bieszczady noclegi agroturystyka

Pogoda w regionie

26.05.17 12:03
Nadchodzi poprawa pogody.
Coraz liczniejsze rozpogodzenia i poprawa warunków turystycznych.
+22 +9°C

pogoda w Bieszczadach
  Webcamy:

Filmy z Bieszczadów

Więcej filmów na vimeo.com/bieszczady

Polecamy

Bieszczadzka diaporama oczarowała widownię

2010-07-09 · 22:40

W Muzeum Przyrodniczym Bieszczadzkiego Parku Narodowego w Ustrzykach Dolnych w ramach cyklu „Wakacyjne spotkania z przyrodą” odbyła się zapowiadana przez nasz portal premiera diaporamy Grzegorza Leśniewskiego pt. „Z zapisków bukowego pamiętnika”. Chyba nikt nie spodziewał się tak wysokiej frekwencji. Pierwotnie przygotowywana na pokaz sala prelekcyjna okazała się zbyt mała i w ostatnich chwili organizatorzy przenieśli pokaz do sali wystawowej muzeum, gdzie już bez problemu zmieściła się ponad setka chętnych do obejrzenia diaporamy.

Trwający prawie 40 minut pokaz składa się z blisko 600 specjalnie selekcjonowanych fotografii tworzących kilkanaście części różniących się przewodnim motywem: gatunkiem zwierzęcia, porą roku, czy też sposobem opowiadania prezentowanej przyrodniczej historii. To praca zbiorowa autorstwa Grzegorza Leśniewskiego, Marcina Zagórskiego, Anny i Darka Wojciechowskich, Anny i Jana Bober, Michała Skalby, Marcina Lenarta, Wojciecha Judy, czy też Marka Kosińskiego i kilkunastu innych znanych, polskich fotografików. Pomimo, że miłośnika fotografii przyrodniczej ciężko zaskoczyć taką tematyką, jak obserwowane przez wilki jelenie na rykowisku, rzadkie gatunki ptaków oraz bieszczadzka flora, musimy przyznać, że wyreżyserowany przez Leśniewskiego pokaz zdjęć wkomponowanych w niezwykle atrakcyjny podkład muzyczny robi niesamowite wrażenie. Końcowy rezultat jego scenariusza oraz montażu diaporamy to namacalny dowód ogromu włożonej pracy - nie tylko przy wykonywaniu fotografii, ale i ich dobraniu i konstruowaniu narracji prowadzącej do zaskakującego finału z przymrużeniem oka.

– Fotografowanie w Bieszczadach jest niesamowicie trudne i wymaga wielu poświęceń i logistycznych zmagań – opowiadał przed pokazem Grzegorz Leśniewski. – Bez pomocy współtwórców tego pokazu, niektóre z prezentowanych serii zdjęć nigdy by nie powstały. Jako przykład powiem, że 5 zdjęć Niedźwiedzia brunatnego, które można zobaczyć na pokazie, powstawały ponad 2 tygodnie. To ogrom pracy i przygotowań. Zimą, niejednokrotnie własnoręcznie ciągnęliśmy przy bardzo niskiej temperaturze sanie ze sprzętem, które ważą ponad 100kg. Zawsze jednak było warto, bo przeżywaliśmy momenty niezapomniane, którymi dzisiaj możemy dzielić się z innymi – opowiadał Leśniewski.

