bieszczady noclegi agroturystyka

Pogoda w regionie

26.05.17 12:03
Nadchodzi poprawa pogody.
Coraz liczniejsze rozpogodzenia i poprawa warunków turystycznych.
+22 +9°C

pogoda w Bieszczadach
  Webcamy:

Filmy z Bieszczadów

Więcej filmów na vimeo.com/bieszczady

Polecamy

Wernisaż wystawy fotograficznej o Chile

2009-01-16 · 09:53
6 lutego 2009 w Ustrzykach Dolnych odbędzie się wernisaż wystawy fotograficznej Ewy Bujalskiej. Na fotogramach dużego formatu zaprezentowane zostają jej najnowsze prace wykonane podczas wyprawy do Chile. Fotografie powstały ma obszarze różnych zakątków tego rozległego, południowoamerykańskiego kraju – od pustyni Atacama w północnej części Chile, aż po subantarktyczną Patagonię.
Wernisaż odbędzie się w budynku Biblioteki Miejskiej Publicznej w Ustrzykach Dolnych o godz. 17.00. Podczas wernisażu zaprezentowany zostanie również film dokumentalny z wyprawy do Chile autorstwa dr Andrzeja Bujalskiego.


Z dziennika podróżnika:


Chile

Swoją ojczyznę chilijski poeta, Pablo Neruda, określił mianem „chudego kraju”. I miał całkowitą rację. Chile to wąski pas ziemi – w najszerszym miejscu ma 430 km, ciągnący się z północy na południe przez 4.630 km, wciśnięty między Ocean Spokojny
i Andy. Geograficzne rozciągniecie powoduje, że kraj ten ma bardzo urozmaicony klimat, różnorakie krajobrazy oraz bujną faunę i florę. Obszarowo 2,5 x większy od Polski jest dość słabo zaludniony, ma ok. 16 mln mieszkańców i posiada aż 32 parki narodowe, 47 obszarów chronionych i 13 pomników narodowych, co stanowi 19% terytorium kraju.
Chile zwiedziliśmy w dwa tygodnie (28 XI – 12 XII 2008). Najlepszym środkiem transportu do pokonywania tak dużych odległości jest samolot. „Człowiek musi sobie polatać” – mówi Z. Maklakiewicz do J. Himilsbaha w filmie „Wniebowzięci”. No i sobie polataliśmy...ponad 35 tyś. km. Poza stolicą Santiago de Chile odwiedziliśmy trzy różne regiony: Pustynię Atacamę, Region Jezior i Patagonię. Każdy był inny i każdy zapadł na długo w pamięć.

Santiago de Chile

Stolica przywitała nas łagodnym, ciepłym klimatem śródziemnomorskim. Było +26 st., lekki wiaterek, dobra widoczność na okalające miasto Andy. Santiago mimo tego że jest wielką metropolią liczącą 5 mln mieszkańców (1/3 całej populacji Chile) przy bliższym poznaniu wydaje się być kameralnym miastem, pełnym ciekawych pod względem historycznym i widokowym miejsc. Należą do nich: główny plac - Plaza de Armas z katedrą i innymi zabytkowymi budowlami, pałac prezydencki La Moneda oraz dwa wzgórza otulone parkami miejskimi. Pierwsze z nich to wzgórze św. Łucji. To tu 13 XII 1541 r. Pedro de Valdivia, hiszpański konkwistador postanowił założyć stolicę świeżo podbitego kraju. Na tym wzniesieniu znajdziemy zabytkowy fort hiszpańskich hidalgów, a z tarasów zobaczymy obszerną panoramę miasta, będąca kolażem starej i współczesnej architektury. Drugie ze wspomnianych wzgórz to Cerro San Cristobal (wzgórze św. Krzysztofa). Na jego szczyt dotarliśmy linową kolejką. Tu w sanktuarium Najświętszej Marii Panny, pod jej ogromną figurą, w roku 1987 odbyła się msza święta, koncelebrowana przez Jana Pawła II, podczas jego pielgrzymki do ziemi chilijskiej.

