bieszczady noclegi agroturystyka

Pogoda w regionie

24.12.14 14:15
Nadchodzi ochłodzenie i opady śniegu.
Kiepskie warunki turystyczne.
+5-1°C

pogoda w Bieszczadach
  Webcamy:

Filmy z Bieszczadów

Więcej filmów na vimeo.com/bieszczady

Polecamy

Bieszczady w 38 godzin

2012-08-01 · 15:18

Niskobudżetowa technika kręcenia filmów w technologii HD trafia pod strzechy. Dzisiaj od możliwości technicznych coraz częściej większe znaczenie ma nie posiadany sprzęt, a dobry pomysł i kreatywność. Niedawno w Internecie pojawił się niezwykle malowniczy film pt. „Bieszczady w 38 godzin” zrealizowany cyfrowymi lustrzankami w technice poklatkowej. Film „Bieszczady w 38 godzin” powstał podczas 38 godzinnej wyprawy w Bieszczady w czerwcu 2012 roku. Film powstał z aż 20139 zdjęć, które zostały połączone w poklatkową całość.

Dzięki uprzejmości autorów filmu – Marcina i Krystiana Kłysewiczów, zapraszamy do obejrzenia ich produkcji w jakości HD na naszym bieszczadzkim kanale Vimeo:

Zapraszamy również do przeczytania wywiadu ze współautorem produkcji – Krystianem Kłysewiczem.

Bieszczady.pl: Kiedy powstał pomysł nakręcenia filmu?

Krystian Kłysewicz: Pomysł na powstanie filmu zrodził się już dawno. Marcin mieszkający na stałe w Wielkiej Brytanii planował swój urlop w Polsce w marcu. Wtedy zdecydowaliśmy, że udamy się gdzieś aby wspólnie stworzyć jakiś film w technice timelapse. No i udało się. Końcem czerwca wyruszyliśmy na „polowanie” na piękne widoki w Bieszczady.

Czy realizacje filmu poprzedziły jakieś przygotowania techniczne i logistyczne?

Oczywiście. Taki wyjazd poprzedzają ważne przygotowania. Przede wszystkim musiałem wykonać szynę, na której porusza się aparat w niektórych ujęciach Marcina. Z powodu gabarytów i podróży z Wielkiej Brytanii samolotem nie mógł wziąć swojej. Kilka wieczorów w garażu i była gotowa. Od jakiegoś czasu robię takie autorskie konstrukcje. Niestety mają napęd na korbkę zamiast silniczka, przez co podczas kręcenia scen ruchomych musimy siedzieć przy niej i po każdym zdjęciu wykonać obrót. W nocy nagranie jednego ujęcia trwa minimum dwie godziny, stąd niestety mieliśmy dwie nieprzespane noce pod rząd. Trzeba było również odpowiednio dobrać ekwipunek żeby nie było za dużo rzeczy do taszczenia na szczyt. Minimum ubrań, śpiwory, karimaty no i szyny, aparaty, statywy. Ale i tak okazało się, że wyglądaliśmy jak obładowane „juczne woły”.

Co zadecydowało o wyborze konkretnych plenerów?

Na początku padł pomysł, że będą to Tatry. Wiele czynników przeważyło jednak, że pojechaliśmy w Bieszczady, z czego osobiście jestem bardzo zadowolony. Jeśli chodzi  o wybór szczytów, na które weszliśmy i filmowaliśmy, to duże znaczenie dla nas miał czas potrzebny na wejście na szczyt. M.in. musieliśmy walczyć z czasem ze względu na moją pracę i czas potrzebny na dojazd w Bieszczady.

Czy napotkaliście jakieś trudności techniczne lub organizacyjne? Może wydarzyło się coś zaskakującego lub coś, co spowodowało, że musieliście zmienić lokalizację itp.?

W sumie wszystko przebiegło wedle planu. Jedynym ograniczeniem technicznym w naszym wypadku były baterie w aparatach. Pomimo dwóch kompletów, nad ranem po nocnych zdjęciach i wschodzie musieliśmy schodzić ze szczytu aby szukać miejsca na ich naładowanie. Miły pan w sklepie w Wetlinie (pozdrawiamy!) udostępnił nam gniazdko i po 4 godzinach mogliśmy kręcić dalej. Utrudnieniem na pewno było nasze zmęczenie. Na drugi dzień, podczas wychodzenia na Tarnicę, po 30 godzinach bez snu, z niezłym bagażem na plecach i w wysokiej temperaturze ostro się napociliśmy. Ale dla takich widoków było warto!

