bieszczady noclegi agroturystyka

Pogoda w regionie

26.05.17 12:03
Nadchodzi poprawa pogody.
Coraz liczniejsze rozpogodzenia i poprawa warunków turystycznych.
+22 +9°C

pogoda w Bieszczadach
  Webcamy:

Filmy z Bieszczadów

Więcej filmów na vimeo.com/bieszczady

Polecamy

Na ratunek cerkwi w Sokolikach

2014-10-08 · 18:02

W ostatnich miesiącach otrzymujemy zza wschodniej granicy doniesienia smutne i dramatyczne. Tym razem wśród nich pojawiła się wiadomość dobra. Tuż za biegnącą wzdłuż Sanu i Bieszczadzkiego Parku Narodowego granicą z Ukrainą w dawnej miejscowości Sokoliki Górskie znajdują się ruiny przepięknej cerkwi pod wezwaniem św. Wielkiego Męczennika Dymitra z Salonik. Po II Wojnie Światowej w wyniku „Akcji Wisła” mieszkańcy wioski zostali wysiedleni, zaś cerkiew przez wiele lat służyła pogranicznikom ZSRR za stajnię i magazyn popadając w ruinę. Jej wyposażenie zostało na przestrzeni lat całkowicie rozgrabione. Dziś licząca ok. 40 osób osada Sokoliki kojarzona jest głównie z miejscową stacją kolejową i coraz mniej osób pamięta o istnieniu świątyni. Jest jednak szansa, aby to się zmieniło.

Dzięki staraniom miłośników dziedzictwa kulturowego Karpat, popadająca w ruinę cerkiew została otoczona opieką przez Komitet Ukraińskiego Autokefalicznego Kościoła Prawosławnego parafii Wielkiego Świętego męczennika Dymitra z Salonik s. Nyżnij Turiw rejonu Turka regionu Lwowskiego.

W ramach prowadzonych remontowych prac, cerkiew przykryto już tymczasowym dachem. Obecnie remontowana jest przepiękna kopuła świątyni i planowane są dalsze prace konserwacyjne i rekonstrukcyjne. Zdjęcia pochodzą sprzed miesiąca. Obecnie całość kopuły jest już pokryta blachą.

Inicjatorzy ratowania cerkwi z Sokolików apelują o pomoc w zbieraniu funduszy na jej odbudowanie – koszty są ogromne. Wsparcie można wpłacać na polski numer konta bankowego.


Numer rachunku odbiorcy: 83 2190 0002 3000 0046 4010 0102
Nazwa odbiorcy: Stowarzyszenie na Rzecz Rozwoju i Promocji Podkarpacia "Pro Carpatia"
Adres odbiorcy: 35-074 Rzeszów ul. Gałęzowskiego 6/319
Tytuł przelewu: Remont cerkwi w Sokolikach Górskich na Ukrainie

Więcej informacji o samej cerkwi i pracach remontowych można odnaleźć pod adresami:

Będziemy informować o postępach prac renowacyjnych – więcej zdjęć wkrótce. Materiał powstał we współpracy z Urzędem Gminy Lutowiska.


Warto przeczytać

2014-11-28 · 20:15
Bieszczadzki Oddział Towarzystwa Opieki nad Zabytkami otrzymał nagrodę Custos Monumentorum Rei Publice w II edycji konkursu „Strażnik Dziedzictwa Rzeczypospolitej”. 18 listopada br. w Warszawie odbyła się uroczysta gala konkursowa, podczas której nagrode odebrali członkowie zarządu TOnZ Oddziału Bieszczadzkiego.
2014-07-31 · 16:38
Towarzystwo Karpackie i Wydział Architektury Wnętrz Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie zapraszają na wystawę „Opuszczone-ratowane greckokatolickie zespoły cerkiewne południowo-wschodniej Polski”, która będzie prezentowana od 3 do 30 sierpnia 2014 r. w Łopience.
2013-09-25 · 16:44
Cerkiew w Bystrem pod wezwaniem św. Michała Archanioła to wyjątkowe miejsce w Bieszczadach i unikalny zabytek architektury drewnianej. Pierwsze wzmianki o wsi Bystrem jak i Cerkwii pochodzą z 1607 roku. Obecnie cerkwi grozi zawalenie. Pomimo trwających prac budowlanych, koszty napraw znacznie przewyższają dotacje, jakie przeznaczone zostały na jej remont - stąd potrzebna jest pomoc. Katowiska grupa Centrum postanowili zorganizować koncert charytatywny, aby pomóc w jej ratowaniu. Całość zebranych funduszy zostanie przekazana na rzecz wsparcia tej świątynii.
2012-08-29 · 19:04
Cerkwie w Smolniku nad Sanem i w Turzańsku koło Komańczy mają szansę znaleźć się na liście światowego dziedzictwa kulturowego i przyrodniczego UNESCO. Przymiarki trwają już od 2010 roku. Wpis na listę UNESCO jest częścią innego projektu, który zakłada stworzenie międzynarodowego szlaku architektury drewnianej. Szlak ten ma obejmować cerkwie na Ukrainie i w Polsce.
2012-03-30 · 19:34
Organizatorzy akcji wspierającej ratowanie cerkwi w Bystrem k/Czarnej zapraszają na wystawę fotograficzną poświęconą bystrzańskiej świątyni i jej karpackiemu otoczeniu. Wydarzenie to będzie miało miejsce w dniach 16-19 kwietnia 2012 w Dużej Auli Politechniki Warszawskiej przy placu Politechniki 1 w Warszawie.

