bieszczady noclegi agroturystyka

Pogoda w regionie

26.05.17 12:03
Nadchodzi poprawa pogody.
Coraz liczniejsze rozpogodzenia i poprawa warunków turystycznych.
+22 +9°C

pogoda w Bieszczadach
  Webcamy:

Filmy z Bieszczadów

Więcej filmów na vimeo.com/bieszczady

Polecamy

Tajemnica bieszczadzkiego izotopu

2010-07-07 · 01:03

Bardzo deszczowa wiosna. Rok temu, o tej porze roku można było się opalać, a teraz jadę w stronę Bukowca ledwo dostrzegając Polańczyk w strugach wody za oknem. Turystów o tej porze jeszcze brak. Więc gdy wysiadam na przystanku w Bukowcu i czekam na bohaterki mojego reportażu, mogę się wdać w „rozmowę” tylko z miejscowym, sympatycznym psem. Nasza konwersacja schodzi na temat kleszczy. Kiedy zwracam mu uwagę, żeby nie łapał ich aż tylu w przydrożnych krzakach, piesek podnosi z zaciekawieniem uszy, bo z za zakrętu pojawia się oczekiwana przeze mnie terenówka.
Żegnam się z autochtonem i wsiadam do pojazdu, który przepełnia bardzo silny zapach dziczyzny pomieszany z nutą padliny – za chwilę wszystko się wyjaśni.

Prowadząca samochód Nuria Selva Fernandez jest Hiszpanką, prowadzącą od kilkunastu lat badania dużych drapieżników w Polsce w ramach projektu krakowskiego Instytutu Ochrony Przyrody Państwowej Akademii Nauk. Od kilku lat zaś prowadzi projekt związany z badaniami niedźwiedzi oraz badania związane z dokarmianiem dzikich zwierząt. Od połowy lat 90-tych Polska stała się jej drugim domem. Jak podkreśla, czuje się tu jak u siebie. Kasia Bojarska to jej prawa ręka w Bieszczadach. W Bukowcu mieszka od stycznia, a ten zakątek Polski zna jak własną kieszeń. Zaś Isabel Elguero Claramunt to stypendystka z Hiszpanii. Od ponad pół roku jest tutaj na stażu i bierze udział w prowadzonych badaniach. Za chwilę się przekonam, że ten „damski szwadron” nie daje sobie dmuchać w kaszę, a mało kto zdaje sobie sprawa, że ich zajecie to ciężka i czasami niebezpieczna praca. To znakowanie tajemniczym izotopem, który powoli zaczyna odsłaniać sekrety karpackich zwierząt.

 

Błoto, misie i terpentyna

Tym razem mój bieszczadzki instynkt samozachowawczy mnie zawiódł.  „No tak” – myślę sobie wysiadając z samochodu, patrząc na swoje goreteksowe buty z materiału – zapomniałem ochraniaczy! Po cichu porównuję moje przygotowanie z tym, w co odziane są dziewczyny: kalosze ponad kolano i tym podobny błoto– i wodoodporny oręż do zmierzenia się z lasem skąpanym w wilgoci po deszczach, które lały tutaj od prawie dwóch tygodni. Mówi się trudno – będę chodził cały dzień w mokrych butach. W okolicach Zawozu wchodzimy do lasu. Ciemnego, pełnego mgły z chmur szorujących po górskich grzbietach, nasyconego wilgocią tak, jak potrafią być chyba tylko tropikalne lasy Amazonii. Tylko ten karpacki, wiosenny chłód dookoła robi znaczącą różnicę. Panujący półmrok w środku dnia utrudnia robienie zdjęć.

Mijamy leśne przecinki z zaoranymi poletkami i wysypaną karmą przy ambonach. Błota coraz więcej, a moje buty coraz bardziej chlupią. Raz po raz natrafiamy na świeże tropy i odchody niedźwiedzi, żubrów, dzików i wilków. Podchodzimy do sporego świerka i Nuria, z sympatycznym, hiszpańskim akcentem, zaczyna tłumaczyć, po co w ogóle tu się znaleźliśmy.

