bieszczady noclegi agroturystyka

Trasy rowerowe

Trasy rowerowe

Pogoda w regionie

26.05.17 12:03
Nadchodzi poprawa pogody.
Coraz liczniejsze rozpogodzenia i poprawa warunków turystycznych.
+22 +9°C

pogoda w Bieszczadach
  Webcamy:

Filmy z Bieszczadów

Więcej filmów na vimeo.com/bieszczady

Polecamy

Szlak rowerowy „Gruszka”

Szlak rowerowy „Gruszka”

2005-04-28 · 19:10

0,0 km - Lesko – Wyruszamy z Rynku miasta , znajduje się tutaj pierwsza tablica informacyjna „Ścieżki przyrodniczej Baszta”.  Kierujemy się na ulicę Ossolińskich (  skręcając  w prawo za rogiem  domu handlowego). Po 50 metrach skręcamy w lewo i po pokonaniu stromego podjazdu docieramy do ulicy Basztowej.
0,4 km - Przed nami skrzyżowanie, na którym skręcamy w prawo.  Wjeżdżamy w ulicę Basztową i pniemy się stromym podjazdem na wzgórze Baszta. Dojeżdżamy do tablicy ścieżki przyrodniczej „San – Nasza Rzeka”. Rozciąga się stąd wspaniała panorama na wzgórza bieszczadzkie.
0,6 km - Znajdujemy się tuż pod szczytem Baszty (422 m), skręcamy w lewo i dalej wąską kamienistą drogą  zjeżdżamy w dół  mijając po prawej stronie porośniętą leśną stromiznę. W połowie zjazdu możemy zaczerpnąć  wody z leśnego strumienia przy którym stoi kolejna tablica ścieżki przyrodniczej.  Następnie obok słupa linii energetycznych skręcamy ostro w prawo i wjeżdżamy na polanę.
1,8 km - Przy leśnym strumieniu drewniane ławki i miejsce na ognisko. Dalej szlak skręca w prawo i wzdłuż linii brzegowej Sanu zmierza do Parku.
3,2 km - Znajdujemy się u podnóża Baszty . Mijamy basen kąpielowy, przed płotem okalającym kamping skręcamy w lewo. Jedziemy wzdłuż ogrodzenia, a przy jego końcu, kierujemy się w prawo.
3,7 km - Przed nami wzgórze zamkowe i leski amfiteatr. Po prawej domki kempingowe i kawiarenki.
3,8 km - Opuszczamy park mijając po prawej  amfiteatr i widoczny na wzgórzu Zamek Kmitów, zaś po lewej stronie przed mostem kurhan. Trasa prowadzi teraz po drodze asfaltowej ( ulicą Turystyczną). Dwieście metrów dalej szlak skręca w lewo, w kierunku mostu.
4,2 km – Huzele. Za mostem ostry skręt w prawo i dalej wąską asfaltową drogą wzdłuż Sanu jedziemy w kierunku wzgórza Gruszka. Szlak wspina się dalej długim podjazdem między zalesionymi szczytami  Pogórza Leskiego.
7,8 km - Tuż przed szczytem w lewo odbija zielony szlak spacerowy prowadzący do mogiły ofiar hitleryzmu. My jedziemy dalej prosto.
8,2 km - Wzniesienie Gruszki (583 m n.p.m Rozciąga się z tą panorama na zachodnie krańce Bieszczadów  i masyw Chryszczatej.
10,0 km - Most w Tarnawie Górnej. Skręcamy w lewo i doliną Osławy podążamy na południe. Przed nami łatwy odcinek trasy prowadzący po równej nawierzchni doliną Kalniczki.
11,9 km - Mijamy drewniany most na rzece Kalniczka. Wjeżdżamy do miejscowości Łukowe,  po prawej stronie stadnina koni.
13,4 km - Po prawej stronie zabytkowa przydrożna kapliczka.
16,1 km - Jesteśmy w miejscowości Średnie Wielkie. Mijając ostatnia zbudowania miejscowości i osiedle PGR wjeżdżamy łagodnym podjazdem do lasu.
18,8 km - Koniec lasu. Droga opada łagodnym zjazdem przed nami otwarta przestrzeń i widok na wzgórza porośnięte lasami. Z prawej strony drogi towarzyszy nam  rzeczka Tarnawka, która doprowadzi nas do Kalnicy.
