bieszczady noclegi agroturystyka

Pogoda w regionie

26.05.17 12:03
Nadchodzi poprawa pogody.
Coraz liczniejsze rozpogodzenia i poprawa warunków turystycznych.
+22 +9°C

pogoda w Bieszczadach
  Webcamy:

Filmy z Bieszczadów

Więcej filmów na vimeo.com/bieszczady

Polecamy

Zorza polarna ponownie rozbłysła nad Bieszczadami

2013-03-20 · 16:25

Niemal równie 10 lat minęło od naszej pierwszej, internetowej relacji z pojawienia się zorzy polarnej nad Bieszczadami [link 1] [link 2]. Tymczasem osoby zaintrygowane niedawnym pojawieniem się komety PanSTARRS na wieczornym, zachodnim niebie, powinny były spojrzeć czasami również na Północ. Tam bowiem, w ostatnią niedzielę 17 marca 2013 rozbłysła przepiękna, kolorowa zorza polarna. Sęk w tym, że nic nie zapowiadało, że pojawi się nad Polskim niebiem. I tylko nieliczni, niemal przypadkowi obserwatorzy, mieli szczęście być w odpowiednim miejscu i czasie aby ją zobaczyć. Takimi szczęśliwcami byli pp. Agnieszka i Włodek Bilińscy, którzy poszukując na niebie komety, ku własnemu zaskoczeniu uwiecznili na zdjęciach również bieszczadzką zorzę.

Aurora borealis, czyli zorza polarna, to na naszych szerokościach geograficznych zjawisko rzadkie. Statystycznie pojawia się naszym niebie raz na kilka lat, szczególnie w okresach wzmożonej aktywności słonecznej i najczęściej w czasie wiosennej lub jesiennej równonocy. Wówczas specyficzne usytuowanie Ziemi względem Słońca w połączeniu z docierającym z niego wiatru słonecznego (wysokoenergetyczych, zjonizowanych cząstek i plazmy wyrzuconych przez Słońce w przestrzeń kosmiczną) sprzyja zaburzeniu ziemskiej magnetosfery i wdarciu się w naszą atmosferę naładowanych cząstek wywołujących efekt podobny do tego, jaki widzimy w zwykłych świetlówkach: świecenie zjonizowanego gazu. Zjonizowany tlen świeci na zielono, azot na różowo-czerwono. Im intensywniejszy, bardziej energetyczny wdzierający się w naszą atmosferę wiatr słoneczny, tym silniejsze i szybciej zmieniające kolor i kształt ferie „świateł północy”. Przepiękne atmosfero-optyczne zjawisko!

16 marca br. fotografowaliśmy kometę PanSTARRS spod „Chatki Puchatka” na Połoninie Wetlińskiej. Część naszej grupy postanowiła zostać jeszcze jedną noc w Wysokich Bieszczadach planując dalsze dokumentowanie nocnego, rozgwieżdżonego nieba. Uzbrojeni w aparaty, fotografowali nieboskłon szerokątnymi obiektywami. Ku ich zaskoczeniu, oprócz niezlicznej ilości gwiazd, na kadrach pojawiło się coś jeszcze.

- Gdy rozpoczęliśmy obserwacje, zauważyliśmy, że na zdjęciach zarejestrowaliśmy również mocne świecenie górnych warst ziemskiej atmosfery zwane „niebieską poświatą” lub z języka angielskiego - „airglow”. Przypuszczam, że towarzyszyło ono tamtej nocy właśnie podwyższonej jonizacji ziemskiej atmosfery i zwiastowało wystąpienie zorzy polarnej - mówi jeden z inicjatorów powołania Parku Gwiezdnego Nieba „Bieszczady” - Pavol Ďuriš ze Słowacji. - Zjawisko obserwowaliśmy parkingu na Przełęczy Wyżniańskiej pod Małą Rawką nad ranem 18 marca. Fale grawitacyjne atmosfery rozchodzące się w ziemskiej mezopauzie zakłócały świecenie zazwyczaj jednolitej warstwy zjonizowanego powietrza w górnych warstwach mezopauzy na wysokości ok. 90km nad ziemią. Powodowało to powstawanie na niebie świecących pasm i łuków. Dłuższa ekspozycja zdjęć pozwala zarejestrować również ich naturalny, niebiesko-zielonkawy kolor. Zjawisko to widać tylko i wyłącznie z obszarów, gdzie zanieszczyszczenie atmosfery sztucznym światłem jest naprawdę niewielkie - opowiada słowacki miłośnik Bieszczadów - Pavol Ďuriš.

