bieszczady noclegi agroturystyka

Pogoda w regionie

26.05.17 12:03
Nadchodzi poprawa pogody.
Coraz liczniejsze rozpogodzenia i poprawa warunków turystycznych.
+22 +9°C

pogoda w Bieszczadach
  Webcamy:

Filmy z Bieszczadów

Więcej filmów na vimeo.com/bieszczady

Polecamy

Projekt „Karpackie Niebo”

2009-10-07 · 15:53
Liceum im. Gen. Andersa w Lesku rozpoczęło realizację polsko-słowackiego projektu „Karpackie Niebo” mającego na celu rozwój produktów turystycznych związanych z astronomią na terenie polsko-słowackiego pogranicza. Ten niezwykle interesujący projekt współfinansowany jest ze środków Unii Europejskiej (Europejski Fundusz Rozwoju Regionalnego) w ramach Programu Współpracy Transgranicznej Rzeczpospolita Polska-Republika Słowacka 2007 - 2013.

„Karpackie Niebo” to ambitny projekt mający na calu promowanie oraz wspieranie inicjatyw skupionych wokół szkolnych placówek wyposażonych w sprzęt do obserwacji astronomicznych. To inwestycja związana z budową np. sal dydaktycznych.

Tego typu placówka istnieje już na poddaszu leskiego LO według opracowanego wcześniej projektu obserwatorium astronomicznego (budowa klatki schodowej do obserwatorium, dwóch sal dydaktycznych, magazynów technicznych i ciągu komunikacyjnego na potrzeby obserwatorium), pełniących funkcję zaplecza dydaktycznego dla istniejącego obserwatorium astronomicznego w Lesku i planetarium i obserwatorium na Przełęczy Kolonickiej.

Dzięki realizowanemu projektowi, pozyskane zostały środki na nowoczesną infrastrukturę (wyposażenie sal dydaktycznych w meble i urządzenia multimedialne) i wyposażenia astronomicznego obserwatorium w LO – zakup sprzętu do prowadzenia obserwacji astronomicznych i prezentacji przeznaczonego specjalnie dla uczniów i turystów.

- Realizowany projekt ma na zadaniu zwiększenie atrakcyjności Powiatu Leskiego i miasta Leska, jako jednostek aktywnych, przyjaznych i ukierunkowanych na rozwój edukacji i turystyki. To również transgraniczna wymiana doświadczeń i wiedzy związanej z astronomią, wspólne konferencje tematyczne i warsztaty, wspólne wydawnictwa, przewodniki i poradniki tematyczne. Pragniemy realizować zadania związane jednocześnie i z turystyką i z edukacją – mówi dyrektor leskiego L.O. – Bernard Baran.

W ramach projektu „Karpackie Niebo” polscy oraz słowaccy partnerzy projektu będą realizować zadania edukacyjne i turystyczne, m.in. :
  • zapewnienie możliwości prowadzenia zajęć z fizyki i astronomii oraz obserwacji astronomicznych dla uczniów LO i uczniów szkół leskich w profesjonalnych warunkach
  • organizacja pokazów, sesji naukowych poświęconych astronomii, spotkań astronomicznych, wycieczek turystycznych połączonych z obserwacjami nieba.
  • zapewnienie prowadzenia zajęć-prezentacji oraz obserwacji astronomicznych dla grup turystycznych
  • powołanie do działania Klubu Astronomicznego i Fotograficznego zrzeszającego pasjonatów fotografii, obserwacji i astrofotografii

Realizatorzy projektu będą kontynuowali inne, długofalowe działania - przede wszystkim poprzez zwiększenie atrakcyjności turystycznej pogranicza- poprzez budowę i modernizację infrastruktury turystycznej, oraz opracowane, nowe produkty turystyczne związane z astronomią. Innym, waznym celem realizowanych działań będzie rozwój społeczeństwa informacyjnego- poprzez wykorzystanie w projekcie technologii telekomunikacyjnej do wymiany informacji, promocji a także umożliwiania zdalnej pracy i edukacji w dziedzinie astronomii. Zarówno polscy, jak i słowaccy realizatorzy projektu nie zapominają o ochronie środowiska - poprzez promowanie rozwiązań ograniczających negatywne oddziaływania na środowisko (zanieczyszczenie światłem) oraz podnoszenie świadomości ekologicznej mieszkańców regionu i lokalnych firm.

Całość projektu została zabudżetowana na 182 626,40 Euro , czego dotacja z Unii Europejskiej wyniosła 155 232,44 Euro - 85% budżetu). Pozostałe 15% środków to środki własne leskiego LO w wysokości 27 393,96 Euro (15% budżetu).

