bieszczady noclegi agroturystyka

Pogoda w regionie

26.05.17 12:03
Nadchodzi poprawa pogody.
Coraz liczniejsze rozpogodzenia i poprawa warunków turystycznych.
+22 +9°C

pogoda w Bieszczadach
  Webcamy:

Filmy z Bieszczadów

Więcej filmów na vimeo.com/bieszczady

Polecamy

Chmury noctilucent nad Bieszczadami

2007-06-18 · 10:23
Świecą niebieskawym, elektryzującym światłem i unoszą się na niesamowitych wysokościach. Cokolwiek je wywołuje, są przepiękne. Mowa o chmurach typu „noctilucent”, czyli „świecących nocą”, które przez 2 ostatnie dni można było podziwiać po zmroku od Ameryki Północnej, aż po Syberię, w tym również nad Bieszczadami.

Chmury „noctilucent” (w meteorologicznej terminologii określane skrótem „Nc”) od lat są zagadką, którą próbują rozwikłać naukowcy. Warstwa tych niezwykłych chmur zalega zazwyczaj na kosmicznych już niemal wysokościach. O ile „normalne” chmury obecne w najniższej warstwie ziemskiej atmosfery - troposferze - pojawiają się na wysokościach od kilkuset metrów do kilkunastu kilometrów, te pojawiają się na wysokości aż 80-100 kilometrów. To górna granica warstwy ziemskiej atmosfery!

Ponieważ znajdują się na dużych wysokościach, świecą odbitym słonecznym światłem jeszcze kilka godzin po zachodzie słońca, które zniknęło dla obserwatora za linia horyzontu. Około dwóch godzin po zachodzie jeszcze bardziej odcinają się od nocnego nieba swoją niebieskawą, „świetlówkową” poświatą tworząc pofalowane, piękne draperie. Gasną zazwyczaj dopiero koło północy.

Dodatkowej niezwykłości temu zjawisku nadaje fakt, że jest ono obserwowane stosunkowo od niedawna. W kronikach odnotowano je po raz pierwszy dopiero w 1885 roku po potężnej erupcji wulkanu Krakatau, kiedy to olbrzymie ilości wulkanicznych popiołów zostały wyrzucone do ziemskiej atmosfery. Kiedyś widywane były tylko na wyższych szerokościach geograficznych i kojarzone były tylko z rejonami subpolarnymi. Obecnie widywane są nawet aż po stan Colorado w Stanach Zjednoczonych. Jaka ogromna siła powoduje pojawianie się ich ponownie w ostatnich latach? Specjaliści są w swoich teoriach podzieleni. Jedni uważają, że są powodowane przez materię międzyplanetarną, która dostaje się do ziemskiej atmosfery. Jednak większość z nich uważa, że to znak globalnych zmian klimatu.

Choć podobnie jak zwykłe chmury typu wysokiego (np. cirrusy zwiastujące zmianę pogody) zbudowane są z kryształków lodu, nie wiadomo jaki sposób kryształki powstają w tak wysokich warstwach atmosfery. Aby mogły powstać, wymagana jest bardzo niska temperatura. Przewrotnie globalne ocieplanie się ziemskiego klimatu obniża temperaturę w górnych warstwach ziemskiej atmosfery. W ostatnich latach w górnych warstwach mezosfery odnotowywano jej spadki nawet do -125ºC. To właśnie ten fakt coraz częściej skłania naukowców ku stwierdzeniu, że chmury typu „noctilucent” są niestety zwiastunem piętna, jakie odciska na naszej planecie niszcząca działalność człowieka. Z końcem kwietnia 2007 roku, Amerykańska Agencja Kosmiczna NASA umieściła na okołoziemskiej orbicie specjalną sondę, która pomoże zrozumieć proces powstawania tych tajemniczych chmur i rozwikłać ich tajemnicę.

bieszczady noclegi zdjęciaW najbliższych dniach prawdopodobnie jeszcze raz powtórzy się szansa na zobaczenie chmur typu „Nc”. Aby je podziwiać, niebo nie może być zasłonięte niskimi chmurami. Wyjdź z domu po godz. 22.00 i udaj się miejsce położone z dala od latarni lub innych miejskich świateł. Swój wzrok skieruj na północny-zachód i pozwól mu dostosować się do zapadających ciemności. Jeśli nad linią horyzontu widzisz wyraźnie święcące niebieskawo pasma chmur, na tle których widać ciemniejsze, niższe obłoki - masz szczęście. To właśnie chmury „noctilucent”...


