bieszczady noclegi agroturystyka

Pogoda w regionie

26.05.17 12:03
Nadchodzi poprawa pogody.
Coraz liczniejsze rozpogodzenia i poprawa warunków turystycznych.
+22 +9°C

pogoda w Bieszczadach
  Webcamy:

Filmy z Bieszczadów

Więcej filmów na vimeo.com/bieszczady

Polecamy

Dzień Drzewa w lasach Podkarpacia

2006-10-07 · 09:04

Od kilku lat w dniu 10 października w Polsce obchodzony jest Dzień Drzewa, organizowany przez szkoły i stowarzyszenia. Imprezy związane z tym świętem współorganizują również nadleśnictwa z terenu Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Krośnie. Przykładowo w Nadleśnictwie Strzyżów w tym dniu gościć będą dzieci z zaprzyjaźnionych szkół w Dobrzechowie i Pstrągowej. Miłośnicy przyrody posadzą około stu młodych buków w arboretum, które od kilku lat jest urządzane przy budynku nadleśnictwa. Ponadto wysłuchają pogadanki na temat drzew, obejrzą film a także będą mieli okazję do zabawy terenowej.

Kilka szkół z terenu Nadleśnictwa Baligród zapowiedziało w tym dniu sadzenie drzew ozdobnych w obrębie swoich obiektów. Nadleśnictwo Baligród zapewnia sadzonki i fachowy nadzór wraz z instruktażem i prelekcją nt. drzew.

Z kolei Nadleśnictwo Lutowiska we współpracy z zespołami szkół w Lutowiskach i w Czarnej przygotowuje konkursy wiedzy o drzewach. Uczniowie bieszczadzkich podstawówek i gimnazjów przygotowują zielniki i uczą się rozpoznawać rodzime gatunki drzew po wyglądzie liści, kory, drewna i pąków. Rozstrzygnięcie konkursów w Czarnej – 10 października, w Lutowiskach 18 października. Dla zwycięzców Nadleśnictwo Lutowiska ufundowało atrakcyjne nagrody.

- To oczywiste, że w organizacji tak pięknego święta nie może zabraknąć leśników. - Mówi Jan Kraczek, dyrektor RDLP w Krośnie.- Szkoły zgłaszają się do nas widząc w nas naturalnych sprzymierzeńców tej idei, kierują do nas prośby o patronat i pomoc w przygotowaniu różnego rodzaju spotkań, sadzenia drzew, wycieczek do lasu. W tym roku będziemy gościć również szkoły spoza regionu; uczniowie z Nowego Sącza przyjeżdżają podziwiać najgrubsze drzewa na Podkarpaciu.

W lasach Podkarpacia rośnie kilka najgrubszych drzew w Polsce:

  • jodła pospolita w Pszczelinach – 517 cm obwodu , 161 cm średnicy pnia w pierśnicy tj. na wys. 130 cm od ziemi rośnie (Nadleśnictwo Stuposiany),
  • czereśnia ptasia ponad 380 cm obwodu w lesie koło Myscowej (Nadleśnictwo Dukla),
  • jabłoń o obwodzie 273 cm (Nadleśnictwo Wetlina),
  • grusza (obw. 295 cm ) w Jaworcu (Nadleśnictwo Wetlina),
  • jarząb pospolity (obw. 144 cm ) w leśnictwie Żmigród, Nadleśnictwo Dukla


Najgrubszym drzewem Podkarpacia jest dąb Chrześcijanin w Januszkowicach k. Brzostka (drugi co do wielkości dąb w Polsce) liczący 10,40 metra obwodu i 3,31 m średnicy, „szczuplejszy” o prawie metr od niego jest słynny Poganin z Węglówki. Najgrubszy cis Podkarpacia rożnie w lasach Nadleśnictwa Dukla i liczy 171 cm obwodu. Z kolei jesion z Wetliny (603 cm obwodu) jest trzecim drzewem tego gatunku w Polsce a lipa w leśnictwie Zawój (600 cm) jest również jednym z najgrubszych drzew w Lasach Państwowych.

