bieszczady noclegi agroturystyka

Pogoda w regionie

26.05.17 12:03
Nadchodzi poprawa pogody.
Coraz liczniejsze rozpogodzenia i poprawa warunków turystycznych.
+22 +9°C

pogoda w Bieszczadach
  Webcamy:

Filmy z Bieszczadów

Więcej filmów na vimeo.com/bieszczady

Polecamy

Premiera nowej płyty Tołhajów - KONKURS!

2011-09-16 · 13:47

Dzisiaj ma miejsce premiera długo oczekiwanego, nowego albumu bieszczadzkiej grupy Tołhaje pt. „Stereokarpaty”. Premierze płyty będzie towarzyszył koncert w sanockim Muzeum Budownictwa Ludowego w Sanoku (skansen, godz. 21.00), na którym zespół zaprezentuje premierowy materiał. Oprawę koncertu będą stanowiły projekcje unikalnych, archiwalnych filmów zarejestrowanych na kliszy 16mm podczas powstawania sanockiego skansenu. Wydarzenie będzie towarzyszyło uroczystym obchodom otwarcia ekspozycji Miasteczka Galicyjskiego w MBL Sanok.

Nowy, koncepcyjny album powstawał długo, bo prawie 8 lat. Piosenki przeszły długą drogę od momentu powstania nagrań demo aż do ich końcowych wersji. Skąd wziął się oraz co oznacza tytuł płyty? „Στέρεος” (czyt. stereos) oprócz określenia jakości dźwięku, oznacza po grecku „solidny”, „mocny”, „dobrze zbudowany, skonstruowany”. „Stereos” jest również pokrewnym słowem do greckiego „στερέωμα” (stereoma), które oznacza podstawę, rzecz, która dostarcza wsparcia (np. w sensie motorycznym, mechanicznym, napędza coś). Oznacza również sklepienie niebieskie widoczne nad naszymi głowami. Taka jest właśnie nowa płyta Tołhajów: nowoczesna, przestrzenna, dojrzalsza i otoczona karpackimi, stereofonicznymi inspiracjami. Więcej informacji na nowej witrynie zespołu: http://tolhaje.pl.

Dzięki uprzejmości Polskiego Radia Rzeszów, zapraszamy do posłuchania przeprowadzonego przez Rafała Potockiego wywiadu z gitarzystą zespołu – Januszem Demkowiczem, który tłumaczy m.in. dlaczego tak długo trwały prace nad nowym albumem. Zapraszamy również do posłuchania 2 pełnych nagrań z albumu oraz kilku jej fragmentów, a także do wzięcia udziału w konkursie. Do wygrania 5 płyt z autografami członków zespołu.

 

KONKURS „TOŁHAJE – STEREOKARPATY”

Do wygrania 5 tołhajowych płyt „Stereokarpaty” z autografami członków zespołu. Zasady uczestnictwa w konkursie są bardzo proste. Należy nadesłać na adres konkurs@poczta.bieszczady.pl jednorazowe zgłoszenie swojego uczestnictwa podając w tytule E-maila hasło „Tołhaje – Stereokarpaty”, a w treści wiadomości swoje imię i nazwisko. Spośród otrzymanych zgłoszeń uczestnictwa, nagrodzimy pierwsze, dziesiąte, dwudzieste, trzydzieste oraz czterdzieste zgłoszenie nadesłane na w/w adres E-mail wg chronologicznej kolejności – liczy się kolejność zgłoszeń.  Konkursowe zgłoszenia będą przyjmowane pomiędzy  16 września 2011 r. a północą 18 września 2011 r. Rozwiązanie konkursu oraz ogłoszenie wyników konkursu nastąpi w dniu 19 września 2011 na stronach portalu Bieszczady.pl oraz na naszym facebookowym profilu: http://facebook.com/bieszczady, a zwycięzcy zostaną poinformowani o nagrodzie również za pośrednictwem poczty elektronicznej. Przed wzięciem udziału w konkursie, zapoznaj się z jego regulaminem [format PDF]. Powodzenia!