Pustynia Atacama

Pustynia ta jest jednym z najsuchszych obszarów na Ziemi i zaliczana jest do tzw. pustyń mglistych. Powstała na skutek działania zimnego, suchego prądu peruwiańskiego (Prąd Humboldta). Jej długość to ok. 450 km, szerokość do 100 km. Charakteryzuje ją piaszczysty i kamienisty teren, znikome opady roczne (nie przekraczające 100 mm). Jedyne rośliny egzystujące tam to porosty, kolczaste krzewy, opuncje, agawy oraz ogromne kaktusy kolumnowe saguaro, przystosowane do absorpcji wody bezpośrednio z mgły. Ssakami najlepiej przystosowanymi do niedoborów wody są przedstawiciele wielbłądowatych – lamy, alpaki i wikunie. Rozległe solniska w bezodpływowych dolinach i słone bagniska oraz okresowe rzeki przyciągają ptactwo wodne. Najlepszym miejscem do ich obserwacji jest Laguna Chaxa, gdzie podziwiać można m.in. kilka gatunków flamingów. O wschodzie słońca warto znaleźć się na wysoko położonych terenach, by zobaczyć gejzery El Tatio. Dolinę Księżycową najlepiej ogląda się popołudniowa porą, gdy zachodzące słońce przyobleka to piękne miejsce i górujący nad nim wulkan Licancabur całą gamą kolorów, od pomarańczu po róż. W małych miasteczkach i wioskach zobaczyć można zarówno ślady przeszłości – ruiny fortyfikacji indiańskich (Pucara de Lasana), jak i żyjących indian – ich tarasowe uprawy w Caspana, oazę owocowo-warzywną w Toconao oraz katolickie kościółki nadgryzione przez czas i częste tu trzęsienia ziemi.


Kraina jezior – Los Lagos.

Los Lagos jest X -tym administracyjnym regionem Chile, a jego stolica nazywa się Puerto Montt. Jest to port położony nad Pacyfikiem, pełen turystycznych atrakcji takich jak: malownicza nadmorska promenada, katedra, targ rybny i rękodzielniczy, gdzie można kupić wiele oryginalnych pamiątek typu wyroby wełniane, biżuteria z lapis lazuli. Warto w jednej
z tutejszych, rozlicznych knajpek zjeść obiad - owoce morza, łosoś mają niepowtarzalny smaki są śmiesznie tanie.
Puerto Varas z kolei, to małe, urokliwe miasteczko, pełne kwitnących róż i rododendronów usytuowane nad jeziorem Llanquihue. Miejscowość tą założyli niemieccy osadnicy, którzy w połowie XIX stulecia znaleźli tu swoja ziemię obiecaną - żyzne wulkaniczne gleby, bezkresne lasy dostarczające drewnianego surowca, krystaliczne jeziora i rzeki. Sielskie, zielone krajobrazy z pasącymi się stadami bydła kontrastują z pokrytymi wiecznym śniegiem wulkanami: Osorno, Puntiagudo. Calbuco, Tornador. Region ten jest rajem turystyki aktywnej. Do nieodzownych punktów programu należą: wspinaczka na wulkan Osorno, podziwianie wodospadów Petrohue i rafting na rzece o tej samej nazwie, rejs katamaranem po jeziorze Wszystkich Świętych, zwiedzanie farmy w Peulla, spływ kajakami po Rio Negro. W Peulla można przekroczyć granicę (Passo Bariloche), by kontynuować podróż po argentyńskich jeziorach, leżących po drugiej, wschodniej stronie Andów.

