bieszczady noclegi agroturystyka

Wiadomości regionalne

Wiadomości regionalne

Pogoda w regionie

26.05.17 12:03
Nadchodzi poprawa pogody.
Coraz liczniejsze rozpogodzenia i poprawa warunków turystycznych.
+22 +9°C

pogoda w Bieszczadach
  Webcamy:

Filmy z Bieszczadów

Więcej filmów na vimeo.com/bieszczady

Polecamy

Dobre wieści z Chaty Socjologa

2003-05-19 · 19:39

W dniach 1-3 maja br. na szczycie Otrytu w Bieszczadach odbył się happening p.t. "Prareferendum europejskie 2003". Jego organizatorem było Stowarzyszenie Klub Otrycki. Było to najwyżej położone prareferendum europejskie, które odbywało się w Polsce (886 m n.p.m.).

W głosowaniu mógł wziąć każdy, kto wszedł na szczyt Otrytu i ukończył 18 lat. Każdy z zainteresowanych otrzymywał kartę do głosowania, na której widniało pytanie: "Czy wyraża Pani/Pan zgodę na przystąpienie Rzeczpospolitej Polskiej do Unii Europejskiej?".
W prareferendum wzięło udział 130 osób, z czego 115 (89,15%) opowiedziało się za przystąpieniem Polski do Unii Europejskiej, 14 (10,85%) było przeciw, a jeden głos był nieważny. Zainteresowanie prareferendum przerosło oczekiwania organizatorów i koniecznością stało się dodrukowanie kolejnych kart do głosowania. Najstarszy wyborca miał 61 lat. Średnia wieku głosujących wyniosła ok. 29 lat. Głosowali m.in. mieszkańcy Warszawy, Łodzi, Krakowa, Rzeszowa, Torunia, Szczecina, a także mieszkańcy okolicznych miejscowości.

"Tradycją otryckich spotkań majowych stało się organizowanie przez Klub Otrycki happeningów pierwszomajowych z pochodem aż do samego Sanu - mówi Igor Czajka, prezes Stowarzyszenia Klub Otrycki - W tym roku postanowiliśmy zmienić tę formułę i, organizując prareferendum europejskie na Otrycie, wyrazić nasze poparcie dla wstąpienia Polski w szeregi krajów Unii Europejskiej."

Prareferendum europejskie na Otrycie mogło być zorganizowane dzięki pomocy Regionalnego Centrum Informacji Europejskiej w Rzeszowie.

13 stycznia 2003 roku spłonął na Otrycie 30-letni Dom Pracy Twórczej "Chata Socjologa". Jej opiekun - Stowarzyszenie Klub Otrycki - podjął decyzję o jej odbudowie. Zorganizowany happening jest formą wyrazu aktywności stowarzyszenia, które wciąż funkcjonuje i chce wnosić swój wkład w życie kulturalne i społeczne gminy Lutowiska oraz całego regionu bieszczadzkiego.
Według wstępnych planów nowa Chata powstanie na jesieni br. Patrząc jednak na to wszystko bardziej realnie, prawdopodobnie będzie to termin lipiec-sierpień 2004 roku. Wszystko uzależnione jest od terminu uzyskania wymaganych pozwoleń oraz wysokości zebranych środków finansowych.
Zapadła równiez decyzja, aby w wakacje postawić bazę namiotową + 1-2 namioty wojskowe.

"Pragnę podziękować wszystkim ludziom dobrej woli, którzy pomagają w odbudowie "Chaty Socjologa". Nasze wysiłki znajdują poparcie u wójta gminy Lutowiska, pana Podymy, oraz w nadleśnictwie. Wierzę, że Chata wkrótce będzie otwarta dla wszystkich turystów" - dodaje Igor Czajka.

"Chata Socjologa"

"Chata Socjologa" została wzniesiona przez pracowników naukowych i studentów Instytutu Socjologii Uniwersytetu Warszawskiego w 1973 roku. Przez 30 lat dawała schronienie licznie przyjeżdżającej młodzieży szkolnej i akademickiej, a także turystom. W latach 70-tych i 80-tych służyła jako miejsce wymiany wolnej myśli, a ostatnio jako miejsce ucieczki od zgiełku wielkomiejskiego życia. Odbywały się w niej liczne panele dyskusyjne, obozy integracyjne, pokazy filmowe, a także warsztaty artystyczne. Osoby chcące pomóc w odbudowie Chaty proszeni są o wpłaty na konto Stowarzyszenia:

Stowarzyszenie "Klub Otrycki"
BISE SA III O-WA
13701037-3500604-27006-1200-111
z dopiskiem "Darowizna na rzecz działalności statutowej Stowarzyszenia - odbudowa Chaty Socjologa"

Kontakt:

Stowarzyszenie "Klub Otrycki", 01-771 Warszawa,
ul. Broniewskiego 22/61, tel: 0-504-018-205,
e-mail: chata@otryt.bieszczady.pl
www.otryt.bieszczady.pl


