bieszczady noclegi agroturystyka

Pogoda w regionie

26.05.17 12:03
Nadchodzi poprawa pogody.
Coraz liczniejsze rozpogodzenia i poprawa warunków turystycznych.
+22 +9°C

pogoda w Bieszczadach
  Webcamy:

Filmy z Bieszczadów

Więcej filmów na vimeo.com/bieszczady

Polecamy

Pubal wraca do domu

2006-04-24 · 00:01

Lipiec 2005 roku minął pod znakiem niezwykle silnych burz, które wywołały na terenie Bieszczadów liczne oberwania chmur, uszkodzenia dróg i podtopienia. Po przejściu tej najbardziej spektakularnej i niszczycielskiej w skutkach nawałnicy 26 lipca 2005 roku, na drodze wiodącej z Rabego na Przełęcz Żebrak pracujący przy wypale drzewa mężczyźni napotkali leżącego na drodze malutkiego, mokrego i osłabionego żubra. Prawdopodobnie wyrzuciły go na drogę wody bardzo wezbranego wówczas potoku. Zwierzę miało zaledwie ok. 2 dni, na co wskazywała niezagojona jeszcze pępowina. – Gdy dotarła do nas informacja o żubrze, nadleśniczy kazał mi jechać z nim pod Chryszczatą – opowiada Piotr Jachimowski z Nadleśnictwa Baligród. – Gdy dotarliśmy na miejsce, smolarze otworzyli komórkę baraku. Patrzymy, a stamtąd wychodzi… młodziutkie żubrzątko. To było niesamowite.


Zdecydowaliśmy się zaczekać w okolicy jeszcze ok. 40 godzin licząc na pojawienie się jego matki – niestety bezskutecznie. Gdy czekaliśmy, podawaliśmy mu dowożone co jakiś czas Baligrodu mleko z butelki. Gdy je poczuł, dosłownie się na nie rzucił. W końcu zapadła decyzja o przetransportowaniu żubrzego oseska do położonego niedaleko Baligrodu leśnictwa Czarne ponieważ zwierzątko pozostawione same nie miało szans na przetrwanie. Przewoziliśmy je pick-upem i musieliśmy je trzymać z całych sił aby z niego nie zeskoczył. To niesamowite, jaki ten maluch był silny! – opowiada Jachimowski.

Tak rozpoczęła się historia młodego żubra, którego nazwano dźwięcznym imieniem Pubal.

- Imię nie zostało nadane zwierzęciu przypadkowo – wyjaśnia baligrodzki nadleśniczy Ryszard Paszkiewicz. – To pewnego rodzaju wymóg nazywania zwierząt wg określonych zasad. W tym przypadku mieliśmy do czynienia z przedstawicielem gatunku linii białowiesko-kaukaskiej, żyjącego na terenie Bieszczadów. A te mają zastrzeżone dwie pierwsze litery każdego nadanego imiona: „P” i „U”. Z kolei „Bal” to oczywiście skrót od Nadleśnictwa Baligród, gdzie został znaleziony. To pierwszy tego typu przypadek na terenie naszego regionu. Dotąd mieliśmy styczność tylko z dzikimi przedstawicielami tych zwierząt oraz osobnikami przywiezionymi z zagranicy w celu reintrodukcji gatunku. Teraz musieliśmy odchować zwierzę tak, aby można było mu zwrócić wolność bez dużej obawy o jego szanse na przetrwanie w naturalnym środowisku – dodaje Ryszard Paszkiewicz.

Od niemal samego początku małym Pubalem opiekował się leśniczy Witold Szybowski z leśnictwa Czarne. Po konsultacjach nadleśniczego z białowieskim Rezerwatem Żubrów, dostosowywał żubrzą dietę oraz doglądał zwierzęcia każdego dnia. – Ten mały rósł jak na drożdżach. Z początku obawialiśmy się jednego: braku naturalnego, krowiego mleka, które jest niezbędne szczególnie w pierwszych dniach życia takiego malucha. Mieliśmy jednak szczęście. Jedna z nielicznych hodowanych w Baligrodzie krów ocieliła się i miała pierwsze mleko - tzw. „siarę”. W sumie wypijał ok. 33 litrów płynów dziennie, w tym 10 litrów stanowiło mleko, a 23 litry - mieszanka Kako. Każdego dnia zjadał również pół wiadra jabłek i 2 buraki. Chętnie też jadł trawę, w której zasmakował pierwszy raz już w trzecim tygodniu życia oraz pędy jeżyny i gałązki jodły – dodaje Szybowski.