– Widzisz, o to drzewo często ocierają się niedźwiedzie, a ten drut opleciony wokół pnia zbiera ich sierść, gdy się czochrają o drzewo. A my pobieramy próbki z włosów do badań genetycznych i izotopowych – mówi Nuria. Faktycznie. Po przyjrzeniu się z bliska dostrzegam kłaczki brunatnego futra. Ale zauważam dwa rodzaje, nieznacznie różniącej się zwierzęcej sierści. – O, tu musiał się tez ocierać dzik. Te włosy są wyraźnie grubsze i ciemniejsze – dodaje Kasia. Sierść zbierana jest do papierowych torebek, po czym dokładnie opisywana: data, miejsce, gatunek zwierzęcia.

Ale to nie koniec leśnego rytuału. Isabel wyjmuje zapalniczkę i opala resztki sierści, które pozostały na kolcach drutu. – To po to, aby następnym razem znaleźć tylko nowe próbki – tłumaczy. Niedźwiedzie nie bez powodu ocierają się właśnie o to konkretne drzewo. To sprawka… terpentyny. „Magicznej”, żywicznej mikstury, którą niedźwiedzie wyraźnie upodobały sobie do „perfumowania” swojego futra podczas ocierania się o pomalowane nią drzewo. Nigdy przedtem jakoś nie zwracałem uwagi na ten rozpuszczalnik. Ma on zaskakująco przyjemny zapach. Ale chyba jednak się tym nie będę nacierał :-)

   

 

Aby zebrać odpowiednią dawkę informacji o zwyczajach i życiu karpackich zwierząt, naukowcy stosują również tropienie zwierząt na śniegu, badania siedliskowe oraz analizę zwierzęcej diety. Bardzo interesującą metodą jest również radiotelemetria GPS. Zaawansowana technologia w połączeniu z tradycyjnymi metodami poznawczymi, przychodzi z pomocą przyrodzie i naukowcom. Dzięki zaobrożowanym niedźwiedziom, jeleniom i wilkom można monitorować migrację oraz żerowanie zwierząt na odległość. I to jaką! Obecnie stosowane obroże wyposażone są w nadajniki satelitarne i komórkowe. W określonych odstępach czasu dane przesyłane są do stacji terenowej SMSami. Naukowcy liczą, że gdy upowszechnią się najnowsze, wchodzące do użycia technologie w momencie, gdy zawiedzie zasięg komórkowy, informacje te będą przesyłane satelitarnie. Prawdziwy „kosmos”!


Komentarze: (5)

