bieszczady noclegi agroturystyka

Pogoda w regionie

26.05.17 12:03
Nadchodzi poprawa pogody.
Coraz liczniejsze rozpogodzenia i poprawa warunków turystycznych.
+22 +9°C

pogoda w Bieszczadach
  Webcamy:

Filmy z Bieszczadów

Więcej filmów na vimeo.com/bieszczady

Polecamy

Słoneczny uśmiech nieba

2014-01-24 · 14:51

Dzisiaj uśmiechnęło się do nas nie tylko szczęście, ale i niebo. A uśmiech sięgnął zenitu. Dosłownie. Gwałtownie obniżająca się temperatura powietrza spowodowała krystalizowanie się pary wodnej w atmosferze wywołując piękne zjawisko słonecznego halo. Można było je dzisiaj zaobserwować nad południowo-wschodnią Polską w miejscach ze słoneczną pogodą.

Początkowo sądziliśmy, że mamy do czynienia z typowym i dość pospolitym zjawiskiem „słońc pobocznych”, czyli fragmentu halo pojawiającego się po obu stronach słonecznej tarczy. Gdy jednak spojrzeliśmy w górę, niebo „uśmiechnęło się” do nas. A my do niego :-) Prawie w samym zenicie zobaczyliśmy rzadziej spotykany fragment halo – tzw. łuk okołozenitalny.


Dzisiejsze zjawisko wywołały sześciokątne kryształki lodu generując tzw. halo 22°  i wywoływało na nas jeszcze większe wrażenie. Okazało się, że nie powstało poprzez tęczowe rozszczepienie się promieni słonecznych na kryształkach lodu w górnych warstwach atmosfery i chmurach. Dostrzegliśmy, że część słonecznego halo pojawia się przesłaniając linię horyzontu unosząc się - można rzec - prawie nad naszymi głowami. To zasługa kolejnego fenomenu przyrody: drobnych kryształków lodu unoszących się w powietrzu. Zjawisko to z kolei nosi wdzięczną nazwę „diamentowego pyłu”.

Na załączonych zdjęciach staraliśmy się ukazać skalę tego zjawiska, jego obecność przed linią horyzontu oraz „diamentowy pył”. W najbliższych dniach, o ile będziemy mieli okazję cieszyć się podobną aurą, zjawisko może się powtórzyć. Największe szansę na jego zobaczenie są po wschodzie oraz przed zachodem słońca. Życzymy powodzenia i wiele radości z obserwowania piękna otaczającej nas przyrody.

A tym Czytelnikom, których słoneczne halo i inne podobne atmosfero-optyczne zjawiska zaintrygowały, polecamy anglojęzyczną stronę http://www.atoptics.co.uk/halo/common.htm . Przedstawiono i wytłumaczono na niej mechanizmy ich powstawania, a całość okraszono niezwykłymi, archiwalnymi zdjęciami.

Tekst & zdjęcia: Stanisław Strzyżewski / Bieszczady.pl


Warto przeczytać

2010-10-28 · 18:47
28 października 2010r. unoszące się w atmosferze kryształki lodu o dość rzadkim kształcie wywołały nad Bieszczadami rzadkie optyczne zjawisko – widowiskowy łuk okołozenitalny.
Aktualizacja 02.11.2010 · 10:17
2010-07-18 · 19:48
Burzowa, bardzo dynamiczna pogoda w Bieszczadach potrafi zaskoczyć nie tylko turystów, ale i miłośników obserwowania zjawisk atmosferycznych. Przekonali się o tym mieszkańcy okolic Soliny, Leska i Baligrodu 18 lipca 2010r. Mniej więcej nad tymi miejscowościami można było zaobserwować niezwykle spektakularne chmury z gatunku Cumulus mammatus.
2005-06-20 · 22:29
Niespełna miesiąc temu wspominaliśmy o zjawisku soczewkowania (refrakcji) atmosfery ziemskiej i o możliwości podziwiania zniekształconej tarczy Księżyca. Dzisiaj oraz jutro w naszym regionie mamy okazję to zjawisko zobaczyć ponownie.
2005-05-23 · 22:16
Pierwsza tak ciepła i spokojna noc w Bieszczadach po majowych ulewach… Na dzisiejszą noc przypada pełnia Księżyca. Dzisiaj jest ona szczególnie piękna, bo powietrze jest klarowne po ostatnich opadach. Przy okazji udało nam się zaobserwować ciekawe zjawisko atmosferyczne…
2003-11-21 · 23:21

Wczorajszego wieczoru (20. listopada) nad Bieszczadami (i nie tylko, doniesienia napływają nawet z Florydy, Słowenii i Grecji) można było obserwować wspaniałe zorze polarne.
Po raz drugi udało się nam uchwycić ją w obiektywie - zapraszamy do obejrzenia galerii zdjęć.

