bieszczady noclegi agroturystyka

Pogoda w regionie

26.05.17 12:03
Nadchodzi poprawa pogody.
Coraz liczniejsze rozpogodzenia i poprawa warunków turystycznych.
+22 +9°C

pogoda w Bieszczadach
  Webcamy:

Filmy z Bieszczadów

Więcej filmów na vimeo.com/bieszczady

Polecamy

Święto Drzewa w podkarpackich lasach

2008-10-08 · 11:35
Dzień 10 października od lat obchodzony jest jako Święto Drzewa. Jego głównym organizatorem jest Klub Gaja, zaś stałym partnerem w organizacji są Lasy Państwowe.
W tym roku nadleśnictwa z terenu RDLP w Krośnie przygotowały sporo atrakcji, głównie z udziałem młodzieży szkolnej.


Nadleśnictwo Lesko tym razem współdziała ze Szkołą Podstawową w Łukowem, gdzie w dniu 10 października odbędzie się impreza wieńcząca konkursy ekologiczne. Rozpocznie ją występ dzieci klasy IV z inscenizacją „Las jesienią i jego życzenia”, a nowo przyjętym w szeregi szkolnego koła LOP zostaną uroczyście wręczone legitymacje członkowskie. Zostaną też ogłoszone wyniki konkursów: „Jesienne wierszowanie”, „Kompozycje jesienne” oraz „Śmieci mniej - Ziemi lżej”. Laureaci otrzymają zasłużone nagrody. Przewiduje się też symboliczne posadzenie drzew na placu szkolnym oraz spotkanie z leśnikami dla różnych grup wiekowych młodzieży.

Z kolei Nadleśnictwo Lutowiska planuje zorganizowanie konkursu rozpoznawania drzew i krzewów leśnych po korze, liściach i owocach. Odbędzie się on w gimnazjach i szkołach podstawowych w Czarnej i Lutowiskach. Konkurs dla trzech grup wiekowych przygotowali leśnicy, nadleśnictwo zaś ufundowało nagrody rzeczowe dla laureatów.
Aż osiem szkół odwiedzą leśnicy Nadleśnictwa Strzyżów z okazji Święta Drzewa. Leśnicy przekażą też tym placówkom sadzonki rodzimych gatunków drzew do posadzenia w wybranym miejscu. Leśniczowie odwiedzą każdą z zainteresowanych szkół, zaprezentują filmy edukacyjne, przeprowadzą pogadanki z dziećmi i młodzieżą, a także będą służyć pomocą podczas sadzenia drzewek. W dniu 10 października w sali edukacyjnej Nadleśnictwa Strzyżów, w ramach obchodów Święta Drzewa, odbędzie się międzynarodowe spotkanie edukacyjne z udziałem młodzieży i opiekunów z austriackiej miejscowości Lassee, przebywających akuratnie na Podkarpaciu w ramach współpracy ze szkołą w Dobrzechowie.

Sadzenie drzew przewidziano też w Nadleśnictwie Tuszyma. W akcji przygotowanej przez leśników i rozłożonej w czasie od 10 do 14 października, wezmą udział dzieci z przedszkola nr 6 w Mielcu, uczniowie szkół podstawowych w Wylowie i w Książnicach. Ponadto leśnicy wezmą udział w spotkaniach w szkołach w Rydzowie, w II LO w Mielcu, Niepublicznym Gimnazjum w Mielcu. W lesie spotkają się z uczniami: RCKU w Rzemieniu, Gimnazjum z Dębicy, Szkoły Podstawowej w Tuszowie Narodowym. Terminy na długo wcześniej uzgodniono z zainteresowanymi szkołami.

Nadleśnictwo Dynów rozpisało konkurs wiedzy o drzewach, którego rozstrzygnięcie odbędzie się 15 października w siedzibie nadleśnictwa. Od 13 października leśnicy planują pogadanki, prelekcje i sadzenie drzew we współpracy z młodzieżą okolicznych szkół.
Z kolei Nadleśnictwo Stuposiany zaprosiło w tym dniu do lasu 25-osobową grupę dzieci ze Szkoły Podstawowej w Stuposianach. Wśród edukacyjnych punktów programu znajdzie się również sadzenie drzew. Cztery sosny „benedyktynki” dzieciaki posadzą obok kapliczki św. Huberta przy drodze do Mucznego.
Leśnicy z Nadleśnictwa Głogów Małopolski w dniach 10-17 października będą sadzić sadzonki Benedykta XVI wraz z uczniami z Gimnazjum i Szkoły Podstawowej w Czarnej Sędziszowskiej, z Zespołu Szkół w Widełce oraz z Zespołu Szkół nr 1 w Bratkowicach.

