bieszczady noclegi agroturystyka

Pogoda w regionie

26.05.17 12:03
Nadchodzi poprawa pogody.
Coraz liczniejsze rozpogodzenia i poprawa warunków turystycznych.
+22 +9°C

pogoda w Bieszczadach
  Webcamy:

Filmy z Bieszczadów

Więcej filmów na vimeo.com/bieszczady

Polecamy

Rezerwat ludzkiej pamięci

2006-09-24 · 21:15

Jawornik – łemkowska wieś leżąca niegdyś na pograniczu Bieszczadów i Beskidu Niskiego, po II Wojnie Światowej opustoszała. Jednak od pewnego czasu, za sprawą osób doceniających znaczenie dziedzictwa przyrodniczo-kulturowego tego zakątka Europy, znów co jakiś czas tętni życiem. Tam, gdzie przyroda zawładnęła miejsca po dawnych domostwach, ma postać swoisty rezerwat chroniący wspomnienia mieszkańców i kulturę Karpat.


Jawornikowy magnes

Od kilku lat na terenach położonej na zachód od Rzepedzi dawnej wsi Jawornik Stowarzyszenie Animatorów Ruchu Folkowego oraz członkowie lubelskiej grupy folkowej Orkiestra św. Mikołaja przeprowadzało cykl warsztatów oraz innego rodzaju inicjatywy mające wskrzeszać pamięć o dawnych mieszkańcach tej miejscowości oraz ich kulturze. W zrealizowanych projektach największy nacisk kładziono na międzypokoleniowe kontakty z rdzennymi mieszkańcami wsi oraz szerzenie wiedzy na temat historii tych okolic.

Inne organizowane w tym miejscu przedsięwzięcia, np. cykl pod nazwą „Spotkania Ludzi Gór”, jak magnes licznie przyciągały miłośników bliskiego obcowania z kulturą i przyrodą. W programach spotkań pojawiały się warsztaty bębniarskie, zajęcia wokalno-taneczne, pokazy tańca z ogniem i projekcje filmów o tematyce karpackiej.

Jednak realizowane projekty zakończyły się, a formuła spotkań po części się wyczerpała. Może nie do końca, ale inicjatorzy jawornikowych spotkań pragną pójść dalej: wykreować nową platformę - miejsce do dalszych działań na rzecz chronienia tego, co pozostało po Jaworniku tworząc jednocześnie pretekst do kolejnych spotkań.


Rezerwat Pustki, czyli jak stworzyć coś z niczego

Pomysłodawcy wskrzeszania wspomnień o Jaworniku chcą rozszerzyć swoją działalność o elementy prawdopodobnie niemające w naszym kraju precedensu. „Rezerwat Pustki” – to nazwa nowego projektu stworzonego przez Stowarzyszenie Animatorów Ruchu Folkowego wraz z władzami gminy Komańcza. Jego podstawowym celem ma być nietypowa rewitalizacja doliny Jawornika. To swoisty pomysł na to, jak stworzyć coś z niczego przekładając walory krajobrazowe i historyczne tego miejsca na unikalną na europejską skalę atrakcję turystyczną. Będzie to prawdopodobnie jeden z nielicznych na naszym kontynencie rezerwatów obejmujących zarówno elementy kultury materialnej, jak i niematerialnej – ludzką pamięć.

Projekt polega na odnalezieniu w malowniczej dolinie i uporządkowaniu zakątków najbardziej atrakcyjnych pod względem krajobrazu lub zachowanych pamiątek kultury łemkowskiej (resztek zabudowań, dróg, pół, sadów itp.). Plan obejmuje również wytyczenie wśród nich ścieżek edukacyjnych wzbogaconych o specjalnie przygotowane obeliski udostępniające turystom zapisy wspomnień dotyczących życia Jawornika lub okolicznych wsi. Na przykład duże kamienie lub płyty z odciśniętymi śladami dawnych narzędzi gospodarskich używanych przez Łemków. Aby prace nie powstawały w sposób oderwany od historii i kultury łemkowskiej, planuje się powołanie społecznej naukowej rady pełniącej rolę doradcy przy realizacji projektu.


