bieszczady noclegi agroturystyka

Pogoda w regionie

26.05.17 12:03
Nadchodzi poprawa pogody.
Coraz liczniejsze rozpogodzenia i poprawa warunków turystycznych.
+22 +9°C

pogoda w Bieszczadach
  Webcamy:

Filmy z Bieszczadów

Więcej filmów na vimeo.com/bieszczady

Polecamy

Pomnik Ofiarom Gór zostanie odsłonięty w Bieszczadach

2011-08-12 · 13:31

W piątek 26 sierpnia 2011r. na Przełęczy Wyżnej w Bieszczadach zostanie odsłonięty pomnik „Ofiarom gór i ratownikom niosącym im pomoc”. To pierwszy tego typu obelisk upamiętniający ludzi, którzy jako turyści stracili życie w Bieszczadach. Choć góry te uważane są za łagodne, to kroniki Grupy Bieszczadzkiej GOPR w ciągu półwiecza jej istnienia zanotowały 99 ofiar śmiertelnych. Były wśród nich osoby zmarłe z wychłodzenia, w wyniku uderzeń piorunów i na skutek zawałów serca.

Pomysłodawcą pomnika, autorem projektu i wykonawcą jednocześnie jest Roman Dawidziak, rzeszowski konserwator zabytków i jednocześnie ratownik ochotnik GOPR.
- Bryła obelisku wykonana z łomów piaskowca ma nawiązywać do grzędy skalnej zwieńczonej krzyżem – mówi projektant i wykonawca pomnika. - Wszystkie elementy mają tu swoją symbolikę: krzyż ma wielorakie i bardzo czytelne w naszej kulturze znaczenie, z kolei głęboka rysa w konstrukcji przypominać ma o przewadze sił natury na słabością i nicością człowieka w obliczu gór.
Artystycznie wkomponowane w obelisk będą: emblemat GOPR, lina ratownicza związana w tzw.„buchtę” oraz imitacje szadzi i lodu na kamieniu. Całość jest już niemal gotowa, pozostało zamocować elementy wykończenia i uporządkować teren.

- Pomnik w zamyśle autorów ma przypominać o tragicznych zdarzeniach w naszych górach, ale też uświadamiać, że wielu z takich tragedii udało się zapobiec, dzięki akcjom ratunkowym. Dlatego jest on dedykowany „Ofiarom gór i ratownikom niosącym im pomoc” – wyjaśnia Grzegorz Chudzik, naczelnik Grupy Bieszczadzkiej GOPR. - W realizację pomnika bardzo zaangażowali się bieszczadzcy samorządowcy. Odsłonięcie obelisku jest dla nas miłym akcentem obchodów 50-lecia ratownictwa w Bieszczadach. 

Fundatorami obelisku są samorządy powiatu bieszczadzkiego: Miasto i Gmina Ustrzyki Dolne, Gmina Lutowiska, Gmina Czarna i Starostwo Bieszczadzkie. Uroczystość odsłonięcia będzie miała charakter spotkania goprowców i ludzi gór bez nadawania większego rozgłosu. Pomnik będzie drugim, po „głazach Harasymowicza” tego typu obiektem na Przełęczy Wyżnej. Obok niego wiedzie uczęszczany szlak na Połoninę Wetlińską.

Program uroczystości w piątek 26 sierpnia 2011 r.:

  • godz. 14.00 - odsłonięcie i poświęcenie Pomnika,
  • godz. 14.30 - przejazd na camping do Górnej Wetlinki, spotkanie przy ognisku zorganizowane przez „Kuchnię Polową” Grupy Bieszczadzkiej GOPR.

Komentarze: (1)

zakapior, Bieszczady, 2011-08-14 · 10:17
Niekończące się pasmo martyrologii. Pasuje jeszcze postawić kaplicę i dom pogrzebowy do kompletu.
Serwis Regionalny www.bieszczady.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zawartych w komentarzach i opiniach publikowanych przez użytkowników niniejszego serwisu. Publikowane komentarze są tylko i wyłącznie prywatnymi opiniami użytkowników Serwisu Regionalnego www.bieszczady.pl i stanowią własność ich autorďż˝w. Autorzy komentarzy ponoszą pełną odpowiedzialność za publikowane przez nich treści. W przypadku konsekwencji prawnych wynikających z ich publikacji, redakcja portalu Bieszczady.pl może przekazać wszelkie informacje stronom zainteresowanym na temat danego użytkownika oraz pomóc w jego zlokalizowaniu.
Zachowujemy oryginalną pisownię nadesłanych komentarzy.
Warto przeczytać