Więcej informacji

2018-03-08 · 20:42
Na antenę Discovery Channel Polska powraca trzecia odsłona popularnego cyklu „Przystanek Bieszczady”. Codzienna, ciężka praca bohaterów i walka z nieprzewidywalną przyrodą, wyraziste charaktery mieszkańców Bieszczad. Do tego dużo humoru, zabawnych sytuacji i emocjonujących zwrotów akcji, które narzuca prawdziwe życie. To wszystko w nowej serii ”Przystanku Bieszczady” w każdy czwartek, od 8 marca o godz. 22:00 - tylko na Discovery Channel.
2017-01-20 · 18:40
W najbliższą sobotę i niedzielę Polsat oraz Polsat News zawitają z programem „Bezpieczna Zima z GOPR” w Bieszczady. Na zdjęciu: ekipa Polsat News podczas realizacji zdjęć w Bieszczadach - od lewej: Patryk Jakowski, Joanna Górska oraz Michał Giersz. W powstawanie programu zaangażowany był również Stanisław Strzyżewski z portalu Bieszczady.pl (po prawej) :: Fot. Stanisław Strzyżewski / Bieszczady.pl © 2017Od początku zimowych ferii na antenie stacji Polsat oraz Polsat News można śledzić akcję promująca bezpieczny, aktywny wypoczynek „Bezpieczna Zima z GOPR”. Jej celem jest przybliżenie zasad bezpieczeństwa obowiązujących zarówno na stokach narciarskich, jak i podczas zimowych wycieczek – nie tylko w góry. W najbliższy weekend (21 i 22 stycznia 2017) Polsat zawita z programem w Bieszczady. W powstawanie programu włączył się również portal Bieszczady.pl.
2015-11-28 · 14:45
Na początku stycznia 2016 wyrusza międzynarodowa ekspedycja naukowa do jednego z najrzadziej odwiedzanych miejsc na Ziemi - położonych na Południowym Pacyfiku nowozelandzkich Wysp Antypodów. Wśród członków ekspedycji znalazł się Stanisław Strzyżewski z Leska, który jako jeden z radiooperatorów wyprawy, będzie przeprowadzał z wysp łączności radiowe. Na możliwość nawiązania łączności z Wyspami Antypodów czeka blisko milion radioamatorów z całego świata.
2015-04-13 · 09:06
Komunikat techniczny dotyczący rzekomego rozsyłania spamu przez Bieszczady.pl z serwera "serwerownia.bieszczady.pl".
2014-10-12 · 08:00
Po dłuższej przerwie Bieszczady znów znalazły się w świetle medialnych reflektorów. Startuje wyprodukowany przez HBO Polska serial „Wataha”. Ta profesjonalnie wyprodukowana, duża produkcja to promocyjna szansa dla Bieszczadów. Dlaczego warto zwrócić na serial uwagę? Zapraszamy do lektury. Tylko na Bieszczady.pl: multimedialna, powstała przy współpracy z HBO Polska oraz zespołem Tołhaje niespodzianka.
więcej »
S e r w i s    r e k o m e n d o w a n y    p r z e z :
Podkarpacka Regionalna Organizacja Turystyczna
Bieszczadzki Park Narodowy
Bieszczadzka Grupa GOPR
Muzeum Budownictwa Ludowego - skansen w Sanoku
Fundacja Bieszczadzkiej Kolejki Leśnej
Polecamy bezpieczne przeglądarki:    Pobierz Google Chrome      Pobierz Firefoksa      Pobierz przeglądarkę Opera        

UWAGA COPYRIGHT

Wszystkie materiały prezentowane na stronach serwisu www.bieszczady.pl (np. teksty, layout, grafiki, zdjęcia, logotypy, kod html/css etc.)
chronione są prawem autorskim. Ich nieautoryzowane wykorzystanie w jakikolwiek sposób jest karalne.
All of the materials presented on the site www.bieszczady.pl (e.g. articles, graphics, photos, layouts, logos, html/css code etc.)
are copyrighted. Any kind of their unauthorised usage is punishable.

Wszelkie prawa zastrzeżone • All rights reserved
www.bieszczady.pl © 2000-2018


-->