bieszczady noclegi agroturystyka

Pogoda w regionie

26.05.17 12:03
Nadchodzi poprawa pogody.
Coraz liczniejsze rozpogodzenia i poprawa warunków turystycznych.
+22 +9°C

pogoda w Bieszczadach
  Webcamy:

Filmy z Bieszczadów

Więcej filmów na vimeo.com/bieszczady

Polecamy

Odkrywanie Wilczych Gór

2014-01-26 · 13:21

Lubię nieudane trailery. Nie dlatego, że lubię oglądać nieudane filmy. Dlatego, że po zobaczeniu obrazu w całości, lubię być pozytywnie zaskoczony. W takich przypadkach, zajawka tworząca wrażenie kolejnego, filmowego rozczarowania, nagle pryska jak mydlana bańka, a gasnący na koniec projekcji ekran pozostawia mnie z uśmiechem na twarzy. Tak właśnie było w Ursa Maior Hall podczas przedpremierowej projekcji przyrodniczego filmu dokumentalnego „Wilcze Góry” autorstwa Erika Baláža, słowackiego producenta filmowego oraz jego przyjaciół Karola Kaliskego i Jozefa Fiala (o powstawaniu filmu przeczytasz więcej w tutaj). Jego zapowiedź była zbyt pompatyczna i dość przesadzona, natomiast sam film okazał się niespodzianką i przyjemnym rozczarowaniem. Obrazem, do którego jeszcze długo będę wracał.

   

„Wilcze góry” to Bieszczady oraz słowackie i ukraińskie Karpaty pokazane na nowo. Bez obowiązku spełniania oczekiwań lokalnych gestorów, bez propagandowego zadęcia i dopasowywania się do gustów wszystkich znawców. Podczas realizacji filmu filmowcy wyraźnie mogli cieszyć się artystyczną wolnością. Ich jedynymi ograniczeniami były tylko czas, pogoda, oraz kapryśna przyroda. Wiele ujęć zrealizowanych zostało w sposób niejednoznacznie ukazujących znane mi, rzadko odwiedzane przez turystów lokalizacje. To było odkrywanie Bieszczadów na nowo, wizyta w rzadko odwiedzanych miejscach, nowe ujęcia, bez wielokrotnego powielania tych samych widoków, schematów i sztampowej narracji w pokazywaniu krajobrazów i przyrody. Twórcy uchronili film również od nadużywania popularnej ostatnio techniki zdjęć poklatkowych oraz nierealistycznych, zmontowanych ujęć, np. wymyślonej historii pogoni drapieżnika za zdobyczą (zazwyczaj łączonej ze zdjęć wykonanych w różnych lokalizacjach). I innymi, podobnie niskich lotów uproszczeniami. Takiego podejścia i świeżego filmowego spojrzenia  oraz doskonałego montażu powinni Słowakom pozazdrościć  twórcy wielu bieszczadzkich produkcji, jakie miałem okazję oglądać. Całości dopełniała profesjonalna narracja brytyjskiego aktora Russella Boultera oraz świetnej jakości obraz i nagłośnienie. Nic dziwnego. Sala projekcyjna Ursa Maior Hall w Uhercach Mineralnych, gdzie odbyła się prapremiera filmu, dysponuje ekranem o przekątnej prawie 9 metrów i nagłośnieniem firmy Bose.

 

W minioną sobotę w Bieszczadach mieliśmy pierwsze, prawdziwe uderzenie zimy i intensywne opady śniegu. Jadąc do Uherzec (max. 50km/h) minąłem leżące w rowach dwa samochody. Droga całkowicie biała, ze śnieżnymi koleinami. Mimo takich warunków, na pokaz dotarło blisko 100 osób. Film był dla nich chyba nie tylko przyrodniczą ucztą, ale i premią za trud podróży. Wszyscy nagrodzili film gromkimi brawami.