Czwarty co do wielkości w Polsce jawor rośnie w Nadleśnictwie Baligród i liczy sobie „w pasie” 510 cm tam też rośnie najgrubszy grab (373 cm obwodu). Niestety usechł już wiąz „Beskidnik” w Iwli, który z obwodem 620 cm był najgrubszy w Polsce.

Z drzewami związanych jest sporo legend i wydarzeń. Przykładowo z dębem „Wincentym” w Krościenku Wyżnym wiąże się wspomnienie Wincentego Pola, który pisał tu wiersze zaś ze „świętą lipą” na górze Chełm opowieści krwi, które drzewo upuszczało, gdy nacinano je siekierą.

Dzień Drzewa (Arbor Day) wymyślił w 1872 roku w Stanach Zjednoczonych znawca i miłośnik przyrody Juliusz Morton, kierując się powiedzeniem, że „inne święta służą jedynie przypomnieniu, dzień drzewa wskazuje zaś na przyszłość”. Idea ta spotkała się z szerokim odzewem. Tylko w 1872 roku na apel Mortona posadzono w USA ponad milion drzew. Od 1892 roku w USA corocznie obchodzi się Dzień Drzewa - w drugą środę kwietnia. Jedno z najpiękniejszych arboretów świata, w Waszyngtonie, nosi imię pomysłodawcy Dnia Drzewa.

Do Europy idea trafiła w 1951 roku. Organizacja ds. Wyżywienia i Rolnictwa ONZ (FAO) postanowiła, że we wszystkich krajach członkowskich obchodzony będzie każdego roku Światowy Dzień Drzewa. W akcjach sadzenia drzew uczestniczą znani ludzie, a także młodzież i dzieci.


Warto przeczytać

2016-08-20 · 18:20
Jeszcze tylko do poniedziałku (22.08) można zapisywać się na zawody rowerowe „Tropem wilka i rowerów kilka” organizowane wspólnie przez Nadleśnictwa Baligród oraz Cisna. To już 3. edycja tej imprezy, a jednocześnie pierwsza na nowo wyremontowanej trasie. Zawody mają charakter sportowo-rodzinny, a celem organizatorów jest propagowanie zdrowego, aktywnego stylu życia oraz walorów rekreacyjnych bieszczadzkich lasów.
2014-10-08 · 16:25
Smolarz – bieszczadzka legenda, której niedługo może zabraknąć. Zawód, który podróżnikom od zawsze kojarzył się z bieszczadzkim pejzażem może wkrótce przejść do historii, wyparty przez produkcję przemysłową i import węgla drzewnego. O zawodzie smolarzy opowie znany sportowiec, Przemek Saleta, który odwiedził Bieszczady i miał okazję spróbować swoich sił w zawodzie wypalacza drewna. O swoich doświadczeniach opowie w programie „Przemek Saleta: Najcięższe zadania” dzisiaj (8 października) o godz. 22:00 na National Geographic Channel. Uwaga! konkurs!
2014-05-16 · 19:11
Jak zwykle zabiegany poniedziałek, pochmurny z nielicznymi przebłyskami słońca. Nic nie zapowiadało wielkiej niespodzianki, jaką miała nam sprawić bieszczadzka przyroda. A jednak! Trzeba było czekać kilkadziesiąt lat na odnalezienie i udokumentowanie bieszczadzkiego stanowiska rzadkiego i niezwykłego storczyka – Obuwika. Roślinę odnaleźli autor portalu Bieszczady.pl Stanisław Strzyżewski oraz leśnik Marcin Scelina. Zapraszamy to przeczytania nowego reportażu.
2014-04-18 · 13:02
Las to przyroda. Las to przygoda. W Wielki Czwartek 17 kwietnia 2014 ekipa TVP1 zakończyła realizację ostatniego odcinka programu z cyklu “Las Bliżej Nas”. Oj działo się! Specjalnie dla Czytelników Bieszczady.pl mamy multimedialną niespodziankę.
2013-12-13 · 17:22
Silny wiatr wiejący na początku grudnia powalił najbardziej znaną i najgrubszą jodłę w Polsce. Drzewo rosło w okolicach Pszczelin na stoku góry Kosowiec od ponad 200 lat.

