bieszczady noclegi agroturystyka

Pogoda w regionie

26.05.17 12:03
Nadchodzi poprawa pogody.
Coraz liczniejsze rozpogodzenia i poprawa warunków turystycznych.
+22 +9°C

pogoda w Bieszczadach
  Webcamy:

Filmy z Bieszczadów

Więcej filmów na vimeo.com/bieszczady

Polecamy

Centrum Ursa Maior - innowacyjna inwestycja w Bieszczady

2012-11-04 · 11:54

W Uhercach Mineralnych ruszyła jedna z ciekawszych, komercyjnych inicjatyw związanych z branżą turystyczną w regionie. Dlaczego o tym piszemy? Ponieważ nie jest to kolejny pomysł na pensjonat, dom weselny, domki rekreacyjne, czy też inny, podobny obiekt przeznaczony dla turystów jakich w Bieszczadach wiele. Rozpoczęta budowa Centrum Ursa Maior to ambitna próba stworzenia platformy do promocji turystyki kwalifikowanej,  wydarzeń kulturalnych oraz sprzedaży lokalnych produktów, m.in. warzonego na miejscu wysokogatunkowego piwa. Część dochodu z inwestycji ma wspierać m.in. zrównoważone formy ochrony środowiska w Bieszczadach. A  wszystko to przy wsparciu odnawialnych źródeł energii.

Centrum Ursa Maior stanie w Uhercach Mineralnych przy głównej drodze prowadzącej w Bieszczady Wysokie oraz w kierunku przejścia granicznego w Krościenku w odległości ok. 15 km od Soliny, Leska i Ustrzyk Dolnych. Rozpoczęta jesienią br. budowa obejmuje budynek o powierzchni blisko 2 tys. m2 z salą widowiskowo-konferencyjną z infrastrukturą umożliwiającą organizowanie i rejestrowanie koncertów, placówkę informacji turystycznej, czy też sklep z lokalnymi wyrobami. Dużą atrakcją ma być „Bieszczadzka Wytwórnia Piw Rzemieślniczych” - wytwórnia lokalnie warzonego, wysokogatunkowego piwa własnej receptury połączona z możliwością zwiedzania linii produkcyjnej. Zaś 2-hektarowe otoczenie budynku umożliwi organizację imprez plenerowych: koncertów, festiwali i pokazów. Warto dodać, że będzie pierwszym projektem w kraju zakładanym przez kobietę - piwowara. A mało kto zdaje sobie sprawę, że piwowarstwem od wieków parały się właśnie kobiety.

Szefem projektu, a zarazem prezesem spółki Ursa Maior jest Agnieszka Łopata. Z pochodzenia Krakowianka, mieszka w Bieszczadach od kilku lat. Doktor inżynier ochrony środowiska, z zamiłowania piwowarka. Piwo warzy od wielu lat z licznymi sukcesami - posiada m. in. tytuł Mistrza Piwowara za zajęcie I miejsca w Konkursie Piw Domowych w Żywcu w 2009 roku, multimedalistka edycji 2012. Jest także piwnym sommelierem oraz certyfikowanym sędzią konkursów piw. Laureatka wielu innych konkursów piw domowych w kraju i za granicą. Prowadzi również blog o łączeniu piwa z jedzeniem -www.kuchniapiwowarkiagi.pl.  – Piwowarstwo to rzemiosło, a jakość i pasja to podstawa sukcesu w tej branży - mówi Agnieszka Łopata, która będzie sprawowała pieczę między innymi nad produkcją piwa w Centrum Ursa Maior.

Inwestycja będzie zasilana energią pochodzącą z odnawialnych źródeł: ogniw i paneli słonecznych. To nie nowość na skalę światową, ale na bieszczadzką - rozwiązanie nowatorskie i pionierskie. Jeśli się sprawdzi, może stać się źródłem inspiracji dla innych inwestorów i właścicieli pensjonatów w Bieszczadach. To nie tylko sposób na oszczędności, ale i na ochronę środowiska naturalnego. - Wierzymy w innowacyjność naszych działań i energię, którą będziemy zaszczepiać w innych miejscach w regionie - mówi jeden z inwestorów Centrum Ursa Maior i zarazem biznesowy szef projektu - dr Andrzej Czech z Michniowca. - Wybór Uherców pod Leskiem nie jest przypadkowy. To z pozoru „tranzytowa” miejscowość, w której brak atrakcji. Ma jednak duży potencjał - miejsce na rozdrożu bieszczadzkiej obwodnicy, łatwy dojazd i... niezapełniona nisza. Chcemy pokazać, że w takim miejscu można stworzyć coś, co przyciągnie klientów, ale i stanie się miejscem wydarzeń, które trudno bezpośrednio dzisiaj przeliczyć na pieniądze. Mam na myśli kulturę i przekazywanie części zysków na rozwój lokalnych działań związanych z ochroną środowiska naturalnego oraz promocji walorów Bieszczadów.