Dyrektor BdPN – dr Tomasz Winnicki – otwierając pokaz podkreślał, że dzięki takim fotografiom można doświadczyć Bieszczadów, jakie trudno zobaczyć przybywającemu w Bieszczady typowemu turyście: podczas burz śnieżnych, zimowych wschodów słońca przy -35°C, czy też podczas tropienia zwierząt przez specjalistów Bieszczadzkiego Parku Narodowego.  – Diaporama uchyla rąbka tajemnicy Bieszczadów, które są esencją polskiej części Karpat Wschodnich z licznymi roślinnymi endemitami i gatunkami zwierząt, które tworzą ich żywa legendę. Ten pokaz to okazja do dostrzeżenia nie tylko piękna naszego parku i jego przyrody, ale uświadomienia sobie, że ten chroniony obszar to unikalna, przyrodnicza enklawa, której nie zobaczymy w takiej formie nigdzie indziej na świecie. Dzięki fotografom, którzy poświęcili kilka lat pracy na przygotowanie diaporamy, każdy chętny może doświadczyć cząstki ich fotograficznych przeżyć i zrozumieć powód istnienia Bieszczadzkiego Parku Narodowego i jego planu ochrony przyrody – powiedział Winnicki.

Publiczność po pokazie najpierw całkowicie zamilkła, a następnie trzykrotnie biła autorom brawo. Wśród publiczności brawo bili również znany dziennikarz, publicysta i pasjonat zaangażowany w akcje ochrony polskiej przyrody – Adam Wajrak i jego żona.

Bieszczadzki Park Narodowy planuje kolejne pokazy diaporamy „Z zapisków bukowego pamiętnika”, o których będziemy informować. Bezpłatne prelekcje z cyklu „Wakacyjne spotkania z przyrodą” odbywają się w Muzeum BdPN w każdy wakacyjny piątek o godz. 18.00. Prelekcje o tematyce przyrodniczej i kulturowej są zawsze ilustrowane przeźroczami, fotografiami i prezentacjami multimedialnymi. Prelekcje prowadzone są przez zaproszonych specjalistów w sali audiowizualnej Ośrodka Naukowo-Dydaktycznego BdPN w Ustrzykach Dolnych przy ul. Bełska 7.

Dla tych, którym nie było dane uczestniczyć w premierowym pokazie oraz nie mogą przyjechać do Ustrzyk Dolnych aby go obejrzeć, portal Bieszczady.pl szykuje małą niespodziankę...


Komentarze: (11)

