bieszczady noclegi agroturystyka

Pogoda w regionie

26.05.17 12:03
Nadchodzi poprawa pogody.
Coraz liczniejsze rozpogodzenia i poprawa warunków turystycznych.
+22 +9°C

pogoda w Bieszczadach
  Webcamy:

Filmy z Bieszczadów

Więcej filmów na vimeo.com/bieszczady

Polecamy

Krywe zamiast Krzywego

2005-06-07 · 20:37

Żyli w wioskach-widmo. Teraz będą u siebie.

Pszczeliny, Smolnik i Dwerniczek będą wsiami, a nie osadami; zamiast Krzywego znowu będzie Krywe, a zamiast Krzywki - Krywka. Gmina Lutowiska zaczyna porządkować trwający od lat administracyjny bałagan.
Obecnie niektóre miejscowości w ogóle nie figurują w wykazie Głównego Urzędu Statystycznego. Inne można tam znaleźć, ale nie jako samodzielne wioski, lecz najwyżej przysiółki, osady lub obręby geodezyjne. Są rodziny, które według meldunku mieszkają w jednej wsi, a według dokumentów GUS - w innej.
Wszystko przez to, że gdy w latach 50. i 60. w Bieszczady zjeżdżali osadnicy, urzędnicy meldowali ich bez oglądania się na obowiązujące do dziś austriackie mapy z 1852 r., na których dokładnie zaznaczono granice poszczególnych wsi oraz ich nazewnictwo.

Konsultacje i zgoda

- Konsultacje społeczne przebiegły pomyślnie, zgodę na zmiany wyraziło Ministerstwo Spraw Wewnętrznych - informuje Zofia Bacior-Michalska, sekretarz Urzędu Gminy w Lutowiskach.
Ze Stuposian zostaną wydzielone Pszczeliny, a z Dwernika - Dwerniczek. Również Smolnik, który dotąd był osadą, stanie się wioską. - W powszechnej świadomości od lat funkcjonowały jako wsie, ale w rzeczywistości nimi nie były - tłumaczy Mieczysław Darocha z powiatowej geodezji.

Bez spolszczania

W gminie Lutowiska opowiedziano się też za likwidacją siłą narzuconych w latach 70. nazw Krzywe i Krzywka (rdzenne Krywe i Krywka). - Spolszczono je, bo ówczesnej władzy nie podobał się ich ruski rodowód - twierdzą miejscowi.

Pieniądze da starostwo

Mieszkańcy miejscowości, których dotyczą administracyjne zmiany, nie poniosą kosztów operacji - zameldowani są w formalnie nieistniejących wsiach i mają je wpisane w dowodach tożsamości.
- Pieniądze na prace geodezyjne wyłoży Starostwo Powiatowe w Ustrzykach Dolnych - mówi Zofia Bacior-Michalska. - Nie będzie to więcej niż 17 tys. zł.

 

Komentarz redakcji:

Czasami historia zatacza niesamowite koło. Już w latach 60-tych pojawiły się pierwsze, publicznie wygłaszane głosy nawołujące do powrotu do rdzennego nazewnictwa w Bieszczadach. Czasami musi minąć jednak szmat czasu ,aby coś nierealnego stało się możliwe. Brawo dla bieszczadzkiego samorządu!


Komentarze: (2)

