bieszczady noclegi agroturystyka

Historia

Historia

Pogoda w regionie

26.05.17 12:03
Nadchodzi poprawa pogody.
Coraz liczniejsze rozpogodzenia i poprawa warunków turystycznych.
+22 +9°C

pogoda w Bieszczadach
  Webcamy:

Filmy z Bieszczadów

Więcej filmów na vimeo.com/bieszczady

Polecamy

Z Bieszczad czy z Bieszczadów?

Z Bieszczad czy z Bieszczadów? (6)

2005-05-07 · 09:58

Inne nazwy zdają się być pozostałością dawnych kultów i wierzeń oraz świadczą o wpływie życia religijnego na ich powstanie, np. Boginki /Harta/, Rusały /Pakoszówka/, Na Bożnicy /Targowiska/, Święcice /Kostarowce/, Czartoryja /Komańcza/, Diabla Góra /Tyrawa Solna/, Uroczyska /Stróże małe/, Piekło /Bystre/, Piekliska /Klimkówka/, a może i liczne Łyse Góry.

Niektóre nazwy mogą wskazywać na osiedlanie a dawnych wiekach jeńców wojennych, mianowicie Czerkiesy /Sanok/, Tatarówka /Głowienka/, Moskalów Potok /Iwla/. Inne są świadectwem znanego na tym terenie osadnictwa wołoskiego, które w XIV-XVI w. odegrało dużą rolę w zaludnianiu dolin karpackich, a sięgało i na Pogórze. Tu wymienić można nazwy Dziurź /Mszana/, Dziurdżyk /Załuż/, Kondrat /Kalnica/, Caryńska /Odrzechowa/ oraz liczne Kiczery, Kiczerki, Kiczory, Magury i wiele innych, stanowiących osobne zagadnienie i temat pracy dla filologa.

Ciekawym przykładem wytwarzania się w nowszych już może czasach w niektórych wsiach ośrodków handlowo-usługowych są nazwy Miasteczko lub Miasto na oznaczenie części tych wsi, jak np. w Szczepańcowej, Jedliczu, Targowiskach, Domaradzu, Laskówce, Haczowie, Harcie, Baryczy. Wyjaśniam przy tym, że wymieniam tu tylko miejscowości, które w przeszłości swej nie otrzymały lokacji miejskich. Tu warto by zbadać, czy nazwa Miasteczko lub Miasto na oznaczenie części Wsi Targowiska pod Krosnem jest wytworem nowszych już czasów, czy może nazwą starą, średniowieczną, mającą związek z ówczesną rolą tej wsi jako targu, utrwaloną w tej samej jej nazwie. Jako osobliwość wymienić można szereg nazw stolic i krajów, które nie wiadomo w jakich okolicznościach pojawiły się na ty terenie. Są to: Berlin /Harta/, Warszawa /Hłudno, Grabownica/, Madryt /Olchowce/, Belgrad /Ladzin/, Rzym /Posada Górna/, Jerozolima /Przymówka, Wojaszówka/, Bośnia /Niebocko/, Hawajska Góra /Wisłok Wielki/, Korea /Turze Pole/.


Komentarze: (1)

online, 2010-05-20 · 13:28
Dzieki za ciekawy blog
Serwis Regionalny www.bieszczady.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zawartych w komentarzach i opiniach publikowanych przez użytkowników niniejszego serwisu. Publikowane komentarze są tylko i wyłącznie prywatnymi opiniami użytkowników Serwisu Regionalnego www.bieszczady.pl i stanowią własność ich autorďż˝w. Autorzy komentarzy ponoszą pełną odpowiedzialność za publikowane przez nich treści. W przypadku konsekwencji prawnych wynikających z ich publikacji, redakcja portalu Bieszczady.pl może przekazać wszelkie informacje stronom zainteresowanym na temat danego użytkownika oraz pomóc w jego zlokalizowaniu.
Zachowujemy oryginalną pisownię nadesłanych komentarzy.
S e r w i s    r e k o m e n d o w a n y    p r z e z :
Podkarpacka Regionalna Organizacja Turystyczna
Bieszczadzki Park Narodowy
Bieszczadzka Grupa GOPR
Muzeum Budownictwa Ludowego - skansen w Sanoku
Fundacja Bieszczadzkiej Kolejki Leśnej
Polecamy bezpieczne przeglądarki:    Pobierz Google Chrome      Pobierz Firefoksa      Pobierz przeglądarkę Opera        

UWAGA COPYRIGHT

Wszystkie materiały prezentowane na stronach serwisu www.bieszczady.pl (np. teksty, layout, grafiki, zdjęcia, logotypy, kod html/css etc.)
chronione są prawem autorskim. Ich nieautoryzowane wykorzystanie w jakikolwiek sposób jest karalne.
All of the materials presented on the site www.bieszczady.pl (e.g. articles, graphics, photos, layouts, logos, html/css code etc.)
are copyrighted. Any kind of their unauthorised usage is punishable.

Wszelkie prawa zastrzeżone • All rights reserved
www.bieszczady.pl © 2000-2018


-->