bieszczady noclegi agroturystyka

Pogoda w regionie

26.05.17 12:03
Nadchodzi poprawa pogody.
Coraz liczniejsze rozpogodzenia i poprawa warunków turystycznych.
+22 +9°C

pogoda w Bieszczadach
  Webcamy:

Filmy z Bieszczadów

Więcej filmów na vimeo.com/bieszczady

Polecamy

Dbajmy o „małe ojczyzny”

2006-06-06 · 22:46

Część turystów licznie przybywających w oblegane latem Bieszczady Wysokie lub okolice Jeziora Solińskiego zapewne z trudnością wskaże na mapie malutkie miejscowości położone w zachodniej, mniej znanej części regionu. Morochów, Poraż, Niebieszczany, Mokre – wsie o polskim i ukraińskim składzie narodowościowym i wielowyznaniowym charakterze odnajdują sposób na odnowienie kontaktów między sobą na różnych płaszczyznach, przede wszystkim na tle tradycji i kultury Pogranicza. A wszystko m.in. za sprawą grupy entuzjastów sztuki, teatru i wiary w ludzką przyjaźń poza wszelkimi podziałami.

Stowarzyszenie Na Rzecz Odnowy i Współistnienia Kultur „Sałasz” z Cieszyna od 2002 roku realizuje tutaj cykl działań, warsztatów artystycznych dla dzieci i młodzieży. W 2005 roku „Sałasz” otrzymał nagrodę Fundacji Kultury w konkursie „Małe Ojczyzny – Tradycja dla Przyszłości”. Nagrodzony projekt nazwany Szkołą Dziedzictwa Kulturowego Pogranicza uzyskał środki na realizację. Głównym celem, jaki mu przyświecał, było stworzenie miejsc i sytuacji spotkań i twórczej pracy dla dzieci i młodzieży różnych wsi o bogatej tradycji i często trudnej historii. Dzisiaj, w dwóch zaadaptowanych obiektach – starej stodole w Morochowie oraz gajówce w Porażu, organizatorzy przygotowują warsztaty plastyczne, teatralne, spektakle oraz koncerty, w których uczestniczą nie tylko mieszkańcy tych małych miejscowości.

Prawdziwym wydarzeniem dla mieszkańców bieszczadzkich „małych ojczyzn” był przyjazd dzieci z Czeczenii. Wybrane czeczeńskie dzieci z rozrzuconych po Polsce ośrodków dla uchodźców zostały zakwaterowane w domostwach Morochowa i Mokrego. Dzieci znajdowały się pod stałą opieką ich gospodarzy. W trakcie pobytu, goście z odległego Kaukazu mogli zobaczyć m.in. Jezioro Solińskie oraz brać udział we wspólnych warsztatach artystycznych, a także udać się, pierwszy raz w życiu, do wesołego miasteczka.


Komentarze: (7)

