bieszczady noclegi agroturystyka

Pogoda w regionie

26.05.17 12:03
Nadchodzi poprawa pogody.
Coraz liczniejsze rozpogodzenia i poprawa warunków turystycznych.
+22 +9°C

pogoda w Bieszczadach
  Webcamy:

Filmy z Bieszczadów

Więcej filmów na vimeo.com/bieszczady

Polecamy

I Festiwal Doliny Sanu - relacja

2012-09-16 · 14:36

Festiwal Doliny Sanu. Ciekawe, nowatorskie przedsięwzięcie łączące film, fotografię oraz muzykę. A wszystko to za sprawą Krzysztofa Gądka, właściciela Siedliska Carpathia, w którego głowie zatlił się pomysł by ukochane Bieszczady: piękne góry, dolinę Sanu, ich dzikich mieszkańców, pokazać na wielkim ekranie.

Pierwsze karty rozdała pogoda. Nad Bieszczadami przechodził chłodny, deszczowy front, który jak to często bywa - nie chciał się od gór szybko oddalić. Po południu porywiste podmuchy wiatru uszkodziły montowany multimedialny ekran o wymiarach 7,5 x 4,5 m. Szczęśliwie krakowska firma 3Logic dysponowała drugim zapasowym, trochę mniejszym. Potem wypogodziło się i wiatr ustał. Dalej impreza potoczyła się już bez żadnych przeszkód.


Muzyczne występy rozpoczął ukraiński zespół „Karpackie echo”. Zapadał zmierzch. Jak ćmy zwabione światłem, tak przywabieni muzyką powoli schodzili się goście. Zapaliły się kolorowe lampiony i ognisko. Na scenie zapanował refleksyjny klimat za sprawą bardów z zamojskiego zespołu „Ofensywa brunetów.” Po 20.00 przyszedł czas na prezentację na dużym ekranie. W tytułową dolinę Sanu publiczność wprowadził film Andrzeja Bujalskiego „Z Biegiem Sanu przez Bieszczady”. Następnie zaprezentował swoje przyrodnicze filmy Mariusz Nędzyński. Mieszkaniec Mucznego, pasjonat dzikiej przyrody od wielu lat każdą wolną chwilę spędza w lesie. Mieliśmy okazję zobaczenia scen które do tej pory zarezerwowane były tylko dla przyrodników. Dzięki krótkim formom m.in. zrealizowanych za pomocą ukrytych kamer, podglądaliśmy życie bieszczadzkich drapieżników: rysi, wilków i niedźwiedzi. Spektaklem samym w sobie było pokazane rykowisko: jelenie z imponującym porożem, stadka łań, a w tle bukowe lasy mieniące się kolorami.

Nad Mucznem rozbłysły gwiazdy, zaś nad widownią snuła się nastrojowa mgła. Kino pod chmurką jak za pionierskich czasów kinematografii. Technologia jednak jak najbardziej współczesna: obraz HD, dźwięk wysokiej jakości Dolby Pro Logic. W dalszej części programu był czas na prezentację gościa ze Słowacji: Pavola Ďuriša. Przybliżył on nam ideę rozszerzenia na teren Bieszczadów Parku Gwiezdnego Nieba: jego cele i korzyści zeń płynące. Znakomity fotografik i przyrodnik Grzegorz Leśniewski, od kilku lat współpracujący z Bieszczadzkim Parkiem Narodowym, zaprezentował swoje diaporamy. Estetyczną ucztę dla oczu dopełniła specjalnie dobrana do kadrów muzyka. Kompozycje m.in. Michała Lorenca już na zawsze chyba będą nam się kojarzyć z połoninami, a nie z filmem „Bandyta”. Później muzyczną scenę we władanie objął Jarek Buczek, bard z Chełma oraz zespół 4 PORY ROQ.

Gdy wyjeżdżaliśmy z Mucznego, temperatura spadła dobrze poniżej 10 stopni. Publiczność swoimi licznym przybyciem (prawie 300 osób) i wytrwałością potwierdziła, że taka impreza o ścisłe określonym charakterze ma sens. Ma swoich wiernych odbiorców: turystów, fotografików, przyrodników. Pomysł jednego człowieka warto wspierać. Prócz mieszkańców Mucznego zjawili się się przedstawiciele Lasów Państwowych, BdPN, Straży Granicznej. Mocno trzymamy kciuki, by za rok Festiwal Doliny Sanu mógł się znów powtórzyć.

Tekst i zdjęcia: Ewa Bujalska


Warto przeczytać

2017-04-12 · 14:49

W nadchodzący długi weekend majowy, po raz pierwszy odbędzie się Bieszczadzki Festiwal Fotografii i Filmu Przyrodniczego „Dzikie jest piękne”. Będzie to okazja nie tylko spotkania czołowych polskich fotografów przyrody i zobaczenia ich prac, ale również możliwość uczestniczenia w dziewięciu pokazach multimedialnych na wielkim ekranie, koncercie Orkiestry Świętego Mikołaja, warsztatach fotograficzne z Canon Polska oraz spotkaniu z przyrodnikiem i dziennikarzem - Adamem Wajrakiem.

