bieszczady noclegi agroturystyka

Historia

Historia

Pogoda w regionie

26.05.17 12:03
Nadchodzi poprawa pogody.
Coraz liczniejsze rozpogodzenia i poprawa warunków turystycznych.
+22 +9°C

pogoda w Bieszczadach
  Webcamy:

Filmy z Bieszczadów

Więcej filmów na vimeo.com/bieszczady

Polecamy

Z Bieszczad czy z Bieszczadów?

Z Bieszczad czy z Bieszczadów? (4)

2005-05-07 · 09:58

Skąd więc wzięła się forma Bieszczad w dopełniaczu liczby mnogiej? Trudno teraz ustalić, czy "ten nowy dopełniacz Bieszczad ma być rusycyzmem, który dostał się do języka polskiego albo pod koniec ostatniej wojny.... albo przez kontakty naukowe polsko-rosyjskie w latach powojennych", jak sądzi F. Wysocka, czy raczej jest rodzinnego pochodzenia. Faktem jest, że przez szereg lat używali go nasi dziennikarze i reporterzy radiowi jeszcze przed wydaniem pracy M. Hilczuka w r. 1959. Niewątpliwie zaczęli stosować tą formę i naśladowali ją ludzie nie wiedzący, że przed II wojną w literaturze naukowej była używana forma Bieszczadów i że istniała liczba pojedyncza tej nazwy. Przy braku świadomości istnienia liczby pojedynczej, a przez niesłuszną analogię z Karpatami, Tatrami i Pieninami /Tatr, Karpat, Pienin/ przyjęła i upowszechniła się forma Bieszczad w dopełniaczu.

Że zaś reporterzy radiowi, pochodzący z okolic dalekich od woj. Rzeszowskiego, bywają czasem słabo zorientowani nie tylko w nazwach, ich znaczeniu i stosowaniu, ale i w geografii, świadczą podawane przez nich wiadomości o zasięgu terytorialnym Bieszczadów. Kiedyś np. słyszałem w radiu, jak reporter, mówiąc o wsi Bartkówce pod Dynowem, określił położenie jej w Bieszczadach. Gorzej, bo innym razem jakąś miejscowość położoną koło Lubaczowa, a więc w równinnej części woj. Rzeszowskiego, również zaliczono do Bieszczadów. Wygląda na to, że dla niektórych reporterów warszawskich całe niemal woj. Rzeszowskie a przynajmniej znaczna jego część, to Bieszczady. Nie można się więc dziwić, że przy takiej znajomości geografii szwankować mogła również i odmiana tej nazwy.

Nie wszyscy jednak autorzy prac naukowych, przewodników czy artykułów popełniali ten błąd. Ci, którzy znali przedwojenne prace geograficzne oraz zasady odmieniania tej nazwy, odmieniali ją nadal poprawnie. Tu i ówdzie zabierali głos i językoznawcy wyjaśniając właściwe zasady odmiany, i wreszcie po okresie dezorientacji coraz częściej czytamy i słyszymy poprawną formę, choć jeszcze nie powszechnie.

Jako jeszcze jeden argument przemawiający za nią można dodać, że nazwa Bieszczad odmienia się jak słowa: dziad - dziadów, wywiad - wywiadów, opad - opadów. Dopełniacz l.mn. w postaci Bieszczad miałby uzasadnienie, gdyby nazwa ta w l.poj. brzmiała Bieszczada, jak narada, defilada /ale nie nuda - nudów/. Że jednak nigdy tak nie było, wiemy z przytoczonych wzmianek historycznych. Miał więc rację mgr inż. R. Dzięcielak z Poznania, mówiąc o kimś pochodzącym z Bieszczadów, a nie Bieszczad.


Komentarze: (1)

online, 2010-05-20 · 13:28
Dzieki za ciekawy blog
Serwis Regionalny www.bieszczady.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zawartych w komentarzach i opiniach publikowanych przez użytkowników niniejszego serwisu. Publikowane komentarze są tylko i wyłącznie prywatnymi opiniami użytkowników Serwisu Regionalnego www.bieszczady.pl i stanowią własność ich autorďż˝w. Autorzy komentarzy ponoszą pełną odpowiedzialność za publikowane przez nich treści. W przypadku konsekwencji prawnych wynikających z ich publikacji, redakcja portalu Bieszczady.pl może przekazać wszelkie informacje stronom zainteresowanym na temat danego użytkownika oraz pomóc w jego zlokalizowaniu.
Zachowujemy oryginalną pisownię nadesłanych komentarzy.
S e r w i s    r e k o m e n d o w a n y    p r z e z :
Podkarpacka Regionalna Organizacja Turystyczna
Bieszczadzki Park Narodowy
Bieszczadzka Grupa GOPR
Muzeum Budownictwa Ludowego - skansen w Sanoku
Fundacja Bieszczadzkiej Kolejki Leśnej
Polecamy bezpieczne przeglądarki:    Pobierz Google Chrome      Pobierz Firefoksa      Pobierz przeglądarkę Opera        

UWAGA COPYRIGHT

Wszystkie materiały prezentowane na stronach serwisu www.bieszczady.pl (np. teksty, layout, grafiki, zdjęcia, logotypy, kod html/css etc.)
chronione są prawem autorskim. Ich nieautoryzowane wykorzystanie w jakikolwiek sposób jest karalne.
All of the materials presented on the site www.bieszczady.pl (e.g. articles, graphics, photos, layouts, logos, html/css code etc.)
are copyrighted. Any kind of their unauthorised usage is punishable.

Wszelkie prawa zastrzeżone • All rights reserved
www.bieszczady.pl © 2000-2018


-->