bieszczady noclegi agroturystyka

Pogoda w regionie

26.05.17 12:03
Nadchodzi poprawa pogody.
Coraz liczniejsze rozpogodzenia i poprawa warunków turystycznych.
+22 +9°C

pogoda w Bieszczadach
  Webcamy:

Filmy z Bieszczadów

Więcej filmów na vimeo.com/bieszczady

Polecamy

Moc astronomicznych wrażeń w Bieszczadach

2015-03-19 · 13:53

Po niesamowitym spektaklu, jaki zgotowała nam zorza polarna widoczna nawet tak daleko na Południe Polski jak Bieszczady, już jutro w piątek 20 marca 2015 będziemy mieli szansę na obserwację kolejnego, podniebnego spektaklu. W pierwszy dzień wiosny w godzinach przedpołudniowych będziemy mogli obserwować częściowe zaćmienie Słońca. Z tej okazji w Lutowiskach zaplanowane specjalne astronomiczne pokazy.

Piątkowe częściowe zaćmienie Słońca to jedyna szansa na obserwację tego zjawiska w Polsce aż do 2026 roku. W zależności od lokalizacji w kraju, słoneczna tarcza zostanie przesłonięta przez Księżyc od 60% (Bieszczady) po ok. 80% (płn.-zach. Polska).  Spektakl rozpocznie się mniej więcej kwadrans przez 10:00. Maksymalna faza częściowego zaćmienia nastąpi ok. 10:52. Zjawisko zakończy się tuż po godz. 12.00 polskiego czasu. Dokładne czasy poszczególnych faz dla różnych rejonów kraju:

 • Warszawa - początek zaćmienia o godz. 9:47, maksimum o godz. 10:57 (66,1% zakrycia), koniec zaćmienia o godz. 12:07
 • Gdańsk: początek 9.37, maksimum 10:56 (72,6%), koniec o godz. 12:06
 • Kraków: początek 9:44, maksimum 10:53 (62,8%), koniec o godz. 12:04
 • Bieszczady: początek o 9:48, maksimum o 10:55 (ok. 60%), koniec o 12:08.

Bezpieczeństwo to podstawa!

Pamiętajmy, że obserwacji Słońca nie wolno obserwować patrząc bezpośrednio na słoneczną tarczę, w szczególności bezpośrednio przez przyrządy optyczne typu lunety czy lornetki. Taki brak odpowiedzialności grozi uszkodzeniem lub nawet utratą wzroku! Słońce obserwujemy TYLKO I WYŁĄCZNIE stosując odpowiedni filtry chroniące wzrok. Najprostszym i najczęściej używanym filtrem są szybki spawalnicze oraz kilkuwarstwowe folie metalizowane (podobne do tych, które używane są przez kwiaciarnie). Obserwacje Słońca możemy również prowadzić metodą projekcyjną: odbicie w masce lub szybie samochodu oraz przy pomocy przyrządów optycznych skupiających i rzucających obraz na ekran (można do tego celu wykorzystać lornetkę, przy pomocy której wyświetlany obraz na kartce papieru). NIE STOSUJEMY OKULARÓW PRZECIWSŁONECZNYCH!

Zaproszenie do Lutowisk

W związku z częściowym zaćmieniem Słońca oraz pierwszym dniem wiosny, Bieszczadzki Park Gwiezdnego Nieba szykuje moc atrakcji w Lutowiskach: obserwacje zaćmienia przy pomocy przenośnego obserwatorium astronomicznego. Wspólne obserwacje rozpoczną się przy Chacie Floriana przy Zespole Szkół w Lutowiskach. Od godz. 9:30 do 12:30 zjawisko będzie można obserwować przez profesjonalne teleskopy słoneczne, przy pomocy których pięknie będzie widać plamy słoneczne oraz granulacje i protuberancje (wybuchy) na powierzchni Słońca.

Z okazji wiosennej równonocy, organizatorzy spotkania zaplanowali na godzinę 18:00 multimedialny astronomiczny pokaz. Po prelekcji odbędzie się nocna obserwacja nieba przez astronomiczne teleskopy:

 • Nauka orientacji na niebie i rozpoznawania głównych gwiazdozbiorów w praktyce.
 • Obserwacja najciekawszych zjawisk astronomicznych (planeta Jowisz, mgławice, galaktyki i gromady gwiazd) przez teleskopy.
 • Obserwacje planety Jowisz oraz jej księżyców
 • Możliwość zaobserwowania meteorów i sztucznych satelitów Ziemi.

Udział w piątkowym spotkaniu jest bezpłatny. Uwaga: z powodu ograniczonej liczby osób (25 osób), które mogą brać udział w pokazach, wymagane jest wcześniejsze zgłoszenie telefonicznie lub SMS pod numerem +48 731 244 177. Warunkiem udziału w pokazach jest uzyskanie potwierdzenia przyjęcia zgłoszenia (telefonicznego lub SMS). Decyduje kolejność zgłoszeń.

Ze względu na późną porę pokazów oraz ich plenerowy charakter należy pamiętać o zabraniu ciepłej odzieży!

