bieszczady noclegi agroturystyka

Pogoda w regionie

26.05.17 12:03
Nadchodzi poprawa pogody.
Coraz liczniejsze rozpogodzenia i poprawa warunków turystycznych.
+22 +9°C

pogoda w Bieszczadach
  Webcamy:

Filmy z Bieszczadów

Więcej filmów na vimeo.com/bieszczady

Polecamy

Naukowcy badają bieszczadzkie ELFy

2006-06-17 · 20:45

Przygotujcie się na dużą dawkę ważnej, popularno-naukowej wiedzy. 13. czerwca 2006 r., w samym sercu Bieszczadów, naukowcy z Uniwersytetu Jagiellońskiego uruchomili superczułą stacje pomiarową badającą rezonans Schumanna. Dzięki ulokowaniu aparatury w Bieszczadach, wyniki niezwykle ważnych badań pozwolą nie tylko poznawać zmiany klimatyczne na Ziemi, ale również zrozumieć istotę oraz wpływ fal elektromagnetycznych na życie człowieka.

Od 14. lat, naukowcy z Obserwatorium Astronomicznego Uniwersytetu Jagiellońskiego prowadzą w Bieszczadach badania zjawisk geofizycznych za pomocą pomiarów fal ultraniskiej częstotliwości, w szczególności fal ELF (z ang. Extremely Low Frequency – superniska częstotliwość) i związanego z nimi rezonansu Schumanna – mało poznanego i niezwykle interesującego zjawiska fizycznego zachodzącego w atmosferze Ziemi. Zdobyte na przestrzeni lat doświadczenia oraz rozwój zminiaturyzowanej technologii pozwoliły na uruchomienie stacji pomiarowej nowej generacji, która umożliwi prowadzenie stałych i bardziej dokładnych badań. Bieszczadzkie badania ELF trwają od czternastu lat, a teraz, w okolicy Zatwarnicy, otwarto stację badawczą.


Świat wpada w rezonans

Aby zrozumieć wagę tego naukowego wydarzenia oraz istotę prowadzonych przez naukowców badań, warto przyswoić garść informacji z zakresu fizyki, astronomii oraz budowy ziemskiej atmosfery.

Ziemia, podobnie jak większość planet Układu Słonecznego, posiada atmosferę składającą się z warstwowo rozmieszczonych obszarów różniących się składem chemicznym i fizycznymi właściwościami. Zaprzyjaźnionych z Bieszczadami naukowców interesuje szczególnie jedna z części rozpościerających się od wysokości ok. 60km – jonosfera. Ta warstwa atmosfery charakteryzuje się szczególnymi właściwościami. Dzięki wpływowi aktywności Słońca, aktywności burzowej na naszym globie oraz ziemskiemu magnetyzmowi, budujące ją zjonizowane gazy mają szalenie ważny wpływ na propagację czyli rozchodzenie się fal elektromagnetycznych ziemskiego i ludzkiego pochodzenia.

W roku 1952 niemiecki uczony Winfried Otto Schumann przewidział zjawisko występowania rezonansu zachodzącego pomiędzy powierzchnią Ziemi a jonosferą – zjawiska związanego z magnetyzmem ziemskim i aktywnością Słońca, mającego - jak się zdaje - duży wpływ na wszystkie procesy zachodzące na naszej planecie. Również te związane z powstaniem życia na ziemi. Naukowcy potwierdzili obecność tego zjawiska jeszcze w 1957 roku, wtedy też rozpoczęto pionierskie badania związanych z nim fal radiowych niskich częstotliwości.

Zjawisko rezonansu Schumanna pozwala na prowadzenie pomiarów oddziaływania aktywności Słońca i procesów występujących w magnetosferze Ziemi. Każde zmiany natężenia pola magnetycznego Ziemi, docierający do niej wiatr słoneczny, a nawet towarzyszące trzęsieniom ziemi zjawiska elektryczne, mają swoje odzwierciedlenie właśnie w tym rezonansie. Istnieje możliwość prowadzenia pomiarów wszystkich zjawisk tego typu zachodzących w dowolnym miejscu na Ziemi właściwie z każdego miejsca – wszystko właśnie dzięki szczególnej cesze propagacji fal radiowych ultraniskiej częstotliwości.

Przez wiele lat, przeszkodą w prowadzeniu tego typu badań stały ograniczenia techniczne. Zakres badań obejmuje fale geo- i elektromagnetyczne o częstotliwości od ok. 3 do 60 herców, wymagających gigantycznych systemów anten odbiorczych (fale o tej częstotliwości potrzebowały anten o długości kilkudziesięciu tysięcy kilometrów!). Dopiero postęp technologii, a szczególnie miniaturyzacja i bardziej energooszczędny sprzęt pozwoliły na rozpoczęcie bardziej regularnych badań zjawiska.


