W Muzeum Przyrodniczym Bieszczadzkiego Parku Narodowego w Ustrzykach Dolnych w ramach cyklu „Wakacyjne spotkania z przyrodą” odbyła się zapowiadana przez nasz portal premiera diaporamy Grzegorza Leśniewskiego pt. „Z zapisków bukowego pamiętnika”. Chyba nikt nie spodziewał się tak wysokiej frekwencji. Pierwotnie przygotowywana na pokaz sala prelekcyjna okazała się zbyt mała i w ostatnich chwili organizatorzy przenieśli pokaz do sali wystawowej muzeum, gdzie już bez problemu zmieściła się ponad setka chętnych do obejrzenia diaporamy.
Trwający prawie 40 minut pokaz składa się z blisko 600 specjalnie selekcjonowanych fotografii tworzących kilkanaście części różniących się przewodnim motywem: gatunkiem zwierzęcia, porą roku, czy też sposobem opowiadania prezentowanej przyrodniczej historii. To praca zbiorowa autorstwa Grzegorza Leśniewskiego, Marcina Zagórskiego, Anny i Darka Wojciechowskich, Anny i Jana Bober, Michała Skalby, Marcina Lenarta, Wojciecha Judy, czy też Marka Kosińskiego i kilkunastu innych znanych, polskich fotografików. Pomimo, że miłośnika fotografii przyrodniczej ciężko zaskoczyć taką tematyką, jak obserwowane przez wilki jelenie na rykowisku, rzadkie gatunki ptaków oraz bieszczadzka flora, musimy przyznać, że wyreżyserowany przez Leśniewskiego pokaz zdjęć wkomponowanych w niezwykle atrakcyjny podkład muzyczny robi niesamowite wrażenie. Końcowy rezultat jego scenariusza oraz montażu diaporamy to namacalny dowód ogromu włożonej pracy - nie tylko przy wykonywaniu fotografii, ale i ich dobraniu i konstruowaniu narracji prowadzącej do zaskakującego finału z przymrużeniem oka.
– Fotografowanie w Bieszczadach jest niesamowicie trudne i wymaga wielu poświęceń i logistycznych zmagań – opowiadał przed pokazem Grzegorz Leśniewski. – Bez pomocy współtwórców tego pokazu, niektóre z prezentowanych serii zdjęć nigdy by nie powstały. Jako przykład powiem, że 5 zdjęć Niedźwiedzia brunatnego, które można zobaczyć na pokazie, powstawały ponad 2 tygodnie. To ogrom pracy i przygotowań. Zimą, niejednokrotnie własnoręcznie ciągnęliśmy przy bardzo niskiej temperaturze sanie ze sprzętem, które ważą ponad 100kg. Zawsze jednak było warto, bo przeżywaliśmy momenty niezapomniane, którymi dzisiaj możemy dzielić się z innymi – opowiadał Leśniewski.
Dyrektor BdPN – dr Tomasz Winnicki – otwierając pokaz podkreślał, że dzięki takim fotografiom można doświadczyć Bieszczadów, jakie trudno zobaczyć przybywającemu w Bieszczady typowemu turyście: podczas burz śnieżnych, zimowych wschodów słońca przy -35°C, czy też podczas tropienia zwierząt przez specjalistów Bieszczadzkiego Parku Narodowego. – Diaporama uchyla rąbka tajemnicy Bieszczadów, które są esencją polskiej części Karpat Wschodnich z licznymi roślinnymi endemitami i gatunkami zwierząt, które tworzą ich żywa legendę. Ten pokaz to okazja do dostrzeżenia nie tylko piękna naszego parku i jego przyrody, ale uświadomienia sobie, że ten chroniony obszar to unikalna, przyrodnicza enklawa, której nie zobaczymy w takiej formie nigdzie indziej na świecie. Dzięki fotografom, którzy poświęcili kilka lat pracy na przygotowanie diaporamy, każdy chętny może doświadczyć cząstki ich fotograficznych przeżyć i zrozumieć powód istnienia Bieszczadzkiego Parku Narodowego i jego planu ochrony przyrody – powiedział Winnicki.
Publiczność po pokazie najpierw całkowicie zamilkła, a następnie trzykrotnie biła autorom brawo. Wśród publiczności brawo bili również znany dziennikarz, publicysta i pasjonat zaangażowany w akcje ochrony polskiej przyrody – Adam Wajrak i jego żona.
Bieszczadzki Park Narodowy planuje kolejne pokazy diaporamy „Z zapisków bukowego pamiętnika”, o których będziemy informować. Bezpłatne prelekcje z cyklu „Wakacyjne spotkania z przyrodą” odbywają się w Muzeum BdPN w każdy wakacyjny piątek o godz. 18.00. Prelekcje o tematyce przyrodniczej i kulturowej są zawsze ilustrowane przeźroczami, fotografiami i prezentacjami multimedialnymi. Prelekcje prowadzone są przez zaproszonych specjalistów w sali audiowizualnej Ośrodka Naukowo-Dydaktycznego BdPN w Ustrzykach Dolnych przy ul. Bełska 7.
Dla tych, którym nie było dane uczestniczyć w premierowym pokazie oraz nie mogą przyjechać do Ustrzyk Dolnych aby go obejrzeć, portal Bieszczady.pl szykuje małą niespodziankę...
W nadchodzący długi weekend majowy, po raz pierwszy odbędzie się Bieszczadzki Festiwal Fotografii i Filmu Przyrodniczego „Dzikie jest piękne”. Będzie to okazja nie tylko spotkania czołowych polskich fotografów przyrody i zobaczenia ich prac, ale również możliwość uczestniczenia w dziewięciu pokazach multimedialnych na wielkim ekranie, koncercie Orkiestry Świętego Mikołaja, warsztatach fotograficzne z Canon Polska oraz spotkaniu z przyrodnikiem i dziennikarzem - Adamem Wajrakiem.
W nadchodzący długi weekend majowy, po raz pierwszy odbędzie się Bieszczadzki Festiwal Fotografii i Filmu Przyrodniczego „Dzikie jest piękne”. Będzie to okazja nie tylko spotkania czołowych polskich fotografów przyrody i zobaczenia ich prac, ale również możliwość uczestniczenia w dziewięciu pokazach multimedialnych na wielkim ekranie, koncercie Orkiestry Świętego Mikołaja, warsztatach fotograficzne z Canon Polska oraz spotkaniu z przyrodnikiem i dziennikarzem - Adamem Wajrakiem.
Komentarze: (11)