bieszczady noclegi agroturystyka

Noclegi w Bieszczadach

Noclegi w Bieszczadach

Pogoda w regionie

26.05.17 12:03
Nadchodzi poprawa pogody.
Coraz liczniejsze rozpogodzenia i poprawa warunków turystycznych.
+22 +9°C

pogoda w Bieszczadach
  Webcamy:

Filmy z Bieszczadów

Więcej filmów na vimeo.com/bieszczady

Polecamy

Noclegi w Bieszczadach

Noclegi w Bieszczadach

2005-04-27 · 12:00

Bieszczady rozbudowują i urozmaicają swoją ofertę noclegową. Powstaje wiele ofert noclegowych dla turystów w zależności od zasobności ich portfela ale także preferencji w sposobie spędzania wolnego czasu.

Gospodarstwa agroturystyczne
Ten rodzaj kwatery jest miejscem, gdzie możemy wtopić się w życie codzienne gospodarstwa wiejskiego, poznać historię danego regionu, kultury i rękodzieła artystów ludowych, poznać ludowe zwyczaje świąteczne. Gospodarze oferują swoim gościom kompleksowe usługi. Najczęściej są to miejsca noclegowe w pomieszczeniach mieszkalnych, wyżywienie oraz różne atrakcje - przejażdżki bryczką, wozem, saniami, jazdę konną wierzchem, ogniska, wycieczki piesze i wodne, łowienie ryb.
Wielką atrakcją dla dzieci może być obecność zwierząt w zagrodzie a dla dorosłych poznanie smaku potraw regionalnych przyrządzonych ze świeżych warzyw i produktów wytwarzanych na miejscu.

Coraz częściej zdarza się możliwość wyjęcia całego domu do własnej dyspozycji.
Warto pamiętać o dokładnym zapoznaniu się z ofertą danego gospodarstwa, a także tym, że zazwyczaj należy wpłacić zaliczkę na poczet rezerwacji miejsca.

Schroniska
Schroniska są przykładem obiektów noclegowych, których oferta skierowana jest do pewnej, określonej grupy turystów uprawiających turystykę aktywną (tzw. turystykę kwalifikowaną). Są to  zarówno klasyczne schroniska górskie PTTK, jak chatki studenckie i obiekty prywatne oraz schroniska PTSM. Ich standard jest zróżnicowany. Większość z nich dysponuje salami zbiorowymi i kilkoma większymi lub mniejszymi pokojami. Schroniskowe stołówki oferują ograniczoną liczbę "dyżurnych" dań. Można korzystać z kuchni samoobsługowych  wyposażonych w sprzęt potrzebny do samodzielnego sporządzania posiłków. Często przy schroniskach funkcjonują pola biwakowe.
Istnieje sieć schronisk szkolnych otwartych tylko w sezonie letnim, zazwyczaj prowadzone są przez lokalne władze powiatowe lub gminne.
Szczególną odmianą są tzw. bacówki PTTK - małe schroniska przeznaczone przynajmniej w założeniu dla turystów indywidualnych.

Najwyżej położonym (1228 m n.p.m) w Bieszczadach schroniskiem wysokogórskim jest "Chatka Puchatka" na Połoninie Wetlińskiej.
Pamiętajmy: schroniska są jedyną możliwością legalnego noclegu na terenie parku narodowego.


Pola namiotowe
W Bieszczadach znajdziemy wiele baz biwakowych i pól namiotowych. Wiele z pól to tylko ogrodzone tereny z zapewnionym dostępem do wody. Lecz coraz częściej spotyka się ogrodzone, oświetlone, z bieżącą wodą i miejscem na ognisko, oraz dostępem do kuchni i wc.
Bazy oferują miejsca w namiotach wieloosobowych, wiatę gdzie można rozpalić ognisko, są ujęcia wody, funkcjonują kuchnie polowe, można rozstawić własny namiot. Czynne tylko w sezonie letnim.


Pensjonaty i motele
Powstają w Bieszczadach wille, chaty, pensjonaty w najbardziej atrakcyjnych lokalizacjach, można nawet zamieszkać w klasztorze. Z pełnym wyżywieniem, świetnie wyposażone i oferujące wszelkie usługi: pokoje jedno i dwuosobowe,  apartamenty z łazienkami i TV-sat.,  saunę, apartamenty z jacuzzi, place zabaw, boiska do siatkówki, zadaszone miejsce na ognisko/grill,
Dodatkowe atrakcje jakie oferują gospodarze to np.: przejażdżki samochodem terenowym, paintball, konie, kajaki, psie zaprzęgi, udział w warsztatach artystycznych; ceramika, tkactwo, wieczory z kapelą ukraińską, własne konie, nauka jazdy.
Warto pamiętać o dokładnym zapoznaniu się z ofertą pensjonatu, a także tym, że zazwyczaj należy wpłacić zaliczkę na poczet rezerwacji miejsca. Nie zawsze gospodarze akceptują przywiezienie swoich zwierząt, a czasami pobierają za nie dodatkową opłatę.


Ośrodki wypoczynkowe, hotele
Tu prym wiodą zbudowane jeszcze w latach 70-tych ośrodki wczasowo-uzdrowiskowe w Polańczyku i Solinie, Jaworze czy Arłamowie. W tej chwili odremontowane i zmodernizowane oferują usługi dla grup i turystów indywidualnych. Z własnymi wyciągami narciarskimi, kąpieliskami, kortami tenisowymi, placami zabaw, wypożyczalnią sprzętu pływającego i oferują możliwość plażowania.
W wielu ośrodkach można jednocześnie wykupić usługi medyczne, zabiegi lecznicze, programy odnowy itp.


Zapraszamy do zapoznania się ze stale rozbudowywaną Ofertą miejsc noclegowych w całych Bieszczadach.

 


S e r w i s    r e k o m e n d o w a n y    p r z e z :
Podkarpacka Regionalna Organizacja Turystyczna
Bieszczadzki Park Narodowy
Bieszczadzka Grupa GOPR
Muzeum Budownictwa Ludowego - skansen w Sanoku
Fundacja Bieszczadzkiej Kolejki Leśnej
Polecamy bezpieczne przeglądarki:    Pobierz Google Chrome      Pobierz Firefoksa      Pobierz przeglądarkę Opera        

UWAGA COPYRIGHT

Wszystkie materiały prezentowane na stronach serwisu www.bieszczady.pl (np. teksty, layout, grafiki, zdjęcia, logotypy, kod html/css etc.)
chronione są prawem autorskim. Ich nieautoryzowane wykorzystanie w jakikolwiek sposób jest karalne.
All of the materials presented on the site www.bieszczady.pl (e.g. articles, graphics, photos, layouts, logos, html/css code etc.)
are copyrighted. Any kind of their unauthorised usage is punishable.

Wszelkie prawa zastrzeżone • All rights reserved
www.bieszczady.pl © 2000-2019


-->