Andrzej Czech od 6 lat z sukcesem prowadzi ekologiczny pensjonat - „Ranczo Eco-Frontiers” w Michniowcu. Jest to jeden z nielicznych obiektów w Bieszczadach, który regularnie przyjmuje klientów z zagranicy. Obiekt jest całkowicie samowystarczalny jeśli chodzi o energię elektryczną. Pochodzi ona z siłowni wiatrowej oraz ogniw i paneli słonecznych. Swoje doświadczenie oraz rozwiązania podpatrzone w innych krajach Andrzej Czech pragnie wdrożyć również w Uhercach: - Sukces „Eco-Frontiers” polega na nastawieniu się na grupę klientów, która poszukuje czegoś autentycznego, przestrzeni i dzikiej przyrody. Nowa inwestycja będzie podobnie sprofilowana. Po pierwsze ludzie faktycznie poszukują czegoś lokalnego, niepowtarzalnego. A po drugie - przetestowałem na własnej skórze, że energia odnawialna działa i na dłuższą metę może się opłacać.

Janusz Demkowicz z „Zagrody Magija” w Orelcu, prywatnie basista i współzałożyciel zespołu Tołhaje, również zdecydował się związać swoją przyszłość z Centrum Ursa Maior i w nie zainwestować. Będzie odpowiedzialny za koordynowanie projektów artystycznych. Podobnie jak Andrzej, będzie polegał na zdobytym doświadczeniu w branży turystycznej. Ma również spore doświadczenie w organizowaniu wydarzeń kulturalnych. Prowadzony przez niego pensjonat jest nie tylko interesującą bazą noclegową, ale i swoistym ośrodkiem kultury. W przeniesionych przez siebie starych, odnowionych, drewnianych chatach organizuje kameralne koncerty znanych muzyków polskiej alternatywnej sceny muzycznej oraz proponuje swoim gościom uczestnictwo w różnych warsztatach - od fotografii po wyrób lokalnego rękodzieła.
„Zagroda Magija” to jedno z miejsc w Bieszczadach, w którym trzeba rezerwować pobyt nawet z rocznym wyprzedzeniem. - Prowadząc Magiję od samego początku założyliśmy sobie, że pobyt w Zagrodzie ma być swoistą „turystyką doznaniową”. Oczywiście cieszymy się jeśli ktoś wspomina pobyt u nas ze względu na jedzenie, czy jakość kwaterunku. Ale dla nas jest najważniejsze, aby wyjechał z dobrymi wrażeniami - mówi Demkowicz. - Ursa Maior ma być wypadkową naszych doświadczeń oraz tego, co obecnie dzieje się w regionie i czego on potrzebuje: autentyczności i wysokiej jakości wrażeń. Każdy świadomy turysta chciałby „doświadczyć” danego obszaru. Gdy jesteśmy w różnych miejscach na świecie, niektóre z nich są ciekawe, a niektóre mogą nam się nawet nie podobać. Ale zapamiętamy je na pewno jeśli będą prawdziwe - dadzą nam doznania. Chcielibyśmy aby tak było z Ursa Maior. Centrum ma być prawdziwe i autentyczne. Stąd pomysł na zainwestowanie w wydarzenia kulturalne i  artystyczne. W budynku znajdzie się trzypoziomowa sala koncertowa z antresolami. Tak wyposażona, aby umożliwić rejestrację koncertów i innych nagrań w jakości na światowym poziomie. Tu automatycznie nasuwa się pomysł zapraszania artystów nie tylko na koncerty, ale i do twórczej pracy w świetnie wyposażonym studiu - opowiada Janusz Demkowicz.