Patagonia.
Ta legendarna kraina była gwoździem programu naszej wycieczki i spełnieniem marzeń. Srogi klimat, nieustający wiatr oraz kapryśna pogoda na chwilę ustały by pokazać nam łagodniejsze, słoneczne oblicze Patagonii. Zwiedzanie rozpoczęliśmy od wietrznego Punta Arenas (po hiszp. "przylądek piaszczysty"). Miasto to jest stolicą regionu Magellanes y Antartica Chilena. Powstało w połowie XIX stulecia i rozwinęło się na fali boomu wełnianego, stając się centrum życia miejskiego, handlowego i turystycznego Południowej Patagonii. Architektura miasta zawdzięcza swój styl emigrantom z wielu europejskich krajów, takich jak Włochy, Hiszpania i Croazia. Punta Arenas położone jest na zachodnim brzegu Cieśniny Magellana, liczy sobie 113 tys. mieszkańców i rozwija się wokół dużego portu, do którego zawijają statki z całego świata, statki naukowe prowadzące badania Antarktyki oraz statki wycieczkowe. Dodatkowo gospodarkę stymuluje tutejsza strefa wolnocłowa. Po rytualnym ucałowaniu palca indianina siedzącego na pomniku Ferdynanda Magellana i rzutu okiem w stronę Ziemi Ognistej, pojechaliśmy nad Zatokę Otway by zobaczyć kolonię pingwinów magellańskich. Pierwsi żeglarze, którzy tu dotarli uważali pingwiny za czarne gęsi, które trzeba obdzierać a nie skubać. Następnie przenieśliśmy się do Puerto Natales, położonego nad Zatoką Ostatniej Nadziei. Miejscowość ta jest doskonałym punktem wypadowym w kierunku Parku Narodowego Torres del Paine, na którego zwiedzanie poświęciliśmy cały następny dzień a i to było mało. Po drodze mijaliśmy stada guanaco (wielbłądowate), a nad naszymi głowami szybowały kondory. Najpierw odwiedziliśmy ogromną jaskinię, w której odkryto szczątki prehistorycznego leniwca, potem było podziwianie słynnych Wież i Rogów w masywie Torre del Paine, niesamowite górskie jeziora, mieniące się różnymi odcieniami błękitu i turkusu, oszałamiający wodospad Salto Grande. Ostatni dzień dedykowany był rejsowi po morskiej zatoce Ultima Esperanza.
W roku 1577 hiszpański żeglarz Juan de Ladrillero próbował zlokalizować zachodnie wejście Cieśniny Magellana. Nie udało mu się to. Za to odkrył jedyną drogę dostępu, morski przesmyk prowadzący do Puerto Natales. Płynąc po zatoce obserwowaliśmy kolonię kormoranów, uchatki, foki oraz napawaliśmy się widokiem lodowców Balmaceda i Serrano.

Ewa Bujalska





Warto przeczytać

2017-04-12 · 14:49

W nadchodzący długi weekend majowy, po raz pierwszy odbędzie się Bieszczadzki Festiwal Fotografii i Filmu Przyrodniczego „Dzikie jest piękne”. Będzie to okazja nie tylko spotkania czołowych polskich fotografów przyrody i zobaczenia ich prac, ale również możliwość uczestniczenia w dziewięciu pokazach multimedialnych na wielkim ekranie, koncercie Orkiestry Świętego Mikołaja, warsztatach fotograficzne z Canon Polska oraz spotkaniu z przyrodnikiem i dziennikarzem - Adamem Wajrakiem.

2016-09-22 · 11:11
Producent filmu „Na granicy” pragnie zrealizować w Bieszczadach kolejny, fabularny projekt. Film „Las” oparty na opowiadaniach Andrzeja Stasiuka film wyreżyseruje Maciej Patronik, a w głównych rolach zagrają m.in. Jerzy Trela i Ewa Błaszczyk. Za realizację filmu będzie odpowiedzialna utalentowana francusko-polska ekipa artystyczna i techniczna, a w jego powstanie będą zaangażowani również bieszczadzcy artyści. Zdjęcia próbne (do tzw. teasera) mają ruszyć w Bieszczadach już tej jesieni.
2016-08-18 · 21:53
Zapraszamy do Centrum Ursa Maior w Uhercach Mineralnych na wystawę pt. „Ludzie dymu”. To fotograficzny reportaż autorstwa mieszkańca Krosna – Pawła Malarczyka. Jego prace przybliżają codzienne życie i pracę bieszczadzkich „węglarzy”.
2015-04-30 · 20:22
Podczas gdy wszyscy w Bieszczadach czekamy na pierwsze wiosenne kwiaty, filmowcy niemal modlą się o powrót zamieci. Gwałtowna odwilż pokrzyżowała plany nakręcenia finału w białej scenerii. Zapraszamy do przeczytania i obejrzenia reportażu z planu "Na granicy" - najnowszej produkcji filmowej nakręconej w Bieszczadach.
2015-02-25 · 23:29
Bieszczadzki Dom Kultury w Lesku zaprasza w najbliższy piątek 27 lutego 2015 o godz. 12.00 na wernisaż fotografii przyrodniczej  mieszkańca Jabłonek - Macieja Grzegorzka. Wernisaż będzie połączony z prezentacją albumu „Bieszczady i moja pasja” zawierający pierwszy zbiór prac tego wielokrotnie nagradzanego autora. Uwaga konkurs!

