bieszczady noclegi agroturystyka

Pogoda w regionie

26.05.17 12:03
Nadchodzi poprawa pogody.
Coraz liczniejsze rozpogodzenia i poprawa warunków turystycznych.
+22 +9°C

pogoda w Bieszczadach
  Webcamy:

Filmy z Bieszczadów

Więcej filmów na vimeo.com/bieszczady

Polecamy

Na wypale

Na wypale (1)

2005-05-08 · 11:35

Kiedyś na wypał do Dwernika przyjechał Stefan, członek rodziny Stanisława. Z daleka, bo aż z Górnego Śląska. Stefek był „hajerem”. Tak nazywa się górników w krainie kopalni i hut. Oprócz rodzinnej wizyty, chciał doświadczyć pracy przy wypale. Interesowało go to, słyszał, że to ciężka praca. Spróbował. Chociaż to mocny człowiek, w końcu ryje tę swoją ziemię, to po kilku dniach miał dość – przyznał Stanisław. Krewniak z Śląska najbardziej narzekał na dym, drapiące gardło, ból głowy. Gdy odjeżdżał, powiedział: tutaj macie węgiel i my też  mamy swój węgiel. Między nami jest jakieś podobieństwo – wspomina Stanisław.

Stanisław studiował w dużym miejsce, gdzieś w środkowej Polsce. Pierwszy rok akademicki, potem drugi. Jednak zaczęło się coś psuć. Uczelniane kłopoty, a i miejskie życie, zaczęło nieprzyjemnie drażnić. Może pośpiech, przytłaczająca ilość ludzi. – Nerwowość i szybkość życia. Czułem, że tam nie pasuję – dodaje poznany wypalacz. Postanowił uciec, a już wtedy, kilkanaście lat temu Bieszczady stały się azylem dla „outsiderów” albo mówiąc prościej - miejscem dla ludzi szukających nowego życia. Tutaj spotkał Tomasza. Obaj byli bez pracy.


Komentarze: (6)

leszczu, Biesy Lutowiska, 2005-05-08 · 16:28
Współczuje tym ludziom sam przez 3 sezony pracowałem na wypale jest to bardzo ciężki kawałek chleba gorszej pracy już chyba nie można wykonywać. POZDRAWIAM z BIESÓW
ploom, Lublin, 2005-05-18 · 17:16
"Czy gdyby dano wam jeszcze jedną szansę wybralibyście Bieszczady i wypał jeszcze raz? – zapytałem. Tak – odpowiedzieli zgodnie. – Tutaj jest nasze miejsce, nasz dom, chociaż nie urodziliśmy się tutaj. Tutaj jesteśmy szczęśliwi. Tu zostaniemy......" - to chyba najlepszy dowód, że tym ludziom trzeba nie współczuć - lecz zazdrościć. Bo ilu z nas może tak powiedzieć o swojej pracy, no i o życiu
Aleksander Prugar, 2005-05-18 · 19:42
dzieki za komenty. jedna z waznych spraw wg mnie to znalesc sobie takie miejsce o ktorym mozna powiedziec dom i nie chcec dalej szukac....
suchy, 2005-06-12 · 19:09
super zdjęcia
Małgorzata, Sanok, 2005-07-07 · 14:42
Podziwiam portret wypalacza z jamniczką.Niezwykle ciekawe i piękne zdjęcie- zarówno pod względem kompozycji, jak i światła. Oczy tego mężczyzny z jakimś wewnętrznym spokojem patrzą w dal i są prawdziwą ozdobą jego twarzy.Dostojny pies, choć patrzy w innym kierunku, wydaje się być również spokojny i bezpieczny. Ciekawią mnie losy tego "czarnego anioła" i chciałabym mieć to zdjęcie u siebie.Pozdrawiam. Małgorzata
ewa, z Płocka, 2005-09-06 · 13:48
Nawet nie trzeba nic mówić, tylko patrzeć, patrzeć, patrzeć ... podziwić i zazdrościć. Ewa. Moim marzeniem jest zamieszkać w Bieszczadach. Kocham te góry od pirewszego wejrzenia! tzn. od ok. 30 lat.
Serwis Regionalny www.bieszczady.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zawartych w komentarzach i opiniach publikowanych przez użytkowników niniejszego serwisu. Publikowane komentarze są tylko i wyłącznie prywatnymi opiniami użytkowników Serwisu Regionalnego www.bieszczady.pl i stanowią własność ich autorďż˝w. Autorzy komentarzy ponoszą pełną odpowiedzialność za publikowane przez nich treści. W przypadku konsekwencji prawnych wynikających z ich publikacji, redakcja portalu Bieszczady.pl może przekazać wszelkie informacje stronom zainteresowanym na temat danego użytkownika oraz pomóc w jego zlokalizowaniu.
Zachowujemy oryginalną pisownię nadesłanych komentarzy.
Warto przeczytać

