bieszczady noclegi agroturystyka

Pogoda w regionie

26.05.17 12:03
Nadchodzi poprawa pogody.
Coraz liczniejsze rozpogodzenia i poprawa warunków turystycznych.
+22 +9°C

pogoda w Bieszczadach
  Webcamy:

Filmy z Bieszczadów

Więcej filmów na vimeo.com/bieszczady

Polecamy

Zawód bieszczadzkiego smolarza okiem Przemka Salety

2014-10-08 · 16:25

Smolarz – bieszczadzka legenda, której niedługo może zabraknąć. Kiedyś tym słowem określało się człowieka zajmującego się wyrobem smoły lub nią handlującego. Dziś to synonim węglarza lub wypalacza, czyli osoby trudniącej się wypalaniem węgla drzewnego. Zawód, który podróżnikom od zawsze kojarzył się z bieszczadzkim pejzażem może wkrótce przejść do historii, wyparty przez produkcję przemysłową i import węgla drzewnego. Wystarczy wspomnieć, że w roku 2000 smolarzy - wypalaczy można było spotkać w blisko 50 bazach, a do zeszłego roku pozostało ich już czterokrotnie mniej.

Dlatego warto pamiętać, że za produkcją nieodłącznego komponentu każdego grillowania stoi ta stara i coraz bardziej niszowa w naszym kraju profesja. Od kilku dekad tradycyjny bieszczadzki wypał odbywa się w stalowych retortach z wykorzystaniem technologii opracowanej w latach 70. XX wieku w warszawskiej SGGW. Surowcem do produkcji węgla drzewnego jest zazwyczaj drewno bukowe. Używa się też drewna innych drzew liściastych, takich jak topola, dąb, jesion.

Węgiel drzewny najczęściej wykorzystywany jest do grilla. Ale droga surowca do tego przyjemnego zajęcia jest długa i bardzo wyczerpująca na etapie obróbki. Opowie o niej znany sportowiec, Przemek Saleta, który odwiedził Bieszczady i miał okazję spróbować swoich sił w zawodzie wypalacza drewna.

Pracę smolarza możecie podejrzeć w programie Przemek Saleta: Najcięższe zadania” już dzisiaj (8 października 2014) o godz. 22:00 na National Geographic Channel.


Błyskawiczny konkurs!

Konkurs rozwiązany! Dziękujemy za uczestnictwo. Wkrótce kolejne konkursy :-)

Wraz z National Geographic Polska zapraszamy do wzięcia udziału w błyskawicznym, facebookowym konkursie związanym z Przemkiem Saletą i jego bieszczadzką przygodą z smolarzami. Do wygrania atrakcyjna nagroda ufundowana przez National Geographic - obszerna, ciepła bluza na jesienne dni. Aby wziąć udział w konkursie, należy na naszej facebookowym fanpage'u https://www.facebook.com/bieszczady odpowiedzieć na konkursowe pytanie:

Na terenie którego bieszczadzkiego nadleśnictwa pracował Przemek Saleta w premierowym odcinku serii National Geographic Channel „Przemek Saleta: Najcięższe zadania”?

Poprawną odpowiedź proszę opublikować w komentarzu do facebookowego postu o w/w konkursie. Nagrodzimy pierwszą, poprawną odpowiedź. Powodzenia.


Warto przeczytać

2016-08-20 · 18:20
Jeszcze tylko do poniedziałku (22.08) można zapisywać się na zawody rowerowe „Tropem wilka i rowerów kilka” organizowane wspólnie przez Nadleśnictwa Baligród oraz Cisna. To już 3. edycja tej imprezy, a jednocześnie pierwsza na nowo wyremontowanej trasie. Zawody mają charakter sportowo-rodzinny, a celem organizatorów jest propagowanie zdrowego, aktywnego stylu życia oraz walorów rekreacyjnych bieszczadzkich lasów.
2016-08-18 · 21:53
Zapraszamy do Centrum Ursa Maior w Uhercach Mineralnych na wystawę pt. „Ludzie dymu”. To fotograficzny reportaż autorstwa mieszkańca Krosna – Pawła Malarczyka. Jego prace przybliżają codzienne życie i pracę bieszczadzkich „węglarzy”.
2014-04-18 · 13:02
Las to przyroda. Las to przygoda. W Wielki Czwartek 17 kwietnia 2014 ekipa TVP1 zakończyła realizację ostatniego odcinka programu z cyklu “Las Bliżej Nas”. Oj działo się! Specjalnie dla Czytelników Bieszczady.pl mamy multimedialną niespodziankę.
2013-12-13 · 17:22
Silny wiatr wiejący na początku grudnia powalił najbardziej znaną i najgrubszą jodłę w Polsce. Drzewo rosło w okolicach Pszczelin na stoku góry Kosowiec od ponad 200 lat.
2012-05-18 · 15:45
W miniony czwartek 17 maja 2012r. oficjalne otwarcie zagrody pokazowej żubrów w Nadleśnictwie Stuposiany. Symbolicznego przecięcia wstęgi dokonali: Alicja Wosik, wicewojewoda podkarpacka, prof. Wanda Olech-Piasecka, prezes Stowarzyszenia Miłośników Żubrów i Edward Balwierczak, dyrektor RDLP w Krośnie.