Komentarze: (7)

filip, Stefkowa, 2006-06-19 · 09:37
Zastanawia mnie jedna sprawa. Skoro obecność człowieka w pobliżu stacji może zakłucić badania to czy obecność dużych zwierząt nie będzie miała na nie wpływu? Ciekawe!
Konjo, 2006-06-19 · 18:00
hehe to bardzo proste: zwierz nie glupi, nie bedzie za wszelka cene lazl tam, gdzie lazi czlowiek. A czlek? Jakby podali lokalizacje, jestem pewien ze wizyta amatorow metali kolorowych bylaby niejedna...
Biesu, 2006-06-19 · 19:41
no niezle, bardzo ciekawa sprawa. nawet nie wiedzialem, ze mamy cos takiego pod bokiem.
monka, studentkaFizyki, 2006-07-21 · 00:11
Wspaniale!!Wyśmienity materiał! Jeśli to możliwe, PROSZĘ o zamieszczanie informacji o rozwoju tego projektu na bieżąco. Dla autora-podziw za chęć pisania obszernie o rzeczach niełatwych, w dodatku w ujmująco przystępny sposób:D
Witek, Kraków, 2007-11-11 · 21:09
Bardzo fajny artykuł. O badaniach rezonansu Schumana przez radioastronomów z UJ wiedziałem od 4 lat, ale nie wiedziałem, że robią badania w Bieszczadach :) I to z tak świetnymi wynikami. Gratuluje, i oby było więcej odkryć.
zibi77, Lublin, 2008-02-10 · 21:11
Wyśmienity i bardzo obszerny artyk€ł to fakt. Jako osoba zawodowo zajmująca się elektromagnetyzmem doceniam niezwykle przejrzysty i dogłębny opis tych badań. Czekam na opublikowanie rezultatów.
mac, wieliczka, 2010-03-18 · 02:02
zwierzęta.. częstotliwości u człowieka się zmieniają, od 3hz w nocy do 40hz przy powiedzmy pełnej świadomości. Częstotliwość emocji.. strachy wewnętrzne.. człowiek za dużo myśli i za często się boi.. zwierzę zachowujące się naturalnie może nie generować takich fal, które zakłócają.. człowiek natomiast jest przesiąknięty masą niezidentyfikowanych generatorów emocjonalnych :) tak myślę.. masaru emoto..
Serwis Regionalny www.bieszczady.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zawartych w komentarzach i opiniach publikowanych przez użytkowników niniejszego serwisu. Publikowane komentarze są tylko i wyłącznie prywatnymi opiniami użytkowników Serwisu Regionalnego www.bieszczady.pl i stanowią własność ich autorďż˝w. Autorzy komentarzy ponoszą pełną odpowiedzialność za publikowane przez nich treści. W przypadku konsekwencji prawnych wynikających z ich publikacji, redakcja portalu Bieszczady.pl może przekazać wszelkie informacje stronom zainteresowanym na temat danego użytkownika oraz pomóc w jego zlokalizowaniu.
Zachowujemy oryginalną pisownię nadesłanych komentarzy.
Warto przeczytać

2017-08-05 · 19:55
Stowarzyszenie „Zatwarnica” zaprasza 6 sierpnia 2017 na 9. edycję Kiermaszu Bojkowskiego.  W programie imprezy m.in. występy zespołów „Senioreczki”, „Połoniny”, „Wołosatki” oraz zespołu „Ethno XL” z Ukrainy.
2017-04-12 · 14:49

W nadchodzący długi weekend majowy, po raz pierwszy odbędzie się Bieszczadzki Festiwal Fotografii i Filmu Przyrodniczego „Dzikie jest piękne”. Będzie to okazja nie tylko spotkania czołowych polskich fotografów przyrody i zobaczenia ich prac, ale również możliwość uczestniczenia w dziewięciu pokazach multimedialnych na wielkim ekranie, koncercie Orkiestry Świętego Mikołaja, warsztatach fotograficzne z Canon Polska oraz spotkaniu z przyrodnikiem i dziennikarzem - Adamem Wajrakiem.