2016-08-18 · 21:53
Zapraszamy do Centrum Ursa Maior w Uhercach Mineralnych na wystawę pt. „Ludzie dymu”. To fotograficzny reportaż autorstwa mieszkańca Krosna – Pawła Malarczyka. Jego prace przybliżają codzienne życie i pracę bieszczadzkich „węglarzy”.
2014-10-08 · 16:25
Smolarz – bieszczadzka legenda, której niedługo może zabraknąć. Zawód, który podróżnikom od zawsze kojarzył się z bieszczadzkim pejzażem może wkrótce przejść do historii, wyparty przez produkcję przemysłową i import węgla drzewnego. O zawodzie smolarzy opowie znany sportowiec, Przemek Saleta, który odwiedził Bieszczady i miał okazję spróbować swoich sił w zawodzie wypalacza drewna. O swoich doświadczeniach opowie w programie „Przemek Saleta: Najcięższe zadania” dzisiaj (8 października) o godz. 22:00 na National Geographic Channel. Uwaga! konkurs!
2003-02-03 · 20:31
Duża wieś na zachód od Ustrzyk Dolnych, administracyjnie podzielona na Górną i Dolną (łącznie 910 mieszkańców). Stacja kolejowa linii Zagórz - Krościenko - Chyrów. Liczne połączenia autobusowe z Sanokiem, Ustrzykami Dolnymi i innymi miejscowościami we wschodniej części Bieszczadów.

Więcej informacji

2015-04-30 · 20:22
Podczas gdy wszyscy w Bieszczadach czekamy na pierwsze wiosenne kwiaty, filmowcy niemal modlą się o powrót zamieci. Gwałtowna odwilż pokrzyżowała plany nakręcenia finału w białej scenerii. Zapraszamy do przeczytania i obejrzenia reportażu z planu "Na granicy" - najnowszej produkcji filmowej nakręconej w Bieszczadach.
2014-10-12 · 08:00
Po dłuższej przerwie Bieszczady znów znalazły się w świetle medialnych reflektorów. Startuje wyprodukowany przez HBO Polska serial „Wataha”. Ta profesjonalnie wyprodukowana, duża produkcja to promocyjna szansa dla Bieszczadów. Dlaczego warto zwrócić na serial uwagę? Zapraszamy do lektury. Tylko na Bieszczady.pl: multimedialna, powstała przy współpracy z HBO Polska oraz zespołem Tołhaje niespodzianka.
2014-05-16 · 19:11
Jak zwykle zabiegany poniedziałek, pochmurny z nielicznymi przebłyskami słońca. Nic nie zapowiadało wielkiej niespodzianki, jaką miała nam sprawić bieszczadzka przyroda. A jednak! Trzeba było czekać kilkadziesiąt lat na odnalezienie i udokumentowanie bieszczadzkiego stanowiska rzadkiego i niezwykłego storczyka – Obuwika. Roślinę odnaleźli autor portalu Bieszczady.pl Stanisław Strzyżewski oraz leśnik Marcin Scelina. Zapraszamy to przeczytania nowego reportażu.
2014-01-24 · 14:51
Dzisiaj uśmiechnęło się do nas nie tylko szczęście, ale i niebo. Dosłownie. Gwałtownie obniżająca się temperatura powietrza spowodowała krystalizowanie się pary wodnej w atmosferze wywołując piękne zjawisko słonecznego halo.
2014-01-23 · 20:14
Na początku stycznia 2014 w Dwerniku odbył się plener fotograficzny „Bieszczady dniem i nocą” w Dwerniku. Zajęcia poprowadzili pomysłodawcy wydarzenia – autorzy dwóch albumów fotograficznych o Bieszczadach - profesjonalni fotograficy Agnieszka i Włodek Bilińscy oraz Pavol Ďuriš z Parku Gwiezdnego Nieba „Bieszczady”. Zaś uczestników gościł pięknie położony w dolinie Sanu Pensjonat „Dolistowie”. Zapraszamy do przeczytania relacji z pleneru.
więcej »
S e r w i s    r e k o m e n d o w a n y    p r z e z :
Podkarpacka Regionalna Organizacja Turystyczna
Bieszczadzki Park Narodowy
Bieszczadzka Grupa GOPR
Muzeum Budownictwa Ludowego - skansen w Sanoku
Fundacja Bieszczadzkiej Kolejki Leśnej
Polecamy bezpieczne przeglądarki:    Pobierz Google Chrome      Pobierz Firefoksa      Pobierz przeglądarkę Opera        

UWAGA COPYRIGHT

Wszystkie materiały prezentowane na stronach serwisu www.bieszczady.pl (np. teksty, layout, grafiki, zdjęcia, logotypy, kod html/css etc.)
chronione są prawem autorskim. Ich nieautoryzowane wykorzystanie w jakikolwiek sposób jest karalne.
All of the materials presented on the site www.bieszczady.pl (e.g. articles, graphics, photos, layouts, logos, html/css code etc.)
are copyrighted. Any kind of their unauthorised usage is punishable.

Wszelkie prawa zastrzeżone • All rights reserved
www.bieszczady.pl © 2000-2019


-->