bieszczady noclegi agroturystyka

Pogoda w regionie

26.05.17 12:03
Nadchodzi poprawa pogody.
Coraz liczniejsze rozpogodzenia i poprawa warunków turystycznych.
+22 +9°C

pogoda w Bieszczadach
  Webcamy:

Filmy z Bieszczadów

Więcej filmów na vimeo.com/bieszczady

Polecamy

„Na granicy” Bieszczad

2015-04-30 · 20:22

Gdy spotykam się z twórcami bieszczadzkiego thrillera „Na granicy”, właśnie kończy się w Bieszczadach kapryśna i nieprzewidywalna zima. Podczas gdy wszyscy w Bieszczadach czekamy na pierwsze wiosenne kwiaty, oni niemal modlą się o powrót zamieci. Gwałtowna odwilż pokrzyżowała plany nakręcenia finału w białej scenerii. - Chyba będziemy musieli wspomagać się w postprodukcji efektami komputerowymi. Kiedy będzie padał śnieg? - pytają, niemal prosząc. Sprawdzam różne prognozy pogody. Żadna nie zapowiada opadów. - Pojutrze - odpowiadam. Intuicja nie zawodzi. Dwa dni później, gdy jestem na filmowym planie, zaczyna sypać.

Na bieszczadzkim planie filmu "Na granicy" Wojciecha Kasperskiego
Bieszczady na Vimeo.

 

Na planie nieco nerwowa atmosfera. Ostatnie ujęcia. Wszyscy okutani w grube kurtki martwią się i jednocześnie zaciskają kciuki. Czy zdążą? Czy wszystko się uda? W chwilach pomiędzy ujęciami, operator kamery za wszelką cenę próbuje uchwycić niesamowite przebłyski zachodzącego słońca prześwitujące przez padający, gęsty śnieg. Andrzej Chyra dla rozładowania atmosfery nuci pod nosem i biega po stoku z młodymi aktorami: charyzmatycznym Bartoszem Bielenią i debiutującym na ekranie Kubą Henriksenem. Dodatkowe zmęczenie pozwoli im za chwilę kręcić dziesiąty zdaje się dubel. Muszą wyglądać na śmiertelnie zmęczonych. To będzie jedna z finałowych scen - jak podpowiada reżyser bieszczadzkiego thrillera.

„Na granicy” to drugi film Wojciecha Kasperskiego realizowany w Bieszczadach. - Inspiracją do powstania scenariusza była prawdziwa historia. Opowiedział mi ją funkcjonariusz Straży Granicznej kiedy kręciłem „Domu na końcu drogi” w okolicach Dwernika. Mimo, że wiedziałem, jakie realia czekają nas podczas zdjęć w Bieszczadach, nikt nie spodziewał się, że tym razem tak dostaniemy w kość - opowiada Kasperski. - Większość ujęć kręciliśmy nocą w okolicach Tarnawy Niżnej, Mucznego i doliny Tyskowej. Spaliśmy po kilka godzin dziennie. Mam nadzieję, że atmosferę fizycznego i psychicznego wyczerpania uda się oddać w filmie. To opowieść o dwóch młodych ludziach, którzy zamiast na beztroskie ferie w idyllicznej krainie za sprawą nieproszonego gościa trafiają nagle w niezłe „bagno”. Faktycznie przez te kilka miesięcy na planie tonęliśmy w błocie. Aktorzy gubili kalosze, samochody grzęzły w koleinach i nie mogły dojechać na plan. Ciągła walka z przeciwnościami była z jednej strony konfliktogenna, z drugiej spajała zespół. Zbawienny był także brak zasięgu komórkowego. Odcięci od zewnętrznego świata, aktorzy oswajali się z bieszczadzkimi realiami tak samo jak bohaterowie w filmie. Bardzo zależało nam na realistycznym oddaniu tego, jak tutaj się żyje. Czasami błahy szczegół okazywał się kluczowy. Na planie panowała nieustanna burza mózgów, w której młodzi aktorzy potrafili zaskakiwać pytaniami i sugestiami. Ponieważ akcja „Na granicy” rozgrywa się zaledwie w ciągu 48 godzin, postanowiliśmy nakręcić sceny chronologicznie. Pozwalało nam to na pewną elastyczność przy realizacji scenariusza i jego modyfikację. Jestem ciekawy, co z tego wszystkiego wyjdzie. Montaż filmu już się rozpoczął - dodaje reżyser.