2017-05-26 · 11:15
Pod koniec czerwca 2017 ratownicy Bieszczadzkiej Grupy GOPR wyruszają na podbój drugiego co do wysokości szczytu Pamiru – Piku Lenina. Szczyt ten do czasu rozpadu Związku Radzieckiego był trzecim szczytem całego ZSRR. Leży na granicy Kirgistanu i Tadżykistanu, w olbrzymich górach Pamiru i wznosi się na wysokość 7134 m n.p.m.
2014-12-17 · 18:45
Bieszczadzka Grupa GOPR, Urząd Miejski Ustrzyki Dolne oraz Ustrzycki Dom Kultury zapraszają na 11. Edycję XI Przeglądu Filmów Górskich. Organizowana z powodzeniem cykliczna impreza jak zwykle zawita do Ustrzyk Dolnych. W 2015 roku impreza odbędzie się w dniach 16-18 stycznia. Zapraszamy do zapoznania się z programem imprezy.
2013-12-13 · 11:05
Bieszczadzka Grupa GOPR zaprasza na jubileuszowy – 10. Przegląd Filmów Górskich w Ustrzykach Dolnych. Przegląd odbędzie się w dniach 17-19 stycznia 2014. Zapraszamy do zapoznania się z programem imprezy.
2011-04-20 · 21:50
20 kwietnia w godzinach wczesno popołudniowych na południowych stokach Krzemienia wybuchł pożar. Ogień, który na szczęście szybko spostrzegli pracownicy Bieszczadzkiego Parku Narodowego, pojawił się w suchych, nasłonecznionych trawach połonin i został najprawdopodobniej zaprószony przez nieostrożnych turystów.
2011-02-02 · 06:39
Informujemy, że radiolinia zapewniająca kontakt telefoniczny ze schroniskiem studenckim „Koliba” na Przysłupiu Caryńskim uległa awarii. Obecnie kontakt ze schroniskiem odbywać się jedynie drogą e-mailową.
Aktualizacja 09.02.2011 · 23:43
Usterka telefonu w schronisku „Koliba” usunięta.

Więcej informacji

2018-03-08 · 20:42
Na antenę Discovery Channel Polska powraca trzecia odsłona popularnego cyklu „Przystanek Bieszczady”. Codzienna, ciężka praca bohaterów i walka z nieprzewidywalną przyrodą, wyraziste charaktery mieszkańców Bieszczad. Do tego dużo humoru, zabawnych sytuacji i emocjonujących zwrotów akcji, które narzuca prawdziwe życie. To wszystko w nowej serii ”Przystanku Bieszczady” w każdy czwartek, od 8 marca o godz. 22:00 - tylko na Discovery Channel.
2017-01-20 · 18:40
W najbliższą sobotę i niedzielę Polsat oraz Polsat News zawitają z programem „Bezpieczna Zima z GOPR” w Bieszczady. Na zdjęciu: ekipa Polsat News podczas realizacji zdjęć w Bieszczadach - od lewej: Patryk Jakowski, Joanna Górska oraz Michał Giersz. W powstawanie programu zaangażowany był również Stanisław Strzyżewski z portalu Bieszczady.pl (po prawej) :: Fot. Stanisław Strzyżewski / Bieszczady.pl © 2017Od początku zimowych ferii na antenie stacji Polsat oraz Polsat News można śledzić akcję promująca bezpieczny, aktywny wypoczynek „Bezpieczna Zima z GOPR”. Jej celem jest przybliżenie zasad bezpieczeństwa obowiązujących zarówno na stokach narciarskich, jak i podczas zimowych wycieczek – nie tylko w góry. W najbliższy weekend (21 i 22 stycznia 2017) Polsat zawita z programem w Bieszczady. W powstawanie programu włączył się również portal Bieszczady.pl.
2015-11-28 · 14:45
Na początku stycznia 2016 wyrusza międzynarodowa ekspedycja naukowa do jednego z najrzadziej odwiedzanych miejsc na Ziemi - położonych na Południowym Pacyfiku nowozelandzkich Wysp Antypodów. Wśród członków ekspedycji znalazł się Stanisław Strzyżewski z Leska, który jako jeden z radiooperatorów wyprawy, będzie przeprowadzał z wysp łączności radiowe. Na możliwość nawiązania łączności z Wyspami Antypodów czeka blisko milion radioamatorów z całego świata.
2015-04-13 · 09:06
Komunikat techniczny dotyczący rzekomego rozsyłania spamu przez Bieszczady.pl z serwera "serwerownia.bieszczady.pl".
2014-10-12 · 08:00
Po dłuższej przerwie Bieszczady znów znalazły się w świetle medialnych reflektorów. Startuje wyprodukowany przez HBO Polska serial „Wataha”. Ta profesjonalnie wyprodukowana, duża produkcja to promocyjna szansa dla Bieszczadów. Dlaczego warto zwrócić na serial uwagę? Zapraszamy do lektury. Tylko na Bieszczady.pl: multimedialna, powstała przy współpracy z HBO Polska oraz zespołem Tołhaje niespodzianka.
więcej »
S e r w i s    r e k o m e n d o w a n y    p r z e z :
Podkarpacka Regionalna Organizacja Turystyczna
Bieszczadzki Park Narodowy
Bieszczadzka Grupa GOPR
Muzeum Budownictwa Ludowego - skansen w Sanoku
Fundacja Bieszczadzkiej Kolejki Leśnej
Polecamy bezpieczne przeglądarki:    Pobierz Google Chrome      Pobierz Firefoksa      Pobierz przeglądarkę Opera        

UWAGA COPYRIGHT

Wszystkie materiały prezentowane na stronach serwisu www.bieszczady.pl (np. teksty, layout, grafiki, zdjęcia, logotypy, kod html/css etc.)
chronione są prawem autorskim. Ich nieautoryzowane wykorzystanie w jakikolwiek sposób jest karalne.
All of the materials presented on the site www.bieszczady.pl (e.g. articles, graphics, photos, layouts, logos, html/css code etc.)
are copyrighted. Any kind of their unauthorised usage is punishable.

Wszelkie prawa zastrzeżone • All rights reserved
www.bieszczady.pl © 2000-2019


-->