bieszczady noclegi agroturystyka

Wiadomości regionalne

Wiadomości regionalne

Pogoda w regionie

26.05.17 12:03
Nadchodzi poprawa pogody.
Coraz liczniejsze rozpogodzenia i poprawa warunków turystycznych.
+22 +9°C

pogoda w Bieszczadach
  Webcamy:

Filmy z Bieszczadów

Więcej filmów na vimeo.com/bieszczady

Polecamy

Wiadomości regionalne

2001-07-22 · 22:22
Unoszący się dym z retort wypałów węgla na stałe wkomponował się w bieszczadzki krajobraz. Mimo niekorzystnego wpływu na środowisko stały się częścią Bieszczad oraz sposobem na zarobienie paru groszy w regionie, gdzie notuje się zarazem jeden z najniższych wskaźników dochodu narodowego na 1 mieszkańca, a zarazem jeden z najwyższych wskaźników bezrobocia w kraju.
Po kontrolach przeprowadzonych na wniosek Państwowej Inspekcji Pracy sprawdzono kilkanaście wypałów drewna i decyzją Powiatowego Inspektoratu Nadzoru Budowlanego z siedzibą w Lesku wydano nakaz 4 z nich położonych w miejscowościach Czarna, Lutowiska oraz Solina.
Wg przepisów prawa budowlanego zezwolenia na budowę wymagają jedynie budowle trwałe, do których - jak twierdzą właściciele - retorty się nie zaliczają. Kontrowersyjności całej sprawie dodatkowo nadaje spór pomiędzy ekologami uważającymi wypały za działalność przyczyniającą się do degradacji środowiska naturalnego, a miejscowymi nadleśnictwami, które twierdzą, że dysponują ekspertyzą naukową poświadczającą brak niszczącego wpływu dymiących retort na środowisko naturalne.
Natomiast rzeczą oczywistą jest fakt, iż likwidacja retort przyczyni się do wzrostu bezrobocia (szacuje się, że w samej gminie Lutowiska z wypału węgla żyje ok. 300 osób) gdyż z wypału węgla żyją nie tylko popularnie zwani "smolarze", czyli ludzie trudniący się wypałem, ale również robotnicy pracujący przy zwózce drewna.
Być może już niedługo dymiące retorty widoczne nawet z dużych odległości ze szczytów gór znikną z Bieszczadzkiego krajobrazu.
2001-07-22 · 22:19
W dniach 12-13 maja 2001r. miały miejsce w Sanoku obchody "Dni Harasymowiczowskich" zorganizowanych przez Miejską Bibliotekę Publiczną i Korporację Literacką. Dla osób zamiłowanych w Bieszczadach, nazwisko Jerzego Harasymowicza (1933-1999) powinno być doskonale znane. Bo kto z bywalców gór nie słyszał na przykład wspaniałych utworów zespołu Wolna Grupa Bukowina?...
Podczas cyklu spotkań w Sanoku, odbyła się konferencja popularnonaukowa z udziałem krytyków literackich, poetów i znawców twórczości J. Harasymowicza. Odbyły się również dwie prelekcje: na temat krajobrazów kresowych w literaturze (prelekcja prof. Jacka Kolbuszewskigo z Uniwersytetu Wrocławskiego) oraz prelekcja dot. twórczości J. Harasymowicza na tle poezji bieszczadzkiej (prof. Andrzej Sulikowski z Uniwersytetu Szczecińkiego). Obecna podczas obchodów wdowa po Poecie - Pani Maria Harasymowicz dokonała uroczystego otwarcia wystawy pamiątek oraz materiałów związanych z poetą przy Miejskiej Bibliotece Publicznej w Sanoku. Wydarzenie uświetnił wieczorny występ wokalistki Wolnej Grupy Bukowiny - Elżbiety Adamiak oraz recytacje Wojciecha Siemiona.
Jedną z naważniejszych chwil podczas obchodów było odsłonięcie u stóp Połoniny Wetlińskiej na Przełęczy Wyżniańskiej pomnika poswięconego poecie. Odprawiona msza ku czci poety w obrządku greko-katolickim, występ zespołu "Poeta nie zna czasu" z Ustrzyk Dolnych oraz duet skrzypcowy Państwa Trochanowskich z Bielanki w połączeniu z otaczającymi Przełęcz Wyżniańską górami stworzyły niepowtarzalny nastrój tego wydarzenia.
Jeżeli ktoś z Was wybiera się w Bieszczady i będzie na Przełęczy Wyżniańskiej, zatrzymajcie się przy pomniku poety i wspomnijcie jego poezję.
2001-07-22 · 22:17
Być może już za kilka lat Wyspa Energetyka położona na Zalewie Solińskim całkowicie zmieni swoje oblicze. A to za sprawą projektu wybudowania na Dużej Wyspie luksusowego ośrodka wypoczynkowego jakiego w Bieszczadach do tej pory nie było. Pomysłodawcą inwestycji jest Zespół Elektrowni Wodnych Solina-Myczkowce, a koncepcję oraz projekt ośrodka przygotowała Pracownia Projektowa P.S.P. z Rzeszowa.
