bieszczady noclegi agroturystyka

W Bieszczady na narty

W Bieszczady na narty

Pogoda w regionie

26.05.17 12:03
Nadchodzi poprawa pogody.
Coraz liczniejsze rozpogodzenia i poprawa warunków turystycznych.
+22 +9°C

pogoda w Bieszczadach
  Webcamy:

Filmy z Bieszczadów

Więcej filmów na vimeo.com/bieszczady

Polecamy

W Bieszczady na nartach

W Bieszczady na nartach

2005-03-28 · 19:54

Góry dla narciarzy

Bieszczady stają się coraz popularniejsze jako miejsce aktywnego wypoczynku w zimie. Stanowia idealne tereny dla narciarstwa biegowego i ski-tourowego. Powstaje również coraz więcej nowoczesnych wyciągów dla wielbicieli narciarstwa zjazdowego, a istniejące ośrodki podnoszą jakość usług.

Zima w Bieszczadach trwa około 120 dni na obszarach położonych powyżej 700m n.p.m oraz około 80 dni na terenach powyżej 400m n.p.m. Pokrywa śnieżna w Bieszczadach pojawia się już pod koniec listopada, utrwala w połowie grudnia, a w wyższych partiach gór utrzymuje się nawet do pierwszych dni maja(Wielka Rawka, gniazdo Tarnicy i Halicza).

Śnieg narciarski czyli powyżej 10 cm grubości utrzymuje się około 60-95 dni w roku. W partiach szczytowych gór występuje głównie śnieg zbity(gips zbity), na połoninach spotyka się szreń i lodoszreń, tworzący skorupy lodowe. Świeżo spadły śnieg zostaje szybko przewiany. W niższych partiach gór i północnych stokach istnieją dobre warunki śniegowe, występuje tu śnieg ziarnisty tzw. firn, z nakładającymi się warstwami świeżych opadów. W lasach śnieg jest mokry i ciężki.

 

Narciarstwo zjazdowe

Ponieważ aura bywa kapryśna - coraz więcej wyciągów jest sztucznie dośnieżanych. Wiele z nich zapewnia dobre warunki zjazdu – są oświetlone i ratrakowane. Oferują wypożyczalnie nart, szkółki narciarskie z fachowymi instruktorami narciarskimi PZN, nad bezpieczeństwem czuwają ratownicy GOPR, można skorzystać z zaplecza gastronomicznego i noclegowego. Wielu właścicieli gospodarstw czy pensjonatów zapewnia swoim gościom dowóz do wyciągów.

Ważne aby przed wybraniem się na narty sprawdzić warunki pogodowe i śniegowe na wyciągach – zapraszamy do naszego codziennie aktualizowanego Serwisu narciarskiego. (link)

Na naszych stronach znajdziecie również Oferty wyciągów i ośrodków wypoczynku zimowego.

Ze względu na własne bezpieczeństwo i innych narciarzy warto zapoznać się z Kodeksem narciarskim FIS oraz Znakami narciarskimi.

 

Turystyka narciarska

Bieszczady są idealne do odbywania górskich wędrówek narciarskich. Łagodne i długie pasma połonin stwarzają dogodne warunki do uprawiania narciarstwa biegowego i ski-tourowego. Dla potrzeb turystyki narciarskiej wykorzystywane są szlaki piesze. Świetnie też nadają się do tego tzw. stokówki czyli drogi leśne pokrywające siecią całe Bieszczady.

Na nartach w najwyższe partie Bieszczadów powinny się wybierać osoby bardziej doświadczone. Początkujący mogą zacząć od wycieczek w niższych partiach gór.

Coraz popularniejsze staje się wędrowanie po Bieszczadach na nartach ski-tourowych. Dzięki tym nartom możemy pokonywać znaczne odległości, a także zdobywać najwyższe szczyty. Ski- tour służy do poruszania się w górach wszędzie tam gdzie mamy do czynienia z długimi i stromymi podejściami i zjazdami Można używać nart do przemieszczania się po głębokim śniegu i do łagodnych zjazdów oraz do jazdy w terenie ekstremalnym. Istota ski-tourów opiera się na możliwości przestawienia wiązań z pozycji zjazdowej, kiedy działają jak każde inne wiązania do narciarstwa zjazdowego, na pozycję pozwalającą na odrywanie pięty od narty (przy podchodzeniu). Narty są szersze oraz mają możliwość doczepienia do nich fok. Foki to specjalne paski przyczepiane do spodów nart, które pozwalają na ślizg narty tylko do przodu, przez co umożliwiają podejścia po śniegu prosto przed siebie.

Dla swobodnego poruszania się na nartach ski-tourowych minimalna grubość pokrywy śnieżnej powinna wynosić 40 cm, a śnieg powinien być uleżony i utwardzony.

Warto polecić imprezy popularyzujące ten rodzaj wypoczynku jak Ogólnopolski Rajd Narciarski.


S e r w i s    r e k o m e n d o w a n y    p r z e z :
Podkarpacka Regionalna Organizacja Turystyczna
Bieszczadzki Park Narodowy
Bieszczadzka Grupa GOPR
Muzeum Budownictwa Ludowego - skansen w Sanoku
Fundacja Bieszczadzkiej Kolejki Leśnej
Polecamy bezpieczne przeglądarki:    Pobierz Google Chrome      Pobierz Firefoksa      Pobierz przeglądarkę Opera        

UWAGA COPYRIGHT

Wszystkie materiały prezentowane na stronach serwisu www.bieszczady.pl (np. teksty, layout, grafiki, zdjęcia, logotypy, kod html/css etc.)
chronione są prawem autorskim. Ich nieautoryzowane wykorzystanie w jakikolwiek sposób jest karalne.
All of the materials presented on the site www.bieszczady.pl (e.g. articles, graphics, photos, layouts, logos, html/css code etc.)
are copyrighted. Any kind of their unauthorised usage is punishable.

Wszelkie prawa zastrzeżone • All rights reserved
www.bieszczady.pl © 2000-2024


-->