bieszczady noclegi agroturystyka

Bieszczady na rowerze

Bieszczady na rowerze

Pogoda w regionie

26.05.17 12:03
Nadchodzi poprawa pogody.
Coraz liczniejsze rozpogodzenia i poprawa warunków turystycznych.
+22 +9°C

pogoda w Bieszczadach
  Webcamy:

Filmy z Bieszczadów

Więcej filmów na vimeo.com/bieszczady

Polecamy

Bieszczady na rowerze

Bieszczady na rowerze

2005-04-28 · 14:15

Bieszczady mogą być doskonałym celem wakacji z rowerem górskim. Każdy turysta rowerowy bez trudu korzystać może z ogromnej ilości dróg asfaltowych, szutrowych, polnych jak również z górskich płajów, ścieżek i stokówek.
Wystarczy dobra mapa terenu by wytyczyć dostosowaną do umiejętności uczestników atrakcyjną trasę wycieczki a Bieszczady swoim ciekawym krajobrazem, licznymi zabytkami i dziką przyrodą oferuje znakomite warunki dla turystów rowerowych. Każdego roku przybywa znakowanych tras wytyczonych specjalnie dla rowerzystów.
Uprawianie turystyki rowerowej ułatwiają coraz liczniej występujące na naszym terenie wypożyczalnie sprzętu rowerowego.

Warunki jazdy

W Bieszczadach mnóstwo jest mało znanych dróg biegnących stokami (tzw. "stokówek") lub dolinami, które doskonale nadają się do jazdy rowerem górskim. Część szlaków turystycznych całkowicie się do tego nie nadaje - są za strome, zbyt kamieniste lub zarośnięte. Jedną z charakterystycznych cech Bieszczadów jest błoto powstające na szlakach po dłuższych opadach.
Kiedy jechać w Bieszczady
Wiosenne błota kończą się na bieszczadzkich drogach pod koniec maja. Najlepiej jest jechać w okresie od czerwca do października. Pamiętajmy że jeśli pada deszcz lepiej poruszać się szosami i drogami utwardzonymi.

Gdzie się wybrać rowerem
Polecamy spis tras rowerowych opisanych w dziale "Trasy turystyczne".

Warto wybrać się rowerem nad Jezioro Solińskie. Można też wybrać się na wycieczkę dookoła Soliny (łącznie 51 km).
Piękne są okolice doliny Sanu i pasma Otrytu. W tym rejonie znaleźć można wiele stokówek.
Dobrym punktem wypadowym jest Zatwarnica. W bezpośredniej bliskości Bieszczadzkiego Parku Narodowego i połonin można polecić trzy ciekawe trasy.
Pierwsza wiedzie dookoła połoniny Caryńskiej przez przełęcz Przysłup.
Druga trasa do "worka" bieszczadzkiego - w okolice Mucznego i Tarnawy Niżnej.
Trzecia propozycja to trasa z Wołosatego na przełęcz pod Rozsypańcem. Trasa prowadzi starą drogą w obrębie Parku i na przejazd trzeba uzyskać zezwolenie w dyrekcji BPN w Ustrzykach Górnych.
Kolejnym dobrym punktem wypadowym jest Cisna. Warto wybrać się z niej przez Roztoki Górne do Balnicy. Z okolic Komańczy można wybrać się na Chryszczatą.

Mapy i przewodniki

W księgarniach dostępne są mapy Bieszczad wydane przez PPWK S.A. (1:75 000) oraz topograficzne WZKart (okolice Soliny 1:25 000, całe Bieszczady 1:100 000).
Polecamy przewodnik z serii "Najlepsze wycieczki na rowerze górskim. Bieszczady i Pogórze Przemyskie". Zawiera aktualne i dokładne opisy 21 najciekawszych tras wraz z mapkami, schematami i szczegółowymi danymi o trudnościach oraz nawierzchni.