 

Pytam o sposób filmowania oraz montaż. Autor zdjęć - Łukasz Żal (nominacja do Oskara za zdjęcia do „Idy” Pawła Pawlikowskiego) zerka na reżysera i chyba z lekką nutką autoironii opowiada o tym, jak zawarł z nim „anty-idowy układ”. - Przede wszystkim ustaliliśmy, że sposób filmowania będzie zupełnie inny. Dynamiczne ujęcia i inny sposób wizualnej narracji. W tym filmie będzie bardzo mało światła. Kręciliśmy dobrym, cyfrowym sprzętem, który pozwalał na zredukowanie doświetlania planu do minimum. Czasami wystarczała nam jedna lampa naftowa aby wykreować klaustrofobiczną przestrzeń zamykającą aktorów w pułapce nocy.

Pytam o oskarową galę. - To był niezły przeskok. Jednego dnia nagle znajduję się w samym środku hollywodzkiego, odrealnionego blichtru. To było fascynujące. A zaraz potem ląduję w Bieszczadach, gdzie ekipa zmaga się z prawdziwymi problemami i wszyscy wyglądają jak brudne, zmęczone zwierzęta. Szczerze? Wolę się utytłać i poczuć, że pracuję z dobrym zespołem - opowiada Żal.

Na koniec spotkania zadaję nieco niewygodne, ale oczywiste pytanie: serial „Wataha” był sukcesem i był bardzo rozpoznawalny, a teraz podobna lokalizacja i znów wątek pograniczników. Choć HBO Polska nie planuje kontynuacji serialu, czy nie boicie się, że wasz film będzie porównywany do „Watahy”? Producent Marcin Wierzchosławski ripostuje: - Plan nakręcenia „Na granicy” oraz scenariusz powstały dwa lata przed produkcją „Watahy”. Do realizacji zaangażowaliśmy część ekipy, która pracowała przy serialu HBO. To było celowe posunięcie. Chcieliśmy w ten sposób wyeliminować te same lokalizacje, a dysponując ich wiedzą - w wyrazisty sposób zmienić narrację i charakter filmu.

Reżyser przeciera dłońmi twarz w geście skupienia i zmęczenia. - Czujemy się wyczerpani, ale zadowoleni. Chcę wrócić w Bieszczady.

P.S. Początek kwietnia. Ponowny atak zimy w Bieszczadach. Znów zamieć. Ciekawe, czy przyjadą robić dokrętki?

Stanisław Strzyżewski / Bieszczady.pl

 

„Na granicy”
Scenariusz i reżyseria: Wojciech Kasperski
Zdjęcia: Łukasz Żal
Produkcja: Marcin Wierzchosławski
Obsada:
Marcin Dorociński
Andrzej Chyra
Andrzej Grabowski
Janusz Chabior
Bartosz Bielenia
Kuba Henriksen
Severina Spakowska

Premiera: Zima 2016


Warto przeczytać

2016-09-22 · 11:11
Producent filmu „Na granicy” pragnie zrealizować w Bieszczadach kolejny, fabularny projekt. Film „Las” oparty na opowiadaniach Andrzeja Stasiuka film wyreżyseruje Maciej Patronik, a w głównych rolach zagrają m.in. Jerzy Trela i Ewa Błaszczyk. Za realizację filmu będzie odpowiedzialna utalentowana francusko-polska ekipa artystyczna i techniczna, a w jego powstanie będą zaangażowani również bieszczadzcy artyści. Zdjęcia próbne (do tzw. teasera) mają ruszyć w Bieszczadach już tej jesieni.
2015-02-23 · 18:46
W bieszczadzkiej scenerii właśnie dobiegają końca plenerowe zdjęcia do filmu „Na granicy” w reżyserii Wojciecha Kasperskiego z udziałem Marcina Dorocińskiego, Andrzeja Chyry i Andrzeja Grabowskiego. Operatorem zdjęć jest Łukasz Żal, autor zdjęć do nagrodzonego Oskarem filmu „Ida”.
2014-12-17 · 18:45
Bieszczadzka Grupa GOPR, Urząd Miejski Ustrzyki Dolne oraz Ustrzycki Dom Kultury zapraszają na 11. Edycję XI Przeglądu Filmów Górskich. Organizowana z powodzeniem cykliczna impreza jak zwykle zawita do Ustrzyk Dolnych. W 2015 roku impreza odbędzie się w dniach 16-18 stycznia. Zapraszamy do zapoznania się z programem imprezy.
2014-11-14 · 10:50
Już w najbliższą niedzielę 16 listopada o godz. 20:10 ostatni odcinek serialu HBO Polska „Wataha”. Aby dodać szczyptę suspensu do zapewne dramatycznego finału tej bieszczadzkiej produkcji, wraz z HBO Polska zapraszamy do wzięcia udziału w facebookowym konkursie. KONKURS ROZWIĄZANY!
2014-10-12 · 08:00
Po dłuższej przerwie Bieszczady znów znalazły się w świetle medialnych reflektorów. Startuje wyprodukowany przez HBO Polska serial „Wataha”. Ta profesjonalnie wyprodukowana, duża produkcja to promocyjna szansa dla Bieszczadów. Dlaczego warto zwrócić na serial uwagę? Zapraszamy do lektury. Tylko na Bieszczady.pl: multimedialna, powstała przy współpracy z HBO Polska oraz zespołem Tołhaje niespodzianka.