Komentarze: (7)

Awaria, z małego pokoju, 2007-06-18 · 13:26
Ta panorama się nie przewija w Firefoksie.
Mateusz, Lesko, 2007-06-18 · 15:03
Staszku swietne foty!!!
Rafał, Rzeszów, 2007-06-18 · 16:02
a u mnie jest cala w porzadku
emeline, Bytom, 2007-06-19 · 21:49
Piękne chmury, choć z tekstu wynika, że nie zwiastują nic dobrego...:( Zazdroszcze tym, którzy mają mozliwość powtórnego ich obejrzenia. Róbcie duzo zdjęć i wklejajcie je do galerii!:) Pozdrawiam
Yaak, Tarnów, 2007-06-19 · 23:17
A ja myślałem że to zorza polarna!
heh, tutejszy, 2007-06-20 · 10:23
między innymi pyły wulkaniczne /z wybuchów np. sprzed 5-6 lat/
Rymek, Rzeszów, 2007-06-26 · 14:20
Piękne zdjęcia, piękne zjawisko! Jeśli można podsunąć pewien pomysł na kolejne kosmiczne zdjęcia z Bieszczadami w tle to niech Pan, Panie Staszku rozważy fotografowanie przelotu stacji orbitalnej ISS! Pozdrawiam!
Serwis Regionalny www.bieszczady.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zawartych w komentarzach i opiniach publikowanych przez użytkowników niniejszego serwisu. Publikowane komentarze są tylko i wyłącznie prywatnymi opiniami użytkowników Serwisu Regionalnego www.bieszczady.pl i stanowią własność ich autorďż˝w. Autorzy komentarzy ponoszą pełną odpowiedzialność za publikowane przez nich treści. W przypadku konsekwencji prawnych wynikających z ich publikacji, redakcja portalu Bieszczady.pl może przekazać wszelkie informacje stronom zainteresowanym na temat danego użytkownika oraz pomóc w jego zlokalizowaniu.
Zachowujemy oryginalną pisownię nadesłanych komentarzy.
Warto przeczytać

2015-11-28 · 14:45
Na początku stycznia 2016 wyrusza międzynarodowa ekspedycja naukowa do jednego z najrzadziej odwiedzanych miejsc na Ziemi - położonych na Południowym Pacyfiku nowozelandzkich Wysp Antypodów. Wśród członków ekspedycji znalazł się Stanisław Strzyżewski z Leska, który jako jeden z radiooperatorów wyprawy, będzie przeprowadzał z wysp łączności radiowe. Na możliwość nawiązania łączności z Wyspami Antypodów czeka blisko milion radioamatorów z całego świata.
2015-02-25 · 23:29
Bieszczadzki Dom Kultury w Lesku zaprasza w najbliższy piątek 27 lutego 2015 o godz. 12.00 na wernisaż fotografii przyrodniczej  mieszkańca Jabłonek - Macieja Grzegorzka. Wernisaż będzie połączony z prezentacją albumu „Bieszczady i moja pasja” zawierający pierwszy zbiór prac tego wielokrotnie nagradzanego autora. Uwaga konkurs!
2014-05-16 · 19:11
Jak zwykle zabiegany poniedziałek, pochmurny z nielicznymi przebłyskami słońca. Nic nie zapowiadało wielkiej niespodzianki, jaką miała nam sprawić bieszczadzka przyroda. A jednak! Trzeba było czekać kilkadziesiąt lat na odnalezienie i udokumentowanie bieszczadzkiego stanowiska rzadkiego i niezwykłego storczyka – Obuwika. Roślinę odnaleźli autor portalu Bieszczady.pl Stanisław Strzyżewski oraz leśnik Marcin Scelina. Zapraszamy to przeczytania nowego reportażu.
2012-05-30 · 21:11
„Finis Coronat opus” (koniec wieńczy dzieło) – czas na podsumowanie polsko-słowackiego projektu „Karpackie Niebo”, analizę efektów naszej pracy, przypomnienie dokonań i osiągnięć uzyskanych w okresie jego realizacji.
2012-05-30 · 11:42
Liceum Ogólnokształcące im. gen. Władysława Andersa w Lesku w 2009r. rozpoczęło realizację polsko-słowackiego projektu „Karpackie Niebo. Rozwój produktów turystycznych związanych z astronomią na terenie polsko-słowackiego pogranicza”. Jest on współfinansowany przez Unię Europejską z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Programu Współpracy Transgranicznej Rzeczpospolita Polska – Republika Słowacka 2007-2013. 3 czerwca 2011 roku odbyło się IV Spotkanie Robocze Projektu „Karpackie Niebo” połączone z oficjalnym otwarciem zaplecza edukacyjnego Leskiego Obserwatorium Astronomicznego (LOA).

