bieszczady noclegi agroturystyka

Pogoda w regionie

26.05.17 12:03
Nadchodzi poprawa pogody.
Coraz liczniejsze rozpogodzenia i poprawa warunków turystycznych.
+22 +9°C

pogoda w Bieszczadach
  Webcamy:

Filmy z Bieszczadów

Więcej filmów na vimeo.com/bieszczady

Polecamy

Zorza polarna nad Bieszczadami

2015-03-19 · 13:35

17 marca 2015 w wyniku wzmożonej aktywności słonecznej oraz uderzenia wiatru słonecznego w ziemską magnetosferę, przyroda zgotowała mieszkańcom Ziemi niesamowity nocny spektakl: zorzę polarną. Zderzenie wysokoenergetycznych cząstek wiatru słonecznego wywołało najsilniejszą od kilkunastu lat burzę magnetyczną, której rezultatem było wystąpienie spektakularnego zjawiska atmosferycznego – zorzy polarnej.

Zjawisko to obserwuje się zazwyczaj na wyższych szerokościach geograficznych a w szczególności w rejonach arktycznych i antarktycznych Ziemi. Tym razem, ze względu na siłę zjawiska, tzw. owal zorzowy sięgnął daleko na Południe (na półkuli południowej – na Północ i zorze można było obserwować nawet na Węgrzech. Maksimum zjawiska wystąpiło  tuż po zachodzie słońca i trwało do ok. godz. 21:00. Następnie zorza nad Polską pojawiła się tuz po północy z 17 na 18 marca. Mimo, że większe szanse na obserwację tego zjawiska mają mieszkańcy Północnej Polski, tym razem udało się ją obserwować nawet w położonych o wiele bardziej na Południe Bieszczadach.

Zorza polarna nad Bieszczadami widziana z Połoniny Wetlińskiej 17 marca 2015.
Kliknij na zdjęcie aby powiększyć

- Akurat przebywałem w Bieszczadach Wysokich gdy dowiedziałem się o szansie wystąpienia silnej burzy magnetycznej i zorzy, która może wystąpić nad średnimi szerokościami geograficznymi po zachodzie Słońca – opowiada twórca portalu Bieszczady.pl Stanisław Strzyżewski. – Od lat interesuję się tym zjawiskiem i mimo innych obowiązków, szybko ruszyłem w kierunku Przełęczy Wyżniańskiej aby dostać się na Połoninę Wetlińską. Wiedziałem, że zwiększę szanse na obserwację zorzy polarnej jeśli znajdę się na większej wysokości nad poziomem morza. Cała „zorzowa akcja” przebiegła w 100% spontanicznych warunkach praktycznie bez przygotowania – po prostu nie było na to czasu. Pożyczone górskie buty i statyw, brak ciepłych, przeciwwiatrowych spodni i rękawic. Całe szczęście zawsze zabieram ze sobą aparat. Na Przełęczy Wyżniańskiej widziałem zaskoczenie funkcjonariuszy Straży Granicznej, którzy zobaczyli człowieka, który pędem maszeruje na szczyt. Wcale im się nie dziwię, ponieważ na górę dotarłem w 25 minut. Szybko rozstawiłem statyw i… udało się. Niestety przegapiłem okazję obserwacji zorzy, która nadarzyła się w 2014 roku.  Aby powtórzyć zdjęcia, musiałem czekać ponad 10 lat (zobacz zdjęcia zorzy nad Bieszczadami z 2003 roku). Ale mimo huraganowego, wychładzającego wiatru, który wysmagał mnie na Wetlińskiej, warto było czekać i wymarznąć – opowiada Strzyżewski.

Wtorkowa burz amagnetyczna była tak silna, że zakłócała łączność radiową na wielkim obszarze. Zmiany propagacji fal radiowych i deformację sygnałów obserwowali radioamatorzy na całej północnej półkuli Ziemi. Słyszane sygnały były zniekształcone w charakterystyczny, „zorzowy” sposób: LINK

Trwająca kilkanaście godzin burza magnetyczna już osłabła i szans na obserwację zorzy polarnej nad Polską niestety nie ma. Pora wiosennej i jesiennej równonocy sprzyja występowaniu silnych burz magnetycznych., Te z kolei zależne są od aktywności słonecznej, której nauka nie potrafi jeszcze dokładnie prognozować.


