bieszczady noclegi agroturystyka

Historia

Historia

Pogoda w regionie

26.05.17 12:03
Nadchodzi poprawa pogody.
Coraz liczniejsze rozpogodzenia i poprawa warunków turystycznych.
+22 +9°C

pogoda w Bieszczadach
  Webcamy:

Filmy z Bieszczadów

Więcej filmów na vimeo.com/bieszczady

Polecamy

Z Bieszczad czy z Bieszczadów?

Z Bieszczad czy z Bieszczadów? (3)

2005-05-07 · 09:58

Nazwa Beskid występuje w następujących wariantach i przypadkach:

  • 1577 - "przedali je za Beskied",
  • 1578 - "gonili za Beskid do Węgier",
  • 1606 - "i /z/ za Beskida mieli zwieść"
  • 1607 - "z Czerteżnego Ferens /z/ za Bieskida", "z pod Bieskida",
  • 1608 - "z Topoli z za Beskieda"x, "na Beskiedzie rozbijał",
  • 1618 - "w Potoku za Beskidem"xx

W znaczeniu tych nazw nie dostrzegamy różnic. Obie oznaczały to samo, występują w sąsiadujących zapiskach, a raz nawet w tej samej zapisce pisarz użył obu: "za Beskied" i "z za Bieszczadu". Zarówno więc Bieszczad jak i Beskid oznaczał graniczny grzbiet karpacki, który trzeba było przekroczyć, aby znaleźć się w terytorium węgierskim. To znaczenie zachowała nazwa Beskid aż do XX w., co wynika z badań Z. Stiebera.

Nazwa Bieszczad /w l.poj./ była żywa jeszcze w XIX w.

Przykłady tego przytacza F. Wysocka, a liczbę ich można powiększyć. Po II wojnie niemal zanikło używanie jej w tej postaci, ale jednak możemy odnotować nazwę Bieszczad, -du, na oznaczenie lasu w przygranicznej wsi Wisłok Wielki. W XIX w. nazwa ta była używana i w liczbie mnogiej, tj. Bieszczady na oznaczenie gór przez Staszica i innych. Bardziej przyjęło się jej używanie w I połowie XX w. na oznaczenie całej części Karpat od przełęczy Łupkowskiej po źródła Świcy. To określenie, upowszechniane przez geografów, używane jest nadal, a czasem nawet nadużywane, bo - jak zobaczymy niżej - rozciągane na obszary Pogórza, a nawet równin odległych o kilkadziesiąt kilometrów na północ.

A teraz ten nieszczęsny dopełniacz liczby mnogiej. Nie może mieć on końcówki zerowej /Bieszczad/, ponieważ nazwa ta żywa była /i jest/ aż do ostatnich czasów w liczbie pojedynczej.

Nikt także nie próbuje używać końcówki zerowej w dopełniaczu liczby mnogiej nazwy Beskid, bo ta nazwa jest stale w użyciu w liczbie pojedynczej /Beskid Niski, Beskid Wyspowy, liczne szczyty o tej nazwie/. Nikt więc nie mówi: stoki Beskid, lecz stoki Beskidów. A przecież Beskid i Bieszczad to dwie pokrewne nazwy oznaczające kiedyś niemal to samo.


Komentarze: (1)

online, 2010-05-20 · 13:28
Dzieki za ciekawy blog
Serwis Regionalny www.bieszczady.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zawartych w komentarzach i opiniach publikowanych przez użytkowników niniejszego serwisu. Publikowane komentarze są tylko i wyłącznie prywatnymi opiniami użytkowników Serwisu Regionalnego www.bieszczady.pl i stanowią własność ich autorďż˝w. Autorzy komentarzy ponoszą pełną odpowiedzialność za publikowane przez nich treści. W przypadku konsekwencji prawnych wynikających z ich publikacji, redakcja portalu Bieszczady.pl może przekazać wszelkie informacje stronom zainteresowanym na temat danego użytkownika oraz pomóc w jego zlokalizowaniu.
Zachowujemy oryginalną pisownię nadesłanych komentarzy.
S e r w i s    r e k o m e n d o w a n y    p r z e z :
Podkarpacka Regionalna Organizacja Turystyczna
Bieszczadzki Park Narodowy
Bieszczadzka Grupa GOPR
Muzeum Budownictwa Ludowego - skansen w Sanoku
Fundacja Bieszczadzkiej Kolejki Leśnej
Polecamy bezpieczne przeglądarki:    Pobierz Google Chrome      Pobierz Firefoksa      Pobierz przeglądarkę Opera        

UWAGA COPYRIGHT

Wszystkie materiały prezentowane na stronach serwisu www.bieszczady.pl (np. teksty, layout, grafiki, zdjęcia, logotypy, kod html/css etc.)
chronione są prawem autorskim. Ich nieautoryzowane wykorzystanie w jakikolwiek sposób jest karalne.
All of the materials presented on the site www.bieszczady.pl (e.g. articles, graphics, photos, layouts, logos, html/css code etc.)
are copyrighted. Any kind of their unauthorised usage is punishable.

Wszelkie prawa zastrzeżone • All rights reserved
www.bieszczady.pl © 2000-2018


-->