bieszczady noclegi agroturystyka

Historia

Historia

Pogoda w regionie

26.05.17 12:03
Nadchodzi poprawa pogody.
Coraz liczniejsze rozpogodzenia i poprawa warunków turystycznych.
+22 +9°C

pogoda w Bieszczadach
  Webcamy:

Filmy z Bieszczadów

Więcej filmów na vimeo.com/bieszczady

Polecamy

Z Bieszczad czy z Bieszczadów?

Z Bieszczad czy z Bieszczadów? (7)

2005-05-07 · 09:58

W wykazach tych znajdujemy także brzmienia nazw wyraźnie błędne lub dyskusyjne. Błędem jest np. nazwa Chełmiec, -ńca w Niebieszczanach /w indeksie Chełmiec/, Niewiszka /w indeksie poprawnie Niewistka/ w powiecie brzozowskim, Horodylsko koło Szczawnego zamiast Horodysko, jak na mapie 1:75000. Dziwi zmiana nazwy Sawkoszczyk w pow. Leskim na Sakowczyk, gdyż pierwsza ma uzasadnienie historyczne. W r. 1540 wymiwniony został Sawka kniaź z Ralskiej Woli /zwanej od Ralskiego, czyli obecnie Rajskiego/. W kilkadziesiąt lat później wieś tę nazwano Sawkowa Wola lub Sawkowa, a jeszcze później powstał z tego Sawkowczyk. Dlaczego więc Sawkowczyki? Błędne są formy Ług na oznaczenie wsi w gromadzie Cisna oraz pola w Terce grom. Wołkowyja /pow. leski/. Właściwa ich nazwa brzmiała poprzednio Łuh, co odpowiada polskiemu Łęg, natomiast nazwa Ług sprawia wrażenie, jakby autorzy wykazu dokonali zapisu pod wpływem jeżyka rosyjskiego, który przecież na tym terenie nie wpływał na kształtowanie się nazw. To samo występuje w nazwie Łodyna Ług w pow. ustrzyckim, znanej na przedwojennej mapie jako Łodyna Łuh.

Błędnie zostały określone w rodzaju męskim nazwy Łobozew Górny oraz dopełniacz ich, -wa, -nego. Nazwa ta, podobnie jak Żółkiew, Hoczew, Błożew czy Jaszczew jest rodzaju żeńskiego /ukr. Łobozwa/, a w dopełniaczu winna brzmieć Łobzowi Dolnej i Górnej. Widocznie autorzy posłużyli się analogia z nazwami typu Sochaczew i innymi z tą samą końcówką z innych terenów gdzie są one rodzaju męskiego, a nie wzięli pod uwagę przykładów z tych stron. Można także dyskutować, czy słuszna jest zmiana nazwy Czystohorb na Czystogarb /grom. Komańcza/. Dla mnie bardziej autentyczne brzmienie wydaje się poprzednia forma. Z przeglądu wymienionych pięciu tomików wynika, że w czterech z tych powiatów dokonano zmian nazw Horb i Horbki na Garb i Garbki, a jedynie w powiecie brzozowskim zachowano te pierwsze formy. Nie wspominam o tym bynajmniej dlatego, aby zachęcić autorów do zmian tych nazw również na terenie pow. brzozowskiego.

Wymieniając powyższe przykłady dotykamy spraw nadawania brzmienia polskiego nazwom, które posiadały od wieków ruskie /ukraińskie/ brzmienie. Ale czy we wszystkich wypadkach zmiany takie będą szczęśliwe? Nie wiem, czy słuszne byłoby np. polszczenie nazw takich, jak Dubiecko, znane w tej formie choćby z podręczników literatury z racji miejsca urodzenia Ignacego Krasickiego, albo nazw Uherce, Wańkowa, Liszna, Morochów, Ruskie, Dąbrówka Ruska, Dołżyca, Horodek, Orelec, Jurkowce, Lachowa, Wołkowyja, Chryszczata, Maguryczne, Matragona, Caryńskie, wspomniane wyżej Kiczery i podobne, Połonina, Rzepedź, Rymanów, Kombornia, Hamry, w których tkwią pierwiastki ruskie, wołoskie, niemieckie, bo przecież przed wiekami różna ludność się tu osiedlała i pozostawiła ślady swego języka w nazwach.


Komentarze: (1)

online, 2010-05-20 · 13:28
Dzieki za ciekawy blog
Serwis Regionalny www.bieszczady.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zawartych w komentarzach i opiniach publikowanych przez użytkowników niniejszego serwisu. Publikowane komentarze są tylko i wyłącznie prywatnymi opiniami użytkowników Serwisu Regionalnego www.bieszczady.pl i stanowią własność ich autorďż˝w. Autorzy komentarzy ponoszą pełną odpowiedzialność za publikowane przez nich treści. W przypadku konsekwencji prawnych wynikających z ich publikacji, redakcja portalu Bieszczady.pl może przekazać wszelkie informacje stronom zainteresowanym na temat danego użytkownika oraz pomóc w jego zlokalizowaniu.
Zachowujemy oryginalną pisownię nadesłanych komentarzy.
S e r w i s    r e k o m e n d o w a n y    p r z e z :
Podkarpacka Regionalna Organizacja Turystyczna
Bieszczadzki Park Narodowy
Bieszczadzka Grupa GOPR
Muzeum Budownictwa Ludowego - skansen w Sanoku
Fundacja Bieszczadzkiej Kolejki Leśnej
Polecamy bezpieczne przeglądarki:    Pobierz Google Chrome      Pobierz Firefoksa      Pobierz przeglądarkę Opera        

UWAGA COPYRIGHT

Wszystkie materiały prezentowane na stronach serwisu www.bieszczady.pl (np. teksty, layout, grafiki, zdjęcia, logotypy, kod html/css etc.)
chronione są prawem autorskim. Ich nieautoryzowane wykorzystanie w jakikolwiek sposób jest karalne.
All of the materials presented on the site www.bieszczady.pl (e.g. articles, graphics, photos, layouts, logos, html/css code etc.)
are copyrighted. Any kind of their unauthorised usage is punishable.

Wszelkie prawa zastrzeżone • All rights reserved
www.bieszczady.pl © 2000-2018


-->