Centrum Ursa Maior ma szansę stać się miejscem innowacyjnym w Bieszczadach również z innego powodu. Postanowiono sięgnąć po sprawdzone na Zachodzie rozwiązania do pokrywania kosztów zarówno inwestycji, jak i jej dalszego funkcjonowania w oparciu o tzw. finansowanie społecznościowe. Przy pomocy tzw. “kick-startera” - internetowej akcji społecznej na portalu „Polak Potrafi”, zbierane są dobrowolnie przekazane dotacje od firm i osób prywatnych, które samodzielnie uznają, że projekt wart jest wsparcia. Ten system finansowania, który po raz pierwszy zaczęto wdrażać w Stanach Zjednoczonych kilka lat temu, w Polsce jest nowością i rozwija się dość opornie - głównie z powodu małego jeszcze zaufania przeciętnego „Kowalskiego” do przekazywania pieniędzy na prywatny, mało znany cel. Polakom chyba brakuje jeszcze zaufania do transparentnych inwestycji i poczucia wspólnego dobra - głównie z powodu wstrząsających co chwilę krajem afer finansowych. Jednak „kick-startery” zaczynają powoli znajdywać poparcie. Społeczeństwo zaczyna budzić się z letargu i widzi rezultaty swoich oddolnych działań. Poczucie wspólnego celu i osiągniętego razem społecznego dobra niesie za sobą niesamowity, motywujący do innych działań ładunek pozytywnej energii. Czy Ursa Maior ma w tym przypadku szansę? Andrzej Czech twardo stąpa po ziemi jeśli chodzi o finanse: - Społecznościowe finansowanie raczej nigdy nie będzie stanowiło opcji finansowania przedsięwzięć, które wymagają naprawdę dużego kapitału. Ale dla małych projektów jest to jakaś możliwość i szansa. Poza tym jeśli nasz kraj wpadnie w poważne tarapaty finansowe, albo zostanie obcięte finansowanie grantowe z Unii Europejskiej, to różne przedsięwzięcia będą walczyć o pieniądze wszędzie gdzie się da. Również na takim portalu jak polakpotrafi.pl. - dodaje Czech.

Podstawą „kickstarterowego” sukcesu jest rzetelne przedstawienie i przede wszystkim - uwiarygodnienie swojego pomysłu, który chce się sfinansować z pomocą często anonimowych osób. Pomysłodawcy Centrum proponują społecznościowym inwestorom „cegiełki” - Kartę Fundatora lub Mecenasa projektu o różnej wartości. Darczyńcy w zamian za wsparcie, będą umieszczani na portrecie Fundatorów oraz „Ścianie Zasłużonych” w Centrum Ursa Maior, otrzymają zniżki przy zakupie produktów. Pomysłodawcy Centrum Ursa Maior liczą na to, że przy pomocy publicznej zbiórki pozyskają ok. 100 tys. złotych na pokrycie kosztów inwestycji w panele do grzania ciepłej wody. W ciągu kilkunastu dni internauci powierzyli im ponad 1700zł i suma ta rośnie. Co prawda to kropla w morzu potrzeb, ale to jednocześnie sygnał, że inwestycja w Uhercach Mineralnych może znaleźć szersze, społeczne poparcie. I klientów. Pod warunkiem, że uda się przekonać internautów, że Ursa Maior to pomysł z klasą i perspektywami, w którą można będzie uwierzyć.
Można zastanawiać się, czy „podziw i uznanie świata doczesnego i przyszłych pokoleń” (jeden z argumentów przytaczanych przez pomysłodawców Centrum mających przekonać do przekazania  dotacji) przekona nieufnych Polaków do współfinansowania kilkumilionowej inwestycji? Choć ich pomysł na Bieszczady to żadna rewolucja, nikt tego jeszcze przed nimi w regionie nie zrobił. Jedno jest pewne: w dzisiejszej, rozwijającej się Polsce, bez ponoszenia ryzyka raczej nie można liczyć na sukces. Na starcie liczy się pomysł i wiara w swój potencjał. Ani jednego ani drugiego inicjatorom Centrum odmówić nie można. Wszystko okaże się latem 2013 roku, kiedy to planowane jest zakończenie budowy Centrum Ursa Maior.

