bieszczady noclegi agroturystyka

Pogoda w regionie

26.05.17 12:03
Nadchodzi poprawa pogody.
Coraz liczniejsze rozpogodzenia i poprawa warunków turystycznych.
+22 +9°C

pogoda w Bieszczadach
  Webcamy:

Filmy z Bieszczadów

Więcej filmów na vimeo.com/bieszczady

Polecamy

Wystawa starej fotografii rodzinnej „Człowiek jest piękny”

2006-04-24 · 20:28

Od roku Stowarzyszenie Na Rzecz Odnowy i Współistnienia Kultur „Sałasz” realizuje projekt Szkoły Dziedzictwa Kulturowego Pogranicza nagrodzony przez Fundację Kultury w konkursie Małe Ojczyzny-Tradycja dla Przyszłości. W toku realizacji idei Szkoły odbywały się tematyczne warsztaty edukacyjno-artystyczne dla dzieci, młodzieży i dorosłych, koncerty, festiwal teatralny. Stworzono dwa ośrodki działania i spotkań – Ośrodek Teatru Kultur w Morochowie, Pracownię Sztuki w Starej Gajówce w Porażu. Ostatnim punktem tego projektu jest właśnie wystawa „Człowiek jest piękny” w Morochowie, której otwarcie zaplanowano na 6. maja 2006 o godz. 18.00 w Ośrodku Teatru Kultur.

Stare fotografie były zbierane w toku wizyt u mieszkańców wsi na przestrzeni kilku miesięcy. Realizatorzy spotkali się z zaufaniem wielu rodzin polskich i ukraińskich, które zgodziły się udostępnić swoje zbiory. Fotografie prawie 10. rodzin wykonywane w latach 1900 – 1980 tworzą pejzaż pamięci indywidualnej i zbiorowej. Są tu obecne momenty związane z narodzinami, pogrzebami, weselami, pożegananiami i szczęśliwymi odwiedzinami, ważnymi świętami religijnymi i niby błahymi fotografiami „na pamiątkę”. Anonimowi najczęściej fotografowie zarejestrowali nie tylko ludzkie twarze, ale także zmieniające się z biegiem lat architekturę i krajobraz.

Obraz, który został przywołany przez wystawę, opowiada o różnorodności kulturowej i narodowej, ale także przedstawia mieszkańców tych czterech wsi jako pewną wspólnotę. Jedni bez drugich nie byliby tym, czym byli i są. I właśnie w tych wspólnotowych warunkach życia ujawnia się całe piękno Pogranicza Kultur i jego mieszkańców.

Organizatorzy wystawy świadomość, że te fotografie przedstawiają tylko niewielką część „wielkiego zbioru”, który pozostaje schowany w domowych zakamarkach i chcieliby powiększać ten zbiór, stworzyć stałą ekspozycję, która miejscowym pozwoli jeszcze lepiej zrozumieć swoją historię, a przyjezdnym da szansę na „odkodowanie” informacji płynących z przewodników, różnych informatorów i map.

Wystawie przyświeca również chęć udowodnienia, iż pamięć ludzka nie traktowana stronniczo i wybiórczo jest tym, co podnosi wartość i jakość ludzkiego życia, nadaje mu piękno i sens.

Program wystawy:

  • 15.00 – Konferencja „Dzieci i młodzież w Krajobrazie Pogranicza”
  • 18.00 – Wernisaż wystawy „Człowiek jest piękny”
  • 19.00 – Koncert Poetycki

Więcej informacji: www.salasz.prh.pl


Patronat internetowy nad wystawą w Morochowie sprawuje portal www.bieszczady.pl. Zapraszamy na relację z w/w wydarzenia, która ukaże się na naszych łamach po 6. maja 2006r.