Pod koniec lutego w Ursa Maior Hall odbędzie się premiera „Wilczych gór” w wersji polskojęzycznej (wkrótce zostanie podana data projekcji). Zobaczcie koniecznie. A dzięki uprzejmości organizatorów pokazu oraz twórców filmu, już teraz zapraszam do obejrzenia jego minutowego fragmentu. Uwaga: starałem się wybrać fragment, który nie zdradzi za wiele i nie pokaże zbyt  najlepszych ujęć. Proszę mi wierzyć – wybór był bardzo trudny!

Stanisław Strzyżewski / Bieszczady.pl

 

Fragment filmu „Wilcze Góry” w wersji HD - polecamy tryb pełnoekranowy.

Fragment filmu „Wilcze Góry” from Bieszczady on Vimeo.

 

„Wilcze Góry” („The Wolf Mountains”)

Reż. Erik Baláž
Produkcja: Erik Baláž , Karol Kaliski, Jozef Fiala
Wytwórnia: Arolla Film
Format: HD 1080p, czas trwania: 48 min.

Witryna Arolla Film: http://www.arollafilm.com/en
Zwiastun, video na żądanie oraz możliwość zakupu filmu w wersji cyfrowej: https://vimeo.com/ondemand/8277


Warto przeczytać

2017-05-26 · 11:15
Pod koniec czerwca 2017 ratownicy Bieszczadzkiej Grupy GOPR wyruszają na podbój drugiego co do wysokości szczytu Pamiru – Piku Lenina. Szczyt ten do czasu rozpadu Związku Radzieckiego był trzecim szczytem całego ZSRR. Leży na granicy Kirgistanu i Tadżykistanu, w olbrzymich górach Pamiru i wznosi się na wysokość 7134 m n.p.m.
2017-04-12 · 14:49

W nadchodzący długi weekend majowy, po raz pierwszy odbędzie się Bieszczadzki Festiwal Fotografii i Filmu Przyrodniczego „Dzikie jest piękne”. Będzie to okazja nie tylko spotkania czołowych polskich fotografów przyrody i zobaczenia ich prac, ale również możliwość uczestniczenia w dziewięciu pokazach multimedialnych na wielkim ekranie, koncercie Orkiestry Świętego Mikołaja, warsztatach fotograficzne z Canon Polska oraz spotkaniu z przyrodnikiem i dziennikarzem - Adamem Wajrakiem.

2016-09-22 · 11:11
Producent filmu „Na granicy” pragnie zrealizować w Bieszczadach kolejny, fabularny projekt. Film „Las” oparty na opowiadaniach Andrzeja Stasiuka film wyreżyseruje Maciej Patronik, a w głównych rolach zagrają m.in. Jerzy Trela i Ewa Błaszczyk. Za realizację filmu będzie odpowiedzialna utalentowana francusko-polska ekipa artystyczna i techniczna, a w jego powstanie będą zaangażowani również bieszczadzcy artyści. Zdjęcia próbne (do tzw. teasera) mają ruszyć w Bieszczadach już tej jesieni.
2016-08-18 · 21:53
Zapraszamy do Centrum Ursa Maior w Uhercach Mineralnych na wystawę pt. „Ludzie dymu”. To fotograficzny reportaż autorstwa mieszkańca Krosna – Pawła Malarczyka. Jego prace przybliżają codzienne życie i pracę bieszczadzkich „węglarzy”.
2015-04-30 · 20:22
Podczas gdy wszyscy w Bieszczadach czekamy na pierwsze wiosenne kwiaty, filmowcy niemal modlą się o powrót zamieci. Gwałtowna odwilż pokrzyżowała plany nakręcenia finału w białej scenerii. Zapraszamy do przeczytania i obejrzenia reportażu z planu "Na granicy" - najnowszej produkcji filmowej nakręconej w Bieszczadach.