Czekan, 2010-07-07 · 11:28
Cieszę się, że na "Bieszczadach" znów pojawiają się reportaże. A swoją drogą, ciekaw jestem jaka cząstka Bieszczadów, które mam w pamięci będzie mogła cieszyć przyszłe pokolenia?!? Obawiam się, że przy obecnym tempie zmian niewielka... Reportaż świetny, dziękuję i pozdrawiam.
Marcin Zagórski, 2010-07-10 · 20:56
Świetny reportaż-jak zwykle zresztą! Bardzo cieszę się, że autor poruszył w nim również kwestie zagrożeń w obliczu których stanęły Bieszczady-o tym trzeba pamiętać i mówić otwarcie, jako że krajobraz bieszczadzki uległ diametralnym zmianom w ciągu ostatnich kilkunastu lat i zmienia się cały czas, a negatywne skutki tych przemian juz dziś są widoczne.
Małgorzata, Sanok, 2010-07-10 · 23:15
Dzięki temu reportażowi (faktycznie świetny) dowiadujemy się o niezwykle ciekawych badaniach prowadzonych na terenie Bieszczadów. Jednocześnie uświadamia nas ile wysiłku, cierpliwości, wiedzy i intuicji wymagają one od naukowców. Zmiana środowiska, całych ekosystemów spowodowana nadmierną eksploatacją nie robi żadnego wrażenia na tych, którzy się do tego przyczyniają. Komercjalizacja nie idzie zatem w parze ze zrównoważoną turystyką, a świadomośc zagrożeń jest żadna!! Nie trzeba daleko szukać: Stężnica, Otryt, okolice Dołżycy. Mam nadzieję, że badania prowadzone przez dr Nurię Fernandez prócz ciekawych odkryć dotyczących biologii dużych drapieżników przyczynią się do pełniejszej ochrony, ale i dialogu między tymi "którzy nie chą brukować, a tymi, którzy chcą". Pozdrowienia dla Admina.
GosiaSamosia, Polska, 2010-07-29 · 20:54
Oby tylko z tych badań skorzystała Przyroda a nie kariera jednostek...
obs.Roman, Łódź, 2011-02-28 · 15:03
Niestety Pan Strzyżewski ma rację! Komercjalizacja postępuje w zawrotnym tempie, a pazerność powoduje że podcina się gałąź na której się siedzi, a moda na "dzikie"(?) Bieszczady może szybko przeminąć, potrzebny jest umiar! Pieniądze zarabiane na turystach mogą szybko zniknąć, wraz z modą i pościg za bogatym turystą, okaże się niebawem biegiem w ślepą uliczkę!!!
Serwis Regionalny www.bieszczady.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zawartych w komentarzach i opiniach publikowanych przez użytkowników niniejszego serwisu. Publikowane komentarze są tylko i wyłącznie prywatnymi opiniami użytkowników Serwisu Regionalnego www.bieszczady.pl i stanowią własność ich autorďż˝w. Autorzy komentarzy ponoszą pełną odpowiedzialność za publikowane przez nich treści. W przypadku konsekwencji prawnych wynikających z ich publikacji, redakcja portalu Bieszczady.pl może przekazać wszelkie informacje stronom zainteresowanym na temat danego użytkownika oraz pomóc w jego zlokalizowaniu.
Zachowujemy oryginalną pisownię nadesłanych komentarzy.
Warto przeczytać

2014-02-09 · 00:30
„Zawyj dla wilka” jest akcją na rzecz ochrony wilków w Polsce. Obecnie jednym z największych zagrożeń dla tych zwierząt jest brak akceptacji społecznej w rejonach ich występowania. Z inicjatywy organizacji ekologicznej WWF Polska i we współpracy ze słowackim Stowarzyszeniem „Vlk”, Europejskim Centrum Ziemi i Centrum Ursa Maior zapraszamy na wspólne wycie w szczytnym celu. Akcji będzie towarzyszyła premiera niezwykłego filmu przyrodniczego „Wilcze Góry” w polskiej wersji językowej.
2012-05-22 · 12:51
Ogólnopolskie Towarzystwo Ochrony Ptaków - Małopolskie Biuro OTOP zaprasza do udziału w warsztatach dotyczących rozwoju form działań gospodarczych sprzyjających ochronie przyrody na terenie karpackich gmin. Spotkanie skierowane jest głównie do przedstawicieli samorządów, aktywnych przedsiębiorców oraz przedstawicieli innych organizacji i instytucji, których działania związane są z zasobami przyrodniczymi w gminie.
2011-05-25 · 12:51
We wtorek 24 maja 2011 roku w godzinach przedpołudniowych wybuchł pożar w rezerwacie przyrody „Źródliska Jasiołki”, tuż przy granicy polsko-słowackiej. Spłonęło 1,5 ha torfowiska, łąki i lasu na terenie chronionym po stronie polskiej oraz około 0,2 ha torfowiska po stronie słowackiej.  Przez teren pożarzyska przebiega niebieski szlak graniczny.
2010-03-12 · 20:19
Jakiś czas temu pisaliśmy o niedźwiedziu, który po przebudzeniu upolował samicę dzika – lochę w okolicach Zatwarnicy. Jak się okazało, po kilku dniach aktywności, niska temperatura zmusiła je do ponownego krótkotrwałego zimowego letargu. Ale miś, który upolował dzika, postanowił wstać i powrócić do zakopanej pod śniegiem zdobyczy i...
2007-05-18 · 22:01
Już wkrótce dział „Bieszczadzkich reportaży” wzbogaci się o nową pozycję. Twórcy portalu Bieszczady.pl od pierwszych dni maja przygotowują nowy, premierowy materiał.