Na rok 2010 przewidziano m.in. realizację inwestycji związanej z budową sal dydaktycznych na poddaszu LO według opracowanego wcześniej projektu budowlanego: IV kwartał 2009 – IV kwartał 2010. W przyszłym roku zaplanowano również zakup sprzętu do prowadzenia obserwacji astronomicznych i prezentacji przeznaczonego specjalnie dla uczniów i turystów, zakup wyposażenia sal dydaktycznych i pomocy naukowych. Odbędzie się również spotkanie roboczego partnerów w Lesku, w którym wezmą udział wszyscy partnerzy projektu.
Projekt „Karpackie Niebo” zarówno po polskiej, jak i słowackiej części łuku Karpat to wyjątkowa szansa na propagowanie ciekawych form nauczania wśród młodzieży szkolnej. Szczególnie iż na położonych na obrzeżach obydwu krajach regionach dostęp do nowoczesnych pomocy naukowych i sprzętu astronomicznego jest znikoma. Obydwa regiony posiadają również świetne predyspozycje do realizacji projektów związanych z astronomią: ilość aglomeracji zanieczyszających nocne niebo miejskimi światłami, jak i zakładów przemysłowych emitujących zanieczyszczenia jest niewielka.

Podobnie jak w przypadku inicjatywy uruchomienia pierwszego obserwatorium astronomicznego w polskich Karpatach – przy Liceum Ogólnokształcącym w Lesku, patronat internetowy nad polską realizacją projektu „Karpackie Niebo” sprawuje Portal www.Bieszczady.pl

Komentarze: (2)

Marcin Kawka, Muranów, 2010-01-02 · 18:28
Pierwsze obserwatorium astronomiczne w polskich Karpatach zostało otwarte 29 lipca 1938 na szczycie Popa Iwana w Czarnohorze. Warto o tym pamiętać.
CS, Bieszczady, 2010-04-03 · 15:56
W Lesku jest zbyt jasno wieczorami Jak ktos byl noca w bieszczadach to wie jakie jest piekne niebo. ALE NIE POWINNO BYC SZTUCZNEGO OSWIETLENIA
Serwis Regionalny www.bieszczady.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zawartych w komentarzach i opiniach publikowanych przez użytkowników niniejszego serwisu. Publikowane komentarze są tylko i wyłącznie prywatnymi opiniami użytkowników Serwisu Regionalnego www.bieszczady.pl i stanowią własność ich autorďż˝w. Autorzy komentarzy ponoszą pełną odpowiedzialność za publikowane przez nich treści. W przypadku konsekwencji prawnych wynikających z ich publikacji, redakcja portalu Bieszczady.pl może przekazać wszelkie informacje stronom zainteresowanym na temat danego użytkownika oraz pomóc w jego zlokalizowaniu.
Zachowujemy oryginalną pisownię nadesłanych komentarzy.
Warto przeczytać

2015-02-25 · 23:29
Bieszczadzki Dom Kultury w Lesku zaprasza w najbliższy piątek 27 lutego 2015 o godz. 12.00 na wernisaż fotografii przyrodniczej  mieszkańca Jabłonek - Macieja Grzegorzka. Wernisaż będzie połączony z prezentacją albumu „Bieszczady i moja pasja” zawierający pierwszy zbiór prac tego wielokrotnie nagradzanego autora. Uwaga konkurs!
2014-07-31 · 16:38
Towarzystwo Karpackie i Wydział Architektury Wnętrz Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie zapraszają na wystawę „Opuszczone-ratowane greckokatolickie zespoły cerkiewne południowo-wschodniej Polski”, która będzie prezentowana od 3 do 30 sierpnia 2014 r. w Łopience.
2013-02-27 · 13:23

Serdecznie zapraszamy do udziału w uroczystym podpisaniu memorandum powołującym do życia Park Gwiezdnego Nieba „Bieszczady”. Podpisanie memorandum i towarzysząca mu konferencja odbędą się 8 marca 2013 w Lutowiskach. Celem powołania parku jest edukacja ekologiczna - propagowanie ochrony środowiska nocnego w zakresie ochrony przed sztucznym, nadmiernym światłem, ochrona przyrody oraz promocja turystyki astronomicznej i ekologicznego rozwoju regionu.
Aktualizacja: 07.03.2013 · 17:55

2012-08-30 · 21:46
Grupa miłośników astronomii z Polski i Słowacji pragnie zaszczepić w Bieszczadach inicjatywę znaną i już sprawdzoną na świecie: tworzenie parków nocnego nieba pod nazwą Park Gwiezdnego Nieba „Bieszczady”. Dzięki uprzejmości gminy Lutowiska oraz dyrekcji Bieszczadzkiego Parku narodowego w Lutowiskach odbyły się 2 spotkania robocze poświęcone inicjatywie. Bieszczady mają szansę nie tylko rozświetlić na nowo nocne niebo, ale i promować nowy, modny produkt turystyczny - astroturystykę.
2012-06-14 · 22:46
14 czerwca 2012 r. na terenie nieistniejącej wsi Zawój miało miejsce uroczyste otwarcie ścieżki historycznej „Bieszczady odnalezione”. „Bieszczady Odnalezione” to idea, którą realizują od 2 lat wspólnie dwa Stowarzyszenia: polskie – Stowarzyszenie Rozwoju Wetliny i Okolic z Wetliny i ukraińskie - Beskydzke Zemlactwo z Iwano-Frankowska.