Więcej informacji

2018-03-08 · 20:42
Na antenę Discovery Channel Polska powraca trzecia odsłona popularnego cyklu „Przystanek Bieszczady”. Codzienna, ciężka praca bohaterów i walka z nieprzewidywalną przyrodą, wyraziste charaktery mieszkańców Bieszczad. Do tego dużo humoru, zabawnych sytuacji i emocjonujących zwrotów akcji, które narzuca prawdziwe życie. To wszystko w nowej serii ”Przystanku Bieszczady” w każdy czwartek, od 8 marca o godz. 22:00 - tylko na Discovery Channel.
2017-05-26 · 11:15
Pod koniec czerwca 2017 ratownicy Bieszczadzkiej Grupy GOPR wyruszają na podbój drugiego co do wysokości szczytu Pamiru – Piku Lenina. Szczyt ten do czasu rozpadu Związku Radzieckiego był trzecim szczytem całego ZSRR. Leży na granicy Kirgistanu i Tadżykistanu, w olbrzymich górach Pamiru i wznosi się na wysokość 7134 m n.p.m.
2017-04-12 · 14:49

W nadchodzący długi weekend majowy, po raz pierwszy odbędzie się Bieszczadzki Festiwal Fotografii i Filmu Przyrodniczego „Dzikie jest piękne”. Będzie to okazja nie tylko spotkania czołowych polskich fotografów przyrody i zobaczenia ich prac, ale również możliwość uczestniczenia w dziewięciu pokazach multimedialnych na wielkim ekranie, koncercie Orkiestry Świętego Mikołaja, warsztatach fotograficzne z Canon Polska oraz spotkaniu z przyrodnikiem i dziennikarzem - Adamem Wajrakiem.

2016-10-21 · 11:09
Specjalnie dla naszych Czytelników przeszukujemy ostatnio zasoby Internetu w poszukiwaniu wyjątkowych propozycji na wypoczynek w górach. Na stronie 100club.pl znaleźliśmy artykuł promujący nasze przepiękne Bieszczady. Kolejny dowód na to, że warto się tu wybrać o tej porze roku.
2016-04-25 · 17:20
Z przyjemnością informujemy o wznowieniu transmisji obraz z naszej kamery internetowej zainstalowanej w Studenckiej Kolibie na przełęczy Przysłup Caryński w Bieszczadach Wysokich. Kamera zainstalowana dzięki uprzejmości administrującej budynkiem Politechniki Warszawskiej przekazuje widok na najwyższe pasmo polskiej części Bieszczadów - Tarnicę, Szeroki Wierch, Krzemień oraz Bukowe Berdo.
więcej »
S e r w i s    r e k o m e n d o w a n y    p r z e z :
Podkarpacka Regionalna Organizacja Turystyczna
Bieszczadzki Park Narodowy
Bieszczadzka Grupa GOPR
Muzeum Budownictwa Ludowego - skansen w Sanoku
Fundacja Bieszczadzkiej Kolejki Leśnej
Polecamy bezpieczne przeglądarki:    Pobierz Google Chrome      Pobierz Firefoksa      Pobierz przeglądarkę Opera        

UWAGA COPYRIGHT

Wszystkie materiały prezentowane na stronach serwisu www.bieszczady.pl (np. teksty, layout, grafiki, zdjęcia, logotypy, kod html/css etc.)
chronione są prawem autorskim. Ich nieautoryzowane wykorzystanie w jakikolwiek sposób jest karalne.
All of the materials presented on the site www.bieszczady.pl (e.g. articles, graphics, photos, layouts, logos, html/css code etc.)
are copyrighted. Any kind of their unauthorised usage is punishable.

Wszelkie prawa zastrzeżone • All rights reserved
www.bieszczady.pl © 2000-2020


-->