Ile trwała obróbka materiału, i czym były robione zdjęcia do filmu?

Obróbka okazała się koszmarem. „Masteringiem” obrazu zajął się Marcin, który ma już doświadczenie w tej materii. Jego komputer pracował 24h/dobę 7 dni w tygodniu przeliczając wszystko przez trzy tygodnie. To dużo czasu, ale zdjęć też było dużo - ponad 20000 sztuk! Nie dysponujemy jeszcze superszybkimi komputerami. Mają najnowszą jednostkę, np. najnowszego MacBooka, trwałoby to maksymalnie tydzień. Dlatego też szukamy sponsorów na nowszy sprzęt. Do kręcenia materiału używaliśmy Canona EOS 5D Mark II oraz Canona 600D.

Jakie plany na przyszłość? Czy będzie jakaś kolejna produkcja w Bieszczadach?

Mamy dość ambitne plany. Marcin chce sfilmować Lake District w Wielkiej Brytanii - być może z moją pomocą. Ja w Polsce na pewno nie raz odwiedzę jeszcze Bieszczady W tym roku liczę na piękną kolorową jesień i dłuższy niż jednodniowy wypad zimą. W najbliższym czasie wybieram się również w Tatry. Bardzo również chciałbym udać się w Góry Stołowe i na Mazury,  ale to już odleglejsze plany. Będę się zajmował również zajmował zdjęciami na rodzinnym Roztoczem i Ziemi Lubaczowskiej. Tam wszystko się zaczęło i wiele jeszcze tam pięknych miejsc do pokazania. Będę musiał również dokonać zmian w sprzęcie, aby wszystko szybciej i sprawniej poddawać obróbce. Robiąc timelapsy trzeba mieć również na uwadze zużycie aparatu, który wykonując tak wielką liczbę zdjęć niestety szybko się zużywa. Zapraszam na moją stronę internetową, gdzie można zobaczyć resztę filmów naszego autorstwa.

Dziękujemy za interesującą rozmowę.

„Bieszczady w 38 godzin”
Zdjęcia do filmu wykonali: Marcin Kłysewicz, Krystian Kłysewicz
Operator manualnej szyny do aparatu: Marcin Kłysewicz
Pilot FlyCamu: Krystian Kłysewicz
Edycja video: Marcin Kłysewicz
Muzyka: Marcin Kłysewicz
Transport i logistyka: Krystian Kłysewicz

Kontakt:
krystianklysewicz@onet.pl
marcin@klysewicz.co.uk

Strony internetowe autorów:
http://www.klysewicz.pl
http://www.klysewicz.co.uk


Warto przeczytać

2014-12-17 · 18:45
Bieszczadzka Grupa GOPR, Urząd Miejski Ustrzyki Dolne oraz Ustrzycki Dom Kultury zapraszają na 11. Edycję XI Przeglądu Filmów Górskich. Organizowana z powodzeniem cykliczna impreza jak zwykle zawita do Ustrzyk Dolnych. W 2015 roku impreza odbędzie się w dniach 16-18 stycznia. Zapraszamy do zapoznania się z programem imprezy.
2014-11-14 · 10:50
Już w najbliższą niedzielę 16 listopada o godz. 20:10 ostatni odcinek serialu HBO Polska „Wataha”. Aby dodać szczyptę suspensu do zapewne dramatycznego finału tej bieszczadzkiej produkcji, wraz z HBO Polska zapraszamy do wzięcia udziału w facebookowym konkursie. KONKURS ROZWIĄZANY!
2014-10-12 · 08:00
Po dłuższej przerwie Bieszczady znów znalazły się w świetle medialnych reflektorów. Startuje wyprodukowany przez HBO Polska serial „Wataha”. Ta profesjonalnie wyprodukowana, duża produkcja to promocyjna szansa dla Bieszczadów. Dlaczego warto zwrócić na serial uwagę? Zapraszamy do lektury. Tylko na Bieszczady.pl: multimedialna, powstała przy współpracy z HBO Polska oraz zespołem Tołhaje niespodzianka.
2014-09-04 · 16:03
W tym roku po raz drugi z rzędu w Ustrzykach Dolnych i po raz pierwszy w Cisnej zawita przegląd filmów dokumentalnych Watch Docs. Projekcjom filmowym towarzyszyć będą spektakle, prelekcje, koncerty i warsztaty. Oprócz Ustrzyk Dolnych i Cisnej filmy będzie można zobaczyć również w Lutowiskach, Czarnej Górnej, Lipiu oraz Wetlinie. Na wszystkie imprezy Festiwalu wstęp wolny.
2014-09-01 · 12:20
We wrześniu projekt Polska Światłoczuła odwiedzi Centrum Ursa Maior w Uhercach Mineralnych z filmem Jana P. Matuszyńskiego „Deep love”. Projekcja odbędzie się 10 września 2014 o godz. 18.00. Ten piękny film młodych twórców stawia nas przed fundamentalnym pytaniem o to jak żyć. Projekcji w Ursa Maior towarzyszyć będzie spotkanie z montażystą Przemysławem Chruścielewskim.

