycji znalazł się Stanisław Strzyżewski z Leska, który jako jeden z radiooperatorów wyprawy, będzie przeprowadzał z wysp łączności radiowe. Na możliwość nawiązania łączności z Wyspami Antypodów czeka blisko milion radioamatorów z całego świata.
2015-04-13 · 09:06
Komunikat techniczny dotyczący rzekomego rozsyłania spamu przez Bieszczady.pl z serwera "serwerownia.bieszczady.pl".
2014-10-12 · 08:00
Po dłuższej przerwie Bieszczady znów znalazły się w świetle medialnych reflektorów. Startuje wyprodukowany przez HBO Polska serial „Wataha”. Ta profesjonalnie wyprodukowana, duża produkcja to promocyjna szansa dla Bieszczadów. Dlaczego warto zwrócić na serial uwagę? Zapraszamy do lektury. Tylko na Bieszczady.pl: multimedialna, powstała przy współpracy z HBO Polska oraz zespołem Tołhaje niespodzianka.
więcej »
S e r w i s    r e k o m e n d o w a n y    p r z e z :
Podkarpacka Regionalna Organizacja Turystyczna
Bieszczadzki Park Narodowy
Bieszczadzka Grupa GOPR
Muzeum Budownictwa Ludowego - skansen w Sanoku
Fundacja Bieszczadzkiej Kolejki Leśnej
Polecamy bezpieczne przeglądarki:    Pobierz Google Chrome      Pobierz Firefoksa      Pobierz przeglądarkę Opera        

UWAGA COPYRIGHT

Wszystkie materiały prezentowane na stronach serwisu www.bieszczady.pl (np. teksty, layout, grafiki, zdjęcia, logotypy, kod html/css etc.)
chronione są prawem autorskim. Ich nieautoryzowane wykorzystanie w jakikolwiek sposób jest karalne.
All of the materials presented on the site www.bieszczady.pl (e.g. articles, graphics, photos, layouts, logos, html/css code etc.)
are copyrighted. Any kind of their unauthorised usage is punishable.

Wszelkie prawa zastrzeżone • All rights reserved
www.bieszczady.pl © 2000-2020


-->