Stanisław Strzyżewski
Bieszczady.pl

Informacje o projekcie Centrum Ursa Maior w Uhercach Mineralnych:

http://ursamaior.pl/centrum-ursa-maior.php

http://polakpotrafi.pl/projekt/Sloneczne-piwo-z-Bieszczadow/


Komentarze: (1)

zalamany, stad, 2013-06-27 · 00:29
Bieszczady spadaja na dno. Totalna sieczka architektoniczna prowadzi region na smietnik estetyczny bezpowrotnie niszczac podstawowe walory jakim sa krajobrazy. W decyzjach o warunkach zabudowy pojawia sie czesto zdanie - upraszczajac - ze budynek nie moze psuc krajobrazu... a potem sa wydawane przez olewajacych totalnie jakosc urzednikow pozwolenia na chatki kopulatki, wyjace kolory elewacji, sieczke budynkow i... wlasnie nie mam pojecia jak ludzie niby inni, zaaqngazowani w kulture bieszczadzka moga cos takiego zaprojektowac, zaakceptowac, budowac? Co ten budynek ma wspolnego z architektura bieszczadow, jakakolwiek etnografia, czymkolwiek z jakosci kultury regionu??? Jak mozna cos takiego zrobic opowiadajac o kulturze. aaa ha chyba, ze to juz nawiazuje do tej nowej "jakosci" to ok. Wstyd i droga do nikad, krotkowzrocznosc oraz brak jakiejkolwiek nawet srednioterminowej strategii. Zeby to co z zewnatrz bylo zgodne z tym co w srodku to nie silmy sie na brednie o regionalnych tym i tamtym, kulturze i turystyce wysokiej itd itd, robmy discopolo przez marne 5 tygodni sezonu, plastikowe diabelki i przeniesmy stragany z zapory oraz koniecznie postawmy menela po 2 zl za parking. Smutne to jest poprostu.
Serwis Regionalny www.bieszczady.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zawartych w komentarzach i opiniach publikowanych przez użytkowników niniejszego serwisu. Publikowane komentarze są tylko i wyłącznie prywatnymi opiniami użytkowników Serwisu Regionalnego www.bieszczady.pl i stanowią własność ich autorďż˝w. Autorzy komentarzy ponoszą pełną odpowiedzialność za publikowane przez nich treści. W przypadku konsekwencji prawnych wynikających z ich publikacji, redakcja portalu Bieszczady.pl może przekazać wszelkie informacje stronom zainteresowanym na temat danego użytkownika oraz pomóc w jego zlokalizowaniu.
Zachowujemy oryginalną pisownię nadesłanych komentarzy.
Warto przeczytać

2017-04-12 · 14:49

W nadchodzący długi weekend majowy, po raz pierwszy odbędzie się Bieszczadzki Festiwal Fotografii i Filmu Przyrodniczego „Dzikie jest piękne”. Będzie to okazja nie tylko spotkania czołowych polskich fotografów przyrody i zobaczenia ich prac, ale również możliwość uczestniczenia w dziewięciu pokazach multimedialnych na wielkim ekranie, koncercie Orkiestry Świętego Mikołaja, warsztatach fotograficzne z Canon Polska oraz spotkaniu z przyrodnikiem i dziennikarzem - Adamem Wajrakiem.

2016-09-22 · 11:11
Producent filmu „Na granicy” pragnie zrealizować w Bieszczadach kolejny, fabularny projekt. Film „Las” oparty na opowiadaniach Andrzeja Stasiuka film wyreżyseruje Maciej Patronik, a w głównych rolach zagrają m.in. Jerzy Trela i Ewa Błaszczyk. Za realizację filmu będzie odpowiedzialna utalentowana francusko-polska ekipa artystyczna i techniczna, a w jego powstanie będą zaangażowani również bieszczadzcy artyści. Zdjęcia próbne (do tzw. teasera) mają ruszyć w Bieszczadach już tej jesieni.
2016-08-18 · 21:53
Zapraszamy do Centrum Ursa Maior w Uhercach Mineralnych na wystawę pt. „Ludzie dymu”. To fotograficzny reportaż autorstwa mieszkańca Krosna – Pawła Malarczyka. Jego prace przybliżają codzienne życie i pracę bieszczadzkich „węglarzy”.
2015-04-30 · 20:22
Podczas gdy wszyscy w Bieszczadach czekamy na pierwsze wiosenne kwiaty, filmowcy niemal modlą się o powrót zamieci. Gwałtowna odwilż pokrzyżowała plany nakręcenia finału w białej scenerii. Zapraszamy do przeczytania i obejrzenia reportażu z planu "Na granicy" - najnowszej produkcji filmowej nakręconej w Bieszczadach.
2015-02-23 · 18:46
W bieszczadzkiej scenerii właśnie dobiegają końca plenerowe zdjęcia do filmu „Na granicy” w reżyserii Wojciecha Kasperskiego z udziałem Marcina Dorocińskiego, Andrzeja Chyry i Andrzeja Grabowskiego. Operatorem zdjęć jest Łukasz Żal, autor zdjęć do nagrodzonego Oskarem filmu „Ida”.