Bies, Stolyca Bieszczad, 2010-07-11 · 12:48
buahaha moze gdybym nie byl to bym uwierzyl w ten tekst! zenada- samo-przyklaskujace sobie kólko wzajemnej adoracji- diaporama byla slaba i cholernie droga tak a propo's-to nie tylko moje zdanie ale tez ludzi ktorzy sie na tym znaja, choc glosno tego mowic nie moga...
Konrad, 2010-07-11 · 23:50
Bies: klasyczna postawa Trolla. Jesli faktycznie byles i widziales, to slyszales oklaski. Czesc ludzi klaskala na stojaco. Zzera Cie albo zazdrosc, albo kieuja Toba inne intencje, aby takie rzeczy wypisywac - WSTYD i ZENADA. PS. Nie wypowiadaj sie za innych - tak wypowiada sie tylko Jaro
Tomasz, Sanok, 2010-07-12 · 09:53
Byłem na diaporamie. Czad. A Bies albo jest z foto-konkurencji albo ma prywatny powód aby wieszać psy na autorach. Olać!
czadbieszczad, ustrzyki dolne, 2010-07-13 · 13:12
diaporama nie była zła ale pozostawia dużo do życzenia, szczyptę profesjonalizmu i powinno być dobrze, można pisać o plusach ale warto też napisać o minusach,--brak chronologii, i konsekwencji, częćć z krzyżami nie wpasowała się z otoczeniem bieszczad, a dlaczego nie cerkwie ze stanowczościom pytam dlaczego nie cerkwie, ostatnia część z muzyką do janosika ma się jak piernik do wiatraka, panowie tak robią amatorzy aby pokazać swój wkład w projekt, zupełnie niepotrzebne, przepraszam za tak ostre słowa, ale jak już nadmieniłem wcześniej to są smaczki które burzą całą percepcje diaporamy, szkoda, miało być tak fajnie a wyszło tak sobie
Konrad, 2010-07-14 · 08:47
Czadbieszczad: wreszcie jakaś normalna wypowiedź na poziomie, z którą można dyskutować. Moim zdaniem warto dyskutować o gustach i wyrażać opinie, ale rzucanie dogmatycznych sądów staje się ostatnio w Polsce szalenie modne, szczególnie wśród polityków. Taka postawa nie prowadzi do dialogu/dyskusji, tylko do bezsensownego przerzucania sie argumentami i zacietrzewienia. Co do diaporamy: mnie fragment z krzyżami w ogóle nie raził - był to element kontrastowy opowiadający o przemijaniu w przyrodzie, losach ludzi w Bieszczadach przed/po wojnie, o historii tego regionu. Cerkwie - temat nieco "oklepany". Cerkiewka tu, cerkiewka tam... Znamy je na pamięć. Z resztą, diaporama opowiadała głównie o obszarze BdPN - czy na terenie parku mamy jakieś cerkwie? :) Muzyka z Janosika: ja byłem na początku nieco zdezorientowany, dopóki nie dotarło do mnie, że to specjalnie tak - lekka autoparodia i uśmiech w stronę widza. Ale tu uwaga: jestem w stanie zrozumieć, że jeśli ktoś nie rozumie takich niuansów lub nie przepada za takim rodzajem poczucia humoru - mogło go to razić. Z drugiej strony dobrze jest, jeśli dzieło wzbudza różne opinie i generuje różnice w zdaniach - tylko wtedy możemy mówić o dziele sztuki, a nie o superanckich landszafcikach - takich "och! ach! ojej! jakie piekne! " hehe. Po przemyśleniu tego, co widziałem dorzucam jednak własną, małą szczyptę soli: jesli ktoś widział pokaz, na pewno pamięta taki fragment z wilkami "polującymi" na jelenie. Tylko tu mam zastrzeżenia. Po pierwsze widać było jak na dłoni, że zdjęcia pochodzą z różnych sesji (różnice w kontraście, barwach, pora dnia etc.) i pasowały do siebie trochę jak pięść do nosa. Autor mógł przynajmniej zrównoważyć kontrasty/barwy aby zdjęcia aż tak od siebie nie odstawały. Po drugie: przez ten dysonans wyszła z tego ckliwa historyjka. To moje jedyne zastrzeżenie do diaporamy. A teraz mam nadzieje, że autor odejdzie raczej od tej nieco już przestarzałej formy pokazu multimedialnego i zrobi porządny film o przyrodzie :-) Myślę, że pod kątem zaplecza i technicznego i wiedzy stać na to na 5+.
wawa, warszawa, 2010-07-19 · 20:55
fajne a zarazem nie fajne, przejaskrawione tak samo w kolorach jak i w słowach "Bieszczadzka diaporama oczarowała widownię" dosłownie wyciskacz łez...)
Goska, Ustrzyki, 2010-07-20 · 22:29
Polska = kraj wiecznych malkontentow, ludzi niezadowolonych, majacy kompleks na punkcie osob odnoszacych sukcesy. Zalosne...
goral, 2010-08-09 · 22:31
powiem Wam tak, tytul tego artykulu jest troche przesadzony. Na prezentacji bylo duzo osob zaangazowanych w temat tworzenia, wiec nie ma sie co dziwic, ze klaskali. Impreza zapewne byla droga i nie jestem do konca przekonany, czy warta az takich nakladow. Ogladam czasem zdjecia gosci, ktorzy na codzien fotografuja w tym rejonie, mieszkaja tu i przyznam,ze mozna byloby wybrac rownie dobre ujecia. Wielu lesnikow ma nawet spore archiwa i to z dosc niespotykanych sytuacji. Nie chce krytykowac calosci,bo nie o to chodzi.Lepiej cos robic, niz siedziec na d...m wiec chwala za to inicjatorom. Wydaje mi sie jedynie, ze glowny autor diaporamy ma niewiele wspolnego z tym terenem, a tym samym nie jestem przekonany, czy proba oddania bieszczadzkich klimatow przez taka osobe byla najlepsza z mozliwych. Poza tym, technicznie zdjecia byly jak najbardziej ok :)
Konrad, 2010-08-12 · 09:20
Goral: a jakie to ma znaczenie, ze nie jest stad? Tutaj wiekszosc ludzi to tez nie stad, albo rodzicow ma naplywowych. A co do innych fotografujacych z Bieszczadow: dlaczego sie nie promuja, nie wygrywaja konkursow i nie zasiadaja w jury takich prestizowych konkursow jak Wild Wonders of Europe? Zamiast siedziec, baki zbijac i zazdroscic - marsz do aparatow i zasuwac w terenie przez caly rok tak jak Lesniewski. bez pracy nie ma kolaczy.
gość, ustrzyki, 2010-08-18 · 09:19
a gdzie można obejrzeć diaporamę? jestem bardzo ciekawy.
diaporamista, szczecin, 2010-10-14 · 22:38
Też bym zobaczył, może gdzieś na stronie można zobaczyć. Pozdrawiam.
Serwis Regionalny www.bieszczady.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zawartych w komentarzach i opiniach publikowanych przez użytkowników niniejszego serwisu. Publikowane komentarze są tylko i wyłącznie prywatnymi opiniami użytkowników Serwisu Regionalnego www.bieszczady.pl i stanowią własność ich autorďż˝w. Autorzy komentarzy ponoszą pełną odpowiedzialność za publikowane przez nich treści. W przypadku konsekwencji prawnych wynikających z ich publikacji, redakcja portalu Bieszczady.pl może przekazać wszelkie informacje stronom zainteresowanym na temat danego użytkownika oraz pomóc w jego zlokalizowaniu.
Zachowujemy oryginalną pisownię nadesłanych komentarzy.