Więcej informacji

2018-03-08 · 20:42
Na antenę Discovery Channel Polska powraca trzecia odsłona popularnego cyklu „Przystanek Bieszczady”. Codzienna, ciężka praca bohaterów i walka z nieprzewidywalną przyrodą, wyraziste charaktery mieszkańców Bieszczad. Do tego dużo humoru, zabawnych sytuacji i emocjonujących zwrotów akcji, które narzuca prawdziwe życie. To wszystko w nowej serii ”Przystanku Bieszczady” w każdy czwartek, od 8 marca o godz. 22:00 - tylko na Discovery Channel.
2017-05-26 · 11:15
Pod koniec czerwca 2017 ratownicy Bieszczadzkiej Grupy GOPR wyruszają na podbój drugiego co do wysokości szczytu Pamiru – Piku Lenina. Szczyt ten do czasu rozpadu Związku Radzieckiego był trzecim szczytem całego ZSRR. Leży na granicy Kirgistanu i Tadżykistanu, w olbrzymich górach Pamiru i wznosi się na wysokość 7134 m n.p.m.
2017-04-12 · 14:49

W nadchodzący długi weekend majowy, po raz pierwszy odbędzie się Bieszczadzki Festiwal Fotografii i Filmu Przyrodniczego „Dzikie jest piękne”. Będzie to okazja nie tylko spotkania czołowych polskich fotografów przyrody i zobaczenia ich prac, ale również możliwość uczestniczenia w dziewięciu pokazach multimedialnych na wielkim ekranie, koncercie Orkiestry Świętego Mikołaja, warsztatach fotograficzne z Canon Polska oraz spotkaniu z przyrodnikiem i dziennikarzem - Adamem Wajrakiem.

2016-10-21 · 11:09
Specjalnie dla naszych Czytelników przeszukujemy ostatnio zasoby Internetu w poszukiwaniu wyjątkowych propozycji na wypoczynek w górach. Na stronie 100club.pl znaleźliśmy artykuł promujący nasze przepiękne Bieszczady. Kolejny dowód na to, że warto się tu wybrać o tej porze roku.
2016-04-25 · 17:20
Z przyjemnością informujemy o wznowieniu transmisji obraz z naszej kamery internetowej zainstalowanej w Studenckiej Kolibie na przełęczy Przysłup Caryński w Bieszczadach Wysokich. Kamera zainstalowana dzięki uprzejmości administrującej budynkiem Politechniki Warszawskiej przekazuje widok na najwyższe pasmo polskiej części Bieszczadów - Tarnicę, Szeroki Wierch, Krzemień oraz Bukowe Berdo.
więcej »
S e r w i s    r e k o m e n d o w a n y    p r z e z :
Podkarpacka Regionalna Organizacja Turystyczna
Bieszczadzki Park Narodowy
Bieszczadzka Grupa GOPR
Muzeum Budownictwa Ludowego - skansen w Sanoku
Fundacja Bieszczadzkiej Kolejki Leśnej
Polecamy bezpieczne przeglądarki:    Pobierz Google Chrome      Pobierz Firefoksa      Pobierz przeglądarkę Opera        

UWAGA COPYRIGHT

Wszystkie materiały prezentowane na stronach serwisu www.bieszczady.pl (np. teksty, layout, grafiki, zdjęcia, logotypy, kod html/css etc.)
chronione są prawem autorskim. Ich nieautoryzowane wykorzystanie w jakikolwiek sposób jest karalne.
All of the materials presented on the site www.bieszczady.pl (e.g. articles, graphics, photos, layouts, logos, html/css code etc.)
are copyrighted. Any kind of their unauthorised usage is punishable.

Wszelkie prawa zastrzeżone • All rights reserved
www.bieszczady.pl © 2000-2018


-->