bieszczady noclegi agroturystyka

Pogoda w regionie

26.05.17 12:03
Nadchodzi poprawa pogody.
Coraz liczniejsze rozpogodzenia i poprawa warunków turystycznych.
+22 +9°C

pogoda w Bieszczadach
  Webcamy:

Filmy z Bieszczadów

Więcej filmów na vimeo.com/bieszczady

Polecamy

Bieszczady w PRL-u

2012-05-18 · 14:57

Na rynku wydawniczym ukazała się nowa pozycja poświęcona historii Bieszczadów. Książka „Bieszczady w PRL-u” Krzysztofa Potaczały to zbiór reportaży o Bieszczadach przedstawiających zdarzenia i postaci, które zapisały się w historii tego regionu Polski w ciągu 40 lat panowania władzy ludowej. W większości mało znane historie i anegdoty oparte na dokumentach i wywiadach ze świadkami tamtych czasów. To właśnie te relacje, obok zbioru archiwalnych zdjęć, stanowią o szczególnej wartości tej książki.

Czy ktoś wie, że w Ustrzykach stał pomnik Stalina? Jak rządził Bieszczadami pułkownik Doskoczyński, jak budowano rządowe wille i hotel w Mucznem, jak dygnitarze polowali na bieszczadzkie niedźwiedzie, jak radzono sobie z plagą wilków? A oprócz tego łowcy węży i górale, zmiany nazw wsi i zima stulecia, wiece przyjaźni i strajki, tajemnicze mogiły i ośrodki rządowe i wysiedlenie mieszkańców Soliny przed budową zapory. 21 barwnych opowieści splecionych losami nietuzinkowych postaci, spisanych barwnym językiem, oddającym realia tamtych czasów. Świetna lektura dla każdego, kto lubi „historie z tamtych lat” i ciekawią go bieszczadzkie dzieje.

Patronat internetowy nad wydawnictwem sprawuje portal Bieszczady.pl.

Fragmenty książki

(...) W bazie ZBL w Smolniku nad Sanem stuosobowy barak zaczął trzeszczeć pod naporem śniegu. Ludzie spali z jednym zamkniętym okiem, bo nikt nie był pewny czy za chwilę na głowy nie runie cała nadwerężona konstrukcja. Codziennie wczesnym rankiem robotnicy wspinali się na dach i zrzucali śnieg, by przed południem stwierdzić, że znowu zasłany jest grubą, ciężką pierzyną. Regularne zwalanie spowodowało, że po paru dniach długi na kilkadziesiąt metrów budynek utonął w śnieżnej powodzi, a jedynym widomym znakiem, że tli się w nim życie, był snujący się z kominów dym. Do ustępów chodzono wydrążonym łopatami wąskim tunelem, zaś do składu z opałem i do studni po specjalnych pomostach zbijanych z desek, układanych na zaspach i każdego dnia podnoszonych wyżej, gdyż niebo nie chciało się zlitować i nieprzerwanie bombardowało Bieszczady coraz to nowymi masami białego puchu. Pierwszy zauważa niedźwiedzia Pepera. A więc zwierz zanadto się poprzedniej nocy nie najadł, nie czuje się obżarty, woli smakować końskie delicje po kawałku. Jaroszewicz jeszcze nie wie, że oto nadchodzi jego czas, że wreszcie będzie mógł przytknąć lunetę do oka, nacelować krzyż na komorę ucztującego i wypalić ze sztucera. Pepera lekko trąca gościa, szepcze mu do ucha. Pozostali na strychu też już wiedzą. I widzą – niedźwiedź jest potężny, ostrożnie podchodzi do nęciska, na chwilę zatrzymuje się, znów podchodzi. Kiedy premier uspokaja oddech i ma się złożyć do strzału, zwierz nieoczekiwanie robi w tył zwrot i znika za stodołą. Konsternacja. Co robić? Cierpliwie czekać czy odpuścić? Władysław Pepera jest wytrawnym myśliwym, obyczaje dzikich zwierząt ma w małym palcu, proponuje więc pozostać w kryjówce. Dochodzi dwudziesta druga, Jaroszewicz spogląda na zegarek i oznajmia: „Do północy”. Wie, że trzeciej zasiadki nie będzie, gonią go sprawy służbowe, nazajutrz musi być w stolicy.

