Liceum im. Gen. Andersa w Lesku rozpoczęło realizację polsko-słowackiego projektu „Karpackie Niebo” mającego na celu rozwój produktów turystycznych związanych z astronomią na terenie polsko-słowackiego pogranicza. Ten niezwykle interesujący projekt współfinansowany jest ze środków Unii Europejskiej (Europejski Fundusz Rozwoju Regionalnego) w ramach Programu Współpracy Transgranicznej Rzeczpospolita Polska-Republika Słowacka 2007 - 2013.„Karpackie Niebo” to ambitny projekt mający na calu promowanie oraz wspieranie inicjatyw skupionych wokół szkolnych placówek wyposażonych w sprzęt do obserwacji astronomicznych. To inwestycja związana z budową np. sal dydaktycznych.

Tego typu placówka istnieje już na poddaszu leskiego LO według opracowanego wcześniej projektu obserwatorium astronomicznego (budowa klatki schodowej do obserwatorium, dwóch sal dydaktycznych, magazynów technicznych i ciągu komunikacyjnego na potrzeby obserwatorium), pełniących funkcję zaplecza dydaktycznego dla istniejącego obserwatorium astronomicznego w Lesku i planetarium i obserwatorium na Przełęczy Kolonickiej.
Dzięki realizowanemu projektowi, pozyskane zostały środki na nowoczesną infrastrukturę (wyposażenie sal dydaktycznych w meble i urządzenia multimedialne) i wyposażenia astronomicznego obserwatorium w LO – zakup sprzętu do prowadzenia obserwacji astronomicznych i prezentacji przeznaczonego specjalnie dla uczniów i turystów.
- Realizowany projekt ma na zadaniu zwiększenie atrakcyjności Powiatu Leskiego i miasta Leska, jako jednostek aktywnych, przyjaznych i ukierunkowanych na rozwój edukacji i turystyki. To również transgraniczna wymiana doświadczeń i wiedzy związanej z astronomią, wspólne konferencje tematyczne i warsztaty, wspólne wydawnictwa, przewodniki i poradniki tematyczne. Pragniemy realizować zadania związane jednocześnie i z turystyką i z edukacją – mówi dyrektor leskiego L.O. – Bernard Baran.
W ramach projektu „Karpackie Niebo” polscy oraz słowaccy partnerzy projektu będą realizować zadania edukacyjne i turystyczne, m.in. :
- zapewnienie możliwości prowadzenia zajęć z fizyki i astronomii oraz obserwacji astronomicznych dla uczniów LO i uczniów szkół leskich w profesjonalnych warunkach
- organizacja pokazów, sesji naukowych poświęconych astronomii, spotkań astronomicznych, wycieczek turystycznych połączonych z obserwacjami nieba.
- zapewnienie prowadzenia zajęć-prezentacji oraz obserwacji astronomicznych dla grup turystycznych
- powołanie do działania Klubu Astronomicznego i Fotograficznego zrzeszającego pasjonatów fotografii, obserwacji i astrofotografii
Realizatorzy projektu będą kontynuowali inne, długofalowe działania - przede wszystkim poprzez zwiększenie atrakcyjności turystycznej pogranicza- poprzez budowę i modernizację infrastruktury turystycznej, oraz opracowane, nowe produkty turystyczne związane z astronomią. Innym, waznym celem realizowanych działań będzie rozwój społeczeństwa informacyjnego- poprzez wykorzystanie w projekcie technologii telekomunikacyjnej do wymiany informacji, promocji a także umożliwiania zdalnej pracy i edukacji w dziedzinie astronomii. Zarówno polscy, jak i słowaccy realizatorzy projektu nie zapominają o ochronie środowiska - poprzez promowanie rozwiązań ograniczających negatywne oddziaływania na środowisko (zanieczyszczenie światłem) oraz podnoszenie świadomości ekologicznej mieszkańców regionu i lokalnych firm.
Całość projektu została zabudżetowana na 182 626,40 Euro , czego dotacja z Unii Europejskiej wyniosła 155 232,44 Euro - 85% budżetu). Pozostałe 15% środków to środki własne leskiego LO w wysokości 27 393,96 Euro (15% budżetu).

Na rok 2010 przewidziano m.in. realizację inwestycji związanej z budową sal dydaktycznych na poddaszu LO według opracowanego wcześniej projektu budowlanego: IV kwartał 2009 – IV kwartał 2010. W przyszłym roku zaplanowano również zakup sprzętu do prowadzenia obserwacji astronomicznych i prezentacji przeznaczonego specjalnie dla uczniów i turystów, zakup wyposażenia sal dydaktycznych i pomocy naukowych. Odbędzie się również spotkanie roboczego partnerów w Lesku, w którym wezmą udział wszyscy partnerzy projektu.
Projekt „Karpackie Niebo” zarówno po polskiej, jak i słowackiej części łuku Karpat to wyjątkowa szansa na propagowanie ciekawych form nauczania wśród młodzieży szkolnej. Szczególnie iż na położonych na obrzeżach obydwu krajach regionach dostęp do nowoczesnych pomocy naukowych i sprzętu astronomicznego jest znikoma. Obydwa regiony posiadają również świetne predyspozycje do realizacji projektów związanych z astronomią: ilość aglomeracji zanieczyszających nocne niebo miejskimi światłami, jak i zakładów przemysłowych emitujących zanieczyszczenia jest niewielka.
Podobnie jak w przypadku inicjatywy
uruchomienia pierwszego obserwatorium astronomicznego w polskich Karpatach – przy Liceum Ogólnokształcącym w Lesku, patronat internetowy nad polską realizacją projektu „Karpackie Niebo” sprawuje Portal www.Bieszczady.pl
Serwis Regionalny www.bieszczady.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zawartych w komentarzach i opiniach publikowanych przez użytkowników niniejszego serwisu. Publikowane komentarze są tylko i wyłącznie prywatnymi opiniami użytkowników Serwisu Regionalnego www.bieszczady.pl i stanowią własność ich autorďż˝w. Autorzy komentarzy ponoszą pełną odpowiedzialność za publikowane przez nich treści. W przypadku konsekwencji prawnych wynikających z ich publikacji, redakcja portalu Bieszczady.pl może przekazać wszelkie informacje stronom zainteresowanym na temat danego użytkownika oraz pomóc w jego zlokalizowaniu.
Zachowujemy oryginalną pisownię nadesłanych komentarzy.
Komentarze: (2)