Dla uczczenia Święta Drzewa ponad 1000 młodych drzewek posadzą na gruncie porolnym wszyscy pracownicy Nadleśnictwa Leżajsk, ponadto ze swej szkółki leśnicy przekażą sadzonki dla szkół w Dąbrowicy i Wiązownicy, gdzie udzielą też fachowego instruktarzu przy sadzeniu.
Po raz szósty już w obchody Dnia Drzewa włącza się Nadleśnictwo Kolbuszowa, które planuje przekazać sadzonki drzew kolbuszowskiej Fundacji „Serce”. Te młode drzewka posadzone zostaną wokół szkół i przedszkoli w Kolbuszowej.

- Najczęściej przewijającym się motywem Święta Drzewa w nadleśnictwach jest właśnie sadzenie drzew, bo to najważniejsze, co możemy zrobić dla lasu i dla ograniczenia niekorzystnych zmian w naszym klimacie. – Wyjaśnia Wojciech Szepieciński, pełniący obowiązki dyrektora RDLP w Krośnie. – Dzień Drzewa to dobra okazja by tę tematykę propagować. Będzie ona obecna również w dniach 20-24 października, kiedy to obchodzić będziemy Europejski Tydzień Lasu.

Święto Drzewa organizowane jest na terenie całej Polski od 2003 roku pod egidą Klubu Gaja a stałym partnerem w jego organizacji są Lasy Państwowe. Jest to program, którego głównym celem jest zachęcenie jak największego grona dzieci i młodzieży do edukacji ekologicznej, zapoznania uczniów z problemami sadzenia i ochrony drzew, aby wszystkie pokolenia potrafiły uszanować i docenić dar natury, bez którego człowiek nie mógłby żyć. Pod nadzorem specjalistów uczestnicy sadzą młode drzewka, które można bezpłatnie otrzymać w nadleśnictwach. Poza tym przygotowywane są działania edukacyjne i artystyczne, w szkołach organizowane są specjalne zajęcia i konkursy. Zainteresowani mogą również zakładać parki i ogrody szkolne oraz porządkować je. W imprezie biorą też udział różne instytucje, władze samorządowe i organizacje pozarządowe.

Warto wiedzieć, że w lasach Podkarpacia rośnie najgrubsza polska jodła (w Nadl. Stuposiany - 517 cm obwodu) oraz należące do najgrubszych w kraju lipa i jesion (Nadl. Wetlina). Z kolei teren, na którym rośnie najgrubszy cis w naszym regionie (ponad 170cm obwodu) został kilka lat temu wykupiony przez Nadleśnictwo Dukla z rąk prywatnych i poddany ochronie jako pomnik przyrody.

Edward Marszałek
Rzecznik prasowy RDLP w Krośnie





Warto przeczytać

2017-06-29 · 11:33
W najbliższą sobotę 1 lipca 2017 w Lutowiskach odbędzie się 16. edycja Powojennych Targów Końskich. Zapraszamy do zapoznania się z programem imprezy.
2016-08-20 · 18:20
Jeszcze tylko do poniedziałku (22.08) można zapisywać się na zawody rowerowe „Tropem wilka i rowerów kilka” organizowane wspólnie przez Nadleśnictwa Baligród oraz Cisna. To już 3. edycja tej imprezy, a jednocześnie pierwsza na nowo wyremontowanej trasie. Zawody mają charakter sportowo-rodzinny, a celem organizatorów jest propagowanie zdrowego, aktywnego stylu życia oraz walorów rekreacyjnych bieszczadzkich lasów.
2016-08-11 · 12:21
W najbliższą sobotę odbędzie się jubileuszowa edycja imprezy, która już od 10 lat wpisuje się w letni wizerunek bieszczadzkiej miejscowości Lutowiska: X Dzień Żubra. Odbędzie się ona w najbliższą sobotę - 13 sierpnia 2016 r. Zapraszamy do zapoznania się z jego programem.
2015-07-30 · 14:01
Mieszkańcy oraz władze Gminy Lutowiska zapraszają na kolejną edycje imprezy pn. "Dzień Żubra". Impreza odbędzie się 8 sierpnia 2015 (sobota) w Lutowiskach. Zapraszamy do zapoznania się z programem imprezy.
2015-07-01 · 14:00
Urząd Gminy Lutowiska zaprasza w sobotę 4 lipca 2015 na kolejną, 14. już edycję dorocznej imprezy "Powojenne Targi Końskie w Lutowiskach". Zapraszamy do zapoznania się z programem imprezy.