Komentarze: (5)

Nastka, 2006-05-11 · 12:49
Do admina: Stachu, kiedy mozna spodziewac sie zdjec z tej wystawy?
Admin, Lesko, 2006-05-12 · 18:49
Witam. Jestem chwilowo zagranica, ale reportaz zostanie umieszczony zaraz po powrocie (ok. 25. maja)
jan, londyn, 2006-05-19 · 00:24
do kiedy jest ta wystawa ? Prosze o blizsze infomacje . Pozdrawiam J.M.
?, 2006-05-21 · 17:45
"Jedni bez drugich nie byliby tym, czym byli i są." Niebieszczany i Morochów...? - ironia czy determinizm historyczny?
widz, Sanok, 2006-05-22 · 13:49
to nie ironia! Nie mozna o to posadzać autorów wystawy. Chodzi chyba o wzajemne samookreslenie różnych przecież wsi. Wydaje się to naturalne. Wytawa jest szkicem zbiorowego portretu. Bardzo ciekawym i przejmujacym. Widziałem! Dzięki! To dobry pomysł !
Serwis Regionalny www.bieszczady.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zawartych w komentarzach i opiniach publikowanych przez użytkowników niniejszego serwisu. Publikowane komentarze są tylko i wyłącznie prywatnymi opiniami użytkowników Serwisu Regionalnego www.bieszczady.pl i stanowią własność ich autorďż˝w. Autorzy komentarzy ponoszą pełną odpowiedzialność za publikowane przez nich treści. W przypadku konsekwencji prawnych wynikających z ich publikacji, redakcja portalu Bieszczady.pl może przekazać wszelkie informacje stronom zainteresowanym na temat danego użytkownika oraz pomóc w jego zlokalizowaniu.
Zachowujemy oryginalną pisownię nadesłanych komentarzy.
Warto przeczytać

2017-04-12 · 14:49

W nadchodzący długi weekend majowy, po raz pierwszy odbędzie się Bieszczadzki Festiwal Fotografii i Filmu Przyrodniczego „Dzikie jest piękne”. Będzie to okazja nie tylko spotkania czołowych polskich fotografów przyrody i zobaczenia ich prac, ale również możliwość uczestniczenia w dziewięciu pokazach multimedialnych na wielkim ekranie, koncercie Orkiestry Świętego Mikołaja, warsztatach fotograficzne z Canon Polska oraz spotkaniu z przyrodnikiem i dziennikarzem - Adamem Wajrakiem.

2016-08-18 · 21:53
Zapraszamy do Centrum Ursa Maior w Uhercach Mineralnych na wystawę pt. „Ludzie dymu”. To fotograficzny reportaż autorstwa mieszkańca Krosna – Pawła Malarczyka. Jego prace przybliżają codzienne życie i pracę bieszczadzkich „węglarzy”.
2015-02-25 · 23:29
Bieszczadzki Dom Kultury w Lesku zaprasza w najbliższy piątek 27 lutego 2015 o godz. 12.00 na wernisaż fotografii przyrodniczej  mieszkańca Jabłonek - Macieja Grzegorzka. Wernisaż będzie połączony z prezentacją albumu „Bieszczady i moja pasja” zawierający pierwszy zbiór prac tego wielokrotnie nagradzanego autora. Uwaga konkurs!
2014-11-28 · 20:15
Bieszczadzki Oddział Towarzystwa Opieki nad Zabytkami otrzymał nagrodę Custos Monumentorum Rei Publice w II edycji konkursu „Strażnik Dziedzictwa Rzeczypospolitej”. 18 listopada br. w Warszawie odbyła się uroczysta gala konkursowa, podczas której nagrode odebrali członkowie zarządu TOnZ Oddziału Bieszczadzkiego.
2014-11-03 · 12:18
Nakładem Bieszczadzkiego Oddziału Towarzystwa Opieki nad Zabytkami ukazał się kolejny – 19. numer periodyku „Bieszczad”. Jak zwykle znajdziemy w nim unikatowe, archiwalne materiały oraz informacje na temat Bieszczadów i okolic. Z najnowszego numeru dowiemy się o wydarzeniach z czasów wojen XX wieku, o obronnych umocnieniach z Bandrowa, czy też o losach cerkwi w Równi. Zaś artykuł autorstwa Wojciecha Wesołkina przybliży nam historię Prełuk i Duszatyna. Aktualizacja 07.11.2014 · 11:30