34-hektarowa powierzchnia wyspy przewidziana jest do zagospodarowania pod budowę głównego budynku ośrodka wypoczynkowego dla 500 gości, amfiteatru, lądowiska dla helikopterów, basenu kąpielowego, ujeżdżalni koni, molo, latarni sygnalizacyjnej, ścieżek rekreacyjnych i innych atrakcji. Na zagospodarowanym terenie znajdą się również domki wypoczynkowe, przystań WOPR, zmodernizowana oczyszczalnia ścieków oraz obiekty szkoleniowe dla żeglarzy i być może wyciąg narciarski.
Jeżeli analizy ekonomiczne projektu wypadną pomyślnie oraz uda się uzyskać sponsorów, którzy wyrażą zgodę na sfinansowanie części inwestycji, ośrodek może już powstać w przeciągu kilku najbliższych lat.
Będziemy śledzić wydarzenia na Wyspie Energetyka z uwagą i informować Was na bieżąco o postępach w realizacji projektu.
Jednocześnie mamy nadzieję, że nie będzie to kolejny "kolorowy zawrót głowy" godzący w bieszczadzkie środowisko naturalne.
2001-07-22 · 22:15
Starostwo Powiatu Bieszczadzkiego w Ustrzykach Dolnych prze-znaczyło kwotę 1380 tys. zł na naprawę dróg powiatowych na odcinkach Lesko - Bezmiechowa oraz z Ustianowej do Teleśnicy oraz Łobozewa. W planach znajduje się również naprawa odcinka Bukowiec - Terka - Dołżyca, Teleśnica - Daszówka, Wańkowa - Ropienka oraz Smolnik - Zatwarnica.
Termin rozpoczęcia prac planuje się na miesiące sierpień - wrzesień. Ze względu na fatalny stan w/w odcinków, prace nie będą należały do łatwych.
Inwestycje mają być sfinansowane w większej częsci dzięki kredytowi udzielonemu Starostwu przez Podkarpacki Bank Spółdzielczy. Mimo, że przeznaczona kwota jest kroplą w morzu potrzeb, z naprawionych odcinków dróg zadowolona będzie napewno nie tylko lokalna społeczność.
2001-05-29 · 00:57
Unoszący się dym z retort wypałów węgla na stałe wkomponował się w bieszczadzki krajobraz. Mimo niekorzystnego wpływu na środowisko stały się częścią Bieszzcad oraz sposobem na zarobienie paru groszy w regionie, gdzie notuje się zarazem jeden z najniższych wskaźników dochodu narodowego na 1 mieszkańca, a zarazem jeden z najwyższych wskaźników bezrobocia w kraju.
Po kontrolach przeprowadzonych na wniosek Państwowej Inspekcji Pracy sprawdzono kilkanaście wypałów drewna i decyzją Powiatowego Inspektoratu Nadzoru Budowlanego z siedzibą w Lesku wydano nakaz 4 z nich położonych w miejscowościach Czarna, Lutowiska oraz Solina....
2001-05-28 · 23:03
Wraz z wejściem w XXI w. również w Bieszczadach powiało zmianami. Tym razem chyba na dobre. Dyrekcja Bieszczadzkich Schronisk i Hoteli PTTK w Sanoku planuje zamontowanie na znanym schronisku "Chatka Puchatka" na Połoninie Wetlińskiej baterii słonecznych produkujących energię elektryczną. Ze względu na spór prawny pomiędzy dyrekcją BdPN a PTTK, podciągnięcie linii enrgetycznej do schroniska jest niemożliwe.
Mimo bardzo wysokich kosztów realizacji tego pomysłu, rozwiązanie w postaci montowania baterii słonecznych oraz kolektorów wydaje się być świetnym rozwiązaniem nie tylko ze względu na "czystość" otrzymywanej energii. Również położenie schroniska n.p.m. umożliwi wydajne wykorzystanie baterii.
Pierwsze panele słoneczne powinny zostać zamontowane w 2002r. W planach znajduje się również zamontowanie kolektorów slonecznych również w schronisku Kremenaros w Ustrzykach Górnych oraz pod Małą Rawką.

 
S e r w i s    r e k o m e n d o w a n y    p r z e z :
Podkarpacka Regionalna Organizacja Turystyczna
Bieszczadzki Park Narodowy
Bieszczadzka Grupa GOPR
Muzeum Budownictwa Ludowego - skansen w Sanoku
Fundacja Bieszczadzkiej Kolejki Leśnej
Polecamy bezpieczne przeglądarki:    Pobierz Google Chrome      Pobierz Firefoksa      Pobierz przeglądarkę Opera        

UWAGA COPYRIGHT

Wszystkie materiały prezentowane na stronach serwisu www.bieszczady.pl (np. teksty, layout, grafiki, zdjęcia, logotypy, kod html/css etc.)
chronione są prawem autorskim. Ich nieautoryzowane wykorzystanie w jakikolwiek sposób jest karalne.
All of the materials presented on the site www.bieszczady.pl (e.g. articles, graphics, photos, layouts, logos, html/css code etc.)
are copyrighted. Any kind of their unauthorised usage is punishable.

Wszelkie prawa zastrzeżone • All rights reserved
www.bieszczady.pl © 2000-2018


-->