Agnieszka i Włodek Bilińscy od ponad 20 lat zajmują się zawodową fotografią przyrodniczą - nie tylko w Bieszczadach. Po licznych odbytych podróżach, mają na swoim koncie kilkadziesiąt autorskich publikacji książkowych, w tym dwa albumy o Bieszczadach oraz album i diaporamę o sasiadującej z Bieszczadami Ziemi Dydyńskiej. Na swojej witrynie photovoyage.pl prowadzą cztery tematyczne fotoblogi: Malownicza Polska, Fotografia przyrodnicza, Żeglarstwo i Żegluga Śródlądowa. Informacje oraz zdjęcia pp. Bilińskich można również znaleźć na Facebooku.

- Wieczór zapowiadał się pięknie i pogodnie. A że ostatnio dużo się w Bieszczadach mówi o wyjątkowym tu, nocnym niebie oraz dosyć dobrze widocznej komecie, postanowiliśmy spróbować ją wypatrzeć i sfotografować - opowiada Włodek Biliński. – Już przed godziną 19.00 byliśmy w miejscu dobrym do nocnych obserwacji. Ale komety nie mogliśmy zlokalizować. Jak się później okazało, z powodu zbliżającego się frontu atmosferycznego i pogarszającej się widoczności, tamtej nocy kometa była już bardzo słabo widoczna gołym okiem. Dopiero oglądając duże powiększenia zdjęć, zorientowaliśmy się, że ją jednak uchwyciliśmy. Zupełnym jednak zaskoczeniem było sfotografowanie zorzy polarnej, która początkowo jawiła nam się tylko jako lekkie zabarwienie północnego horyzontu. Ponieważ jednak w mediach następnego dnia było głośno o pojawieniu się zorzy polarnej nad północną Polską, zaczęliśmy podejrzewać, że udało nam się ją sfotografować również nad Bieszczadami. Szybka wymiana maili i zdjęć z Pavlem Ďurišem z Parku Gwiezdnego Nieba i nasze nadzieje się potwierdziły. To była zorza polarna! - cieszą się pp. Bilińscy - znani fotograficy. Jak zapewniają, będa próbowali ponownie "zapolować" na to niezwykle spektakularne zjawisko w przyszłości. - Jest spektakularne i takich przeżyć nie da się zapomnieć - podkreślają Bilińscy.

Pojawienie się zorzy nad Polską, jak już wspomnieliśmy, było sporym zaskoczeniem. Nie tylko dla przypadkowych obserwatorów, ale i dla osób, które na bierząco śledzą stan ziemskiej magnetosfery przy pomocy magnetometrów oraz specjalistycznych danych publikowanych w Internecie. Natężenie burzy magnetycznej podaje się zazwyczaj wg tzw indeksu K - w 9-stopniowej skali. Te najsilniejsze, sięgające 9-tki, są w stanie wywołać zorzę nad naszym krajem. Burza magnetyczna o wartości K=5 (a taka właśnie występowała z 17 na 18 marca br.)  ma wystarczającą siłę, aby zazwyczaj wywołać zorzę polarną na szerokościach georgaficznych odpowiadających północnej, bądź co najwyżej środkowej Skandynawii. Ale przyroda lubi zaskakiwać. Akurat na te dni przypadła szczególna konfiguracja ziemskiego pola magnetycznego i zorza polarna sięgnęła o wiele bardziej na Południe, niż ktokolwiek początkowo przypuszczał - wszystkie doniesienia z obserwacji zorzy pochodziły głownie z Północy kraju.

