Już 22 czerwca 2017 ratownicy Bieszczadzkiej Grupy GOPR wyruszają na podbój drugiego co do wysokości szczytu Pamiru – Piku Lenina. Szczyt ten do czasu rozpadu Związku Radzieckiego był trzecim szczytem całego ZSRR. Leży na granicy Kirgistanu i Tadżykistanu, w olbrzymich górach Pamiru.
- Plan wyprawy w Pamir powstał 2 lata temu pod szczytem kaukaskiego Kazbeku (5033 m n.p.m.) – opowiada Tomek Jędrusiak, członek Bieszczadzkiej Grupy GOPR, na co dzień pracownik „Studenckiej Koliby” Politechniki Warszawskiej na Przysłupiu Caryńskim w Bieszczadach. - Wtedy pomysł wydawał się bardzo odległy i tylko od czasu do czasu przewijał się w rozmowach. Tymczasem nagle zrobiła się wiosna 2017 r. i jak grom z jasnego nieba spadł ogrom spraw do załatwienia. A to urlop trzeba załatwić, a to jednemu skończyła się ważność paszportu. Na szczęście wszystkie sprawy mamy dopięte i najdłuższy dzień roku spędzimy już w Azji – opowiada Tomek.
Przygoda rozpocznie się lotem ze Lwowa przez Stambuł do stolicy Kirgistanu – Biszkeku. Po załatwieniu formalności z pozwoleniem na przebywanie w strefie przygranicznej, dostaną się na tzw. Polanę Ługową, na której znajduje się baza wyprawowa pod Pikiem Lenina. Uczestnicy wyprawy planują podczas wędrówki założyć trzy obozy aklimatyzacyjne. Z obozu trzeciego na wysokości 6100 m n.p.m. planowany jest atak szczytowy. Stamtąd GOPRowcy będą mieli do pokonania deniwelację ponad tysiąca metrów – szczyt ten wznosi się aż na wysokość 7134 m n.p.m. Jeśli wszystko przebiegnie wg planu, powrócą do kraju 17 lipca.
Uczestnicy wyprawy: Kamil Krechlik, Hubert Skuza, Tomek Jędrusiak (członkowie Bieszczadzkiej Grupy GOPR) oraz Paweł Trojanowski.
Wyprawę wspiera firma Salewa, zaś patronat nad projektem objęli Naczelnik GOPR Jacek Dębicki oraz Grupa Bieszczadzka GOPR.
Kontakt z organizatorem (Tomek Jędrusiak): 13 461 18 48
W nadchodzący długi weekend majowy, po raz pierwszy odbędzie się Bieszczadzki Festiwal Fotografii i Filmu Przyrodniczego „Dzikie jest piękne”. Będzie to okazja nie tylko spotkania czołowych polskich fotografów przyrody i zobaczenia ich prac, ale również możliwość uczestniczenia w dziewięciu pokazach multimedialnych na wielkim ekranie, koncercie Orkiestry Świętego Mikołaja, warsztatach fotograficzne z Canon Polska oraz spotkaniu z przyrodnikiem i dziennikarzem - Adamem Wajrakiem.