bieszczady noclegi agroturystyka

Historia

Historia

Pogoda w regionie

26.05.17 12:03
Nadchodzi poprawa pogody.
Coraz liczniejsze rozpogodzenia i poprawa warunków turystycznych.
+22 +9°C

pogoda w Bieszczadach
  Webcamy:

Filmy z Bieszczadów

Więcej filmów na vimeo.com/bieszczady

Polecamy

Z Bieszczad czy z Bieszczadów?

Z Bieszczad czy z Bieszczadów?

2005-05-07 · 09:58

Słowniki geograficzne uznają obydwie formy odmiany nazwy „Bieszczady” za poprawne i w zasadzie obydwie z nich – no z „Bieszczad” i „z Bieszczadów” są powszechnie w użyciu. Jednak temat poprawności używania właściwej terminologii od dawna dzieli miłośników na dwa obozy: zwolenników i przeciwników końcówki –ady i –adów.
Postanowiliśmy przybliżyć nieco faktów historycznych opisujących genezę obydwu form. Zapraszamy do lektury artykułu doc. dr hab. Adama Fastnachta – wieloletniego pracownika najstarszego, polskiego wydawnictwa – wrocławskiego Ossolineum oraz autora licznych publikacji o naszym regionie.


Adam Fastnacht

Nieco o „Bieszczadach” i innych nazwach geograficznych

(PROFILE nr 2 z 1969r.)

Dwie sprawy chciałbym poruszyć w tym miejscu. Zacznę od nazwy "Bieszczadów", której to nazwie językoznawcy poświęcili już sporo miejsca. Nie ma jednak jednolitości w ich poglądach na jej pochodzenie i znaczenie. Do tego braku zgodności doszła w latach powojennych odmienność zdań na temat dopełniacza tej nazwy, Bieszczad czy Bieszczadów, choć sprawa jest dość prosta.(.)

Moim zdaniem, należy zwrócić uwagę na zapisy nazwy Bieszczad, Bieszczady, sporządzone kiedyś w najbliższym sąsiedztwie tych gór przez ludzi, którzy używali jej najczęściej w mowie i słyszeli od miejscowej ludności. Chodzi o zapisy w dawnych aktach urzędów i sądów sanockich, którym podlegał administracyjnie obszar gór zwanych obecnie Bieszczadami i wschodnią częścią Beskidu Niskiego.

W tych urzędowych zapisach spotykamy tą nazwę w dwojakim znaczeniu: w liczbie mnogiej na oznaczenie lasów królewskich ciągnących się nad górną Osławą i wzdłuż grzbietu granicznego, czyli ówczesnej granicy węgierskiej, oraz w liczbie pojedynczej na oznaczenie tegoż właśnie granicznego grzbietu karpackiego.

W pierwszym znaczeniu użyta została nazwa Bieszczady w akcie granicznym starosty sanockiego z r. 1400, gdzie czytamy: "granice między lasami Króla JMości to jest Bieszczadami a dobrami dziedzicznymi.. Hoczew i Terpiczów". W takim samym znaczeniu użyto tej nazwy w zapisce grodzkiej sanockiej z r. 1447, według której krajnik i kniaziowie wsi wołoskich Szczawnego i Odrzechowej stwierdzili, że "wszystkie Bieszczady powyżej i poniżej od Jaślisk i od Jaślisk aż do Połonin są królewskie". Wymieniony akt z r. 1400 zawiera jednak nieco dalej i drugie znaczenie tej nazwy, użytej tym razem w liczbie pojedynczej: "a góra Bieszczad w całości jest królewska, na długość i na szerokość". Podobnie i wspomina zapiska z r. 1447 mówiąc o potoku Liszna, dopływie Solinki, stwierdza, że jest on królewski od ujścia aż do Bieszczadu.


Komentarze: (1)

online, 2010-05-20 · 13:28
Dzieki za ciekawy blog
Serwis Regionalny www.bieszczady.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zawartych w komentarzach i opiniach publikowanych przez użytkowników niniejszego serwisu. Publikowane komentarze są tylko i wyłącznie prywatnymi opiniami użytkowników Serwisu Regionalnego www.bieszczady.pl i stanowią własność ich autorďż˝w. Autorzy komentarzy ponoszą pełną odpowiedzialność za publikowane przez nich treści. W przypadku konsekwencji prawnych wynikających z ich publikacji, redakcja portalu Bieszczady.pl może przekazać wszelkie informacje stronom zainteresowanym na temat danego użytkownika oraz pomóc w jego zlokalizowaniu.
Zachowujemy oryginalną pisownię nadesłanych komentarzy.
S e r w i s    r e k o m e n d o w a n y    p r z e z :
Podkarpacka Regionalna Organizacja Turystyczna
Bieszczadzki Park Narodowy
Bieszczadzka Grupa GOPR
Muzeum Budownictwa Ludowego - skansen w Sanoku
Fundacja Bieszczadzkiej Kolejki Leśnej
Polecamy bezpieczne przeglądarki:    Pobierz Google Chrome      Pobierz Firefoksa      Pobierz przeglądarkę Opera        

UWAGA COPYRIGHT

Wszystkie materiały prezentowane na stronach serwisu www.bieszczady.pl (np. teksty, layout, grafiki, zdjęcia, logotypy, kod html/css etc.)
chronione są prawem autorskim. Ich nieautoryzowane wykorzystanie w jakikolwiek sposób jest karalne.
All of the materials presented on the site www.bieszczady.pl (e.g. articles, graphics, photos, layouts, logos, html/css code etc.)
are copyrighted. Any kind of their unauthorised usage is punishable.

Wszelkie prawa zastrzeżone • All rights reserved
www.bieszczady.pl © 2000-2023


-->