Zorza polarna obserwowana 17.03.2013 na północy Polski.
Źródło: YouTube.com

Właśnie trwa maksimum 11-letniego cyklu aktywności słonecznej. Najbliższe 2-3 lata mogą zaowocować pojawieniem się kolejnej szansy na obserwowanie zórz polarnych nad Polską. Zainteresowanym polecamy śledzenie anglojęzycznego serwisu http://spaceweather.com, na którym na bieżąco publikowane są dane dotyczące aktywności Słońca.

Ostatnie - dosłownie i w przenośni - astronomiczne wydarzenia na bieszczadzkim niebie, zbiegły się z niedawną inauguracją powołania Parku Gwiezdnego Nieba „Bieszczady”. Jak się okazuje,  informacje na temat możliwości podziwiania niezwykłego, bieszczadzkiego nieba spotykają się z zaskakująco dużym zainteresowaniem. Zdjęcie komety PanSTARRS opublikowane na naszym facebookowym fanpage’u w ciągu niespełna 3 dni obejrzało ponad 50 tys. Internautów i liczba ta nadal rośnie. Warto chronić i spoglądać w bieszczadzkie, rozgwieżdżone niebo. I w atrakcyjny sposób je promować i pokazywać - nie tylko turystom.

Stanisław Strzyżewski
www.bieszczady.pl


Warto przeczytać

2015-03-19 · 13:35
17 marca 2015 w wyniku wzmożonej aktywności słonecznej oraz uderzenia wiatru słonecznego w ziemską magnetosferę, przyroda zgotowała mieszkańcom Ziemi niesamowity nocny spektakl: zorzę polarną. Zderzenie wysokoenergetycznych cząstek wiatru słonecznego wywołało najsilniejszą od kilkunastu lat burzę magnetyczną, której rezultatem było wystąpienie spektakularnego zjawiska atmosferycznego – zorzy polarnej.Zjawisko można było również obserwować nad Bieszczadami
2014-02-07 · 22:46
Na przełomie stycznia i lutego 2014 odbyła się druga edycja pleneru fotograficznego „Bieszczady Dniem i Nocą”. Baza uczestników warsztatów znajdowała się w pensjonacie Dolistowie w Dwerniku w Dolinie Sanu pod Otrytem. Miejsce to samo, ale plener całkiem odmienny. Tym razem „ekipa” gości była znacznie młodsza i mniej doświadczona, przynajmniej w zakresie fotografii krajobrazu. A co z tego wszystkiego wyszło można zobaczyć w poplenerowej galerii.
2014-01-23 · 20:14
Na początku stycznia 2014 w Dwerniku odbył się plener fotograficzny „Bieszczady dniem i nocą” w Dwerniku. Zajęcia poprowadzili pomysłodawcy wydarzenia – autorzy dwóch albumów fotograficznych o Bieszczadach - profesjonalni fotograficy Agnieszka i Włodek Bilińscy oraz Pavol Ďuriš z Parku Gwiezdnego Nieba „Bieszczady”. Zaś uczestników gościł pięknie położony w dolinie Sanu Pensjonat „Dolistowie”. Zapraszamy do przeczytania relacji z pleneru.
2012-08-30 · 21:46
Grupa miłośników astronomii z Polski i Słowacji pragnie zaszczepić w Bieszczadach inicjatywę znaną i już sprawdzoną na świecie: tworzenie parków nocnego nieba pod nazwą Park Gwiezdnego Nieba „Bieszczady”. Dzięki uprzejmości gminy Lutowiska oraz dyrekcji Bieszczadzkiego Parku narodowego w Lutowiskach odbyły się 2 spotkania robocze poświęcone inicjatywie. Bieszczady mają szansę nie tylko rozświetlić na nowo nocne niebo, ale i promować nowy, modny produkt turystyczny - astroturystykę.
2008-03-29 · 12:05
Aby pomóc chronić naturalne środowisko, czasami nie musisz nawet wychodzić z domu. W sobotę 29 marca o godz. 20 czasu lokalnego, miliony osób na całym świecie zgaszą światło w ramach akcji „Earth Hour” - „Godzina dla Ziemi” zainicjowanej przez międzynarodową organizację ekologiczną WWF.

