bieszczady noclegi agroturystyka

Pogoda w regionie

26.05.17 12:03
Nadchodzi poprawa pogody.
Coraz liczniejsze rozpogodzenia i poprawa warunków turystycznych.
+22 +9°C

pogoda w Bieszczadach
  Webcamy:

Filmy z Bieszczadów

Więcej filmów na vimeo.com/bieszczady

Polecamy

Bieszczady w 38 godzin

2012-08-01 · 15:18

Niskobudżetowa technika kręcenia filmów w technologii HD trafia pod strzechy. Dzisiaj od możliwości technicznych coraz częściej większe znaczenie ma nie posiadany sprzęt, a dobry pomysł i kreatywność. Niedawno w Internecie pojawił się niezwykle malowniczy film pt. „Bieszczady w 38 godzin” zrealizowany cyfrowymi lustrzankami w technice poklatkowej. Film „Bieszczady w 38 godzin” powstał podczas 38 godzinnej wyprawy w Bieszczady w czerwcu 2012 roku. Film powstał z aż 20139 zdjęć, które zostały połączone w poklatkową całość.

Dzięki uprzejmości autorów filmu – Marcina i Krystiana Kłysewiczów, zapraszamy do obejrzenia ich produkcji w jakości HD na naszym bieszczadzkim kanale Vimeo:

Zapraszamy również do przeczytania wywiadu ze współautorem produkcji – Krystianem Kłysewiczem.

Bieszczady.pl: Kiedy powstał pomysł nakręcenia filmu?

Krystian Kłysewicz: Pomysł na powstanie filmu zrodził się już dawno. Marcin mieszkający na stałe w Wielkiej Brytanii planował swój urlop w Polsce w marcu. Wtedy zdecydowaliśmy, że udamy się gdzieś aby wspólnie stworzyć jakiś film w technice timelapse. No i udało się. Końcem czerwca wyruszyliśmy na „polowanie” na piękne widoki w Bieszczady.

Czy realizacje filmu poprzedziły jakieś przygotowania techniczne i logistyczne?

Oczywiście. Taki wyjazd poprzedzają ważne przygotowania. Przede wszystkim musiałem wykonać szynę, na której porusza się aparat w niektórych ujęciach Marcina. Z powodu gabarytów i podróży z Wielkiej Brytanii samolotem nie mógł wziąć swojej. Kilka wieczorów w garażu i była gotowa. Od jakiegoś czasu robię takie autorskie konstrukcje. Niestety mają napęd na korbkę zamiast silniczka, przez co podczas kręcenia scen ruchomych musimy siedzieć przy niej i po każdym zdjęciu wykonać obrót. W nocy nagranie jednego ujęcia trwa minimum dwie godziny, stąd niestety mieliśmy dwie nieprzespane noce pod rząd. Trzeba było również odpowiednio dobrać ekwipunek żeby nie było za dużo rzeczy do taszczenia na szczyt. Minimum ubrań, śpiwory, karimaty no i szyny, aparaty, statywy. Ale i tak okazało się, że wyglądaliśmy jak obładowane „juczne woły”.

Co zadecydowało o wyborze konkretnych plenerów?

Na początku padł pomysł, że będą to Tatry. Wiele czynników przeważyło jednak, że pojechaliśmy w Bieszczady, z czego osobiście jestem bardzo zadowolony. Jeśli chodzi  o wybór szczytów, na które weszliśmy i filmowaliśmy, to duże znaczenie dla nas miał czas potrzebny na wejście na szczyt. M.in. musieliśmy walczyć z czasem ze względu na moją pracę i czas potrzebny na dojazd w Bieszczady.

Czy napotkaliście jakieś trudności techniczne lub organizacyjne? Może wydarzyło się coś zaskakującego lub coś, co spowodowało, że musieliście zmienić lokalizację itp.?

W sumie wszystko przebiegło wedle planu. Jedynym ograniczeniem technicznym w naszym wypadku były baterie w aparatach. Pomimo dwóch kompletów, nad ranem po nocnych zdjęciach i wschodzie musieliśmy schodzić ze szczytu aby szukać miejsca na ich naładowanie. Miły pan w sklepie w Wetlinie (pozdrawiamy!) udostępnił nam gniazdko i po 4 godzinach mogliśmy kręcić dalej. Utrudnieniem na pewno było nasze zmęczenie. Na drugi dzień, podczas wychodzenia na Tarnicę, po 30 godzinach bez snu, z niezłym bagażem na plecach i w wysokiej temperaturze ostro się napociliśmy. Ale dla takich widoków było warto!

