bieszczady noclegi agroturystyka

Historia

Historia

Pogoda w regionie

26.05.17 12:03
Nadchodzi poprawa pogody.
Coraz liczniejsze rozpogodzenia i poprawa warunków turystycznych.
+22 +9°C

pogoda w Bieszczadach
  Webcamy:

Filmy z Bieszczadów

Więcej filmów na vimeo.com/bieszczady

Polecamy

Historia Bieszczadów

Zarys historii Bieszczadów

2005-04-14 · 18:36

Spór o duszę Rusina

Szeroka autonomia Galicji w II poł. XIX w. przyniósła znaczny rozwój szkolnictwa, tak polskiego, jak i ruskiego. Obok szkół powstawały też czytelnie (głównie w północnej części Bieszczadów), w odpowiedzi na plagę alkoholizmu powoływano przy kościołach i cerkwiach bractwa trzeźwości... Formowanie się świadomości narodowej Rusinów zakłóciła jednak kontrowersja, nie mająca odpowiednika w społeczności polskiej. Kim bowiem byli „Rusini”, jak greckokatoliccy chłopi bieszczadzkich wsi nazywali sami siebie od wieków? Odrębność od Polaków – czy to szlachty, czy chłopów – była oczywista; cóż to jednak znaczyło – być Rusinem? O dusze wsi bieszczadzkiej, podobnie jak całej Galicji Wschodniej, walczyły na przełomie wieków dwie orientacje: wszechruska, zwana potocznie moskalofilską, i narodowa ukraińska. Ideologia tej pierwszej głosiła, że istnieje tylko jeden naród ruski – naród rosyjski. Druga głosiła, że Rusini są Ukraińcami – odrębnym narodem, żyjącym na obszarach od Charkowa po Łemkowszczyznę. Określenie „Ukrainiec” było dotychczas w Galicji nieznane; jeszcze przed II wojną światową na wsi bieszczadzkiej oznaczało na ogół ukraińskiego działacza narodowego. Z czasem przewagę zyskała druga orientacja, której tezy zgodne były z rzeczywistością etnograficzno-językową. W Bieszczadach wsi nastawionych wszechrusko nigdy nie było wiele (choć jedna z nich, Kamionki, trzymała się tej idei jeszcze w latach czterdziestych). Więcej było takich, w których długo nie budziła się świadomość narodowa, zwłaszcza wsi położonych u stóp połonin. Dopiero wysiedlenia po II wojnie światowej ostatecznie „wytłumaczyły” wszystkim, że jednak są Ukraińcami.


S e r w i s    r e k o m e n d o w a n y    p r z e z :
Podkarpacka Regionalna Organizacja Turystyczna
Bieszczadzki Park Narodowy
Bieszczadzka Grupa GOPR
Muzeum Budownictwa Ludowego - skansen w Sanoku
Fundacja Bieszczadzkiej Kolejki Leśnej
Polecamy bezpieczne przeglądarki:    Pobierz Google Chrome      Pobierz Firefoksa      Pobierz przeglądarkę Opera        

UWAGA COPYRIGHT

Wszystkie materiały prezentowane na stronach serwisu www.bieszczady.pl (np. teksty, layout, grafiki, zdjęcia, logotypy, kod html/css etc.)
chronione są prawem autorskim. Ich nieautoryzowane wykorzystanie w jakikolwiek sposób jest karalne.
All of the materials presented on the site www.bieszczady.pl (e.g. articles, graphics, photos, layouts, logos, html/css code etc.)
are copyrighted. Any kind of their unauthorised usage is punishable.

Wszelkie prawa zastrzeżone • All rights reserved
www.bieszczady.pl © 2000-2018


-->