Komentarze: (3)

dziabka, wwa, 2006-09-25 · 09:05
Czyli w sumie to powrót do pomysłu. W latach siedemdziesiątych niejaki Olgierd Łotoczko miał pomysł, aby w dolinie Łopienki zorganizowac podobny projekt. Może trochę na mniejszą skalę, ale w tym kierunku. Miało to się nazywac wioska skansenowa. Niestety - utrącono tej projekt na szczeblu gminnym, pomimo akceptacji gdzieś wyżej. Olgierd niedługo później zginął w Himalajach...
marcin, 2006-09-28 · 21:57
Foton do dzieła :)
Artur, www.artur.bieszczady.pl, 2006-10-10 · 12:10
podobna doline, z wieloma pozostalosciami zabudowan, z piwniczkami, drzewami owocowymi itp, rozwala sie wlasnie w Jaworcu. lesnicy sadza tam drzewa. pare lat temu widzialem mnostwo nasadzen. i nie bedzie piwniczek, zdziczale jablonie zgina posrod swierkow - i bedzie spokoj. dobrze, ze w Jaworniku tak sie nie stanie.
Serwis Regionalny www.bieszczady.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zawartych w komentarzach i opiniach publikowanych przez użytkowników niniejszego serwisu. Publikowane komentarze są tylko i wyłącznie prywatnymi opiniami użytkowników Serwisu Regionalnego www.bieszczady.pl i stanowią własność ich autorďż˝w. Autorzy komentarzy ponoszą pełną odpowiedzialność za publikowane przez nich treści. W przypadku konsekwencji prawnych wynikających z ich publikacji, redakcja portalu Bieszczady.pl może przekazać wszelkie informacje stronom zainteresowanym na temat danego użytkownika oraz pomóc w jego zlokalizowaniu.
Zachowujemy oryginalną pisownię nadesłanych komentarzy.
Warto przeczytać

2012-05-22 · 12:51
Ogólnopolskie Towarzystwo Ochrony Ptaków - Małopolskie Biuro OTOP zaprasza do udziału w warsztatach dotyczących rozwoju form działań gospodarczych sprzyjających ochronie przyrody na terenie karpackich gmin. Spotkanie skierowane jest głównie do przedstawicieli samorządów, aktywnych przedsiębiorców oraz przedstawicieli innych organizacji i instytucji, których działania związane są z zasobami przyrodniczymi w gminie.
2011-09-06 · 18:09
Stowarzyszenie im. Jerzego Harasymowicza oraz Gminy Ośrodek Kultury w Komańczy zapraszają na III edycję imprezy kulturalną pod nazwą „Harasymiada”, która odbędzie się w dniach 9-10 września 2011 w Komańczy.
2011-06-30 · 09:06
Gmina Lutowiska, Bieszczadzki Klub Górskiej Turystyki Jeździeckiej przy PTTK w Ustrzykach Dolnych, Nadleśnictwo Lutowiska, Fundacja im. Jerzego Janickiego, Fundacja Pomocy Szkołom Bieszczadzkim, Gminny Ośrodek Kultury im. Jerzego Janickiego w Lutowiskach, Bieszczadzki Produkt Lokalny, Bieszczadzki Park Narodowy, Fundacja Bieszczadzka oraz Wojewódzki Dom Kultury w Rzeszowie zapraszają na jubileuszową, 10. edycję Powojennych Targów Końskich w dniach 2-3 lipca 2011r.
2011-05-25 · 12:51
We wtorek 24 maja 2011 roku w godzinach przedpołudniowych wybuchł pożar w rezerwacie przyrody „Źródliska Jasiołki”, tuż przy granicy polsko-słowackiej. Spłonęło 1,5 ha torfowiska, łąki i lasu na terenie chronionym po stronie polskiej oraz około 0,2 ha torfowiska po stronie słowackiej.  Przez teren pożarzyska przebiega niebieski szlak graniczny.
2010-12-02 · 10:43
„Łemkowskie Jeruzalem” to międzynarodowy projekt i prezentacja twórczości plastycznej artystów Łemkowszczyzny. Jego celem jest prześledzenie innowacyjnych form narracji wykorzystywanych przez artystów we współczesnej sztuce inspirowanej tematyką łemkowską. Drugim, równie ważnym zadaniem jest integracja łemkowskiego środowiska artystycznego oraz sympatyków tej kultury żyjących w kraju i za granicą. Organizatorem wystawy jest sanocka galeria Bazar Sztuki.

