bieszczady noclegi agroturystyka

Historia

Historia

Pogoda w regionie

26.05.17 12:03
Nadchodzi poprawa pogody.
Coraz liczniejsze rozpogodzenia i poprawa warunków turystycznych.
+22 +9°C

pogoda w Bieszczadach
  Webcamy:

Filmy z Bieszczadów

Więcej filmów na vimeo.com/bieszczady

Polecamy

Z Bieszczad czy z Bieszczadów?

Z Bieszczad czy z Bieszczadów? (5)

2005-05-07 · 09:58

Druga sprawa, której poświęcić pragnę parę słów, to wydane przed paroma laty wykazy nazw geograficznych.

Warto zwrócić uwagę badaczy regionalnych na te publikacje, bardzo przydatne dla badań, bo zawierające bogaty materiał toponomastyczny. Są to "Urzędowe nazwy miejscowości i obiektów fizjograficznych", wydawane w osobnych tomikach dla poszczególnych powiatów. Wymieniono tu nie tylko nazwy miast, gromad i poszczególnych wsi, ale nazwy ich części i przysiółków, oraz różnych obiektów fizjograficznych, takich jak góry, wzniesienia, lasy rzeki i potoki, pola, zarośla, łąki i inne. Poszukiwania ułatwiają zamieszczone na końcu każdego tomiku spisy alfabetyczne.

Jakież tu bogactwo tych nazw sięgające nieraz głęboko w przeszłość poszczególnych miejscowości! Czerpać z nich może nie tylko językoznawca, ale i historyk, który znajdzie tu informacje dotyczące różnych zagadnień. Ze względu na własne zainteresowania regionalne ograniczę się do kilku powiatów południowo- wschodnich woj. rzeszowskiego i na ich przykładzie postaram się zwrócić uwagę na zawartość wymienionych tomików, pomijając ich dobrze znane z innych wykazów nazwy samych miast i wsi.

Oczywiście tomiki dotyczące różnych powiatów zainteresują innych regionalistów.

Spośród wielu grup nazw o różnej tematyce duża jest ilość takich, które wskazują na istnienie kiedyś w danych miejscowościach grodów obronnych i innych umocnień, np. nazwy takie jak: Grodzisko, Grodne, Grodziska, Zagrodziska, Horodylsko /właściwie Horodysko/, Pod Grodziskiem /Bachlowa, Hoczew, Domaradz, Siedliska, Mymoń, Szczawne, Wola Postojowa, Łukawica, Myczkowce/, Chełm, Podchełm, Chełmiec /Trześniów, Nozdrzec, Przysietnica, Hłudno, Boiska, Niebieszczany/, Koci Zamek /Temeszów, Pakoszówka/, Zamczysko, Zamczyska, Zameczek, Na Zamku, Pod Zamkiem, Podzamcze /Sanok, Bukowisko, Jaćmierz, Nowotaniec, Załuż, Baligród/, Osiek /Posada Górna/, Parkany /Daliowa/. Niektóre z nich związane są z istniejącymi jeszcze znanymi ruinami, liczne nazwy wymieniane są na mapach sztabowych, ale o niektórych przynoszą wiadomości jedynie wymienione publikacje, a dodać można, że są to często nazwy stare, liczące wiele setek, około tysiąca, a nawet więcej lat.


Komentarze: (1)

online, 2010-05-20 · 13:28
Dzieki za ciekawy blog
Serwis Regionalny www.bieszczady.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zawartych w komentarzach i opiniach publikowanych przez użytkowników niniejszego serwisu. Publikowane komentarze są tylko i wyłącznie prywatnymi opiniami użytkowników Serwisu Regionalnego www.bieszczady.pl i stanowią własność ich autorďż˝w. Autorzy komentarzy ponoszą pełną odpowiedzialność za publikowane przez nich treści. W przypadku konsekwencji prawnych wynikających z ich publikacji, redakcja portalu Bieszczady.pl może przekazać wszelkie informacje stronom zainteresowanym na temat danego użytkownika oraz pomóc w jego zlokalizowaniu.
Zachowujemy oryginalną pisownię nadesłanych komentarzy.
S e r w i s    r e k o m e n d o w a n y    p r z e z :
Podkarpacka Regionalna Organizacja Turystyczna
Bieszczadzki Park Narodowy
Bieszczadzka Grupa GOPR
Muzeum Budownictwa Ludowego - skansen w Sanoku
Fundacja Bieszczadzkiej Kolejki Leśnej
Polecamy bezpieczne przeglądarki:    Pobierz Google Chrome      Pobierz Firefoksa      Pobierz przeglądarkę Opera        

UWAGA COPYRIGHT

Wszystkie materiały prezentowane na stronach serwisu www.bieszczady.pl (np. teksty, layout, grafiki, zdjęcia, logotypy, kod html/css etc.)
chronione są prawem autorskim. Ich nieautoryzowane wykorzystanie w jakikolwiek sposób jest karalne.
All of the materials presented on the site www.bieszczady.pl (e.g. articles, graphics, photos, layouts, logos, html/css code etc.)
are copyrighted. Any kind of their unauthorised usage is punishable.

Wszelkie prawa zastrzeżone • All rights reserved
www.bieszczady.pl © 2000-2018


-->