Aktualizacja 19.09.2011 · 11:08

Konkurs rozwiązany!

Gratulujemy Zwycięzcom, których zgłoszenia odebraliśmy kolejno jako pierwsze, dziesiąte, dwudzieste, trzydzieste oraz czterdzieste:

  1. Bartosz Urbański
  2. Michał Kołodziejczyk
  3. Czarek Bańkowski
  4. Dariusz Sieradzki
  5. Artur Trzciński

Szczęśliwców poinformowaliśmy o wygranej drogą e-mailową, a nagrody zostaną przesłane za pośrednictwem Poczty Polskiej. Gratulujemy!

 

Nasza subiektywna recenzja

Po niemal ośmiu latach od nagrania debiutanckiego krążka „A w Niedziela Rano”, Tołhaje wracają z nowym materiałem. W pięknym stereo, i niemal kolorze. Przez tych kilka lat, mimo, że sporo koncertowali, zrobiło się o nich nieco cicho. Zajęci współpracą z innymi zespołami (m.in. z Pink Freud, Nosowską, czy Zakopowerem) doskonalili muzyczny warsztat. A czas potrzebny na przemyślenie nowego materiału wyszedł im chyba na dobre. Ale uwaga: fani poprzedniego wydawnictwa, oczekujący skocznych melodii na folkową nutę mogą poczuć się miejscami zaskoczeni. Bowiem „Stereokarpaty” to płyta dojrzalsza, a muzycy nie szukają ani „deepforestowych” efektów, poklasku, ani łatwych akordów. Już po pierwszym utworze, który łączy jeszcze nowa płytę z poprzednią, zespół zaskakuje słuchacza burzeniem linii melodycznej w najmniej oczekiwanych momentach. Po to, aby móc – o ile zgodzimy się na taką grę - wracać do tych samych utworów nie raz, bawiąc się jazzującym folkiem, brzmieniem liry korbowej (gościnnie Maciej „Korba” Cierliński), czy też elementami vintage’owej elektroniki spod znaku theremina. A jak daleko sięgają ich muzyczne inspiracje i pomysły słychać choćby w „Da Za Gora, Da Za Lias” - takiego pulsującego, gitarowego przejścia  nie powstydziłby się w swoich folkowych produkcjach nawet Peter Gabriel.

Mimo dynamicznego charakteru (wspaniały bas i wykreowana przestrzeń), to album nieco melancholijny, odwołujący się do wspomnień z dzieciństwa, Księżyca (zamykająca płytę „Kołysanka”), ojczyzny sprzed czasów wojny i poszukiwania miłości przez ówczesnych (a może przede wszystkim obecnych?) mieszkańców Karpat. Utwory zaśpiewane pięknym, białym głosem przez Marysię Jurczyszyn w mieszance ukraińskiego i wschodniokarpackich dialektów zostają długo w pamięci. Kilka dni temu wędrowałem po bieszczadzkich połoninach bez odtwarzacza mp3 i słuchawek, nucąc sobie w myślach „Ej, Było Ne Hrymilo”, czy też „Oj, Ne Budu, Ne Budu”, które były fantastycznym tłem dla krajobrazów i przestrzeni Karpat Wschodnich.

Polecam tą płytę tym, którzy oczekują od produkcji folkowych czegoś więcej, niż perfekcyjnego odtwarzania ludowych melodii na tradycyjnych instrumentach co do nuty. Dzięki dopracowanemu brzmieniu i własnym pomysłom, Tołhaje przemycają to, co najbardziej istotne między folkowymi nutami. Własną, nieskrępowaną kreatywność przy wielkim szacunku dla oryginalnej muzyki ludowej.  Warto.