Pokaz astronomiczny wraz z multimedialną prelekcją w przenośnym planetarium, odbędzie się także w sobotę. Szczegóły oraz rezerwacje pod numerem +48 731 244 177

Obserwacje częściowego zaćmienia Słońca oraz pokaz astronomiczny w Lutowiskach
Chata Floriana przy Zespole Szkół w Lutowiskach
20.03.2015, godz. 9:30 do 12:30 oraz godz. 18:00

Organizatorzy spotkania:

 • Park Gwiezdnego Nieba Bieszczady
 • Gminny Ośrodek Kultury im. Jerzego Janickiego w Lutowiskach
 • ASTRODOM Robert Bury

Warto przeczytać

2017-06-29 · 11:33
W najbliższą sobotę 1 lipca 2017 w Lutowiskach odbędzie się 16. edycja Powojennych Targów Końskich. Zapraszamy do zapoznania się z programem imprezy.
2016-08-11 · 12:21
W najbliższą sobotę odbędzie się jubileuszowa edycja imprezy, która już od 10 lat wpisuje się w letni wizerunek bieszczadzkiej miejscowości Lutowiska: X Dzień Żubra. Odbędzie się ona w najbliższą sobotę - 13 sierpnia 2016 r. Zapraszamy do zapoznania się z jego programem.
2015-07-30 · 14:01
Mieszkańcy oraz władze Gminy Lutowiska zapraszają na kolejną edycje imprezy pn. "Dzień Żubra". Impreza odbędzie się 8 sierpnia 2015 (sobota) w Lutowiskach. Zapraszamy do zapoznania się z programem imprezy.
2015-07-01 · 14:00
Urząd Gminy Lutowiska zaprasza w sobotę 4 lipca 2015 na kolejną, 14. już edycję dorocznej imprezy "Powojenne Targi Końskie w Lutowiskach". Zapraszamy do zapoznania się z programem imprezy.
2015-03-19 · 13:35
17 marca 2015 w wyniku wzmożonej aktywności słonecznej oraz uderzenia wiatru słonecznego w ziemską magnetosferę, przyroda zgotowała mieszkańcom Ziemi niesamowity nocny spektakl: zorzę polarną. Zderzenie wysokoenergetycznych cząstek wiatru słonecznego wywołało najsilniejszą od kilkunastu lat burzę magnetyczną, której rezultatem było wystąpienie spektakularnego zjawiska atmosferycznego – zorzy polarnej.Zjawisko można było również obserwować nad Bieszczadami

Więcej informacji

2018-03-08 · 20:42
Na antenę Discovery Channel Polska powraca trzecia odsłona popularnego cyklu „Przystanek Bieszczady”. Codzienna, ciężka praca bohaterów i walka z nieprzewidywalną przyrodą, wyraziste charaktery mieszkańców Bieszczad. Do tego dużo humoru, zabawnych sytuacji i emocjonujących zwrotów akcji, które narzuca prawdziwe życie. To wszystko w nowej serii ”Przystanku Bieszczady” w każdy czwartek, od 8 marca o godz. 22:00 - tylko na Discovery Channel.
2017-05-26 · 11:15
Pod koniec czerwca 2017 ratownicy Bieszczadzkiej Grupy GOPR wyruszają na podbój drugiego co do wysokości szczytu Pamiru – Piku Lenina. Szczyt ten do czasu rozpadu Związku Radzieckiego był trzecim szczytem całego ZSRR. Leży na granicy Kirgistanu i Tadżykistanu, w olbrzymich górach Pamiru i wznosi się na wysokość 7134 m n.p.m.
2017-04-12 · 14:49

W nadchodzący długi weekend majowy, po raz pierwszy odbędzie się Bieszczadzki Festiwal Fotografii i Filmu Przyrodniczego „Dzikie jest piękne”. Będzie to okazja nie tylko spotkania czołowych polskich fotografów przyrody i zobaczenia ich prac, ale również możliwość uczestniczenia w dziewięciu pokazach multimedialnych na wielkim ekranie, koncercie Orkiestry Świętego Mikołaja, warsztatach fotograficzne z Canon Polska oraz spotkaniu z przyrodnikiem i dziennikarzem - Adamem Wajrakiem.

2016-10-21 · 11:09
Specjalnie dla naszych Czytelników przeszukujemy ostatnio zasoby Internetu w poszukiwaniu wyjątkowych propozycji na wypoczynek w górach. Na stronie 100club.pl znaleźliśmy artykuł promujący nasze przepiękne Bieszczady. Kolejny dowód na to, że warto się tu wybrać o tej porze roku.
2016-04-25 · 17:20
Z przyjemnością informujemy o wznowieniu transmisji obraz z naszej kamery internetowej zainstalowanej w Studenckiej Kolibie na przełęczy Przysłup Caryński w Bieszczadach Wysokich. Kamera zainstalowana dzięki uprzejmości administrującej budynkiem Politechniki Warszawskiej przekazuje widok na najwyższe pasmo polskiej części Bieszczadów - Tarnicę, Szeroki Wierch, Krzemień oraz Bukowe Berdo.
więcej »
S e r w i s    r e k o m e n d o w a n y    p r z e z :
Podkarpacka Regionalna Organizacja Turystyczna
Bieszczadzki Park Narodowy
Bieszczadzka Grupa GOPR
Muzeum Budownictwa Ludowego - skansen w Sanoku
Fundacja Bieszczadzkiej Kolejki Leśnej
Polecamy bezpieczne przeglądarki:    Pobierz Google Chrome      Pobierz Firefoksa      Pobierz przeglądarkę Opera        

UWAGA COPYRIGHT

Wszystkie materiały prezentowane na stronach serwisu www.bieszczady.pl (np. teksty, layout, grafiki, zdjęcia, logotypy, kod html/css etc.)
chronione są prawem autorskim. Ich nieautoryzowane wykorzystanie w jakikolwiek sposób jest karalne.
All of the materials presented on the site www.bieszczady.pl (e.g. articles, graphics, photos, layouts, logos, html/css code etc.)
are copyrighted. Any kind of their unauthorised usage is punishable.

Wszelkie prawa zastrzeżone • All rights reserved
www.bieszczady.pl © 2000-2018


-->