bieszczady noclegi agroturystyka

W Bieszczady samochodem

W Bieszczady samochodem

Pogoda w regionie

26.05.17 12:03
Nadchodzi poprawa pogody.
Coraz liczniejsze rozpogodzenia i poprawa warunków turystycznych.
+22 +9°C

pogoda w Bieszczadach
  Webcamy:

Filmy z Bieszczadów

Więcej filmów na vimeo.com/bieszczady

Polecamy

Bieszczady samochodem

W Bieszczady samochodem

2005-03-28 · 18:25

Drogi w Bieszczadach

Bieszczady posiadają dziś bogatą sieć szlaków komunikacji drogowej. Jeszcze w latach 60-tych trudno było dotrzeć w odleglejsze zakątki regionu.

 

Bieszczady oplatają dwie obwodnice: tzw. Mała i Duża Obwodnica Bieszczadzka będące dwoma trasami łączącymi najważniejsze miejsca regionu (patrz mapa obok). Obydwie zaczynają się w Lesku. Stanowią główną arterię komunikacyjną gór i kursują nimi autobusy do bieszczadzkich miejscowości.

Duża Obwodnica Bieszczadzka – (długość - 146 km) - drogi nr: 893 Lesko - Cisna, 897 Cisna - Ustrzyki Górne, 896 Ustrzyki Górne - Ustrzyki Dolne, 891 Ustrzyki Dolne –Lesko. Biegnie przez najbardziej górzyste części regionu.

Mała Obwodnica Bieszczadzka – (długość - 98 km) otacza od południa Zalew Soliński: - drogi nr: 894 Lesko - Czarna , 896 Czarna - Ustrzyki Dolne, 891 Ustrzyki Dolne – Lesko. Łączy się z Dużą Obwodnicą w miejscowości Czarna Dolna.

Ciekawa Trasa - (długość - 52 km) Zagórz - Komańcza - Cisna

 

Jakość dróg

Mimo dużej ilości połączeń drogowych między miejscowościami w Bieszczadach, należy zwrócić uwagę na fakt, że pokonanie ich zajmuje nieco więcej czasu niż w przypadku odcinków o podobnej długości w innych częściach Polski. Jest to spowodowane ich górskich charakterem oraz – niestety – miejscami ich dość słabą jakością.

Część bocznych, drugorzędnych dróg wykorzystywanych jest przez bieszczadzkie służby leśne - możliwość napotkania na poboczach ciężkiego sprzętu do prac leśnych oraz składów drewna. Drogi nie są zbyt szerokie z powodu ukształtowania terenu, zaś niektóre odcinki nie były od dawna remontowane.

W przypadku poruszania się drogami bocznymi zalecamy korzystanie z samochodów o wyższym zawieszeniu (najlepiej z napędem 4x4).

Trasy o nienajlepszym stanie dróg

  • Komańcza - Prełuki. Droga w stanie złym, dziury, czynne osuwisko, na odcinku Prełuki - Duszatyń, dziury i kamienie.
  • Baligród - Wołkowyja, przez Stężnicę, droga miejscami w złym stanie, dziury, brody do pokonania.
  • Stuposiany - Muczne droga w kiepskim stanie, dziury.
  • Tarnawa Dolna - Huzele (k/Leska), przez grzbiet Gruszki, droga w złym stanie, dziury.
  • Ustrzyki Górne – Wołosate, droga w kiepskim stanie, dziury.
  • Zatwarnica - Krywe, można dojechac tylko do Hulskiego.

Drogi zimą

W sezonie zimowych wszystkie główne drogi w regionie są regularnie odśnieżane przez służby drogowe. Niemniej jednak ich górskie usytuowanie nie wyklucza przejściowych problemów. Unikniemy ich jeśli w miesiącach zimowych poruszać się będziemy pojazdami z napędem 4x4, a w bagażniku będziemy mieli zestaw łańcuchów.

Newralgicznymi miejscami zimową porą są odcinki Jabłonki – Cisna, Berezka – Myczków oraz Wetlina – Ustrzyki Górne. W tych miejscach musimy liczyć się ze sporymi utrudnieniami po silnych opadach śniegu.

W przypadku dróg bocznych, prowadzących do mniejszych, oddalonych od głównych traktów miejscowości, nawierzchnia w miesiącach zimowych może być biała i zalecane jest używanie łańcuchów.

Parkingi

Bieszczady są bezpiecznym miejscem. Kradzieże samochodów zdarzają się rzadko. W Bieszczadach praktycznie brak parkingów strzeżonych. Radzimy jednak zachować czujność w sezonie letnim w rejonie Polańczyka i Soliny. Należy przestrzegać znaków zakazów parkowania w miejscach tak oznaczonych.


S e r w i s    r e k o m e n d o w a n y    p r z e z :
Podkarpacka Regionalna Organizacja Turystyczna
Bieszczadzki Park Narodowy
Bieszczadzka Grupa GOPR
Muzeum Budownictwa Ludowego - skansen w Sanoku
Fundacja Bieszczadzkiej Kolejki Leśnej
Polecamy bezpieczne przeglądarki:    Pobierz Google Chrome      Pobierz Firefoksa      Pobierz przeglądarkę Opera        

UWAGA COPYRIGHT

Wszystkie materiały prezentowane na stronach serwisu www.bieszczady.pl (np. teksty, layout, grafiki, zdjęcia, logotypy, kod html/css etc.)
chronione są prawem autorskim. Ich nieautoryzowane wykorzystanie w jakikolwiek sposób jest karalne.
All of the materials presented on the site www.bieszczady.pl (e.g. articles, graphics, photos, layouts, logos, html/css code etc.)
are copyrighted. Any kind of their unauthorised usage is punishable.

Wszelkie prawa zastrzeżone • All rights reserved
www.bieszczady.pl © 2000-2019


-->