Więcej informacji

2018-03-08 · 20:42
Na antenę Discovery Channel Polska powraca trzecia odsłona popularnego cyklu „Przystanek Bieszczady”. Codzienna, ciężka praca bohaterów i walka z nieprzewidywalną przyrodą, wyraziste charaktery mieszkańców Bieszczad. Do tego dużo humoru, zabawnych sytuacji i emocjonujących zwrotów akcji, które narzuca prawdziwe życie. To wszystko w nowej serii ”Przystanku Bieszczady” w każdy czwartek, od 8 marca o godz. 22:00 - tylko na Discovery Channel.
2017-01-20 · 18:40
W najbliższą sobotę i niedzielę Polsat oraz Polsat News zawitają z programem „Bezpieczna Zima z GOPR” w Bieszczady. Na zdjęciu: ekipa Polsat News podczas realizacji zdjęć w Bieszczadach - od lewej: Patryk Jakowski, Joanna Górska oraz Michał Giersz. W powstawanie programu zaangażowany był również Stanisław Strzyżewski z portalu Bieszczady.pl (po prawej) :: Fot. Stanisław Strzyżewski / Bieszczady.pl © 2017Od początku zimowych ferii na antenie stacji Polsat oraz Polsat News można śledzić akcję promująca bezpieczny, aktywny wypoczynek „Bezpieczna Zima z GOPR”. Jej celem jest przybliżenie zasad bezpieczeństwa obowiązujących zarówno na stokach narciarskich, jak i podczas zimowych wycieczek – nie tylko w góry. W najbliższy weekend (21 i 22 stycznia 2017) Polsat zawita z programem w Bieszczady. W powstawanie programu włączył się również portal Bieszczady.pl.
2015-11-28 · 14:45
Na początku stycznia 2016 wyrusza międzynarodowa ekspedycja naukowa do jednego z najrzadziej odwiedzanych miejsc na Ziemi - położonych na Południowym Pacyfiku nowozelandzkich Wysp Antypodów. Wśród członków ekspedycji znalazł się Stanisław Strzyżewski z Leska, który jako jeden z radiooperatorów wyprawy, będzie przeprowadzał z wysp łączności radiowe. Na możliwość nawiązania łączności z Wyspami Antypodów czeka blisko milion radioamatorów z całego świata.
2015-04-13 · 09:06
Komunikat techniczny dotyczący rzekomego rozsyłania spamu przez Bieszczady.pl z serwera "serwerownia.bieszczady.pl".
2014-10-12 · 08:00
Po dłuższej przerwie Bieszczady znów znalazły się w świetle medialnych reflektorów. Startuje wyprodukowany przez HBO Polska serial „Wataha”. Ta profesjonalnie wyprodukowana, duża produkcja to promocyjna szansa dla Bieszczadów. Dlaczego warto zwrócić na serial uwagę? Zapraszamy do lektury. Tylko na Bieszczady.pl: multimedialna, powstała przy współpracy z HBO Polska oraz zespołem Tołhaje niespodzianka.
więcej »
S e r w i s    r e k o m e n d o w a n y    p r z e z :
Podkarpacka Regionalna Organizacja Turystyczna
Bieszczadzki Park Narodowy
Bieszczadzka Grupa GOPR
Muzeum Budownictwa Ludowego - skansen w Sanoku
Fundacja Bieszczadzkiej Kolejki Leśnej
Polecamy bezpieczne przeglądarki:    Pobierz Google Chrome      Pobierz Firefoksa      Pobierz przeglądarkę Opera        

UWAGA COPYRIGHT

Wszystkie materiały prezentowane na stronach serwisu www.bieszczady.pl (np. teksty, layout, grafiki, zdjęcia, logotypy, kod html/css etc.)
chronione są prawem autorskim. Ich nieautoryzowane wykorzystanie w jakikolwiek sposób jest karalne.
All of the materials presented on the site www.bieszczady.pl (e.g. articles, graphics, photos, layouts, logos, html/css code etc.)
are copyrighted. Any kind of their unauthorised usage is punishable.

Wszelkie prawa zastrzeżone • All rights reserved
www.bieszczady.pl © 2000-2023


-->