Warto przeczytać

2013-08-07 · 10:13
Stowarzyszenie Klub Otrycki zaprasza na obchody 40-lecia istnienia schronu Chata Socjologa na Otrycie, które odbędą się w dniach 15–18 sierpnia 2013 r. Główny Dzień Obchodów 40-lecia otwarty dla turystów przypadnie na dzień 16 sierpnia. Na wszystkich, którzy przybędą tego dnia na Otryt, czekać będą wystawy, stoiska, wyśmienite jedzenie, a wieczorem koncerty.
2012-09-15 · 20:34
Zapraszamy do przeczytania artykułu autorstwa Janusza Demkowicza o przenoszeniu i ożywianiu starych, drewnianych domów. Odniesiony przez niego komercyjny, turystyczny sukces oparty na tradycyjnej architekturze i dobrze skonstruowanej ofercie, to żywy dowód na to, co tak naprawdę woli gros osób szukających wypoczynku w Bieszczadach.
2011-05-25 · 12:51
We wtorek 24 maja 2011 roku w godzinach przedpołudniowych wybuchł pożar w rezerwacie przyrody „Źródliska Jasiołki”, tuż przy granicy polsko-słowackiej. Spłonęło 1,5 ha torfowiska, łąki i lasu na terenie chronionym po stronie polskiej oraz około 0,2 ha torfowiska po stronie słowackiej.  Przez teren pożarzyska przebiega niebieski szlak graniczny.
2011-04-20 · 21:50
20 kwietnia w godzinach wczesno popołudniowych na południowych stokach Krzemienia wybuchł pożar. Ogień, który na szczęście szybko spostrzegli pracownicy Bieszczadzkiego Parku Narodowego, pojawił się w suchych, nasłonecznionych trawach połonin i został najprawdopodobniej zaprószony przez nieostrożnych turystów.
2010-07-16 · 10:03
Przeciągające się upały powodują, że wzrasta niebezpieczeństwo wybuchu pożarów w lasach. W wielu regionach Polski ogłoszono trzeci, najwyższy stopień zagrożenia pożarowego, kilkadziesiąt nadleśnictw wprowadziło też okresowy zakaz wstępu do lasu.

Więcej informacji

2018-03-08 · 20:42
Na antenę Discovery Channel Polska powraca trzecia odsłona popularnego cyklu „Przystanek Bieszczady”. Codzienna, ciężka praca bohaterów i walka z nieprzewidywalną przyrodą, wyraziste charaktery mieszkańców Bieszczad. Do tego dużo humoru, zabawnych sytuacji i emocjonujących zwrotów akcji, które narzuca prawdziwe życie. To wszystko w nowej serii ”Przystanku Bieszczady” w każdy czwartek, od 8 marca o godz. 22:00 - tylko na Discovery Channel.
2017-08-05 · 19:55
Stowarzyszenie „Zatwarnica” zaprasza 6 sierpnia 2017 na 9. edycję Kiermaszu Bojkowskiego.  W programie imprezy m.in. występy zespołów „Senioreczki”, „Połoniny”, „Wołosatki” oraz zespołu „Ethno XL” z Ukrainy.
2017-06-29 · 11:33
W najbliższą sobotę 1 lipca 2017 w Lutowiskach odbędzie się 16. edycja Powojennych Targów Końskich. Zapraszamy do zapoznania się z programem imprezy.
2017-05-26 · 11:15
Pod koniec czerwca 2017 ratownicy Bieszczadzkiej Grupy GOPR wyruszają na podbój drugiego co do wysokości szczytu Pamiru – Piku Lenina. Szczyt ten do czasu rozpadu Związku Radzieckiego był trzecim szczytem całego ZSRR. Leży na granicy Kirgistanu i Tadżykistanu, w olbrzymich górach Pamiru i wznosi się na wysokość 7134 m n.p.m.
2017-04-12 · 14:49

W nadchodzący długi weekend majowy, po raz pierwszy odbędzie się Bieszczadzki Festiwal Fotografii i Filmu Przyrodniczego „Dzikie jest piękne”. Będzie to okazja nie tylko spotkania czołowych polskich fotografów przyrody i zobaczenia ich prac, ale również możliwość uczestniczenia w dziewięciu pokazach multimedialnych na wielkim ekranie, koncercie Orkiestry Świętego Mikołaja, warsztatach fotograficzne z Canon Polska oraz spotkaniu z przyrodnikiem i dziennikarzem - Adamem Wajrakiem.

więcej »
S e r w i s    r e k o m e n d o w a n y    p r z e z :
Podkarpacka Regionalna Organizacja Turystyczna
Bieszczadzki Park Narodowy
Bieszczadzka Grupa GOPR
Muzeum Budownictwa Ludowego - skansen w Sanoku
Fundacja Bieszczadzkiej Kolejki Leśnej
Polecamy bezpieczne przeglądarki:    Pobierz Google Chrome      Pobierz Firefoksa      Pobierz przeglądarkę Opera        

UWAGA COPYRIGHT

Wszystkie materiały prezentowane na stronach serwisu www.bieszczady.pl (np. teksty, layout, grafiki, zdjęcia, logotypy, kod html/css etc.)
chronione są prawem autorskim. Ich nieautoryzowane wykorzystanie w jakikolwiek sposób jest karalne.
All of the materials presented on the site www.bieszczady.pl (e.g. articles, graphics, photos, layouts, logos, html/css code etc.)
are copyrighted. Any kind of their unauthorised usage is punishable.

Wszelkie prawa zastrzeżone • All rights reserved
www.bieszczady.pl © 2000-2019


-->