Konkurs

Wraz z Wydawnictwem Bosz oraz autorem książki - Krzysztofem Potaczałą - zapraszamy na błyskawiczny, PRL-owski konkurs. 3 pierwsze osoby, które nadeślą na nasz konkursowy adres: konkurs@poczta.bieszczady.pl e-maila o tytule PRL otrzymają książki „Bieszczady w PRL-u” z autografem autora. Zwycięzcy zostaną poinformowani o wygranej e-mailowo, a nagrody zostaną przesłane za pośrednictwem Poczty Polskiej.
Powodzenia!

Aktualizacja 21.05.2012 · 13:18

Konkurs zostrzygnięty! Gratulujemy pani Magdalenie, panu Tomaszowi oraz osobie z Poznania, która nie podała jeszcze swojego imienia. Byli Państwo najszybsi. Nagrody -  po ustaleniu z Państwem adresu do wysyłki - prześlemy pocztą. Jeszcze raz gratulujemy!


Komentarze: (1)

Tucka, Katowice-Rzeszów, 2012-05-28 · 15:52
Super książka ciekawa i bardzo wciągająca.
Serwis Regionalny www.bieszczady.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zawartych w komentarzach i opiniach publikowanych przez użytkowników niniejszego serwisu. Publikowane komentarze są tylko i wyłącznie prywatnymi opiniami użytkowników Serwisu Regionalnego www.bieszczady.pl i stanowią własność ich autorďż˝w. Autorzy komentarzy ponoszą pełną odpowiedzialność za publikowane przez nich treści. W przypadku konsekwencji prawnych wynikających z ich publikacji, redakcja portalu Bieszczady.pl może przekazać wszelkie informacje stronom zainteresowanym na temat danego użytkownika oraz pomóc w jego zlokalizowaniu.
Zachowujemy oryginalną pisownię nadesłanych komentarzy.
Warto przeczytać

2018-03-08 · 20:42
Na antenę Discovery Channel Polska powraca trzecia odsłona popularnego cyklu „Przystanek Bieszczady”. Codzienna, ciężka praca bohaterów i walka z nieprzewidywalną przyrodą, wyraziste charaktery mieszkańców Bieszczad. Do tego dużo humoru, zabawnych sytuacji i emocjonujących zwrotów akcji, które narzuca prawdziwe życie. To wszystko w nowej serii ”Przystanku Bieszczady” w każdy czwartek, od 8 marca o godz. 22:00 - tylko na Discovery Channel.
2016-10-21 · 11:09
Specjalnie dla naszych Czytelników przeszukujemy ostatnio zasoby Internetu w poszukiwaniu wyjątkowych propozycji na wypoczynek w górach. Na stronie 100club.pl znaleźliśmy artykuł promujący nasze przepiękne Bieszczady. Kolejny dowód na to, że warto się tu wybrać o tej porze roku.
2014-11-28 · 20:15
Bieszczadzki Oddział Towarzystwa Opieki nad Zabytkami otrzymał nagrodę Custos Monumentorum Rei Publice w II edycji konkursu „Strażnik Dziedzictwa Rzeczypospolitej”. 18 listopada br. w Warszawie odbyła się uroczysta gala konkursowa, podczas której nagrode odebrali członkowie zarządu TOnZ Oddziału Bieszczadzkiego.
2014-11-03 · 12:18
Nakładem Bieszczadzkiego Oddziału Towarzystwa Opieki nad Zabytkami ukazał się kolejny – 19. numer periodyku „Bieszczad”. Jak zwykle znajdziemy w nim unikatowe, archiwalne materiały oraz informacje na temat Bieszczadów i okolic. Z najnowszego numeru dowiemy się o wydarzeniach z czasów wojen XX wieku, o obronnych umocnieniach z Bandrowa, czy też o losach cerkwi w Równi. Zaś artykuł autorstwa Wojciecha Wesołkina przybliży nam historię Prełuk i Duszatyna. Aktualizacja 07.11.2014 · 11:30
2013-12-29 · 12:55
Wraz z autorami przepięknych, bieszczadzkich fotografii – braćmi Kaźmierczak z Bieszczady Photography zapraszamy do wzięcia udziału w słoneczno–astronomicznym, błyskawicznym konkursie. Do wygrania 3 kalendarze na 2014 rok ich autorstwa. Konkurs rozwiązany!