Warto przeczytać

2017-04-12 · 14:49

W nadchodzący długi weekend majowy, po raz pierwszy odbędzie się Bieszczadzki Festiwal Fotografii i Filmu Przyrodniczego „Dzikie jest piękne”. Będzie to okazja nie tylko spotkania czołowych polskich fotografów przyrody i zobaczenia ich prac, ale również możliwość uczestniczenia w dziewięciu pokazach multimedialnych na wielkim ekranie, koncercie Orkiestry Świętego Mikołaja, warsztatach fotograficzne z Canon Polska oraz spotkaniu z przyrodnikiem i dziennikarzem - Adamem Wajrakiem.

2015-02-25 · 23:29
Bieszczadzki Dom Kultury w Lesku zaprasza w najbliższy piątek 27 lutego 2015 o godz. 12.00 na wernisaż fotografii przyrodniczej  mieszkańca Jabłonek - Macieja Grzegorzka. Wernisaż będzie połączony z prezentacją albumu „Bieszczady i moja pasja” zawierający pierwszy zbiór prac tego wielokrotnie nagradzanego autora. Uwaga konkurs!
2015-02-09 · 20:40
Bieszczadzki Park Narodowy wspólnie z Grupą Bieszczadzką GOPR zapraszają do wzięcia udziału  w XXXII Ogólnopolskim Bieszczadzkim Rajdzie Narciarskim, który odbędzie się w dniach 18.02 - 22.02.2015 r., z bazą w Ustrzykach Górnych.
2014-09-18 · 18:42
Z początkiem października w Bacówce pod Honem w Cisnej odbędzie się jesienny, trzydniowy plener fotografii krajobrazowej. Organizatorem tego kreatywnego spotkania będą trenerzy fotografii projektu xpozycja.pl. Spotkanie dobędzie się w dniach 9-12 października 2014.
2014-08-19 · 09:03
Młodzi i utalentowani fotograficy w Bieszczadów – bracia Radek i Mirek Kaźmierczak – zapraszają na wernisaż swojej wystawy autorskiej fotografii przyrodniczej. Wydarzenie będzie miało miejsce 30 sierpnia 2014 o godz. 16.00 w Pensjonacie Gęsi Zakręt w Zadwórzu k/ Ustrzyk Dolnych.