Więcej informacji

2018-03-08 · 20:42
Na antenę Discovery Channel Polska powraca trzecia odsłona popularnego cyklu „Przystanek Bieszczady”. Codzienna, ciężka praca bohaterów i walka z nieprzewidywalną przyrodą, wyraziste charaktery mieszkańców Bieszczad. Do tego dużo humoru, zabawnych sytuacji i emocjonujących zwrotów akcji, które narzuca prawdziwe życie. To wszystko w nowej serii ”Przystanku Bieszczady” w każdy czwartek, od 8 marca o godz. 22:00 - tylko na Discovery Channel.
2017-01-20 · 18:40
W najbliższą sobotę i niedzielę Polsat oraz Polsat News zawitają z programem „Bezpieczna Zima z GOPR” w Bieszczady. Na zdjęciu: ekipa Polsat News podczas realizacji zdjęć w Bieszczadach - od lewej: Patryk Jakowski, Joanna Górska oraz Michał Giersz. W powstawanie programu zaangażowany był również Stanisław Strzyżewski z portalu Bieszczady.pl (po prawej) :: Fot. Stanisław Strzyżewski / Bieszczady.pl © 2017Od początku zimowych ferii na antenie stacji Polsat oraz Polsat News można śledzić akcję promująca bezpieczny, aktywny wypoczynek „Bezpieczna Zima z GOPR”. Jej celem jest przybliżenie zasad bezpieczeństwa obowiązujących zarówno na stokach narciarskich, jak i podczas zimowych wycieczek – nie tylko w góry. W najbliższy weekend (21 i 22 stycznia 2017) Polsat zawita z programem w Bieszczady. W powstawanie programu włączył się również portal Bieszczady.pl.
2015-11-28 · 14:45
Na początku stycznia 2016 wyrusza międzynarodowa ekspedycja naukowa do jednego z najrzadziej odwiedzanych miejsc na Ziemi - położonych na Południowym Pacyfiku nowozelandzkich Wysp Antypodów. Wśród członków ekspedycji znalazł się Stanisław Strzyżewski z Leska, który jako jeden z radiooperatorów wyprawy, będzie przeprowadzał z wysp łączności radiowe. Na możliwość nawiązania łączności z Wyspami Antypodów czeka blisko milion radioamatorów z całego świata.
2015-04-13 · 09:06
Komunikat techniczny dotyczący rzekomego rozsyłania spamu przez Bieszczady.pl z serwera "serwerownia.bieszczady.pl".
2014-10-12 · 08:00
Po dłuższej przerwie Bieszczady znów znalazły się w świetle medialnych reflektorów. Startuje wyprodukowany przez HBO Polska serial „Wataha”. Ta profesjonalnie wyprodukowana, duża produkcja to promocyjna szansa dla Bieszczadów. Dlaczego warto zwrócić na serial uwagę? Zapraszamy do lektury. Tylko na Bieszczady.pl: multimedialna, powstała przy współpracy z HBO Polska oraz zespołem Tołhaje niespodzianka.
więcej »
S e r w i s    r e k o m e n d o w a n y    p r z e z :
Podkarpacka Regionalna Organizacja Turystyczna
Bieszczadzki Park Narodowy
Bieszczadzka Grupa GOPR
Muzeum Budownictwa Ludowego - skansen w Sanoku
Fundacja Bieszczadzkiej Kolejki Leśnej
Polecamy bezpieczne przeglądarki:    Pobierz Google Chrome      Pobierz Firefoksa      Pobierz przeglądarkę Opera        

UWAGA COPYRIGHT

Wszystkie materiały prezentowane na stronach serwisu www.bieszczady.pl (np. teksty, layout, grafiki, zdjęcia, logotypy, kod html/css etc.)
chronione są prawem autorskim. Ich nieautoryzowane wykorzystanie w jakikolwiek sposób jest karalne.
All of the materials presented on the site www.bieszczady.pl (e.g. articles, graphics, photos, layouts, logos, html/css code etc.)
are copyrighted. Any kind of their unauthorised usage is punishable.

Wszelkie prawa zastrzeżone • All rights reserved
www.bieszczady.pl © 2000-2018


-->