Klaudia, NIE-Bieszczady, 2006-06-07 · 15:48
Przynjamniej raz w roku odwiedzam rejony wymienionych wsi Mokrego, Poraża itd. i musze przyznac że mają wyjątkowy klimat :) Swoją wielonarodowością potrafią bardziej wzbogacic turyste niż zatłoczone, aczkolwiek piękne rejony Soliny. Myślę, że podobnych inicjatyw powinno byc coraz więcej, to co dzieje się w "małych ojczyznach" jest piekne i z pewnościa godne naśladowania przez pozostałe wsie, które nie powinny zostawac w tyle :) chętnie sama włączyłabym się w taka działalnośc,szkoda że nie jestem z tych rejonów :(
Michał, Bieszczady, 2006-06-10 · 11:22
Ludzie przestańcie pisać bzdury o jakiś wiochach zabitych dechami i na końcu świata. Niedługo buda Azora w jakiejś bieszczadzkiej "pipidówie" urośnie do rangi szkieletu dinozaura.
Tomasz, 2006-06-10 · 23:10
Michal, jesli to Ciebie nie interesuje, nie czytaj. Nikt Ci tego robic nie kaze. Mnie akurat to interesuje i z oprzyjemnoscia przeczytalem artykul. Dobrze, ze sa podejmwoane takie dzialania. Lepiej miec dinozaura na wsi, niz kaczke w stolicy.
Trilok, Mielec, 2006-06-15 · 20:21
Dobra Tomasz riposta.Michaś jest pewnie z warszafki, więc dużo od niego nie wymagajmy.Chłopaka kręcą McDonaldy i zakupy w tesco, więc nie liczmy na to, że zroumie klimat wielokulturowości Bieszcad.Ma pewnie z 14 lat, nudzi mu się i pisze głupoty po różnych forach, by prowokować ludzi dlatego też by nie dawać mu satysfakcji kończę i pozdrawiam.
Kacper, Sanok, 2006-06-16 · 20:49
a od kiedy to w przypadku Niebieszczan czy Poraża to wsie o mieszanym składzie narodowościowym ??? ja znam takich co na słowo - ukrainiec mogą tam dać po prostu w pysk !!
widz, Sanok, 2006-06-19 · 11:28
Miły Kacprze, w tym co przeczytałem przed chwilą nikt nie napisał, ze Poraz i Niebieszczany to wsie o mieszanym składzie narodowościowym. Zamiast wypisywać głupoty czytaj uwaznie i myśl. a Ci twoi ludzie, którzy daja w pysk za to, że ktoś jest Cyganem, Żydem, Arabem, Murzynem..,a nawet normalnym Polakiem, są Wszędzie. Uważaj na nich ! Nie obrażaj Niebieszczan i Poraża ! Nikogo nie obrażaj !
marika, sanok, 2007-08-13 · 11:44
Do Organizatorów; Proszę poprawić - Cerkiew w Morochowie jest pod /w SPOTKANIA PAŃKIEGO,
Serwis Regionalny www.bieszczady.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zawartych w komentarzach i opiniach publikowanych przez użytkowników niniejszego serwisu. Publikowane komentarze są tylko i wyłącznie prywatnymi opiniami użytkowników Serwisu Regionalnego www.bieszczady.pl i stanowią własność ich autorďż˝w. Autorzy komentarzy ponoszą pełną odpowiedzialność za publikowane przez nich treści. W przypadku konsekwencji prawnych wynikających z ich publikacji, redakcja portalu Bieszczady.pl może przekazać wszelkie informacje stronom zainteresowanym na temat danego użytkownika oraz pomóc w jego zlokalizowaniu.
Zachowujemy oryginalną pisownię nadesłanych komentarzy.




Warto przeczytać

2017-04-12 · 14:49

W nadchodzący długi weekend majowy, po raz pierwszy odbędzie się Bieszczadzki Festiwal Fotografii i Filmu Przyrodniczego „Dzikie jest piękne”. Będzie to okazja nie tylko spotkania czołowych polskich fotografów przyrody i zobaczenia ich prac, ale również możliwość uczestniczenia w dziewięciu pokazach multimedialnych na wielkim ekranie, koncercie Orkiestry Świętego Mikołaja, warsztatach fotograficzne z Canon Polska oraz spotkaniu z przyrodnikiem i dziennikarzem - Adamem Wajrakiem.

2016-08-18 · 21:53
Zapraszamy do Centrum Ursa Maior w Uhercach Mineralnych na wystawę pt. „Ludzie dymu”. To fotograficzny reportaż autorstwa mieszkańca Krosna – Pawła Malarczyka. Jego prace przybliżają codzienne życie i pracę bieszczadzkich „węglarzy”.
2015-02-25 · 23:29
Bieszczadzki Dom Kultury w Lesku zaprasza w najbliższy piątek 27 lutego 2015 o godz. 12.00 na wernisaż fotografii przyrodniczej  mieszkańca Jabłonek - Macieja Grzegorzka. Wernisaż będzie połączony z prezentacją albumu „Bieszczady i moja pasja” zawierający pierwszy zbiór prac tego wielokrotnie nagradzanego autora. Uwaga konkurs!
2014-11-28 · 20:15
Bieszczadzki Oddział Towarzystwa Opieki nad Zabytkami otrzymał nagrodę Custos Monumentorum Rei Publice w II edycji konkursu „Strażnik Dziedzictwa Rzeczypospolitej”. 18 listopada br. w Warszawie odbyła się uroczysta gala konkursowa, podczas której nagrode odebrali członkowie zarządu TOnZ Oddziału Bieszczadzkiego.
2014-11-03 · 12:18
Nakładem Bieszczadzkiego Oddziału Towarzystwa Opieki nad Zabytkami ukazał się kolejny – 19. numer periodyku „Bieszczad”. Jak zwykle znajdziemy w nim unikatowe, archiwalne materiały oraz informacje na temat Bieszczadów i okolic. Z najnowszego numeru dowiemy się o wydarzeniach z czasów wojen XX wieku, o obronnych umocnieniach z Bandrowa, czy też o losach cerkwi w Równi. Zaś artykuł autorstwa Wojciecha Wesołkina przybliży nam historię Prełuk i Duszatyna. Aktualizacja 07.11.2014 · 11:30