Więcej informacji

2018-03-08 · 20:42
Na antenę Discovery Channel Polska powraca trzecia odsłona popularnego cyklu „Przystanek Bieszczady”. Codzienna, ciężka praca bohaterów i walka z nieprzewidywalną przyrodą, wyraziste charaktery mieszkańców Bieszczad. Do tego dużo humoru, zabawnych sytuacji i emocjonujących zwrotów akcji, które narzuca prawdziwe życie. To wszystko w nowej serii ”Przystanku Bieszczady” w każdy czwartek, od 8 marca o godz. 22:00 - tylko na Discovery Channel.
2017-05-26 · 11:15
Pod koniec czerwca 2017 ratownicy Bieszczadzkiej Grupy GOPR wyruszają na podbój drugiego co do wysokości szczytu Pamiru – Piku Lenina. Szczyt ten do czasu rozpadu Związku Radzieckiego był trzecim szczytem całego ZSRR. Leży na granicy Kirgistanu i Tadżykistanu, w olbrzymich górach Pamiru i wznosi się na wysokość 7134 m n.p.m.
2017-04-12 · 14:49

W nadchodzący długi weekend majowy, po raz pierwszy odbędzie się Bieszczadzki Festiwal Fotografii i Filmu Przyrodniczego „Dzikie jest piękne”. Będzie to okazja nie tylko spotkania czołowych polskich fotografów przyrody i zobaczenia ich prac, ale również możliwość uczestniczenia w dziewięciu pokazach multimedialnych na wielkim ekranie, koncercie Orkiestry Świętego Mikołaja, warsztatach fotograficzne z Canon Polska oraz spotkaniu z przyrodnikiem i dziennikarzem - Adamem Wajrakiem.

2016-10-21 · 11:09
Specjalnie dla naszych Czytelników przeszukujemy ostatnio zasoby Internetu w poszukiwaniu wyjątkowych propozycji na wypoczynek w górach. Na stronie 100club.pl znaleźliśmy artykuł promujący nasze przepiękne Bieszczady. Kolejny dowód na to, że warto się tu wybrać o tej porze roku.
2016-04-25 · 17:20
Z przyjemnością informujemy o wznowieniu transmisji obraz z naszej kamery internetowej zainstalowanej w Studenckiej Kolibie na przełęczy Przysłup Caryński w Bieszczadach Wysokich. Kamera zainstalowana dzięki uprzejmości administrującej budynkiem Politechniki Warszawskiej przekazuje widok na najwyższe pasmo polskiej części Bieszczadów - Tarnicę, Szeroki Wierch, Krzemień oraz Bukowe Berdo.
więcej »
S e r w i s    r e k o m e n d o w a n y    p r z e z :
Podkarpacka Regionalna Organizacja Turystyczna
Bieszczadzki Park Narodowy
Bieszczadzka Grupa GOPR
Muzeum Budownictwa Ludowego - skansen w Sanoku
Fundacja Bieszczadzkiej Kolejki Leśnej
Polecamy bezpieczne przeglądarki:    Pobierz Google Chrome      Pobierz Firefoksa      Pobierz przeglądarkę Opera        

UWAGA COPYRIGHT

Wszystkie materiały prezentowane na stronach serwisu www.bieszczady.pl (np. teksty, layout, grafiki, zdjęcia, logotypy, kod html/css etc.)
chronione są prawem autorskim. Ich nieautoryzowane wykorzystanie w jakikolwiek sposób jest karalne.
All of the materials presented on the site www.bieszczady.pl (e.g. articles, graphics, photos, layouts, logos, html/css code etc.)
are copyrighted. Any kind of their unauthorised usage is punishable.

Wszelkie prawa zastrzeżone • All rights reserved
www.bieszczady.pl © 2000-2024


-->