Ile trwała obróbka materiału, i czym były robione zdjęcia do filmu?

Obróbka okazała się koszmarem. „Masteringiem” obrazu zajął się Marcin, który ma już doświadczenie w tej materii. Jego komputer pracował 24h/dobę 7 dni w tygodniu przeliczając wszystko przez trzy tygodnie. To dużo czasu, ale zdjęć też było dużo - ponad 20000 sztuk! Nie dysponujemy jeszcze superszybkimi komputerami. Mają najnowszą jednostkę, np. najnowszego MacBooka, trwałoby to maksymalnie tydzień. Dlatego też szukamy sponsorów na nowszy sprzęt. Do kręcenia materiału używaliśmy Canona EOS 5D Mark II oraz Canona 600D.

Jakie plany na przyszłość? Czy będzie jakaś kolejna produkcja w Bieszczadach?

Mamy dość ambitne plany. Marcin chce sfilmować Lake District w Wielkiej Brytanii - być może z moją pomocą. Ja w Polsce na pewno nie raz odwiedzę jeszcze Bieszczady W tym roku liczę na piękną kolorową jesień i dłuższy niż jednodniowy wypad zimą. W najbliższym czasie wybieram się również w Tatry. Bardzo również chciałbym udać się w Góry Stołowe i na Mazury,  ale to już odleglejsze plany. Będę się zajmował również zajmował zdjęciami na rodzinnym Roztoczem i Ziemi Lubaczowskiej. Tam wszystko się zaczęło i wiele jeszcze tam pięknych miejsc do pokazania. Będę musiał również dokonać zmian w sprzęcie, aby wszystko szybciej i sprawniej poddawać obróbce. Robiąc timelapsy trzeba mieć również na uwadze zużycie aparatu, który wykonując tak wielką liczbę zdjęć niestety szybko się zużywa. Zapraszam na moją stronę internetową, gdzie można zobaczyć resztę filmów naszego autorstwa.

Dziękujemy za interesującą rozmowę.

„Bieszczady w 38 godzin”
Zdjęcia do filmu wykonali: Marcin Kłysewicz, Krystian Kłysewicz
Operator manualnej szyny do aparatu: Marcin Kłysewicz
Pilot FlyCamu: Krystian Kłysewicz
Edycja video: Marcin Kłysewicz
Muzyka: Marcin Kłysewicz
Transport i logistyka: Krystian Kłysewicz

Kontakt:
krystianklysewicz@onet.pl
marcin@klysewicz.co.uk

Strony internetowe autorów:
http://www.klysewicz.pl
http://www.klysewicz.co.uk


Warto przeczytać

2016-09-22 · 11:11
Producent filmu „Na granicy” pragnie zrealizować w Bieszczadach kolejny, fabularny projekt. Film „Las” oparty na opowiadaniach Andrzeja Stasiuka film wyreżyseruje Maciej Patronik, a w głównych rolach zagrają m.in. Jerzy Trela i Ewa Błaszczyk. Za realizację filmu będzie odpowiedzialna utalentowana francusko-polska ekipa artystyczna i techniczna, a w jego powstanie będą zaangażowani również bieszczadzcy artyści. Zdjęcia próbne (do tzw. teasera) mają ruszyć w Bieszczadach już tej jesieni.
2015-04-30 · 20:22
Podczas gdy wszyscy w Bieszczadach czekamy na pierwsze wiosenne kwiaty, filmowcy niemal modlą się o powrót zamieci. Gwałtowna odwilż pokrzyżowała plany nakręcenia finału w białej scenerii. Zapraszamy do przeczytania i obejrzenia reportażu z planu "Na granicy" - najnowszej produkcji filmowej nakręconej w Bieszczadach.
2015-02-23 · 18:46
W bieszczadzkiej scenerii właśnie dobiegają końca plenerowe zdjęcia do filmu „Na granicy” w reżyserii Wojciecha Kasperskiego z udziałem Marcina Dorocińskiego, Andrzeja Chyry i Andrzeja Grabowskiego. Operatorem zdjęć jest Łukasz Żal, autor zdjęć do nagrodzonego Oskarem filmu „Ida”.
2014-12-17 · 18:45
Bieszczadzka Grupa GOPR, Urząd Miejski Ustrzyki Dolne oraz Ustrzycki Dom Kultury zapraszają na 11. Edycję XI Przeglądu Filmów Górskich. Organizowana z powodzeniem cykliczna impreza jak zwykle zawita do Ustrzyk Dolnych. W 2015 roku impreza odbędzie się w dniach 16-18 stycznia. Zapraszamy do zapoznania się z programem imprezy.
2014-11-14 · 10:50
Już w najbliższą niedzielę 16 listopada o godz. 20:10 ostatni odcinek serialu HBO Polska „Wataha”. Aby dodać szczyptę suspensu do zapewne dramatycznego finału tej bieszczadzkiej produkcji, wraz z HBO Polska zapraszamy do wzięcia udziału w facebookowym konkursie. KONKURS ROZWIĄZANY!