Więcej informacji

2018-03-08 · 20:42
Na antenę Discovery Channel Polska powraca trzecia odsłona popularnego cyklu „Przystanek Bieszczady”. Codzienna, ciężka praca bohaterów i walka z nieprzewidywalną przyrodą, wyraziste charaktery mieszkańców Bieszczad. Do tego dużo humoru, zabawnych sytuacji i emocjonujących zwrotów akcji, które narzuca prawdziwe życie. To wszystko w nowej serii ”Przystanku Bieszczady” w każdy czwartek, od 8 marca o godz. 22:00 - tylko na Discovery Channel.
2017-05-26 · 11:15
Pod koniec czerwca 2017 ratownicy Bieszczadzkiej Grupy GOPR wyruszają na podbój drugiego co do wysokości szczytu Pamiru – Piku Lenina. Szczyt ten do czasu rozpadu Związku Radzieckiego był trzecim szczytem całego ZSRR. Leży na granicy Kirgistanu i Tadżykistanu, w olbrzymich górach Pamiru i wznosi się na wysokość 7134 m n.p.m.
2017-04-12 · 14:49

W nadchodzący długi weekend majowy, po raz pierwszy odbędzie się Bieszczadzki Festiwal Fotografii i Filmu Przyrodniczego „Dzikie jest piękne”. Będzie to okazja nie tylko spotkania czołowych polskich fotografów przyrody i zobaczenia ich prac, ale również możliwość uczestniczenia w dziewięciu pokazach multimedialnych na wielkim ekranie, koncercie Orkiestry Świętego Mikołaja, warsztatach fotograficzne z Canon Polska oraz spotkaniu z przyrodnikiem i dziennikarzem - Adamem Wajrakiem.

2016-10-21 · 11:09
Specjalnie dla naszych Czytelników przeszukujemy ostatnio zasoby Internetu w poszukiwaniu wyjątkowych propozycji na wypoczynek w górach. Na stronie 100club.pl znaleźliśmy artykuł promujący nasze przepiękne Bieszczady. Kolejny dowód na to, że warto się tu wybrać o tej porze roku.
2016-04-25 · 17:20
Z przyjemnością informujemy o wznowieniu transmisji obraz z naszej kamery internetowej zainstalowanej w Studenckiej Kolibie na przełęczy Przysłup Caryński w Bieszczadach Wysokich. Kamera zainstalowana dzięki uprzejmości administrującej budynkiem Politechniki Warszawskiej przekazuje widok na najwyższe pasmo polskiej części Bieszczadów - Tarnicę, Szeroki Wierch, Krzemień oraz Bukowe Berdo.
więcej »
S e r w i s    r e k o m e n d o w a n y    p r z e z :
Podkarpacka Regionalna Organizacja Turystyczna
Bieszczadzki Park Narodowy
Bieszczadzka Grupa GOPR
Muzeum Budownictwa Ludowego - skansen w Sanoku
Fundacja Bieszczadzkiej Kolejki Leśnej
Polecamy bezpieczne przeglądarki:    Pobierz Google Chrome      Pobierz Firefoksa      Pobierz przeglądarkę Opera        

UWAGA COPYRIGHT

Wszystkie materiały prezentowane na stronach serwisu www.bieszczady.pl (np. teksty, layout, grafiki, zdjęcia, logotypy, kod html/css etc.)
chronione są prawem autorskim. Ich nieautoryzowane wykorzystanie w jakikolwiek sposób jest karalne.
All of the materials presented on the site www.bieszczady.pl (e.g. articles, graphics, photos, layouts, logos, html/css code etc.)
are copyrighted. Any kind of their unauthorised usage is punishable.

Wszelkie prawa zastrzeżone • All rights reserved
www.bieszczady.pl © 2000-2018


-->