W marcu 2006r. młody żubr stał się już na tyle duży i pewny siebie, że opiekunowie zaczęli unikać samodzielnego wchodzenia do jego boksu. Zaczęto również odzwyczajać go od karmienia z ręki oraz spoufalania się z ludźmi. Powoli zbliżał się moment wypuszczenia zwierzęcia na wolność…


Komentarze: (11)

ap, 2006-04-24 · 16:44
wspaniała historia !!
M. z Przemyśla, 2006-04-24 · 20:34
Macie świetne reportaże. Gratulacje!
Piotrek, 2006-04-24 · 22:09
Super reportaż! Dzięki
bertrand236, Poznań, 2006-04-24 · 22:30
Jak zwykle świetny reportaż. Gratulacje dla Stacha, leśników, Pubala /niech mu się wiedzie w nowej rodzinie/ i Żubra ;-), którego pozdrawiam.
KierownikBudowy, UstrzykiDolne, 2006-04-24 · 23:36
Ja go widziałem 23.04.2006 jak byłem na pikniku z kolegami :D:D ale jaja ale dalej ciągnie do ludzi:( i ciężko mu będzie się zaaklimatyzować. Ale trzymam kciuki za Pubala.
Admin, Lesko, 2006-04-25 · 00:15
Witam. Bardzo prosimy o nie podawanie lokalizacji, gdzie widziany był Pubal. Zwierzę należy odzwyczaić o jakichkolwiek kontaktów z ludźmi. Brak zrozumienia dla zaistniałej sytuacji może doprowadzić do fatalnych skutków, czego tylko ludzie pozbawieni wyobraźni i wrażliwości mogliby mu życzyć.
Nikita Chruszczow, Red Square, 2006-04-26 · 22:54
dajcie mu tylko posluchac Radia Ma-Ryja - nigdy do ludzi niw wroci; bydle nie jest glupie...
koot, Toruń, 2006-04-28 · 10:31
Kolejny swietny material. Czekam na dalsze pomyslne wiesci o Pubalu. Pozdrawiam.
Marek, Jakarta, Indonezja, 2006-05-01 · 19:48
Macie na prawde swietne reportaże.
kwiatuch, 2006-07-21 · 23:51
Żubrze!!jesteś niezawodny w trosce o swoją leśną kompanię...trzymam za Ciebie kciuki!strzeż się turystów i skacz raczej na pochyłe drzewa.ślę gorące pozdrowienia i ściskam najmocniej(po u-strzyki)*
piotr, 2008-09-07 · 17:08
kolego zubry to sie pije.hehe
Serwis Regionalny www.bieszczady.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zawartych w komentarzach i opiniach publikowanych przez użytkowników niniejszego serwisu. Publikowane komentarze są tylko i wyłącznie prywatnymi opiniami użytkowników Serwisu Regionalnego www.bieszczady.pl i stanowią własność ich autorďż˝w. Autorzy komentarzy ponoszą pełną odpowiedzialność za publikowane przez nich treści. W przypadku konsekwencji prawnych wynikających z ich publikacji, redakcja portalu Bieszczady.pl może przekazać wszelkie informacje stronom zainteresowanym na temat danego użytkownika oraz pomóc w jego zlokalizowaniu.
Zachowujemy oryginalną pisownię nadesłanych komentarzy.
Warto przeczytać

2016-08-11 · 12:21
W najbliższą sobotę odbędzie się jubileuszowa edycja imprezy, która już od 10 lat wpisuje się w letni wizerunek bieszczadzkiej miejscowości Lutowiska: X Dzień Żubra. Odbędzie się ona w najbliższą sobotę - 13 sierpnia 2016 r. Zapraszamy do zapoznania się z jego programem.
2015-11-28 · 14:45
Na początku stycznia 2016 wyrusza międzynarodowa ekspedycja naukowa do jednego z najrzadziej odwiedzanych miejsc na Ziemi - położonych na Południowym Pacyfiku nowozelandzkich Wysp Antypodów. Wśród członków ekspedycji znalazł się Stanisław Strzyżewski z Leska, który jako jeden z radiooperatorów wyprawy, będzie przeprowadzał z wysp łączności radiowe. Na możliwość nawiązania łączności z Wyspami Antypodów czeka blisko milion radioamatorów z całego świata.
2014-05-16 · 19:11
Jak zwykle zabiegany poniedziałek, pochmurny z nielicznymi przebłyskami słońca. Nic nie zapowiadało wielkiej niespodzianki, jaką miała nam sprawić bieszczadzka przyroda. A jednak! Trzeba było czekać kilkadziesiąt lat na odnalezienie i udokumentowanie bieszczadzkiego stanowiska rzadkiego i niezwykłego storczyka – Obuwika. Roślinę odnaleźli autor portalu Bieszczady.pl Stanisław Strzyżewski oraz leśnik Marcin Scelina. Zapraszamy to przeczytania nowego reportażu.
2012-10-26 · 19:10
Badania szczątków żubrzycy padłej przed niemal miesiącem na Chryszczatej w Nadleśnictwie Komańcza nie wykazały poważnych zmian chorobowych w jej organizmie – bezpośrednią przyczyną śmierci zwierzęcia było uderzenie przez powalone wiatrem drzewo.
2012-05-18 · 15:45
W miniony czwartek 17 maja 2012r. oficjalne otwarcie zagrody pokazowej żubrów w Nadleśnictwie Stuposiany. Symbolicznego przecięcia wstęgi dokonali: Alicja Wosik, wicewojewoda podkarpacka, prof. Wanda Olech-Piasecka, prezes Stowarzyszenia Miłośników Żubrów i Edward Balwierczak, dyrektor RDLP w Krośnie.