Więcej informacji

2017-08-05 · 19:55
Stowarzyszenie „Zatwarnica” zaprasza 6 sierpnia 2017 na 9. edycję Kiermaszu Bojkowskiego.  W programie imprezy m.in. występy zespołów „Senioreczki”, „Połoniny”, „Wołosatki” oraz zespołu „Ethno XL” z Ukrainy.
2017-06-29 · 11:33
W najbliższą sobotę 1 lipca 2017 w Lutowiskach odbędzie się 16. edycja Powojennych Targów Końskich. Zapraszamy do zapoznania się z programem imprezy.
2017-04-12 · 14:49

W nadchodzący długi weekend majowy, po raz pierwszy odbędzie się Bieszczadzki Festiwal Fotografii i Filmu Przyrodniczego „Dzikie jest piękne”. Będzie to okazja nie tylko spotkania czołowych polskich fotografów przyrody i zobaczenia ich prac, ale również możliwość uczestniczenia w dziewięciu pokazach multimedialnych na wielkim ekranie, koncercie Orkiestry Świętego Mikołaja, warsztatach fotograficzne z Canon Polska oraz spotkaniu z przyrodnikiem i dziennikarzem - Adamem Wajrakiem.

2017-01-20 · 18:40
W najbliższą sobotę i niedzielę Polsat oraz Polsat News zawitają z programem „Bezpieczna Zima z GOPR” w Bieszczady. Na zdjęciu: ekipa Polsat News podczas realizacji zdjęć w Bieszczadach - od lewej: Patryk Jakowski, Joanna Górska oraz Michał Giersz. W powstawanie programu zaangażowany był również Stanisław Strzyżewski z portalu Bieszczady.pl (po prawej) :: Fot. Stanisław Strzyżewski / Bieszczady.pl © 2017Od początku zimowych ferii na antenie stacji Polsat oraz Polsat News można śledzić akcję promująca bezpieczny, aktywny wypoczynek „Bezpieczna Zima z GOPR”. Jej celem jest przybliżenie zasad bezpieczeństwa obowiązujących zarówno na stokach narciarskich, jak i podczas zimowych wycieczek – nie tylko w góry. W najbliższy weekend (21 i 22 stycznia 2017) Polsat zawita z programem w Bieszczady. W powstawanie programu włączył się również portal Bieszczady.pl.
2016-11-23 · 21:41
9 października ruszyły zdjęcia do drugiego sezonu kultowego serialu HBO Polska „Wataha”. Zdjęcia ponownie są realizowane w Bieszczadach i potrwają do przyszłego roku. Reżyserami drugiego sezonu są Kasia Adamik (odpowiedzialna za m.in. „Bez tajemnic”, „Wataha” – sezon pierwszy) oraz Jan P. Matuszyński (kinowy hit „Ostatnia Rodzina”, „Deep Love”).
więcej »
S e r w i s    r e k o m e n d o w a n y    p r z e z :
Podkarpacka Regionalna Organizacja Turystyczna
Bieszczadzki Park Narodowy
Bieszczadzka Grupa GOPR
Muzeum Budownictwa Ludowego - skansen w Sanoku
Fundacja Bieszczadzkiej Kolejki Leśnej
Polecamy bezpieczne przeglądarki:    Pobierz Google Chrome      Pobierz Firefoksa      Pobierz przeglądarkę Opera        

UWAGA COPYRIGHT

Wszystkie materiały prezentowane na stronach serwisu www.bieszczady.pl (np. teksty, layout, grafiki, zdjęcia, logotypy, kod html/css etc.)
chronione są prawem autorskim. Ich nieautoryzowane wykorzystanie w jakikolwiek sposób jest karalne.
All of the materials presented on the site www.bieszczady.pl (e.g. articles, graphics, photos, layouts, logos, html/css code etc.)
are copyrighted. Any kind of their unauthorised usage is punishable.

Wszelkie prawa zastrzeżone • All rights reserved
www.bieszczady.pl © 2000-2017


-->