pecemeaker, z Częstochowy, 2005-06-11 · 07:51
to dobrze że wraca sie do prawdziwych nazw miejscowości bo w Bieszczadach nawet kamienie kłamią zwłaszcza te których dotykali " miejscowi " . mam kłopot i to dość spory , winni sa miejscowi , znaczy nieuki W Lutowiskach koło koscioła jest , taka tablica która niby upamietnia tragedię 650 rozstrzelanych tam Żydów . Oczywiście o prawdziwej pamięci nie ma mowy zwłaszcza że nawet prawidłowej daty nie zapamietano wię jakaż to pamięć . Własnie poszło o ta datę , w odpowiedzi na pytanie konkursowe podałem prawidłowa ale mojej odpowiedzi nie uznano . Jako uzasadnienie pokazano ...zdjecie tablicy . Potwierdził to jakiś profesor z ...Leska Przed wojna I i II Lesko było synonimem ...głupoty galicyjskiej czy nie czas żeby w 21 wieku coś zmienić ? Ten pan nazwisko pominę uzasadnienie poparł ... ja sie urodziłem w Lesku itd. Ale zapomniał dodać że to Bieszczady , wówczas moze miałbym szansę w odwołaniu się bo Ludzi z Bieszczad nikt poważny nie traktuje serio , ta tablica jest przykładem i dowodem . Moze ktoś coś będzie wiedział na ten temat dlaczego przypuszczam ze jednak celowo oszukuje sie turystów chąc wybielić no miejscowych Ukraińców z czasów wojny . pozdrawiam i myśle że ktoś coś mi odpisze , dodam że przez ta tablice i galicyjską głupotę profesora straciłem 2000 zł nagrody w konkursie .
anezon, Zasław, 2005-06-19 · 06:57
No, bez przesady z tym nieuctwem. Może bez obrazy. Nazwy "wiadomo", hm, powinno być wiadomo jakie były, po prostu w większości przypadków ukraińskie, co powyższy artykuł potwierdza, a "miejscowe nieuki", mówię tu o wysiedlonych Ukraińcach, góralach ruskich (jak zwał tak zwał), autochtonach, którzy w szczątkowej liczbie powrócili powrócili (na 150 tys wysiedlony, ok 4 tys), też to potwierdzą, ale tych nazw teraz niestety nie ma obecnie, być może kiedyś ...
Serwis Regionalny www.bieszczady.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zawartych w komentarzach i opiniach publikowanych przez użytkowników niniejszego serwisu. Publikowane komentarze są tylko i wyłącznie prywatnymi opiniami użytkowników Serwisu Regionalnego www.bieszczady.pl i stanowią własność ich autorďż˝w. Autorzy komentarzy ponoszą pełną odpowiedzialność za publikowane przez nich treści. W przypadku konsekwencji prawnych wynikających z ich publikacji, redakcja portalu Bieszczady.pl może przekazać wszelkie informacje stronom zainteresowanym na temat danego użytkownika oraz pomóc w jego zlokalizowaniu.
Zachowujemy oryginalną pisownię nadesłanych komentarzy.
Warto przeczytać

2017-06-29 · 11:33
W najbliższą sobotę 1 lipca 2017 w Lutowiskach odbędzie się 16. edycja Powojennych Targów Końskich. Zapraszamy do zapoznania się z programem imprezy.
2016-08-11 · 12:21
W najbliższą sobotę odbędzie się jubileuszowa edycja imprezy, która już od 10 lat wpisuje się w letni wizerunek bieszczadzkiej miejscowości Lutowiska: X Dzień Żubra. Odbędzie się ona w najbliższą sobotę - 13 sierpnia 2016 r. Zapraszamy do zapoznania się z jego programem.
2015-07-30 · 14:01
Mieszkańcy oraz władze Gminy Lutowiska zapraszają na kolejną edycje imprezy pn. "Dzień Żubra". Impreza odbędzie się 8 sierpnia 2015 (sobota) w Lutowiskach. Zapraszamy do zapoznania się z programem imprezy.
2015-07-01 · 14:00
Urząd Gminy Lutowiska zaprasza w sobotę 4 lipca 2015 na kolejną, 14. już edycję dorocznej imprezy "Powojenne Targi Końskie w Lutowiskach". Zapraszamy do zapoznania się z programem imprezy.
2015-03-19 · 13:53
Po niesamowitym spektaklu, jaki zgotowała nam zorza polarna widoczna nawet tak daleko na Południe Polski jak Bieszczady, już jutro w piątek 20 marca 2015 będziemy mieli szansę na obserwację kolejnego, podniebnego spektaklu. W pierwszy dzień wiosny w godzinach przedpołudniowych będziemy mogli obserwować częściowe zaćmienie Słońca. Z tej okazji w Lutowiskach zaplanowane specjalne astronomiczne pokazy.