Więcej informacji

2018-03-08 · 20:42
Na antenę Discovery Channel Polska powraca trzecia odsłona popularnego cyklu „Przystanek Bieszczady”. Codzienna, ciężka praca bohaterów i walka z nieprzewidywalną przyrodą, wyraziste charaktery mieszkańców Bieszczad. Do tego dużo humoru, zabawnych sytuacji i emocjonujących zwrotów akcji, które narzuca prawdziwe życie. To wszystko w nowej serii ”Przystanku Bieszczady” w każdy czwartek, od 8 marca o godz. 22:00 - tylko na Discovery Channel.
2017-08-05 · 19:55
Stowarzyszenie „Zatwarnica” zaprasza 6 sierpnia 2017 na 9. edycję Kiermaszu Bojkowskiego.  W programie imprezy m.in. występy zespołów „Senioreczki”, „Połoniny”, „Wołosatki” oraz zespołu „Ethno XL” z Ukrainy.
2017-06-29 · 11:33
W najbliższą sobotę 1 lipca 2017 w Lutowiskach odbędzie się 16. edycja Powojennych Targów Końskich. Zapraszamy do zapoznania się z programem imprezy.
2017-04-12 · 14:49

W nadchodzący długi weekend majowy, po raz pierwszy odbędzie się Bieszczadzki Festiwal Fotografii i Filmu Przyrodniczego „Dzikie jest piękne”. Będzie to okazja nie tylko spotkania czołowych polskich fotografów przyrody i zobaczenia ich prac, ale również możliwość uczestniczenia w dziewięciu pokazach multimedialnych na wielkim ekranie, koncercie Orkiestry Świętego Mikołaja, warsztatach fotograficzne z Canon Polska oraz spotkaniu z przyrodnikiem i dziennikarzem - Adamem Wajrakiem.

2017-01-20 · 18:40
W najbliższą sobotę i niedzielę Polsat oraz Polsat News zawitają z programem „Bezpieczna Zima z GOPR” w Bieszczady. Na zdjęciu: ekipa Polsat News podczas realizacji zdjęć w Bieszczadach - od lewej: Patryk Jakowski, Joanna Górska oraz Michał Giersz. W powstawanie programu zaangażowany był również Stanisław Strzyżewski z portalu Bieszczady.pl (po prawej) :: Fot. Stanisław Strzyżewski / Bieszczady.pl © 2017Od początku zimowych ferii na antenie stacji Polsat oraz Polsat News można śledzić akcję promująca bezpieczny, aktywny wypoczynek „Bezpieczna Zima z GOPR”. Jej celem jest przybliżenie zasad bezpieczeństwa obowiązujących zarówno na stokach narciarskich, jak i podczas zimowych wycieczek – nie tylko w góry. W najbliższy weekend (21 i 22 stycznia 2017) Polsat zawita z programem w Bieszczady. W powstawanie programu włączył się również portal Bieszczady.pl.
więcej »
S e r w i s    r e k o m e n d o w a n y    p r z e z :
Podkarpacka Regionalna Organizacja Turystyczna
Bieszczadzki Park Narodowy
Bieszczadzka Grupa GOPR
Muzeum Budownictwa Ludowego - skansen w Sanoku
Fundacja Bieszczadzkiej Kolejki Leśnej
Polecamy bezpieczne przeglądarki:    Pobierz Google Chrome      Pobierz Firefoksa      Pobierz przeglądarkę Opera        

UWAGA COPYRIGHT

Wszystkie materiały prezentowane na stronach serwisu www.bieszczady.pl (np. teksty, layout, grafiki, zdjęcia, logotypy, kod html/css etc.)
chronione są prawem autorskim. Ich nieautoryzowane wykorzystanie w jakikolwiek sposób jest karalne.
All of the materials presented on the site www.bieszczady.pl (e.g. articles, graphics, photos, layouts, logos, html/css code etc.)
are copyrighted. Any kind of their unauthorised usage is punishable.

Wszelkie prawa zastrzeżone • All rights reserved
www.bieszczady.pl © 2000-2018


-->