Stanisław Strzyżewski / Bieszczady.pl

Tołhaje – „Stereokarpaty”, Ursa Maior 2011


Komentarze: (1)

doogie10, Tarnów, 2011-09-26 · 12:50
Witam, Zakupiłem na koncercie w Sanoku nową płytę, koncert mi się bardzo podobał, zwłaszcza połączenie muzyki i filmu(filmów), które były wyświetlane podczas koncertu. Jednak po powrocie do domu i przesłuchaniu płyty na spokojnie, raz, drugi, trzeci i kolejny... niestety z przykrością muszę stwierdzić, iż pierwsza płyta bardziej mi przypadła do gustu. Jest to moja subiektywna ocena. Natomiast płyta jako płyta zrealizowana jest wyśmienicie, brzmienia są po prostu takie jakie być powinny. pozdrawiam
Serwis Regionalny www.bieszczady.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zawartych w komentarzach i opiniach publikowanych przez użytkowników niniejszego serwisu. Publikowane komentarze są tylko i wyłącznie prywatnymi opiniami użytkowników Serwisu Regionalnego www.bieszczady.pl i stanowią własność ich autorďż˝w. Autorzy komentarzy ponoszą pełną odpowiedzialność za publikowane przez nich treści. W przypadku konsekwencji prawnych wynikających z ich publikacji, redakcja portalu Bieszczady.pl może przekazać wszelkie informacje stronom zainteresowanym na temat danego użytkownika oraz pomóc w jego zlokalizowaniu.
Zachowujemy oryginalną pisownię nadesłanych komentarzy.
Warto przeczytać

2015-10-12 · 15:24
Warszawski Klub Krótkofalowców SP5PPK otrzymał pozwolenie radiowe do przeprowadzania łączności radiowych pod specjalnym znakiem wywoławczym HF13URSA. Stacja będzie pracowała w celu promowania Bieszczadów i zostanie zainstalowana w Bieszczadzkiej Wytwórni Piwa Ursa Maior. W trzeci weekend października radioamatorzy zapraszają do obejrzenia pracy krótkofalowców na żywo.
2014-11-26 · 20:19
Zbliża się premiera trzeciej płyty bieszczadzkiego zespołu Tołhaje – „Czereda”. Już 28 listopada 2014 pojawi się w sprzedaży w całej Polsce. Singiel „Ziele” został zamieszczony w propozycjach nowości Listy Przebojów Programu Trzeciego Polskiego Radia. Aby zaistnieć dłużej na liście zapraszamy do oddawania głosów na w/w utwór po zalogowaniu się na stronie Trójki. UWAGA KONKURS!
2014-08-19 · 09:32
Zapraszamy na jezzowy koncert z "górnej półki" do Centrum Ursa Maior w Uhercach Mineralnych. Piotr Lemańczyk jest uważany za jednego z najwybitniejszych polskich basistów jazzowych. Koncertuje i nagrywa z najwybitniejszymi nazwiskami światowego jazzu takimi jak: Jerry Bergonzi (USA), Seamus Blake (USA), Dave Kikoski (USA), Tim Hagans (USA), Brian Melvin (USA), Walter Smith III (USA), Gary Novak (USA), Avishai Cohen (Izrael) i innymi.
2014-07-31 · 13:39
3 sierpnia 2014 (niedziela) w Zatwarnicy odbędzie się „Kiermasz bojkowski” z interesującymi koncertami, warsztatami rękodzieła i rzemiosła ludowego oraz stoiskami bieszczadzkiego produktu lokalnego. Warto zajrzeć do Zatwarnicy.
2014-07-16 · 12:46
W dniach 6-13 sierpnia 2014 w malowniczo położonej pod granicą ze Słowacją Balnicy odbędą się atrakcyjne warsztaty artystyczne. Poprowadzą je członkowie folkowej formacji Matragona oraz zaprzyjaźnieni z zespołem artyści i performerzy.