22,3 km - Pierwsze zabudowania wsi Kalnica. Mijamy budynki PGR-u i dojeżdżamy do skrzyżowania dróg. Schodzą się tutaj dwa szlaki rowerowe, które przez najbliższe 7 kilometrów biegną wspólnie do skrzyżowania w Mchawie.  Na skrzyżowaniu  skręcamy w lewo w kierunku Baligrodu.   Przed nami długi kręty podjazd.
24,0 km - Kiełczawa – po pokonaniu 2 kilometrowego podjazdu wjeżdżamy do niewielkiej  wsi,  malowniczo położonej między leśnymi wzgórzami. Zatrzymać się tutaj można na nocleg w gospodarstwach agroturystycznych.
25,9 km – Długim  zjazdem po  nierównej nawierzchni docieramy do skrzyżowania dróg. Droga w prawo zmierza do Roztok Dolnych, szlak rowerowy biegnie prosto przez most nad rzeczką Mchawą .
29,2 km – Skrzyżowanie dróg, znajduje się tutaj  smażalnia ryb nad rzeczką Hoczewka. Tutaj szlaki rozchodzą się, skręcamy w lewo i  zmierzamy w kierunku Leska  ( skręcając w prawo dojedziemy do Baligrodu) .
33,2  km - Zahoczewie – jadąc wzdłuż Hoczewki   Dużą Obwodnicą Bieszczadzką  dojechaliśmy do Zahoczewia jednej         z najstarszych wsi w dobrach Balów
34,1 km - Nowosiółki – znajduje się tutaj muzeum łowiectwa
34,6 km - Pomnik przyrody – „Progi skalne na Hoczewce” – odcinek rzeki długości 200 m, na którym występuje największe ich skupienie podlega ochronie jako pomnik przyrody.
39,4 km - Rozwidlenie dróg w miejscowości Hoczew, gdzie po lewej stronie murowany budynek dawnej karczmy (XIX w.).Skręcając w prawo dojechać można do Polańczyka. My skręcamy w lewo i kierujemy się do Leska.
41,8 km - Po lewej stronie drogi mijamy zajazd „Pod Gruszą”, zaś po prawej wzgórze Czulnia (576 m).
43,4 km - Łączki
44,2 km – Huzele
. W lewo odbija droga do małej miejscowości Weremień.
45,1 km - Wjeżdżamy do Leska, przekraczamy most na Sanie i po kilkudziesięciu metrach przed przystankiem PKS skręcamy lekko w prawo (droga asfaltowa), gdzie mijamy po prawej stronie mury zamku Kmitów.
45,5 km – Jadąc wzdłuż leskiego parku i murów Zamku Kmitów wjeżdżamy na parking, po lewej stronie budynek Liceum Ogólnokształcącego. Za Liceum skręcamy w lewo, mijamy restaurację „Ratuszowa”.
45,7 km – Za restauracją  skręcamy w prawo i po 200 metrach  docieramy do punku z którego bierze początek szlak rowerowy. 
45,9 km – Rynek- koniec szlaku.


S e r w i s    r e k o m e n d o w a n y    p r z e z :
Podkarpacka Regionalna Organizacja Turystyczna
Bieszczadzki Park Narodowy
Bieszczadzka Grupa GOPR
Muzeum Budownictwa Ludowego - skansen w Sanoku
Fundacja Bieszczadzkiej Kolejki Leśnej
Polecamy bezpieczne przeglądarki:    Pobierz Google Chrome      Pobierz Firefoksa      Pobierz przeglądarkę Opera        

UWAGA COPYRIGHT

Wszystkie materiały prezentowane na stronach serwisu www.bieszczady.pl (np. teksty, layout, grafiki, zdjęcia, logotypy, kod html/css etc.)
chronione są prawem autorskim. Ich nieautoryzowane wykorzystanie w jakikolwiek sposób jest karalne.
All of the materials presented on the site www.bieszczady.pl (e.g. articles, graphics, photos, layouts, logos, html/css code etc.)
are copyrighted. Any kind of their unauthorised usage is punishable.

Wszelkie prawa zastrzeżone • All rights reserved
www.bieszczady.pl © 2000-2018


-->