bieszczady noclegi agroturystyka

Miejscowości

Miejscowości

Pogoda w regionie

26.05.17 12:03
Nadchodzi poprawa pogody.
Coraz liczniejsze rozpogodzenia i poprawa warunków turystycznych.
+22 +9°C

pogoda w Bieszczadach
  Webcamy:

Filmy z Bieszczadów

Więcej filmów na vimeo.com/bieszczady

Polecamy

Ustjanowa

USTJANOWA

2003-02-03 · 20:31

Duża wieś na zachód od Ustrzyk Dolnych, administracyjnie podzielona na Górną i Dolną (łącznie 910 mieszkańców). Stacja kolejowa linii Zagórz - Krościenko - Chyrów. Liczne połączenia autobusowe z Sanokiem, Ustrzykami Dolnymi i innymi miejscowościami we wschodniej części Bieszczadów.

Usjanowa powstała na prawie wołoskim przed 1489 r. w dobrach Kmitów. Nazwa pochodzi prawdopodobnie od weierskiego imienia Istvan. Wiodła tędy droga państwowa "via publica" z Sanoka do Sambora.
W 1520 r. Piotr Kmita otrzymał od Zygmunta Starego przywilej na pobieranie w Ustjanowej myta, które przeznaczano na utrzymanie drogi w dobrym stanie i budowę mostów. W 1526 r. odnotowano isnienie cerkwi parafialnej.

W 1921 r. Ustjanowa liczyla 280 domów i 1671 mieszkańców (1366 grek. 208 rzym. 96 mojż.). W obu częściach wsi stały drewniane cerkwie, obie pod tym samym wezwaniam św. Paraksewii i obie wzniesione w 1792 r.
Po 1931 r. na grzbiecie Żukowa nad Ustjanową powstało ogromne, słynne w całej Polsce lotnisko szybowcowe. Wybudowano obszerne hangary, na zboczu Żukowa zainstalowno wyciągarki. Było także lotnisko dla samolotów. Wojskowa szkoła pilotażu szybowcowego dysponowała w 1939 r. 774 maszynami i 54 stanowiskami startowymi; szkoliło sie tu od 300 do 1000 pilotów miesięcznie! W Ustianowej odbywały się zawody szybowcowe, m.in. mistrzostwa Polski w 1935 r. Do dziś na grzbiecie Żukowa można znaleźć ślady hangarów.

Po 1945 r. wieś została przecięta granicą. Większa część Ustjanowej Górnej znalazła się  po stronie sowieckiej; powróciła do Polski jesienią 1951 r.
W latach siedemdziesiątych we wschodniej części wsi (obecnie przynależącej do Ustrzyk Dolnych) powstał ogromny kombinat drzewny (1200 zatrudnionych), przerabiający drewno pozyskiwane z Bieszczadów. Dostawy surowca okazały sie jednak mniejsze, niż zakładano, a transport kosztowny, więc zakład nigdy nie osiągnął planowanych rozmiarów produkcji. Dziś jest nieczynny, część zabudowań przejęły firmy prywatne.

Drewniana cerkiew parafialna p.w. św. Paraksewy z 1792 r. (Usjanowa Górna) użytkowana jest od 1971 r. jako kościół. Obok murowana neogotycka kaplica grobowcowa Szemelowskich, kryta dachówką wyprodukowana w Kołomyi. Powyżej szosy do Ustrzyk Dolnych, po leweh stronie, wznosi się pomnik lotników, wychowanków ustjanowskiej szkoły szybowcowej, poległych w latach 1939 - 45.

Warto wiedzieć, że przez Usjanową przebiega główny wododział europejski, oddzielający zlewiska Morza Czarnego i Bałtyckiego.


S e r w i s    r e k o m e n d o w a n y    p r z e z :
Podkarpacka Regionalna Organizacja Turystyczna
Bieszczadzki Park Narodowy
Bieszczadzka Grupa GOPR
Muzeum Budownictwa Ludowego - skansen w Sanoku
Fundacja Bieszczadzkiej Kolejki Leśnej
Polecamy bezpieczne przeglądarki:    Pobierz Google Chrome      Pobierz Firefoksa      Pobierz przeglądarkę Opera        

UWAGA COPYRIGHT

Wszystkie materiały prezentowane na stronach serwisu www.bieszczady.pl (np. teksty, layout, grafiki, zdjęcia, logotypy, kod html/css etc.)
chronione są prawem autorskim. Ich nieautoryzowane wykorzystanie w jakikolwiek sposób jest karalne.
All of the materials presented on the site www.bieszczady.pl (e.g. articles, graphics, photos, layouts, logos, html/css code etc.)
are copyrighted. Any kind of their unauthorised usage is punishable.

Wszelkie prawa zastrzeżone • All rights reserved
www.bieszczady.pl © 2000-2020


-->