Więcej informacji

2015-04-30 · 20:22
Podczas gdy wszyscy w Bieszczadach czekamy na pierwsze wiosenne kwiaty, filmowcy niemal modlą się o powrót zamieci. Gwałtowna odwilż pokrzyżowała plany nakręcenia finału w białej scenerii. Zapraszamy do przeczytania i obejrzenia reportażu z planu "Na granicy" - najnowszej produkcji filmowej nakręconej w Bieszczadach.
2014-10-12 · 08:00
Po dłuższej przerwie Bieszczady znów znalazły się w świetle medialnych reflektorów. Startuje wyprodukowany przez HBO Polska serial „Wataha”. Ta profesjonalnie wyprodukowana, duża produkcja to promocyjna szansa dla Bieszczadów. Dlaczego warto zwrócić na serial uwagę? Zapraszamy do lektury. Tylko na Bieszczady.pl: multimedialna, powstała przy współpracy z HBO Polska oraz zespołem Tołhaje niespodzianka.
2014-05-16 · 19:11
Jak zwykle zabiegany poniedziałek, pochmurny z nielicznymi przebłyskami słońca. Nic nie zapowiadało wielkiej niespodzianki, jaką miała nam sprawić bieszczadzka przyroda. A jednak! Trzeba było czekać kilkadziesiąt lat na odnalezienie i udokumentowanie bieszczadzkiego stanowiska rzadkiego i niezwykłego storczyka – Obuwika. Roślinę odnaleźli autor portalu Bieszczady.pl Stanisław Strzyżewski oraz leśnik Marcin Scelina. Zapraszamy to przeczytania nowego reportażu.
2014-01-24 · 14:51
Dzisiaj uśmiechnęło się do nas nie tylko szczęście, ale i niebo. Dosłownie. Gwałtownie obniżająca się temperatura powietrza spowodowała krystalizowanie się pary wodnej w atmosferze wywołując piękne zjawisko słonecznego halo.
2014-01-23 · 20:14
Na początku stycznia 2014 w Dwerniku odbył się plener fotograficzny „Bieszczady dniem i nocą” w Dwerniku. Zajęcia poprowadzili pomysłodawcy wydarzenia – autorzy dwóch albumów fotograficznych o Bieszczadach - profesjonalni fotograficy Agnieszka i Włodek Bilińscy oraz Pavol Ďuriš z Parku Gwiezdnego Nieba „Bieszczady”. Zaś uczestników gościł pięknie położony w dolinie Sanu Pensjonat „Dolistowie”. Zapraszamy do przeczytania relacji z pleneru.
więcej »
S e r w i s    r e k o m e n d o w a n y    p r z e z :
Podkarpacka Regionalna Organizacja Turystyczna
Bieszczadzki Park Narodowy
Bieszczadzka Grupa GOPR
Muzeum Budownictwa Ludowego - skansen w Sanoku
Fundacja Bieszczadzkiej Kolejki Leśnej
Polecamy bezpieczne przeglądarki:    Pobierz Google Chrome      Pobierz Firefoksa      Pobierz przeglądarkę Opera        

UWAGA COPYRIGHT

Wszystkie materiały prezentowane na stronach serwisu www.bieszczady.pl (np. teksty, layout, grafiki, zdjęcia, logotypy, kod html/css etc.)
chronione są prawem autorskim. Ich nieautoryzowane wykorzystanie w jakikolwiek sposób jest karalne.
All of the materials presented on the site www.bieszczady.pl (e.g. articles, graphics, photos, layouts, logos, html/css code etc.)
are copyrighted. Any kind of their unauthorised usage is punishable.

Wszelkie prawa zastrzeżone • All rights reserved
www.bieszczady.pl © 2000-2022


-->