2016-08-13 · 22:11
Już za tydzień odbędzie się jubileuszowa edycja niepowtarzalnej imprezy i zarazem jedynej zlokalizowanej w miejscu otoczonym przez Bieszczady Wysokie: Festiwal Doliny Sanu. Okrągła, 5. edycja wydarzenia odbędzie się 20 sierpnia 2016 roku (sobota) w miejscowości Muczne w gminie Lutowiska.
2014-09-04 · 16:03
W tym roku po raz drugi z rzędu w Ustrzykach Dolnych i po raz pierwszy w Cisnej zawita przegląd filmów dokumentalnych Watch Docs. Projekcjom filmowym towarzyszyć będą spektakle, prelekcje, koncerty i warsztaty. Oprócz Ustrzyk Dolnych i Cisnej filmy będzie można zobaczyć również w Lutowiskach, Czarnej Górnej, Lipiu oraz Wetlinie. Na wszystkie imprezy Festiwalu wstęp wolny.
2014-07-31 · 09:45
W ramach prowadzonego mikroprojektu grantowego Fundacja Bieszczadzka zaprasza od 1 do 3 sierpnia 2014 do Lutowisk na „Festiwal Dzikie Karpaty”.  W programie m.in.: wycieczki, warsztaty i prelekcje przyrodnicze, warsztaty oraz wystawa fotografii przyrodniczej, przegląd filmów o przyrodzie Karpat, konkursy dla dzieci i dorosłych. Uwaga: udział we wszystkich zajęciach jest bezpłatny.
2013-12-13 · 11:05
Bieszczadzka Grupa GOPR zaprasza na jubileuszowy – 10. Przegląd Filmów Górskich w Ustrzykach Dolnych. Przegląd odbędzie się w dniach 17-19 stycznia 2014. Zapraszamy do zapoznania się z programem imprezy.

Więcej informacji

2018-03-08 · 20:42
Na antenę Discovery Channel Polska powraca trzecia odsłona popularnego cyklu „Przystanek Bieszczady”. Codzienna, ciężka praca bohaterów i walka z nieprzewidywalną przyrodą, wyraziste charaktery mieszkańców Bieszczad. Do tego dużo humoru, zabawnych sytuacji i emocjonujących zwrotów akcji, które narzuca prawdziwe życie. To wszystko w nowej serii ”Przystanku Bieszczady” w każdy czwartek, od 8 marca o godz. 22:00 - tylko na Discovery Channel.
2017-08-05 · 19:55
Stowarzyszenie „Zatwarnica” zaprasza 6 sierpnia 2017 na 9. edycję Kiermaszu Bojkowskiego.  W programie imprezy m.in. występy zespołów „Senioreczki”, „Połoniny”, „Wołosatki” oraz zespołu „Ethno XL” z Ukrainy.
2017-06-29 · 11:33
W najbliższą sobotę 1 lipca 2017 w Lutowiskach odbędzie się 16. edycja Powojennych Targów Końskich. Zapraszamy do zapoznania się z programem imprezy.
2017-04-12 · 14:49

W nadchodzący długi weekend majowy, po raz pierwszy odbędzie się Bieszczadzki Festiwal Fotografii i Filmu Przyrodniczego „Dzikie jest piękne”. Będzie to okazja nie tylko spotkania czołowych polskich fotografów przyrody i zobaczenia ich prac, ale również możliwość uczestniczenia w dziewięciu pokazach multimedialnych na wielkim ekranie, koncercie Orkiestry Świętego Mikołaja, warsztatach fotograficzne z Canon Polska oraz spotkaniu z przyrodnikiem i dziennikarzem - Adamem Wajrakiem.

2017-01-20 · 18:40
W najbliższą sobotę i niedzielę Polsat oraz Polsat News zawitają z programem „Bezpieczna Zima z GOPR” w Bieszczady. Na zdjęciu: ekipa Polsat News podczas realizacji zdjęć w Bieszczadach - od lewej: Patryk Jakowski, Joanna Górska oraz Michał Giersz. W powstawanie programu zaangażowany był również Stanisław Strzyżewski z portalu Bieszczady.pl (po prawej) :: Fot. Stanisław Strzyżewski / Bieszczady.pl © 2017Od początku zimowych ferii na antenie stacji Polsat oraz Polsat News można śledzić akcję promująca bezpieczny, aktywny wypoczynek „Bezpieczna Zima z GOPR”. Jej celem jest przybliżenie zasad bezpieczeństwa obowiązujących zarówno na stokach narciarskich, jak i podczas zimowych wycieczek – nie tylko w góry. W najbliższy weekend (21 i 22 stycznia 2017) Polsat zawita z programem w Bieszczady. W powstawanie programu włączył się również portal Bieszczady.pl.
więcej »
S e r w i s    r e k o m e n d o w a n y    p r z e z :
Podkarpacka Regionalna Organizacja Turystyczna
Bieszczadzki Park Narodowy
Bieszczadzka Grupa GOPR
Muzeum Budownictwa Ludowego - skansen w Sanoku
Fundacja Bieszczadzkiej Kolejki Leśnej
Polecamy bezpieczne przeglądarki:    Pobierz Google Chrome      Pobierz Firefoksa      Pobierz przeglądarkę Opera        

UWAGA COPYRIGHT

Wszystkie materiały prezentowane na stronach serwisu www.bieszczady.pl (np. teksty, layout, grafiki, zdjęcia, logotypy, kod html/css etc.)
chronione są prawem autorskim. Ich nieautoryzowane wykorzystanie w jakikolwiek sposób jest karalne.
All of the materials presented on the site www.bieszczady.pl (e.g. articles, graphics, photos, layouts, logos, html/css code etc.)
are copyrighted. Any kind of their unauthorised usage is punishable.

Wszelkie prawa zastrzeżone • All rights reserved
www.bieszczady.pl © 2000-2023


-->