Więcej informacji

2018-03-08 · 20:42
Na antenę Discovery Channel Polska powraca trzecia odsłona popularnego cyklu „Przystanek Bieszczady”. Codzienna, ciężka praca bohaterów i walka z nieprzewidywalną przyrodą, wyraziste charaktery mieszkańców Bieszczad. Do tego dużo humoru, zabawnych sytuacji i emocjonujących zwrotów akcji, które narzuca prawdziwe życie. To wszystko w nowej serii ”Przystanku Bieszczady” w każdy czwartek, od 8 marca o godz. 22:00 - tylko na Discovery Channel.
2017-05-26 · 11:15
Pod koniec czerwca 2017 ratownicy Bieszczadzkiej Grupy GOPR wyruszają na podbój drugiego co do wysokości szczytu Pamiru – Piku Lenina. Szczyt ten do czasu rozpadu Związku Radzieckiego był trzecim szczytem całego ZSRR. Leży na granicy Kirgistanu i Tadżykistanu, w olbrzymich górach Pamiru i wznosi się na wysokość 7134 m n.p.m.
2017-04-12 · 14:49

W nadchodzący długi weekend majowy, po raz pierwszy odbędzie się Bieszczadzki Festiwal Fotografii i Filmu Przyrodniczego „Dzikie jest piękne”. Będzie to okazja nie tylko spotkania czołowych polskich fotografów przyrody i zobaczenia ich prac, ale również możliwość uczestniczenia w dziewięciu pokazach multimedialnych na wielkim ekranie, koncercie Orkiestry Świętego Mikołaja, warsztatach fotograficzne z Canon Polska oraz spotkaniu z przyrodnikiem i dziennikarzem - Adamem Wajrakiem.

2016-10-21 · 11:09
Specjalnie dla naszych Czytelników przeszukujemy ostatnio zasoby Internetu w poszukiwaniu wyjątkowych propozycji na wypoczynek w górach. Na stronie 100club.pl znaleźliśmy artykuł promujący nasze przepiękne Bieszczady. Kolejny dowód na to, że warto się tu wybrać o tej porze roku.
2016-04-25 · 17:20
Z przyjemnością informujemy o wznowieniu transmisji obraz z naszej kamery internetowej zainstalowanej w Studenckiej Kolibie na przełęczy Przysłup Caryński w Bieszczadach Wysokich. Kamera zainstalowana dzięki uprzejmości administrującej budynkiem Politechniki Warszawskiej przekazuje widok na najwyższe pasmo polskiej części Bieszczadów - Tarnicę, Szeroki Wierch, Krzemień oraz Bukowe Berdo.
więcej »
S e r w i s    r e k o m e n d o w a n y    p r z e z :
Podkarpacka Regionalna Organizacja Turystyczna
Bieszczadzki Park Narodowy
Bieszczadzka Grupa GOPR
Muzeum Budownictwa Ludowego - skansen w Sanoku
Fundacja Bieszczadzkiej Kolejki Leśnej
Polecamy bezpieczne przeglądarki:    Pobierz Google Chrome      Pobierz Firefoksa      Pobierz przeglądarkę Opera        

UWAGA COPYRIGHT

Wszystkie materiały prezentowane na stronach serwisu www.bieszczady.pl (np. teksty, layout, grafiki, zdjęcia, logotypy, kod html/css etc.)
chronione są prawem autorskim. Ich nieautoryzowane wykorzystanie w jakikolwiek sposób jest karalne.
All of the materials presented on the site www.bieszczady.pl (e.g. articles, graphics, photos, layouts, logos, html/css code etc.)
are copyrighted. Any kind of their unauthorised usage is punishable.

Wszelkie prawa zastrzeżone • All rights reserved
www.bieszczady.pl © 2000-2023


-->