Więcej informacji

2018-03-08 · 20:42
Na antenę Discovery Channel Polska powraca trzecia odsłona popularnego cyklu „Przystanek Bieszczady”. Codzienna, ciężka praca bohaterów i walka z nieprzewidywalną przyrodą, wyraziste charaktery mieszkańców Bieszczad. Do tego dużo humoru, zabawnych sytuacji i emocjonujących zwrotów akcji, które narzuca prawdziwe życie. To wszystko w nowej serii ”Przystanku Bieszczady” w każdy czwartek, od 8 marca o godz. 22:00 - tylko na Discovery Channel.
2017-08-05 · 19:55
Stowarzyszenie „Zatwarnica” zaprasza 6 sierpnia 2017 na 9. edycję Kiermaszu Bojkowskiego.  W programie imprezy m.in. występy zespołów „Senioreczki”, „Połoniny”, „Wołosatki” oraz zespołu „Ethno XL” z Ukrainy.
2017-06-29 · 11:33
W najbliższą sobotę 1 lipca 2017 w Lutowiskach odbędzie się 16. edycja Powojennych Targów Końskich. Zapraszamy do zapoznania się z programem imprezy.
2017-04-12 · 14:49

W nadchodzący długi weekend majowy, po raz pierwszy odbędzie się Bieszczadzki Festiwal Fotografii i Filmu Przyrodniczego „Dzikie jest piękne”. Będzie to okazja nie tylko spotkania czołowych polskich fotografów przyrody i zobaczenia ich prac, ale również możliwość uczestniczenia w dziewięciu pokazach multimedialnych na wielkim ekranie, koncercie Orkiestry Świętego Mikołaja, warsztatach fotograficzne z Canon Polska oraz spotkaniu z przyrodnikiem i dziennikarzem - Adamem Wajrakiem.

2017-01-20 · 18:40
W najbliższą sobotę i niedzielę Polsat oraz Polsat News zawitają z programem „Bezpieczna Zima z GOPR” w Bieszczady. Na zdjęciu: ekipa Polsat News podczas realizacji zdjęć w Bieszczadach - od lewej: Patryk Jakowski, Joanna Górska oraz Michał Giersz. W powstawanie programu zaangażowany był również Stanisław Strzyżewski z portalu Bieszczady.pl (po prawej) :: Fot. Stanisław Strzyżewski / Bieszczady.pl © 2017Od początku zimowych ferii na antenie stacji Polsat oraz Polsat News można śledzić akcję promująca bezpieczny, aktywny wypoczynek „Bezpieczna Zima z GOPR”. Jej celem jest przybliżenie zasad bezpieczeństwa obowiązujących zarówno na stokach narciarskich, jak i podczas zimowych wycieczek – nie tylko w góry. W najbliższy weekend (21 i 22 stycznia 2017) Polsat zawita z programem w Bieszczady. W powstawanie programu włączył się również portal Bieszczady.pl.
więcej »
S e r w i s    r e k o m e n d o w a n y    p r z e z :
Podkarpacka Regionalna Organizacja Turystyczna
Bieszczadzki Park Narodowy
Bieszczadzka Grupa GOPR
Muzeum Budownictwa Ludowego - skansen w Sanoku
Fundacja Bieszczadzkiej Kolejki Leśnej
Polecamy bezpieczne przeglądarki:    Pobierz Google Chrome      Pobierz Firefoksa      Pobierz przeglądarkę Opera        

UWAGA COPYRIGHT

Wszystkie materiały prezentowane na stronach serwisu www.bieszczady.pl (np. teksty, layout, grafiki, zdjęcia, logotypy, kod html/css etc.)
chronione są prawem autorskim. Ich nieautoryzowane wykorzystanie w jakikolwiek sposób jest karalne.
All of the materials presented on the site www.bieszczady.pl (e.g. articles, graphics, photos, layouts, logos, html/css code etc.)
are copyrighted. Any kind of their unauthorised usage is punishable.

Wszelkie prawa zastrzeżone • All rights reserved
www.bieszczady.pl © 2000-2018


-->