Więcej informacji

2014-12-17 · 18:45
Bieszczadzka Grupa GOPR, Urząd Miejski Ustrzyki Dolne oraz Ustrzycki Dom Kultury zapraszają na 11. Edycję XI Przeglądu Filmów Górskich. Organizowana z powodzeniem cykliczna impreza jak zwykle zawita do Ustrzyk Dolnych. W 2015 roku impreza odbędzie się w dniach 16-18 stycznia. Zapraszamy do zapoznania się z programem imprezy.
2014-11-28 · 20:15
Bieszczadzki Oddział Towarzystwa Opieki nad Zabytkami otrzymał nagrodę Custos Monumentorum Rei Publice w II edycji konkursu „Strażnik Dziedzictwa Rzeczypospolitej”. 18 listopada br. w Warszawie odbyła się uroczysta gala konkursowa, podczas której nagrode odebrali członkowie zarządu TOnZ Oddziału Bieszczadzkiego.
2014-11-26 · 20:19
Zbliża się premiera trzeciej płyty bieszczadzkiego zespołu Tołhaje – „Czereda”. Już 28 listopada 2014 pojawi się w sprzedaży w całej Polsce. Singiel „Ziele” został zamieszczony w propozycjach nowości Listy Przebojów Programu Trzeciego Polskiego Radia. Aby zaistnieć dłużej na liście zapraszamy do oddawania głosów na w/w utwór po zalogowaniu się na stronie Trójki. UWAGA KONKURS!
2014-11-14 · 10:50
Już w najbliższą niedzielę 16 listopada o godz. 20:10 ostatni odcinek serialu HBO Polska „Wataha”. Aby dodać szczyptę suspensu do zapewne dramatycznego finału tej bieszczadzkiej produkcji, wraz z HBO Polska zapraszamy do wzięcia udziału w facebookowym konkursie. KONKURS ROZWIĄZANY!
2014-11-03 · 12:18
Nakładem Bieszczadzkiego Oddziału Towarzystwa Opieki nad Zabytkami ukazał się kolejny – 19. numer periodyku „Bieszczad”. Jak zwykle znajdziemy w nim unikatowe, archiwalne materiały oraz informacje na temat Bieszczadów i okolic. Z najnowszego numeru dowiemy się o wydarzeniach z czasów wojen XX wieku, o obronnych umocnieniach z Bandrowa, czy też o losach cerkwi w Równi. Zaś artykuł autorstwa Wojciecha Wesołkina przybliży nam historię Prełuk i Duszatyna. Aktualizacja 07.11.2014 · 11:30
więcej »
S e r w i s    r e k o m e n d o w a n y    p r z e z :
Podkarpacka Regionalna Organizacja Turystyczna
Bieszczadzki Park Narodowy
Bieszczadzka Grupa GOPR
Muzeum Budownictwa Ludowego - skansen w Sanoku
Fundacja Bieszczadzkiej Kolejki Leśnej
Polecamy bezpieczne przeglądarki:    Pobierz Google Chrome      Pobierz Firefoksa      Pobierz przeglądarkę Opera        

UWAGA COPYRIGHT

Wszystkie materiały prezentowane na stronach serwisu www.bieszczady.pl (np. teksty, layout, grafiki, zdjęcia, logotypy, kod html/css etc.)
chronione są prawem autorskim. Ich nieautoryzowane wykorzystanie w jakikolwiek sposób jest karalne.
All of the materials presented on the site www.bieszczady.pl (e.g. articles, graphics, photos, layouts, logos, html/css code etc.)
are copyrighted. Any kind of their unauthorised usage is punishable.

Wszelkie prawa zastrzeżone • All rights reserved
www.bieszczady.pl © 2000-2015


Powered by Google

:)