Więcej informacji

2018-03-08 · 20:42
Na antenę Discovery Channel Polska powraca trzecia odsłona popularnego cyklu „Przystanek Bieszczady”. Codzienna, ciężka praca bohaterów i walka z nieprzewidywalną przyrodą, wyraziste charaktery mieszkańców Bieszczad. Do tego dużo humoru, zabawnych sytuacji i emocjonujących zwrotów akcji, które narzuca prawdziwe życie. To wszystko w nowej serii ”Przystanku Bieszczady” w każdy czwartek, od 8 marca o godz. 22:00 - tylko na Discovery Channel.
2017-08-05 · 19:55
Stowarzyszenie „Zatwarnica” zaprasza 6 sierpnia 2017 na 9. edycję Kiermaszu Bojkowskiego.  W programie imprezy m.in. występy zespołów „Senioreczki”, „Połoniny”, „Wołosatki” oraz zespołu „Ethno XL” z Ukrainy.
2017-06-29 · 11:33
W najbliższą sobotę 1 lipca 2017 w Lutowiskach odbędzie się 16. edycja Powojennych Targów Końskich. Zapraszamy do zapoznania się z programem imprezy.
2017-04-12 · 14:49

W nadchodzący długi weekend majowy, po raz pierwszy odbędzie się Bieszczadzki Festiwal Fotografii i Filmu Przyrodniczego „Dzikie jest piękne”. Będzie to okazja nie tylko spotkania czołowych polskich fotografów przyrody i zobaczenia ich prac, ale również możliwość uczestniczenia w dziewięciu pokazach multimedialnych na wielkim ekranie, koncercie Orkiestry Świętego Mikołaja, warsztatach fotograficzne z Canon Polska oraz spotkaniu z przyrodnikiem i dziennikarzem - Adamem Wajrakiem.

2017-01-20 · 18:40
W najbliższą sobotę i niedzielę Polsat oraz Polsat News zawitają z programem „Bezpieczna Zima z GOPR” w Bieszczady. Na zdjęciu: ekipa Polsat News podczas realizacji zdjęć w Bieszczadach - od lewej: Patryk Jakowski, Joanna Górska oraz Michał Giersz. W powstawanie programu zaangażowany był również Stanisław Strzyżewski z portalu Bieszczady.pl (po prawej) :: Fot. Stanisław Strzyżewski / Bieszczady.pl © 2017Od początku zimowych ferii na antenie stacji Polsat oraz Polsat News można śledzić akcję promująca bezpieczny, aktywny wypoczynek „Bezpieczna Zima z GOPR”. Jej celem jest przybliżenie zasad bezpieczeństwa obowiązujących zarówno na stokach narciarskich, jak i podczas zimowych wycieczek – nie tylko w góry. W najbliższy weekend (21 i 22 stycznia 2017) Polsat zawita z programem w Bieszczady. W powstawanie programu włączył się również portal Bieszczady.pl.
więcej »
S e r w i s    r e k o m e n d o w a n y    p r z e z :
Podkarpacka Regionalna Organizacja Turystyczna
Bieszczadzki Park Narodowy
Bieszczadzka Grupa GOPR
Muzeum Budownictwa Ludowego - skansen w Sanoku
Fundacja Bieszczadzkiej Kolejki Leśnej
Polecamy bezpieczne przeglądarki:    Pobierz Google Chrome      Pobierz Firefoksa      Pobierz przeglądarkę Opera        

UWAGA COPYRIGHT

Wszystkie materiały prezentowane na stronach serwisu www.bieszczady.pl (np. teksty, layout, grafiki, zdjęcia, logotypy, kod html/css etc.)
chronione są prawem autorskim. Ich nieautoryzowane wykorzystanie w jakikolwiek sposób jest karalne.
All of the materials presented on the site www.bieszczady.pl (e.g. articles, graphics, photos, layouts, logos, html/css code etc.)
are copyrighted. Any kind of their unauthorised usage is punishable.

Wszelkie prawa zastrzeżone • All rights reserved
www.bieszczady.pl © 2000-2018


-->