Więcej informacji

2018-03-08 · 20:42
Na antenę Discovery Channel Polska powraca trzecia odsłona popularnego cyklu „Przystanek Bieszczady”. Codzienna, ciężka praca bohaterów i walka z nieprzewidywalną przyrodą, wyraziste charaktery mieszkańców Bieszczad. Do tego dużo humoru, zabawnych sytuacji i emocjonujących zwrotów akcji, które narzuca prawdziwe życie. To wszystko w nowej serii ”Przystanku Bieszczady” w każdy czwartek, od 8 marca o godz. 22:00 - tylko na Discovery Channel.
2017-01-20 · 18:40
W najbliższą sobotę i niedzielę Polsat oraz Polsat News zawitają z programem „Bezpieczna Zima z GOPR” w Bieszczady. Na zdjęciu: ekipa Polsat News podczas realizacji zdjęć w Bieszczadach - od lewej: Patryk Jakowski, Joanna Górska oraz Michał Giersz. W powstawanie programu zaangażowany był również Stanisław Strzyżewski z portalu Bieszczady.pl (po prawej) :: Fot. Stanisław Strzyżewski / Bieszczady.pl © 2017Od początku zimowych ferii na antenie stacji Polsat oraz Polsat News można śledzić akcję promująca bezpieczny, aktywny wypoczynek „Bezpieczna Zima z GOPR”. Jej celem jest przybliżenie zasad bezpieczeństwa obowiązujących zarówno na stokach narciarskich, jak i podczas zimowych wycieczek – nie tylko w góry. W najbliższy weekend (21 i 22 stycznia 2017) Polsat zawita z programem w Bieszczady. W powstawanie programu włączył się również portal Bieszczady.pl.
2015-11-28 · 14:45
Na początku stycznia 2016 wyrusza międzynarodowa ekspedycja naukowa do jednego z najrzadziej odwiedzanych miejsc na Ziemi - położonych na Południowym Pacyfiku nowozelandzkich Wysp Antypodów. Wśród członków ekspedycji znalazł się Stanisław Strzyżewski z Leska, który jako jeden z radiooperatorów wyprawy, będzie przeprowadzał z wysp łączności radiowe. Na możliwość nawiązania łączności z Wyspami Antypodów czeka blisko milion radioamatorów z całego świata.
2015-04-13 · 09:06
Komunikat techniczny dotyczący rzekomego rozsyłania spamu przez Bieszczady.pl z serwera "serwerownia.bieszczady.pl".
2014-10-12 · 08:00
Po dłuższej przerwie Bieszczady znów znalazły się w świetle medialnych reflektorów. Startuje wyprodukowany przez HBO Polska serial „Wataha”. Ta profesjonalnie wyprodukowana, duża produkcja to promocyjna szansa dla Bieszczadów. Dlaczego warto zwrócić na serial uwagę? Zapraszamy do lektury. Tylko na Bieszczady.pl: multimedialna, powstała przy współpracy z HBO Polska oraz zespołem Tołhaje niespodzianka.
więcej »
S e r w i s    r e k o m e n d o w a n y    p r z e z :
Podkarpacka Regionalna Organizacja Turystyczna
Bieszczadzki Park Narodowy
Bieszczadzka Grupa GOPR
Muzeum Budownictwa Ludowego - skansen w Sanoku
Fundacja Bieszczadzkiej Kolejki Leśnej
Polecamy bezpieczne przeglądarki:    Pobierz Google Chrome      Pobierz Firefoksa      Pobierz przeglądarkę Opera        

UWAGA COPYRIGHT

Wszystkie materiały prezentowane na stronach serwisu www.bieszczady.pl (np. teksty, layout, grafiki, zdjęcia, logotypy, kod html/css etc.)
chronione są prawem autorskim. Ich nieautoryzowane wykorzystanie w jakikolwiek sposób jest karalne.
All of the materials presented on the site www.bieszczady.pl (e.g. articles, graphics, photos, layouts, logos, html/css code etc.)
are copyrighted. Any kind of their unauthorised usage is punishable.

Wszelkie prawa zastrzeżone • All rights reserved
www.bieszczady.pl © 2000-2020


-->