Więcej informacji

2014-10-12 · 08:00
Po dłuższej przerwie Bieszczady znów znalazły się w świetle medialnych reflektorów. Startuje wyprodukowany przez HBO Polska serial „Wataha”. Ta profesjonalnie wyprodukowana, duża produkcja to promocyjna szansa dla Bieszczadów. Dlaczego warto zwrócić na serial uwagę? Zapraszamy do lektury. Tylko na Bieszczady.pl: multimedialna, powstała przy współpracy z HBO Polska oraz zespołem Tołhaje niespodzianka.
2014-05-16 · 19:11
Jak zwykle zabiegany poniedziałek, pochmurny z nielicznymi przebłyskami słońca. Nic nie zapowiadało wielkiej niespodzianki, jaką miała nam sprawić bieszczadzka przyroda. A jednak! Trzeba było czekać kilkadziesiąt lat na odnalezienie i udokumentowanie bieszczadzkiego stanowiska rzadkiego i niezwykłego storczyka – Obuwika. Roślinę odnaleźli autor portalu Bieszczady.pl Stanisław Strzyżewski oraz leśnik Marcin Scelina. Zapraszamy to przeczytania nowego reportażu.
2014-01-24 · 14:51
Dzisiaj uśmiechnęło się do nas nie tylko szczęście, ale i niebo. Dosłownie. Gwałtownie obniżająca się temperatura powietrza spowodowała krystalizowanie się pary wodnej w atmosferze wywołując piękne zjawisko słonecznego halo.
2014-01-23 · 20:14
Na początku stycznia 2014 w Dwerniku odbył się plener fotograficzny „Bieszczady dniem i nocą” w Dwerniku. Zajęcia poprowadzili pomysłodawcy wydarzenia – autorzy dwóch albumów fotograficznych o Bieszczadach - profesjonalni fotograficy Agnieszka i Włodek Bilińscy oraz Pavol Ďuriš z Parku Gwiezdnego Nieba „Bieszczady”. Zaś uczestników gościł pięknie położony w dolinie Sanu Pensjonat „Dolistowie”. Zapraszamy do przeczytania relacji z pleneru.
2012-09-15 · 20:34
Zapraszamy do przeczytania artykułu autorstwa Janusza Demkowicza o przenoszeniu i ożywianiu starych, drewnianych domów. Odniesiony przez niego komercyjny, turystyczny sukces oparty na tradycyjnej architekturze i dobrze skonstruowanej ofercie, to żywy dowód na to, co tak naprawdę woli gros osób szukających wypoczynku w Bieszczadach.
więcej »
S e r w i s    r e k o m e n d o w a n y    p r z e z :
Podkarpacka Regionalna Organizacja Turystyczna
Bieszczadzki Park Narodowy
Bieszczadzka Grupa GOPR
Muzeum Budownictwa Ludowego - skansen w Sanoku
Fundacja Bieszczadzkiej Kolejki Leśnej
Polecamy bezpieczne przeglądarki:    Pobierz Google Chrome      Pobierz Firefoksa      Pobierz przeglądarkę Opera        

UWAGA COPYRIGHT

Wszystkie materiały prezentowane na stronach serwisu www.bieszczady.pl (np. teksty, layout, grafiki, zdjęcia, logotypy, kod html/css etc.)
chronione są prawem autorskim. Ich nieautoryzowane wykorzystanie w jakikolwiek sposób jest karalne.
All of the materials presented on the site www.bieszczady.pl (e.g. articles, graphics, photos, layouts, logos, html/css code etc.)
are copyrighted. Any kind of their unauthorised usage is punishable.

Wszelkie prawa zastrzeżone • All rights reserved
www.bieszczady.pl © 2000-2018


-->