Poruszanie się na rowerze w Bieszczadzkim Parku Narodowym
Regulamin BdPN mówi: "Turystyka rowerowa dozwolona jest po oznakowanych trasach rowerowych i drogach publicznych." Na terenie parku jazda na rowerze dozwolona jest tylko po drogach publicznych, czyli nie wolno jeździć nigdzie w terenie.
Ponieważ poza Bieszczadzkim Parkiem Narodowym możliwości legalnego poruszania się zarówno po szlakach pieszych, drogach leśnych, jak i szczytach są bardzo szerokie.
Jak się przygotować do wyprawy rowerowej

Zaprawa

Zdecydowanie trasy w Bieszczadach nie należą do najłatwiejszych.  Polecamy zatem potrenować trochę przed wyjazdem. Trzeba pamiętać, że dla rowerzysty ważniejsza jest wytrzymałość niż siła. Na wzmocnienie mięśni nóg dobry jest bieg po schodach.

Na trasie
Jeśli planujemy przejeżdżanie codziennie dłuższych odcinków, warto wprowadzić pewną dyscyplinę. Wczesne wstawanie, kaloryczne śniadanie i wyjazd. Zalecaną porą dnia na jazdę jest czas po śniadaniu - wtedy można jechać szybszym tempem, pozwoli nam to na bardziej relaksującą jazdę po południu.
Najkorzystniej organizować w ciągu dnia krótkie postoje i jeść małe posiłki. Noclegu radzimy szukać przynajmniej dwie godziny przed zachodem słońca.

Picie

Bardzo ważne jest zaopatrzenie organizmu w wodę. Utrata 2 % wody powoduje utratę 20% wydolności organizmu. Polecamy napoje izotoniczne i  rozpuszczalne witaminy.

Apteczka

Do apteczki warto włożyć bandaże elastyczne, maść przeciwbólową, puder kosmetyczny.

Bezpieczeństwo
W czasie jazdy uważajmy na innych uczestników ruchu. Jeśli jedziemy grupą - starajmy się jechać jeden za drugim. Jedźmy w odległości pół metra od krawędzi drogi to stworzy margines bezpieczeństwa i umożliwi ewentualne uniknięcie zderzenia.
Polecamy zamontowanie lusterka wstecznego i przede wszystkim lampki z przodu i z tyłu roweru. W światłach nadjeżdżającego z przeciwka samochodu rowerzysta bez lampki jest zupełnie niewidoczny!
Ponieważ drogi i ścieżki bieszczadzkich gór nie są idealnie równe warto zabezpieczyć się dodatkowo w razie upadku i nałożyć kask.

Narzędzia i części zapasowe

Warto zabrać podstawowe narzędzia i części zapasowe bo awaria może się zdarzyć w odludnym miejscu. Trzeba zabrać ze sobą m.in.: oponę, dętkę, klocki hamulcowe, linkę hamulcową, minipompkę, łatki samowulkanizujące, klucze, klucz do nypli (do centrowania koła), smar do łańcucha.
Przed dłuższym wyjazdem warto dokonać gruntownego przeglądu roweru.

Bagaż
Wybór rodzaju bagażu zależy od długości wycieczki. Plecak nadaje się krótkie wypady.
Na wycieczki wielodniowe zabieramy sakwy lub przyczepki rowerowe. Sakwy pozwalają wygodnie rozmieścić bagaż i jest on łatwo dostępny.

Polecamy strony:
www.rower.com
www.wrower.pl

 

 


S e r w i s    r e k o m e n d o w a n y    p r z e z :
Podkarpacka Regionalna Organizacja Turystyczna
Bieszczadzki Park Narodowy
Bieszczadzka Grupa GOPR
Muzeum Budownictwa Ludowego - skansen w Sanoku
Fundacja Bieszczadzkiej Kolejki Leśnej
Polecamy bezpieczne przeglądarki:    Pobierz Google Chrome      Pobierz Firefoksa      Pobierz przeglądarkę Opera        

UWAGA COPYRIGHT

Wszystkie materiały prezentowane na stronach serwisu www.bieszczady.pl (np. teksty, layout, grafiki, zdjęcia, logotypy, kod html/css etc.)
chronione są prawem autorskim. Ich nieautoryzowane wykorzystanie w jakikolwiek sposób jest karalne.
All of the materials presented on the site www.bieszczady.pl (e.g. articles, graphics, photos, layouts, logos, html/css code etc.)
are copyrighted. Any kind of their unauthorised usage is punishable.

Wszelkie prawa zastrzeżone • All rights reserved
www.bieszczady.pl © 2000-2019


-->