bieszczady noclegi agroturystyka

Pogoda w regionie

26.05.17 12:03
Nadchodzi poprawa pogody.
Coraz liczniejsze rozpogodzenia i poprawa warunków turystycznych.
+22 +9°C

pogoda w Bieszczadach
  Webcamy:

Filmy z Bieszczadów

Więcej filmów na vimeo.com/bieszczady

Polecamy

Medalowe zrzuty z Nadleśnictwa Stuposiany

2011-05-20 · 09:20

Niesamowitych rozmiarów zrzuty poroża jelenia znalazł podleśniczy leśnictwa Sokoliki - Mariusz Nędzyński (Nadleśnictwo Stuposiany). W czasie prac obmiarowych na powierzchni leśnej natknął się na leżące obok siebie potężne tyki, z których każda ważyła  5,10 kg. Jedna z nich miała aż 11 odnóg, co w języku łowieckim pozwoliłoby określić byka, właściciela tego wieńca, jako dwudwudziestaka nieregularnego. Kompletne poroże wraz z czaszką prawdopodobnie mogłoby ważyć około 12 kg.

- Bieszczady od lat słynęły w Europie z jelenia karpackiego, który u nas buduje najmocniejsze poroża -   mówi Jan Mazur, nadleśniczy Nadleśnictwa Stuposiany. – W ostatniej dekadzie dał się jednak zauważyć pewien regres w tym względzie i cieszymy się, że w karpackiej puszczy znów można spotkać zwierza o tak wspaniałym porożu.  Jest to w dużej mierze efekt prowadzonej u nas gospodarki łowieckiej, nastawionej na utrzymanie dobrej kondycji zwierzyny oraz jej selekcję w obrębie populacji.

Leśnicy dokonali pomiarów poroża według kryteriów Międzynarodowej Rady Łowiectwa (Conseil Internationale de la Chasse - CIC). Pobieżna wycena znaleziska dała mu 221,80 pkt., co w łowieckiej klasyfikacji trofeów oznacza złoty medal. Warto przy okazji wspomnieć, że komisja wyceny trofeów i wystaw CIC powołana została na kongresie tej organizacji w Warszawie w 1934 roku.  


Komentarze: (4)

JACK, U.D., 2011-05-20 · 16:02
Panie Edwardzie, ma Pan ogromną wiedzę na temat przyrody bieszczadzkiej. Natomiast nie mogę doliczyć tych 11 odnóg na zdjęciu... Czyżby nie to zdjęcie ? Pzdr
Robert, Górki, 2011-05-20 · 20:02
jaką wartość będzie miało to poroże w skupie?? piękne tak na marginesie :)
Edward, Krosno, 2011-05-23 · 12:06
Na innym zdjęciu widać już 10 odnóg (w tym jedna złamana, ale naprawdę jest ich 11, co potwierdza nadleśniczy ze Stuposian (jedna niestety nie jest widoczna na żadnym ze zdjęć)
hrapia, Żory, 2011-05-29 · 13:21
gratulacje dla znalazcy
Serwis Regionalny www.bieszczady.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zawartych w komentarzach i opiniach publikowanych przez użytkowników niniejszego serwisu. Publikowane komentarze są tylko i wyłącznie prywatnymi opiniami użytkowników Serwisu Regionalnego www.bieszczady.pl i stanowią własność ich autorďż˝w. Autorzy komentarzy ponoszą pełną odpowiedzialność za publikowane przez nich treści. W przypadku konsekwencji prawnych wynikających z ich publikacji, redakcja portalu Bieszczady.pl może przekazać wszelkie informacje stronom zainteresowanym na temat danego użytkownika oraz pomóc w jego zlokalizowaniu.
Zachowujemy oryginalną pisownię nadesłanych komentarzy.
Warto przeczytać