Więcej informacji

2018-03-08 · 20:42
Na antenę Discovery Channel Polska powraca trzecia odsłona popularnego cyklu „Przystanek Bieszczady”. Codzienna, ciężka praca bohaterów i walka z nieprzewidywalną przyrodą, wyraziste charaktery mieszkańców Bieszczad. Do tego dużo humoru, zabawnych sytuacji i emocjonujących zwrotów akcji, które narzuca prawdziwe życie. To wszystko w nowej serii ”Przystanku Bieszczady” w każdy czwartek, od 8 marca o godz. 22:00 - tylko na Discovery Channel.
2017-05-26 · 11:15
Pod koniec czerwca 2017 ratownicy Bieszczadzkiej Grupy GOPR wyruszają na podbój drugiego co do wysokości szczytu Pamiru – Piku Lenina. Szczyt ten do czasu rozpadu Związku Radzieckiego był trzecim szczytem całego ZSRR. Leży na granicy Kirgistanu i Tadżykistanu, w olbrzymich górach Pamiru i wznosi się na wysokość 7134 m n.p.m.
2017-04-12 · 14:49

W nadchodzący długi weekend majowy, po raz pierwszy odbędzie się Bieszczadzki Festiwal Fotografii i Filmu Przyrodniczego „Dzikie jest piękne”. Będzie to okazja nie tylko spotkania czołowych polskich fotografów przyrody i zobaczenia ich prac, ale również możliwość uczestniczenia w dziewięciu pokazach multimedialnych na wielkim ekranie, koncercie Orkiestry Świętego Mikołaja, warsztatach fotograficzne z Canon Polska oraz spotkaniu z przyrodnikiem i dziennikarzem - Adamem Wajrakiem.

2016-10-21 · 11:09
Specjalnie dla naszych Czytelników przeszukujemy ostatnio zasoby Internetu w poszukiwaniu wyjątkowych propozycji na wypoczynek w górach. Na stronie 100club.pl znaleźliśmy artykuł promujący nasze przepiękne Bieszczady. Kolejny dowód na to, że warto się tu wybrać o tej porze roku.
2016-04-25 · 17:20
Z przyjemnością informujemy o wznowieniu transmisji obraz z naszej kamery internetowej zainstalowanej w Studenckiej Kolibie na przełęczy Przysłup Caryński w Bieszczadach Wysokich. Kamera zainstalowana dzięki uprzejmości administrującej budynkiem Politechniki Warszawskiej przekazuje widok na najwyższe pasmo polskiej części Bieszczadów - Tarnicę, Szeroki Wierch, Krzemień oraz Bukowe Berdo.
więcej »
S e r w i s    r e k o m e n d o w a n y    p r z e z :
Podkarpacka Regionalna Organizacja Turystyczna
Bieszczadzki Park Narodowy
Bieszczadzka Grupa GOPR
Muzeum Budownictwa Ludowego - skansen w Sanoku
Fundacja Bieszczadzkiej Kolejki Leśnej
Polecamy bezpieczne przeglądarki:    Pobierz Google Chrome      Pobierz Firefoksa      Pobierz przeglądarkę Opera        

UWAGA COPYRIGHT

Wszystkie materiały prezentowane na stronach serwisu www.bieszczady.pl (np. teksty, layout, grafiki, zdjęcia, logotypy, kod html/css etc.)
chronione są prawem autorskim. Ich nieautoryzowane wykorzystanie w jakikolwiek sposób jest karalne.
All of the materials presented on the site www.bieszczady.pl (e.g. articles, graphics, photos, layouts, logos, html/css code etc.)
are copyrighted. Any kind of their unauthorised usage is punishable.

Wszelkie prawa zastrzeżone • All rights reserved
www.bieszczady.pl © 2000-2024


-->