bieszczady noclegi agroturystyka

Historia

Historia

Pogoda w regionie

26.05.17 12:03
Nadchodzi poprawa pogody.
Coraz liczniejsze rozpogodzenia i poprawa warunków turystycznych.
+22 +9°C

pogoda w Bieszczadach
  Webcamy:

Filmy z Bieszczadów

Więcej filmów na vimeo.com/bieszczady

Polecamy

Z Bieszczad czy z Bieszczadów?

Z Bieszczad czy z Bieszczadów? (8)

2005-05-07 · 09:58

Nie wiemy, ponieważ żaden wstęp o tym nie informuje, w jaki sposób były zbierane nazwy do sporządzania wykazów. Czy na podstawie map katastralnych lub innych o dużej podziałce, czy też w wyniku badań terenowych, ankiet lub w inny sposób. W każdym razie nie wszystkie interesujące historyka nazwy znalazły się w tych wykazach. Brak np. góry Horodne w Trenczy /pow. sanocki/ ze znanymi grodziskami oraz góry Zamczyska koło Rymanowa Zdroju, oznaczonej na przedwojennej mapie 1:100.000 i wymienionej w przewodnikach. Z drugiej jednak strony znajdujemy czasem stare brzmienia nazw, znane ze średniowiecznych dokumentów, a później zdawałoby się zanikłe lub zmienione. Tak np. dokumenty z lat 1369 i 1390 wymieniają potok zwany Rusawa w rejonie wsi Strachociny, a mapy sztabowe i Słownik Geograficzny Królestwa Polskiego podają tylko nazwę Różowy. Tymczasem w urzędowych nazwach dla pow. sanockiego jest wymieniona ta właśnie pierwotna Rusawa. W tychże samych dokumentach występuje również pierwotna nazwa wsi Strachociny i potoku, w ówczesnej pisowni brzmiąca Szwanczycze lub Swoczyca. Wieś z czasem przybrała inną , obecną nazwę, ale w wymienionym tomiku znajdujemy nazwę Święcice na oznaczenie pola w sąsiednich Kostarowcach, niewątpliwie mającą związek z tamtymi nazwami. Są to dwa, ale jakże charakterystyczne przykłady trwania starych nazw.

A różne Mogiły, Mogilice, Monastery, nazwy związane z dawnymi umocnieniami, zakładami przemysłowymi i szereg innych - czyż nie mogą naprowadzić historyka lub badacza podań ludowych na ślad zjawisk i obiektów z dalekiej przeszłości? Opracowania te są więc pożytecznym przedsięwzięciem i choć przeznaczone "do użytku służbowego", oraz mino pewnych błędów, oddadzą bez wątpienia dobrą przysługę badaniom naukowym.


Adam Fastnacht
Doc. dr hab.  Adam Fastnacht - urodzony się 27 lipca 1913r. w Sanoku. W latach 1923-1931 uczęszczał do Gimnazjum Męskiego im. Królowej Zofii w Sanoku. Następnie rozpoczął studia na Wydziale Humanistycznym Uniwersytetu Jana Kazimierza we Lwowie.  Był jednym z bardziej zasłużonych badaczy dziejów Ziemi Sanockiej i Karpat Wschodnich. Po ukończeniu studiów podjął pracę w najstarszym polskim wydawnictwie Ossolineum działającym od 1817r. we Lwowie. Po zakończeniu wojny wrócił do Sanoka, a wiosną 1946r. na Uniwersytecie Jagiellońskim w Krakowie uzyskał tytuł doktora za pracę pt. „Osadnictwo Ziemi Sanockiej w latach 1340-1650”. W tym samym roku podjął pracę we Wrocławiu w Zakładzie Narodowym im. Ossolińskich, gdzie prowadził działalność naukową, ze szczególnym uwzględnieniem naszego regionu. Był autorem licznych publikacji nt. nazewnictwa geograficznego Bieszczadów. Zmarł 16 lutego 1987r. we Wrocławiu.
Artykuł opublikowany dzięki uprzejmości Wydawnictwa Ruthenus


Komentarze: (1)

online, 2010-05-20 · 13:28
Dzieki za ciekawy blog
Serwis Regionalny www.bieszczady.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zawartych w komentarzach i opiniach publikowanych przez użytkowników niniejszego serwisu. Publikowane komentarze są tylko i wyłącznie prywatnymi opiniami użytkowników Serwisu Regionalnego www.bieszczady.pl i stanowią własność ich autorďż˝w. Autorzy komentarzy ponoszą pełną odpowiedzialność za publikowane przez nich treści. W przypadku konsekwencji prawnych wynikających z ich publikacji, redakcja portalu Bieszczady.pl może przekazać wszelkie informacje stronom zainteresowanym na temat danego użytkownika oraz pomóc w jego zlokalizowaniu.
Zachowujemy oryginalną pisownię nadesłanych komentarzy.
S e r w i s    r e k o m e n d o w a n y    p r z e z :
Podkarpacka Regionalna Organizacja Turystyczna
Bieszczadzki Park Narodowy
Bieszczadzka Grupa GOPR
Muzeum Budownictwa Ludowego - skansen w Sanoku
Fundacja Bieszczadzkiej Kolejki Leśnej
Polecamy bezpieczne przeglądarki:    Pobierz Google Chrome      Pobierz Firefoksa      Pobierz przeglądarkę Opera        

UWAGA COPYRIGHT

Wszystkie materiały prezentowane na stronach serwisu www.bieszczady.pl (np. teksty, layout, grafiki, zdjęcia, logotypy, kod html/css etc.)
chronione są prawem autorskim. Ich nieautoryzowane wykorzystanie w jakikolwiek sposób jest karalne.
All of the materials presented on the site www.bieszczady.pl (e.g. articles, graphics, photos, layouts, logos, html/css code etc.)
are copyrighted. Any kind of their unauthorised usage is punishable.

Wszelkie prawa zastrzeżone • All rights reserved
www.bieszczady.pl © 2000-2018


-->