Więcej informacji

2018-03-08 · 20:42
Na antenę Discovery Channel Polska powraca trzecia odsłona popularnego cyklu „Przystanek Bieszczady”. Codzienna, ciężka praca bohaterów i walka z nieprzewidywalną przyrodą, wyraziste charaktery mieszkańców Bieszczad. Do tego dużo humoru, zabawnych sytuacji i emocjonujących zwrotów akcji, które narzuca prawdziwe życie. To wszystko w nowej serii ”Przystanku Bieszczady” w każdy czwartek, od 8 marca o godz. 22:00 - tylko na Discovery Channel.
2017-08-05 · 19:55
Stowarzyszenie „Zatwarnica” zaprasza 6 sierpnia 2017 na 9. edycję Kiermaszu Bojkowskiego.  W programie imprezy m.in. występy zespołów „Senioreczki”, „Połoniny”, „Wołosatki” oraz zespołu „Ethno XL” z Ukrainy.
2017-06-29 · 11:33
W najbliższą sobotę 1 lipca 2017 w Lutowiskach odbędzie się 16. edycja Powojennych Targów Końskich. Zapraszamy do zapoznania się z programem imprezy.
2017-04-12 · 14:49

W nadchodzący długi weekend majowy, po raz pierwszy odbędzie się Bieszczadzki Festiwal Fotografii i Filmu Przyrodniczego „Dzikie jest piękne”. Będzie to okazja nie tylko spotkania czołowych polskich fotografów przyrody i zobaczenia ich prac, ale również możliwość uczestniczenia w dziewięciu pokazach multimedialnych na wielkim ekranie, koncercie Orkiestry Świętego Mikołaja, warsztatach fotograficzne z Canon Polska oraz spotkaniu z przyrodnikiem i dziennikarzem - Adamem Wajrakiem.

2017-01-20 · 18:40
W najbliższą sobotę i niedzielę Polsat oraz Polsat News zawitają z programem „Bezpieczna Zima z GOPR” w Bieszczady. Na zdjęciu: ekipa Polsat News podczas realizacji zdjęć w Bieszczadach - od lewej: Patryk Jakowski, Joanna Górska oraz Michał Giersz. W powstawanie programu zaangażowany był również Stanisław Strzyżewski z portalu Bieszczady.pl (po prawej) :: Fot. Stanisław Strzyżewski / Bieszczady.pl © 2017Od początku zimowych ferii na antenie stacji Polsat oraz Polsat News można śledzić akcję promująca bezpieczny, aktywny wypoczynek „Bezpieczna Zima z GOPR”. Jej celem jest przybliżenie zasad bezpieczeństwa obowiązujących zarówno na stokach narciarskich, jak i podczas zimowych wycieczek – nie tylko w góry. W najbliższy weekend (21 i 22 stycznia 2017) Polsat zawita z programem w Bieszczady. W powstawanie programu włączył się również portal Bieszczady.pl.
więcej »
S e r w i s    r e k o m e n d o w a n y    p r z e z :
Podkarpacka Regionalna Organizacja Turystyczna
Bieszczadzki Park Narodowy
Bieszczadzka Grupa GOPR
Muzeum Budownictwa Ludowego - skansen w Sanoku
Fundacja Bieszczadzkiej Kolejki Leśnej
Polecamy bezpieczne przeglądarki:    Pobierz Google Chrome      Pobierz Firefoksa      Pobierz przeglądarkę Opera        

UWAGA COPYRIGHT

Wszystkie materiały prezentowane na stronach serwisu www.bieszczady.pl (np. teksty, layout, grafiki, zdjęcia, logotypy, kod html/css etc.)
chronione są prawem autorskim. Ich nieautoryzowane wykorzystanie w jakikolwiek sposób jest karalne.
All of the materials presented on the site www.bieszczady.pl (e.g. articles, graphics, photos, layouts, logos, html/css code etc.)
are copyrighted. Any kind of their unauthorised usage is punishable.

Wszelkie prawa zastrzeżone • All rights reserved
www.bieszczady.pl © 2000-2018


-->