Więcej informacji

2018-03-08 · 20:42
Na antenę Discovery Channel Polska powraca trzecia odsłona popularnego cyklu „Przystanek Bieszczady”. Codzienna, ciężka praca bohaterów i walka z nieprzewidywalną przyrodą, wyraziste charaktery mieszkańców Bieszczad. Do tego dużo humoru, zabawnych sytuacji i emocjonujących zwrotów akcji, które narzuca prawdziwe życie. To wszystko w nowej serii ”Przystanku Bieszczady” w każdy czwartek, od 8 marca o godz. 22:00 - tylko na Discovery Channel.
2017-08-05 · 19:55
Stowarzyszenie „Zatwarnica” zaprasza 6 sierpnia 2017 na 9. edycję Kiermaszu Bojkowskiego.  W programie imprezy m.in. występy zespołów „Senioreczki”, „Połoniny”, „Wołosatki” oraz zespołu „Ethno XL” z Ukrainy.
2017-06-29 · 11:33
W najbliższą sobotę 1 lipca 2017 w Lutowiskach odbędzie się 16. edycja Powojennych Targów Końskich. Zapraszamy do zapoznania się z programem imprezy.
2017-04-12 · 14:49

W nadchodzący długi weekend majowy, po raz pierwszy odbędzie się Bieszczadzki Festiwal Fotografii i Filmu Przyrodniczego „Dzikie jest piękne”. Będzie to okazja nie tylko spotkania czołowych polskich fotografów przyrody i zobaczenia ich prac, ale również możliwość uczestniczenia w dziewięciu pokazach multimedialnych na wielkim ekranie, koncercie Orkiestry Świętego Mikołaja, warsztatach fotograficzne z Canon Polska oraz spotkaniu z przyrodnikiem i dziennikarzem - Adamem Wajrakiem.

2017-01-20 · 18:40
W najbliższą sobotę i niedzielę Polsat oraz Polsat News zawitają z programem „Bezpieczna Zima z GOPR” w Bieszczady. Na zdjęciu: ekipa Polsat News podczas realizacji zdjęć w Bieszczadach - od lewej: Patryk Jakowski, Joanna Górska oraz Michał Giersz. W powstawanie programu zaangażowany był również Stanisław Strzyżewski z portalu Bieszczady.pl (po prawej) :: Fot. Stanisław Strzyżewski / Bieszczady.pl © 2017Od początku zimowych ferii na antenie stacji Polsat oraz Polsat News można śledzić akcję promująca bezpieczny, aktywny wypoczynek „Bezpieczna Zima z GOPR”. Jej celem jest przybliżenie zasad bezpieczeństwa obowiązujących zarówno na stokach narciarskich, jak i podczas zimowych wycieczek – nie tylko w góry. W najbliższy weekend (21 i 22 stycznia 2017) Polsat zawita z programem w Bieszczady. W powstawanie programu włączył się również portal Bieszczady.pl.
więcej »
S e r w i s    r e k o m e n d o w a n y    p r z e z :
Podkarpacka Regionalna Organizacja Turystyczna
Bieszczadzki Park Narodowy
Bieszczadzka Grupa GOPR
Muzeum Budownictwa Ludowego - skansen w Sanoku
Fundacja Bieszczadzkiej Kolejki Leśnej
Polecamy bezpieczne przeglądarki:    Pobierz Google Chrome      Pobierz Firefoksa      Pobierz przeglądarkę Opera        

UWAGA COPYRIGHT

Wszystkie materiały prezentowane na stronach serwisu www.bieszczady.pl (np. teksty, layout, grafiki, zdjęcia, logotypy, kod html/css etc.)
chronione są prawem autorskim. Ich nieautoryzowane wykorzystanie w jakikolwiek sposób jest karalne.
All of the materials presented on the site www.bieszczady.pl (e.g. articles, graphics, photos, layouts, logos, html/css code etc.)
are copyrighted. Any kind of their unauthorised usage is punishable.

Wszelkie prawa zastrzeżone • All rights reserved
www.bieszczady.pl © 2000-2020


-->