Więcej informacji

2018-03-08 · 20:42
Na antenę Discovery Channel Polska powraca trzecia odsłona popularnego cyklu „Przystanek Bieszczady”. Codzienna, ciężka praca bohaterów i walka z nieprzewidywalną przyrodą, wyraziste charaktery mieszkańców Bieszczad. Do tego dużo humoru, zabawnych sytuacji i emocjonujących zwrotów akcji, które narzuca prawdziwe życie. To wszystko w nowej serii ”Przystanku Bieszczady” w każdy czwartek, od 8 marca o godz. 22:00 - tylko na Discovery Channel.
2017-08-05 · 19:55
Stowarzyszenie „Zatwarnica” zaprasza 6 sierpnia 2017 na 9. edycję Kiermaszu Bojkowskiego.  W programie imprezy m.in. występy zespołów „Senioreczki”, „Połoniny”, „Wołosatki” oraz zespołu „Ethno XL” z Ukrainy.
2017-06-29 · 11:33
W najbliższą sobotę 1 lipca 2017 w Lutowiskach odbędzie się 16. edycja Powojennych Targów Końskich. Zapraszamy do zapoznania się z programem imprezy.
2017-04-12 · 14:49

W nadchodzący długi weekend majowy, po raz pierwszy odbędzie się Bieszczadzki Festiwal Fotografii i Filmu Przyrodniczego „Dzikie jest piękne”. Będzie to okazja nie tylko spotkania czołowych polskich fotografów przyrody i zobaczenia ich prac, ale również możliwość uczestniczenia w dziewięciu pokazach multimedialnych na wielkim ekranie, koncercie Orkiestry Świętego Mikołaja, warsztatach fotograficzne z Canon Polska oraz spotkaniu z przyrodnikiem i dziennikarzem - Adamem Wajrakiem.

2017-01-20 · 18:40
W najbliższą sobotę i niedzielę Polsat oraz Polsat News zawitają z programem „Bezpieczna Zima z GOPR” w Bieszczady. Na zdjęciu: ekipa Polsat News podczas realizacji zdjęć w Bieszczadach - od lewej: Patryk Jakowski, Joanna Górska oraz Michał Giersz. W powstawanie programu zaangażowany był również Stanisław Strzyżewski z portalu Bieszczady.pl (po prawej) :: Fot. Stanisław Strzyżewski / Bieszczady.pl © 2017Od początku zimowych ferii na antenie stacji Polsat oraz Polsat News można śledzić akcję promująca bezpieczny, aktywny wypoczynek „Bezpieczna Zima z GOPR”. Jej celem jest przybliżenie zasad bezpieczeństwa obowiązujących zarówno na stokach narciarskich, jak i podczas zimowych wycieczek – nie tylko w góry. W najbliższy weekend (21 i 22 stycznia 2017) Polsat zawita z programem w Bieszczady. W powstawanie programu włączył się również portal Bieszczady.pl.
więcej »
S e r w i s    r e k o m e n d o w a n y    p r z e z :
Podkarpacka Regionalna Organizacja Turystyczna
Bieszczadzki Park Narodowy
Bieszczadzka Grupa GOPR
Muzeum Budownictwa Ludowego - skansen w Sanoku
Fundacja Bieszczadzkiej Kolejki Leśnej
Polecamy bezpieczne przeglądarki:    Pobierz Google Chrome      Pobierz Firefoksa      Pobierz przeglądarkę Opera        

UWAGA COPYRIGHT

Wszystkie materiały prezentowane na stronach serwisu www.bieszczady.pl (np. teksty, layout, grafiki, zdjęcia, logotypy, kod html/css etc.)
chronione są prawem autorskim. Ich nieautoryzowane wykorzystanie w jakikolwiek sposób jest karalne.
All of the materials presented on the site www.bieszczady.pl (e.g. articles, graphics, photos, layouts, logos, html/css code etc.)
are copyrighted. Any kind of their unauthorised usage is punishable.

Wszelkie prawa zastrzeżone • All rights reserved
www.bieszczady.pl © 2000-2020


-->