Więcej informacji

2018-03-08 · 20:42
Na antenę Discovery Channel Polska powraca trzecia odsłona popularnego cyklu „Przystanek Bieszczady”. Codzienna, ciężka praca bohaterów i walka z nieprzewidywalną przyrodą, wyraziste charaktery mieszkańców Bieszczad. Do tego dużo humoru, zabawnych sytuacji i emocjonujących zwrotów akcji, które narzuca prawdziwe życie. To wszystko w nowej serii ”Przystanku Bieszczady” w każdy czwartek, od 8 marca o godz. 22:00 - tylko na Discovery Channel.
2017-05-26 · 11:15
Pod koniec czerwca 2017 ratownicy Bieszczadzkiej Grupy GOPR wyruszają na podbój drugiego co do wysokości szczytu Pamiru – Piku Lenina. Szczyt ten do czasu rozpadu Związku Radzieckiego był trzecim szczytem całego ZSRR. Leży na granicy Kirgistanu i Tadżykistanu, w olbrzymich górach Pamiru i wznosi się na wysokość 7134 m n.p.m.
2017-04-12 · 14:49

W nadchodzący długi weekend majowy, po raz pierwszy odbędzie się Bieszczadzki Festiwal Fotografii i Filmu Przyrodniczego „Dzikie jest piękne”. Będzie to okazja nie tylko spotkania czołowych polskich fotografów przyrody i zobaczenia ich prac, ale również możliwość uczestniczenia w dziewięciu pokazach multimedialnych na wielkim ekranie, koncercie Orkiestry Świętego Mikołaja, warsztatach fotograficzne z Canon Polska oraz spotkaniu z przyrodnikiem i dziennikarzem - Adamem Wajrakiem.

2016-10-21 · 11:09
Specjalnie dla naszych Czytelników przeszukujemy ostatnio zasoby Internetu w poszukiwaniu wyjątkowych propozycji na wypoczynek w górach. Na stronie 100club.pl znaleźliśmy artykuł promujący nasze przepiękne Bieszczady. Kolejny dowód na to, że warto się tu wybrać o tej porze roku.
2016-04-25 · 17:20
Z przyjemnością informujemy o wznowieniu transmisji obraz z naszej kamery internetowej zainstalowanej w Studenckiej Kolibie na przełęczy Przysłup Caryński w Bieszczadach Wysokich. Kamera zainstalowana dzięki uprzejmości administrującej budynkiem Politechniki Warszawskiej przekazuje widok na najwyższe pasmo polskiej części Bieszczadów - Tarnicę, Szeroki Wierch, Krzemień oraz Bukowe Berdo.
więcej »
S e r w i s    r e k o m e n d o w a n y    p r z e z :
Podkarpacka Regionalna Organizacja Turystyczna
Bieszczadzki Park Narodowy
Bieszczadzka Grupa GOPR
Muzeum Budownictwa Ludowego - skansen w Sanoku
Fundacja Bieszczadzkiej Kolejki Leśnej
Polecamy bezpieczne przeglądarki:    Pobierz Google Chrome      Pobierz Firefoksa      Pobierz przeglądarkę Opera        

UWAGA COPYRIGHT

Wszystkie materiały prezentowane na stronach serwisu www.bieszczady.pl (np. teksty, layout, grafiki, zdjęcia, logotypy, kod html/css etc.)
chronione są prawem autorskim. Ich nieautoryzowane wykorzystanie w jakikolwiek sposób jest karalne.
All of the materials presented on the site www.bieszczady.pl (e.g. articles, graphics, photos, layouts, logos, html/css code etc.)
are copyrighted. Any kind of their unauthorised usage is punishable.

Wszelkie prawa zastrzeżone • All rights reserved
www.bieszczady.pl © 2000-2024


-->