Więcej informacji

2017-01-20 · 18:40
W najbliższą sobotę i niedzielę Polsat oraz Polsat News zawitają z programem „Bezpieczna Zima z GOPR” w Bieszczady. Na zdjęciu: ekipa Polsat News podczas realizacji zdjęć w Bieszczadach - od lewej: Patryk Jakowski, Joanna Górska oraz Michał Giersz. W powstawanie programu zaangażowany był również Stanisław Strzyżewski z portalu Bieszczady.pl (po prawej) :: Fot. Stanisław Strzyżewski / Bieszczady.pl © 2017Od początku zimowych ferii na antenie stacji Polsat oraz Polsat News można śledzić akcję promująca bezpieczny, aktywny wypoczynek „Bezpieczna Zima z GOPR”. Jej celem jest przybliżenie zasad bezpieczeństwa obowiązujących zarówno na stokach narciarskich, jak i podczas zimowych wycieczek – nie tylko w góry. W najbliższy weekend (21 i 22 stycznia 2017) Polsat zawita z programem w Bieszczady. W powstawanie programu włączył się również portal Bieszczady.pl.
2015-11-28 · 14:45
Na początku stycznia 2016 wyrusza międzynarodowa ekspedycja naukowa do jednego z najrzadziej odwiedzanych miejsc na Ziemi - położonych na Południowym Pacyfiku nowozelandzkich Wysp Antypodów. Wśród członków ekspedycji znalazł się Stanisław Strzyżewski z Leska, który jako jeden z radiooperatorów wyprawy, będzie przeprowadzał z wysp łączności radiowe. Na możliwość nawiązania łączności z Wyspami Antypodów czeka blisko milion radioamatorów z całego świata.
2015-04-13 · 09:06
Komunikat techniczny dotyczący rzekomego rozsyłania spamu przez Bieszczady.pl z serwera "serwerownia.bieszczady.pl".
2014-10-12 · 08:00
Po dłuższej przerwie Bieszczady znów znalazły się w świetle medialnych reflektorów. Startuje wyprodukowany przez HBO Polska serial „Wataha”. Ta profesjonalnie wyprodukowana, duża produkcja to promocyjna szansa dla Bieszczadów. Dlaczego warto zwrócić na serial uwagę? Zapraszamy do lektury. Tylko na Bieszczady.pl: multimedialna, powstała przy współpracy z HBO Polska oraz zespołem Tołhaje niespodzianka.
2014-10-08 · 18:02
W ostatnich miesiącach otrzymujemy zza wschodniej granicy doniesienia smutne i dramatyczne. Tym razem wśród nich pojawiła się wiadomość dobra. Dzięki staraniom miłośników dziedzictwa kulturowego Karpat, popadająca w ruinę cerkiew w Sokolikach Górskich została otoczona opieką przez Komitet Ukraińskiego Autokefalicznego Kościoła Prawosławnego i rozpoczeto w niej prace konserwacyjne.
więcej »
S e r w i s    r e k o m e n d o w a n y    p r z e z :
Podkarpacka Regionalna Organizacja Turystyczna
Bieszczadzki Park Narodowy
Bieszczadzka Grupa GOPR
Muzeum Budownictwa Ludowego - skansen w Sanoku
Fundacja Bieszczadzkiej Kolejki Leśnej
Polecamy bezpieczne przeglądarki:    Pobierz Google Chrome      Pobierz Firefoksa      Pobierz przeglądarkę Opera        

UWAGA COPYRIGHT

Wszystkie materiały prezentowane na stronach serwisu www.bieszczady.pl (np. teksty, layout, grafiki, zdjęcia, logotypy, kod html/css etc.)
chronione są prawem autorskim. Ich nieautoryzowane wykorzystanie w jakikolwiek sposób jest karalne.
All of the materials presented on the site www.bieszczady.pl (e.g. articles, graphics, photos, layouts, logos, html/css code etc.)
are copyrighted. Any kind of their unauthorised usage is punishable.

Wszelkie prawa zastrzeżone • All rights reserved
www.bieszczady.pl © 2000-2017


-->