2014-10-08 · 16:25
Smolarz – bieszczadzka legenda, której niedługo może zabraknąć. Zawód, który podróżnikom od zawsze kojarzył się z bieszczadzkim pejzażem może wkrótce przejść do historii, wyparty przez produkcję przemysłową i import węgla drzewnego. O zawodzie smolarzy opowie znany sportowiec, Przemek Saleta, który odwiedził Bieszczady i miał okazję spróbować swoich sił w zawodzie wypalacza drewna. O swoich doświadczeniach opowie w programie „Przemek Saleta: Najcięższe zadania” dzisiaj (8 października) o godz. 22:00 na National Geographic Channel. Uwaga! konkurs!
2014-04-18 · 13:02
Las to przyroda. Las to przygoda. W Wielki Czwartek 17 kwietnia 2014 ekipa TVP1 zakończyła realizację ostatniego odcinka programu z cyklu “Las Bliżej Nas”. Oj działo się! Specjalnie dla Czytelników Bieszczady.pl mamy multimedialną niespodziankę.
2013-12-13 · 17:22
Silny wiatr wiejący na początku grudnia powalił najbardziej znaną i najgrubszą jodłę w Polsce. Drzewo rosło w okolicach Pszczelin na stoku góry Kosowiec od ponad 200 lat.
2013-05-28 · 17:25
31 maja 2013 r. o godzinie 12:00 odbędzie się otwarcie Centrum Informacyjnego Parku Gwiezdnego Nieba „Bieszczady”. Centrum będzie miało swoją siedzibę w budynku Szkolnego Schroniska Młodzieżowego w Stuposianach. Uroczystość będzie imprezą zamkniętą, ale organizatorzy przygotowali dla wszystkich miłośników bieszczadzkiego nieba pokazy astronomiczne i prelekcje.
2011-11-10 · 14:51
Trwa budowa obiektów służących ochronie bieszczadzkich żubrów – niemal gotowa jest już zagroda aklimatyzacyjna i pokazowa tych zwierząt w Mucznem na terenie Nadleśnictwa Stuposiany. W trakcie wykończenia są magazyny na karmę, paśniki oraz specjalne tarasy widokowe dla odwiedzających.

Więcej informacji

2017-05-26 · 11:15
Pod koniec czerwca 2017 ratownicy Bieszczadzkiej Grupy GOPR wyruszają na podbój drugiego co do wysokości szczytu Pamiru – Piku Lenina. Szczyt ten do czasu rozpadu Związku Radzieckiego był trzecim szczytem całego ZSRR. Leży na granicy Kirgistanu i Tadżykistanu, w olbrzymich górach Pamiru i wznosi się na wysokość 7134 m n.p.m.
2017-04-12 · 14:49

W nadchodzący długi weekend majowy, po raz pierwszy odbędzie się Bieszczadzki Festiwal Fotografii i Filmu Przyrodniczego „Dzikie jest piękne”. Będzie to okazja nie tylko spotkania czołowych polskich fotografów przyrody i zobaczenia ich prac, ale również możliwość uczestniczenia w dziewięciu pokazach multimedialnych na wielkim ekranie, koncercie Orkiestry Świętego Mikołaja, warsztatach fotograficzne z Canon Polska oraz spotkaniu z przyrodnikiem i dziennikarzem - Adamem Wajrakiem.

2016-10-21 · 11:09
Specjalnie dla naszych Czytelników przeszukujemy ostatnio zasoby Internetu w poszukiwaniu wyjątkowych propozycji na wypoczynek w górach. Na stronie 100club.pl znaleźliśmy artykuł promujący nasze przepiękne Bieszczady. Kolejny dowód na to, że warto się tu wybrać o tej porze roku.
2016-04-25 · 17:20
Z przyjemnością informujemy o wznowieniu transmisji obraz z naszej kamery internetowej zainstalowanej w Studenckiej Kolibie na przełęczy Przysłup Caryński w Bieszczadach Wysokich. Kamera zainstalowana dzięki uprzejmości administrującej budynkiem Politechniki Warszawskiej przekazuje widok na najwyższe pasmo polskiej części Bieszczadów - Tarnicę, Szeroki Wierch, Krzemień oraz Bukowe Berdo.
2015-11-28 · 14:45
Na początku stycznia 2016 wyrusza międzynarodowa ekspedycja naukowa do jednego z najrzadziej odwiedzanych miejsc na Ziemi - położonych na Południowym Pacyfiku nowozelandzkich Wysp Antypodów. Wśród członków ekspedycji znalazł się Stanisław Strzyżewski z Leska, który jako jeden z radiooperatorów wyprawy, będzie przeprowadzał z wysp łączności radiowe. Na możliwość nawiązania łączności z Wyspami Antypodów czeka blisko milion radioamatorów z całego świata.
więcej »
S e r w i s    r e k o m e n d o w a n y    p r z e z :
Podkarpacka Regionalna Organizacja Turystyczna
Bieszczadzki Park Narodowy
Bieszczadzka Grupa GOPR
Muzeum Budownictwa Ludowego - skansen w Sanoku
Fundacja Bieszczadzkiej Kolejki Leśnej
Polecamy bezpieczne przeglądarki:    Pobierz Google Chrome      Pobierz Firefoksa      Pobierz przeglądarkę Opera        

UWAGA COPYRIGHT

Wszystkie materiały prezentowane na stronach serwisu www.bieszczady.pl (np. teksty, layout, grafiki, zdjęcia, logotypy, kod html/css etc.)
chronione są prawem autorskim. Ich nieautoryzowane wykorzystanie w jakikolwiek sposób jest karalne.
All of the materials presented on the site www.bieszczady.pl (e.g. articles, graphics, photos, layouts, logos, html/css code etc.)
are copyrighted. Any kind of their unauthorised usage is punishable.

Wszelkie prawa zastrzeżone • All rights reserved
www.bieszczady.pl © 2000-2017


-->