Warto przeczytać

2015-03-19 · 13:53
Po niesamowitym spektaklu, jaki zgotowała nam zorza polarna widoczna nawet tak daleko na Południe Polski jak Bieszczady, już jutro w piątek 20 marca 2015 będziemy mieli szansę na obserwację kolejnego, podniebnego spektaklu. W pierwszy dzień wiosny w godzinach przedpołudniowych będziemy mogli obserwować częściowe zaćmienie Słońca. Z tej okazji w Lutowiskach zaplanowane specjalne astronomiczne pokazy.
2014-08-01 · 10:06
Niepokojące wiadomości z Bieszczadów Wysokich. Po lipcowym, tragicznym wypadku na Tarnicy, po raz kolejny wydarzył się fatalny wypadek spowodowany uderzeniem pioruna. Pamiętajmy: bieszczadzkie lato (a w szczególności lipiec) to okres z dużą częstością występowania burz. Przypominamy podstawowe zasady bezpieczeństwa podczas przebywania w górach.
2014-02-07 · 22:46
Na przełomie stycznia i lutego 2014 odbyła się druga edycja pleneru fotograficznego „Bieszczady Dniem i Nocą”. Baza uczestników warsztatów znajdowała się w pensjonacie Dolistowie w Dwerniku w Dolinie Sanu pod Otrytem. Miejsce to samo, ale plener całkiem odmienny. Tym razem „ekipa” gości była znacznie młodsza i mniej doświadczona, przynajmniej w zakresie fotografii krajobrazu. A co z tego wszystkiego wyszło można zobaczyć w poplenerowej galerii.
2014-01-23 · 20:14
Na początku stycznia 2014 w Dwerniku odbył się plener fotograficzny „Bieszczady dniem i nocą” w Dwerniku. Zajęcia poprowadzili pomysłodawcy wydarzenia – autorzy dwóch albumów fotograficznych o Bieszczadach - profesjonalni fotograficy Agnieszka i Włodek Bilińscy oraz Pavol Ďuriš z Parku Gwiezdnego Nieba „Bieszczady”. Zaś uczestników gościł pięknie położony w dolinie Sanu Pensjonat „Dolistowie”. Zapraszamy do przeczytania relacji z pleneru.
2013-12-14 · 13:41
Powołanie wiosną 2013 roku Parku Gwiezdnego Nieba „Bieszczady” daje szansę na wykorzystanie potencjału, jaki oferuje ochrona przyrody w Bieszczadach. Czy astroturystyka stanie się jedną z możliwości rozszerzenia oferty pobytowej oraz wydłużenia sezonu turystycznego w Bieszczadach? Właściciele Gospodarstwa Turystycznego „Dolistowie” w Dwerniku zapraszają na pierwsze w Bieszczadach warsztaty będące połączeniem pleneru przyrodniczo-fotograficznego z elementami astronomii.

Więcej informacji

2018-03-08 · 20:42
Na antenę Discovery Channel Polska powraca trzecia odsłona popularnego cyklu „Przystanek Bieszczady”. Codzienna, ciężka praca bohaterów i walka z nieprzewidywalną przyrodą, wyraziste charaktery mieszkańców Bieszczad. Do tego dużo humoru, zabawnych sytuacji i emocjonujących zwrotów akcji, które narzuca prawdziwe życie. To wszystko w nowej serii ”Przystanku Bieszczady” w każdy czwartek, od 8 marca o godz. 22:00 - tylko na Discovery Channel.
2017-05-26 · 11:15
Pod koniec czerwca 2017 ratownicy Bieszczadzkiej Grupy GOPR wyruszają na podbój drugiego co do wysokości szczytu Pamiru – Piku Lenina. Szczyt ten do czasu rozpadu Związku Radzieckiego był trzecim szczytem całego ZSRR. Leży na granicy Kirgistanu i Tadżykistanu, w olbrzymich górach Pamiru i wznosi się na wysokość 7134 m n.p.m.
2017-04-12 · 14:49

W nadchodzący długi weekend majowy, po raz pierwszy odbędzie się Bieszczadzki Festiwal Fotografii i Filmu Przyrodniczego „Dzikie jest piękne”. Będzie to okazja nie tylko spotkania czołowych polskich fotografów przyrody i zobaczenia ich prac, ale również możliwość uczestniczenia w dziewięciu pokazach multimedialnych na wielkim ekranie, koncercie Orkiestry Świętego Mikołaja, warsztatach fotograficzne z Canon Polska oraz spotkaniu z przyrodnikiem i dziennikarzem - Adamem Wajrakiem.

2016-10-21 · 11:09
Specjalnie dla naszych Czytelników przeszukujemy ostatnio zasoby Internetu w poszukiwaniu wyjątkowych propozycji na wypoczynek w górach. Na stronie 100club.pl znaleźliśmy artykuł promujący nasze przepiękne Bieszczady. Kolejny dowód na to, że warto się tu wybrać o tej porze roku.
2016-04-25 · 17:20
Z przyjemnością informujemy o wznowieniu transmisji obraz z naszej kamery internetowej zainstalowanej w Studenckiej Kolibie na przełęczy Przysłup Caryński w Bieszczadach Wysokich. Kamera zainstalowana dzięki uprzejmości administrującej budynkiem Politechniki Warszawskiej przekazuje widok na najwyższe pasmo polskiej części Bieszczadów - Tarnicę, Szeroki Wierch, Krzemień oraz Bukowe Berdo.
więcej »
S e r w i s    r e k o m e n d o w a n y    p r z e z :
Podkarpacka Regionalna Organizacja Turystyczna
Bieszczadzki Park Narodowy
Bieszczadzka Grupa GOPR
Muzeum Budownictwa Ludowego - skansen w Sanoku
Fundacja Bieszczadzkiej Kolejki Leśnej
Polecamy bezpieczne przeglądarki:    Pobierz Google Chrome      Pobierz Firefoksa      Pobierz przeglądarkę Opera        

UWAGA COPYRIGHT

Wszystkie materiały prezentowane na stronach serwisu www.bieszczady.pl (np. teksty, layout, grafiki, zdjęcia, logotypy, kod html/css etc.)
chronione są prawem autorskim. Ich nieautoryzowane wykorzystanie w jakikolwiek sposób jest karalne.
All of the materials presented on the site www.bieszczady.pl (e.g. articles, graphics, photos, layouts, logos, html/css code etc.)
are copyrighted. Any kind of their unauthorised usage is punishable.

Wszelkie prawa zastrzeżone • All rights reserved
www.bieszczady.pl © 2000-2018


-->