Więcej informacji

2015-04-30 · 20:22
Podczas gdy wszyscy w Bieszczadach czekamy na pierwsze wiosenne kwiaty, filmowcy niemal modlą się o powrót zamieci. Gwałtowna odwilż pokrzyżowała plany nakręcenia finału w białej scenerii. Zapraszamy do przeczytania i obejrzenia reportażu z planu "Na granicy" - najnowszej produkcji filmowej nakręconej w Bieszczadach.
2014-10-12 · 08:00
Po dłuższej przerwie Bieszczady znów znalazły się w świetle medialnych reflektorów. Startuje wyprodukowany przez HBO Polska serial „Wataha”. Ta profesjonalnie wyprodukowana, duża produkcja to promocyjna szansa dla Bieszczadów. Dlaczego warto zwrócić na serial uwagę? Zapraszamy do lektury. Tylko na Bieszczady.pl: multimedialna, powstała przy współpracy z HBO Polska oraz zespołem Tołhaje niespodzianka.
2014-05-16 · 19:11
Jak zwykle zabiegany poniedziałek, pochmurny z nielicznymi przebłyskami słońca. Nic nie zapowiadało wielkiej niespodzianki, jaką miała nam sprawić bieszczadzka przyroda. A jednak! Trzeba było czekać kilkadziesiąt lat na odnalezienie i udokumentowanie bieszczadzkiego stanowiska rzadkiego i niezwykłego storczyka – Obuwika. Roślinę odnaleźli autor portalu Bieszczady.pl Stanisław Strzyżewski oraz leśnik Marcin Scelina. Zapraszamy to przeczytania nowego reportażu.
2014-01-24 · 14:51
Dzisiaj uśmiechnęło się do nas nie tylko szczęście, ale i niebo. Dosłownie. Gwałtownie obniżająca się temperatura powietrza spowodowała krystalizowanie się pary wodnej w atmosferze wywołując piękne zjawisko słonecznego halo.
2014-01-23 · 20:14
Na początku stycznia 2014 w Dwerniku odbył się plener fotograficzny „Bieszczady dniem i nocą” w Dwerniku. Zajęcia poprowadzili pomysłodawcy wydarzenia – autorzy dwóch albumów fotograficznych o Bieszczadach - profesjonalni fotograficy Agnieszka i Włodek Bilińscy oraz Pavol Ďuriš z Parku Gwiezdnego Nieba „Bieszczady”. Zaś uczestników gościł pięknie położony w dolinie Sanu Pensjonat „Dolistowie”. Zapraszamy do przeczytania relacji z pleneru.
więcej »
S e r w i s    r e k o m e n d o w a n y    p r z e z :
Podkarpacka Regionalna Organizacja Turystyczna
Bieszczadzki Park Narodowy
Bieszczadzka Grupa GOPR
Muzeum Budownictwa Ludowego - skansen w Sanoku
Fundacja Bieszczadzkiej Kolejki Leśnej
Polecamy bezpieczne przeglądarki:    Pobierz Google Chrome      Pobierz Firefoksa      Pobierz przeglądarkę Opera        

UWAGA COPYRIGHT

Wszystkie materiały prezentowane na stronach serwisu www.bieszczady.pl (np. teksty, layout, grafiki, zdjęcia, logotypy, kod html/css etc.)
chronione są prawem autorskim. Ich nieautoryzowane wykorzystanie w jakikolwiek sposób jest karalne.
All of the materials presented on the site www.bieszczady.pl (e.g. articles, graphics, photos, layouts, logos, html/css code etc.)
are copyrighted. Any kind of their unauthorised usage is punishable.

Wszelkie prawa zastrzeżone • All rights reserved
www.bieszczady.pl © 2000-2022


-->