2016-08-04 · 19:15
W imieniu organizatorów – „Stowarzyszenia „Zatwarnica” - zapraszamy w najbliższą niedzielę 7 sierpnia 2016 do miejscowości Zatwarnica na VIII Kiermasz Bojkowski. Ta cyklicznie organizowana letnia impreza dedykowana jest dziedzictwu kulturowemu polskiej części Bojkowszczyzny. Zapoznaj się z programem imprezy.
2015-11-28 · 14:45
Na początku stycznia 2016 wyrusza międzynarodowa ekspedycja naukowa do jednego z najrzadziej odwiedzanych miejsc na Ziemi - położonych na Południowym Pacyfiku nowozelandzkich Wysp Antypodów. Wśród członków ekspedycji znalazł się Stanisław Strzyżewski z Leska, który jako jeden z radiooperatorów wyprawy, będzie przeprowadzał z wysp łączności radiowe. Na możliwość nawiązania łączności z Wyspami Antypodów czeka blisko milion radioamatorów z całego świata.
2015-03-19 · 13:35
17 marca 2015 w wyniku wzmożonej aktywności słonecznej oraz uderzenia wiatru słonecznego w ziemską magnetosferę, przyroda zgotowała mieszkańcom Ziemi niesamowity nocny spektakl: zorzę polarną. Zderzenie wysokoenergetycznych cząstek wiatru słonecznego wywołało najsilniejszą od kilkunastu lat burzę magnetyczną, której rezultatem było wystąpienie spektakularnego zjawiska atmosferycznego – zorzy polarnej.Zjawisko można było również obserwować nad Bieszczadami

Więcej informacji

2015-04-30 · 20:22
Podczas gdy wszyscy w Bieszczadach czekamy na pierwsze wiosenne kwiaty, filmowcy niemal modlą się o powrót zamieci. Gwałtowna odwilż pokrzyżowała plany nakręcenia finału w białej scenerii. Zapraszamy do przeczytania i obejrzenia reportażu z planu "Na granicy" - najnowszej produkcji filmowej nakręconej w Bieszczadach.
2014-10-12 · 08:00
Po dłuższej przerwie Bieszczady znów znalazły się w świetle medialnych reflektorów. Startuje wyprodukowany przez HBO Polska serial „Wataha”. Ta profesjonalnie wyprodukowana, duża produkcja to promocyjna szansa dla Bieszczadów. Dlaczego warto zwrócić na serial uwagę? Zapraszamy do lektury. Tylko na Bieszczady.pl: multimedialna, powstała przy współpracy z HBO Polska oraz zespołem Tołhaje niespodzianka.
2014-05-16 · 19:11
Jak zwykle zabiegany poniedziałek, pochmurny z nielicznymi przebłyskami słońca. Nic nie zapowiadało wielkiej niespodzianki, jaką miała nam sprawić bieszczadzka przyroda. A jednak! Trzeba było czekać kilkadziesiąt lat na odnalezienie i udokumentowanie bieszczadzkiego stanowiska rzadkiego i niezwykłego storczyka – Obuwika. Roślinę odnaleźli autor portalu Bieszczady.pl Stanisław Strzyżewski oraz leśnik Marcin Scelina. Zapraszamy to przeczytania nowego reportażu.
2014-01-24 · 14:51
Dzisiaj uśmiechnęło się do nas nie tylko szczęście, ale i niebo. Dosłownie. Gwałtownie obniżająca się temperatura powietrza spowodowała krystalizowanie się pary wodnej w atmosferze wywołując piękne zjawisko słonecznego halo.
2014-01-23 · 20:14
Na początku stycznia 2014 w Dwerniku odbył się plener fotograficzny „Bieszczady dniem i nocą” w Dwerniku. Zajęcia poprowadzili pomysłodawcy wydarzenia – autorzy dwóch albumów fotograficznych o Bieszczadach - profesjonalni fotograficy Agnieszka i Włodek Bilińscy oraz Pavol Ďuriš z Parku Gwiezdnego Nieba „Bieszczady”. Zaś uczestników gościł pięknie położony w dolinie Sanu Pensjonat „Dolistowie”. Zapraszamy do przeczytania relacji z pleneru.
więcej »
S e r w i s    r e k o m e n d o w a n y    p r z e z :
Podkarpacka Regionalna Organizacja Turystyczna
Bieszczadzki Park Narodowy
Bieszczadzka Grupa GOPR
Muzeum Budownictwa Ludowego - skansen w Sanoku
Fundacja Bieszczadzkiej Kolejki Leśnej
Polecamy bezpieczne przeglądarki:    Pobierz Google Chrome      Pobierz Firefoksa      Pobierz przeglądarkę Opera        

UWAGA COPYRIGHT

Wszystkie materiały prezentowane na stronach serwisu www.bieszczady.pl (np. teksty, layout, grafiki, zdjęcia, logotypy, kod html/css etc.)
chronione są prawem autorskim. Ich nieautoryzowane wykorzystanie w jakikolwiek sposób jest karalne.
All of the materials presented on the site www.bieszczady.pl (e.g. articles, graphics, photos, layouts, logos, html/css code etc.)
are copyrighted. Any kind of their unauthorised usage is punishable.

Wszelkie prawa zastrzeżone • All rights reserved
www.bieszczady.pl © 2000-2020


-->